MOSR
Ministerstvo obrany Slovenskej republiky
Kutuzovova 8
832 47 Bratislava

www.mosr.sk
tlacove@mod.gov.sk

Infoservis - MO SR


Vozidlo Vydra nahradí v ozbrojených silách postsovietsku techniku, pán poslanec Galko by sa mal prestať preceňovať

Obrázok k článku

Bojové obrnené vozidlo 8x8 Vydra bolo vyvíjané pre účely obmeny postsovietskej techniky, ktorej vek v niektorých prípadoch v pozemných silách dosahuje už takmer 50 rokov.  Ministerstvo obrany nikdy netvrdilo, že vozidlo vyvíja pre účely ťažkej mechanizovanej brigády, pretože táto požiadavka zo strany NATO vznikla až koncom roka 2017. Navyše Slovensko má zo strany Aliancie odobrenú postupnosť budovania ťažkej mechanizovanej brigády. Rezort obrany a štátny podnik Konštrukta Defence a.s. pri medzinárodnom vývoji zohľadňovali požiadavky tých najpovolanejších a skutočných odborníkov – teda vojakov. Ak si pán poslanec Galko myslí, že je väčší odborník ako veliteľ Pozemných síl OS SR a ďalší dlhoroční vojaci, tak sa preceňuje. Napokon rovnaké správanie sme u neho už zažili, keď bol ministrom obrany v rokoch 2010 a 2011, keď ho ako jediného už po páde vlády, vtedajšia premiérka musela dokonca až odvolať.

V zmysle platných zákonov sú ozbrojené sily prioritne určené na obranu Slovenskej republiky a jej občanov, vzhľadom na množstvo riek a vodných tokov, a teda predpokladané operačné použitie, je požiadavka vojakov na plávanie bojového vozidla úplne legitímna. Opozičný  „odborník“ na obranu pán Galko však rád prehliada  odborné argumenty a tým je potreba výrazného posilnenia ženijnej jednotky v prípade, že by rezort uprednostnil vozidlá, ktoré by nevedeli plávať. No a ak pán Galko tvrdí, že medzinárodnou súťažou by sme získali lepšie vozidlo, ktoré by plávalo pri úrovni balistickej ochrany STANAG-5, tak popiera Archimedov zákon. Na svete neexistuje vozidlo s rovnakými parametrami, rozmermi a spôsobilosťami, ktoré by pri hmotnosti 28 ton dokázalo plávať. Navyše nám nie je zrejmé, prečo by dal prácu radšej ľuďom v zahraničí ako slovenským občanom. Ak sa mu zdá vytvorenie do 800 nových pracovných miest v zbrojárskom priemysle, ktorý je už roky na úpadku málo, môže verejnosti predstaviť svoje riešenie. V opačnom prípade sú to iba prázdne reči a politická hra.

Vozidlo Vydra je ďalším špičkovým produktom slovenského obranného priemyslu, do ktorého výroby sa môže zapojiť celkovo až 16 slovenských firiem. Je výsledkom medzinárodného vývoja na základe požiadaviek ozbrojených síl. A žiaľ, je zrejmé, že opozičnému poslancovi je ľúto, že to nie je on, kto má zásluhu na obnovení a rozmachu slovenského zbrojárstva. Namiesto závisti by mal prinášať riešenia.


Autor: MO SR - KOd, Foto: MO SR - ilustračné - Dátum: 20.10.2018
Hodnotenie:
Čítanosť: 861

MO SR: 14. ročník literárnej súťaže má u mladých podporiť záujem o vojenské dejiny Slovenska

Obrázok k článku

Ministerstvo obrany SR vyhlásilo už 14. ročník literárnej súťaže pre študentov stredných a vysokých škôl. V tomto roku sa do súťaže môžu zapojiť zaslaním literárneho príspevku na tému „Vplyv osmičiek vojenských dejín na našu súčasnosť“, a to do polnoci 11. novembra 2018 na e-mailovú adresu sutaz@mod.gov.sk. Rezort obrany chce aj takýmto spôsobom podporiť u mladých ľudí záujem o témy vojenských dejín Slovenska spojené s významnými výročiami, ktoré si v tomto roku pripomíname (1848, 1918, 1968).       

 

Žáner príspevku si môže autor zvoliť sám, a to príbeh, úvaha, báseň esej alebo iné, pričom dôležité je dodržať rozsah 400 až 500 slov a formát dokumentu .doc, .docx alebo .pdf. Súťaží sa v dvoch kategóriách, a to žiaci stredných škôl, vrátane žiakov osemročných gymnázií od kvinty vyššie, a študenti vysokých škôl vrátane externých študentov a doktorandov. Pre víťazov v oboch kategóriách sú pripravené finančné odmeny vo výške 400 eur za prvé, 300 eur za druhé a 200 eur za tretie miesto.

 

Práce, ktoré splnia súťažné podmienky, budú zaradené do prvého z dvoch súťažných kôl. Rezortná komisia vyberie v prvom kole maximálne 5 najlepších prác v každej súťažnej kategórii, pričom prihliadať bude najmä na kvalitu textu a vystihnutie témy. Tieto práce budú následne od 23. novembra do 29. novembra 2018 zverejnené bez uvedenia autora na facebookovom profile Ministerstva obrany SR (www.facebook.com/mosr.sk). Finálne poradie prác určí verejnosť v hlasovaní počtom „páči sa mi to“. Víťazi oboch kategórií budú oficiálne zverejnení 30. novembra 2018.


Autor: MO SR - KOd, Foto: MO SR - ilustračné - Dátum: 20.10.2018
Hodnotenie:
Čítanosť: 104

Rezort obrany upozorňuje na presuny vojenskej techniky cez územie Slovenska

Obrázok k článku
Ministerstvo obrany SR upozorňuje obyvateľov Slovenska na presuny vojenskej techniky zahraničných armád, ktoré sú naplánované v období od 22. do 28. októbra 2018. Celkovo by malo ísť o 14 cestných presunov zahraničných vojsk, pričom pôjde predovšetkým o presun amerických a poľských vojakov. V nasledujúcom týždni dávame do pozornosti tiež cestné presuny na trase Rožňava – Brzotín – Gemerská Hôrka, ako aj cestné presuny nadrozmerného nákladu Ozbrojených síl SR na trase Prešov – Vranov nad Topľou –  Michalovce, Martin – Zvolen – CV Lešť, Trebišov – Košice – Prešov – Poprad – Martin, Martin – Žilina – Dubnica nad Váhom, ako aj železničný transport na trase Levice – Sása – Pliešovce.

Autor: MO SR - KOd, Foto: MO SR - ilustračné - Dátum: 19.10.2018
Hodnotenie:
Čítanosť: 233

Vojenská polícia prekazila obchodovanie s naftou

Obrázok k článku
Príslušníci Vojenskej polície vykonali tento týždeň na základe informácií Vojenského spravodajstva  preventívno-bezpečnostnú akciu, pri ktorej zadržali dvoch profesionálnych vojakov, ktorí predávali pohonné hmoty z rezortu obrany dvom civilným osobám. Vo veci bolo začaté trestné stíhanie pre prečin krádeže. Rezort obrany aj takýto spôsobom realizuje opatrenia, ktoré smerujú k zabraňovaniu páchania trestnej činnosti.
 
​Vojenská polícia zaistila počas zásahu celkovo 2 520 litrov pohonných hmôt, a zabránila tak ďalšiemu obchodovaniu s nimi. Podľa získaných poznatkov o frekvencii a objeme odcudzovania pohonných látok by sa bez účinného zásahu zložiek rezortu obrany objem odcudzených látok mohol pohybovať v rozsahu až 50 tisíc litrov za rok. Akcie zamerané na kontrolu zabezpečenia ochrany majetku verejnej správy uskutočňuje v priestoroch rezortu obrany Vojenská polícia pravidelne s cieľom zamedziť protiprávnemu konaniu príslušníkov Ozbrojených síl SR a zamestnancov rezortu.

Autor: MO SR - KOd, Foto: MO SR - ilustračné - Dátum: 19.10.2018
Hodnotenie:
Čítanosť: 326

Ministerstvo obrany navrhne vláde obstarať bojové obrnené vozidlo 8x8 - Vydra, do jeho výroby by sa mohlo zapojiť až 16 slovenských firiem

Ministerstvo obrany navrhne vláde SR obstarať bojové obrnené vozidlo 8x8 - Vydra. Do jeho výroby by sa mohlo zapojiť až 16 slovenských firiem. Rezort obrany predloží materiál budúci týždeň do medzirezortného pripomienkového konania. Tak, ako vedenie ministerstva obrany deklarovalo, bude neutajovaný. Prototyp vozidla úspešne prešiel technickými - podnikovými, kontrolnými, vojskovými, doplnkovými kontrolnými a opätovne vojskovými skúškami na overenie splnenia technicko-organizačných opatrení.
 
“Vozidlo je výsledkom medzinárodného slovensko-fínskeho vývoja a bude z väčšinovej časti vyrábané na Slovensku. Cena za jeden kus vozidla v rámci sériovej výroby aj so všetkými komponentmi nepresiahne  3,33 milióna eur bez DPH, čiže s daňou je to do 4 miliónov eur.  Na jeho výrobe sa môže podľa analýz podieľať až 16 firiem slovenského obranného priemyslu a jedna česká. A vďaka historicky najväčšej modernizácii pozemných síl, ak počítam aj výrobu samohybných kanónových húfnic Zuzana 2, môže vzniknúť až do 800 nových pracovných miest,” povedal na tlačovej konferencii minister obrany SR Peter Gajdoš.
 
Šéf rezortu obrany zdôraznil, že podpora domáceho obranného priemyslu je pre rezort obrany pod vedením Slovenskej národnej strany zásadná. “Zabezpečíme prácu doma, pre našich občanov. Myslím, že žiadna iná krajina by neuprednostnila zahraničný produkt pred svojim vlastným. A samozrejme treba prihliadať aj na to, že v krízovej situácii alebo vo vojne by sme nikdy nedokázali zabezpečiť pre naše ozbrojené sily dodávku náhradných dielov či servis,” vysvetlil minister Gajdoš.
 
Ako ďalej doplnil generálny tajomník Služobného úradu Ministerstva obrany SR Ján Hoľko, výber subjektov slovenského obranného priemyslu pre sériovú výrobu bude realizovaný v súlade so zákonom o verejnom obstarávaní. “Okrem toho, realizácia projektu vytvára predpoklady ďalších prínosov pre slovenskú ekonomiku, a to od udržania kľúčových spôsobilostí obranného priemyslu Slovenskej republiky, cez zamestnanosť až po príjem do štátneho rozpočtu vo forme daní, dividend a poistných odvodov. Celkovo by táto suma počas trvania 7-ročného kontraktu mohla byť až vo výške viac ako 42 miliónov eur,” uviedol.
 
Ministerstvo obrany SR plánuje do roku 2024 obstarať do 81 kusov vozidiel Vydra, pričom celková suma za všetky vozidlá nepresiahne 417 miliónov eur vrátane DPH. Táto suma už zahŕňa aj logistickú podporu (17 mil. eur), muníciu (65 mil. eur), úpravu infraštruktúry (5 mil. eur) a odkúpenie prototypu (5,8 mil. eur). Dôvodom pomenovania Vydra je, že podobne, ako tento živočích, aj vozidlo 8x8 pláva a napriek jeho veľkosti je veľmi dynamické, rýchle, obratné, odolné a ľahko manévrovateľné.

Autor: MO SR - KOd, Foto: MO SR - Jakub Neubauer - Dátum: 19.10.2018
Hodnotenie:
Čítanosť: 659

Štátni tajomníci rokovali vo Vysokých Tatrách

V dňoch 17. – 18. októbra 2018 sa v Tatranskej Lomnici stretli štátni tajomníci ministerstiev obrany Vyšehradskej skupiny na rokovaní vo formáte „Senior Body“. Išlo o prvé takéto stretnutie po prevzatí predsedníctva vo V4 Slovenskou republikou. Štátny tajomník MO SR Róbert Ondrejcsák sa spoločne so svojimi rezortnými kolegami Jakubom Landovským, Isvánom Szabóom a Tomaszom Szatkowskym venovali aktuálnym otázkam v rámci NATO, EÚ a V4. Medzi témami najviac rezonovali otázky rozvoja spôsobilostí a pripravenosti síl, formovania novej veliteľskej štruktúry NATO, aktuálny stav v rámci iniciatívy PESCO vrátane posúdenia stavu spoločných projektov, alebo príprava spoločnej bojovej skupiny EÚ v roku 2019. „Slovenské predsedníctvo vnímame ako dobrú príležitosť posunúť dopredu prioritné oblasti obrannej spolupráce medzi našimi krajinami. Preto chceme položiť dôraz na rozvoj spôsobilostí, budovanie spoločných jednotiek, vzdelávanie, výcvik a cvičenia“, povedal vo svojom vystúpení štátny tajomník Róbert Ondrejcsák. Štátni tajomníci sa dohodli, že predložia návrh na vytvorenie ďalšej bojovej skupiny v roku 2023, a zároveň budú krajiny V4 hľadať spoločné riešenia v rámci posilnenia infraštruktúry pre vojenskú prepravu.

Autor: MO SR - KaŠTAT , Foto: MO SR - Ivan Kelement - Dátum: 18.10.2018
Hodnotenie:
Čítanosť: 218

Delegácia ministerstva obrany rokovala so zástupcami Ruskej federácie, témou boli generálne opravy vrtuľníkov Mi-17 pre NSPA

Obrázok k článku
Delegácia rezortu obrany vedená ministrom obrany SR Petrom Gajdošom v pondelok 15. októbra rokovala s ministrom priemyslu a obchodu Ruskej federácie Denisom Manturovom. Na pracovnom stretnutí, ktoré sa uskutočnilo vďaka kontaktom predsedu Národnej rady SR a Slovenskej národnej strany Andrejom Dankom, sa zúčastnili aj zástupcovia Leteckých opravovní Trenčín na čele s generálnym riaditeľom a predsedom predstavenstva Martinom Dušaničom. Hlavnou témou bolo riešenie generálnych opráv vrtuľníkov Mi-17 pre agentúru NSPA, ktorú realizujú štátne letecké opravovne a nedávno medializovaný problém ohľadne príslušných certifikátov.
 
Vzhľadom na to, že stretnutie malo charakter pracovného rokovania, neinformovali sme o ňom vopred. Zároveň však odmietame medializované tvrdenia, že na stretnutí delegácie ministerstva obrany a zástupcov Ruskej federácie sa zúčastnil aj predseda Národnej rady SR Andrej Danko. Predseda parlamentu na stretnutí nebol. Zúčastnil sa až na pracovnej večeri so zástupcami Ruskej federácie, a to už bez delegácie ministerstva obrany.

Autor: MO SR - KOd, Foto: MO SR - ilustračné - Dátum: 17.10.2018
Hodnotenie:
Čítanosť: 581

Slovenskí vojaci a vojenskí policajti budú pôsobiť v Iraku

Obrázok k článku
Slovenskí vojaci a vojenskí policajti budú pôsobiť v Iraku rámci nebojovej misie NATO, ako aj v rámci spolupráce s ozbrojenými silami USA a Talianska. Bezpečnostná rada a vláda SR dnes schválili mandát na vyslanie do 42 príslušníkov, a to postupne v tomto a budúcom roku. Ich úlohou bude podieľať sa na výcviku a poradenstve irackého vojenského personálu a reforme tamojších obranných a bezpečnostných inštitúcií. Návrh na vyslanie musí ešte schváliť Národná rada SR. 
 
„Slovensko tak opäť vyšle signál, že je pripravené pomáhať všade tam, kde je to potrebné. Záleží nám na eliminácii bezpečnostných hrozieb zo všetkých smerov, a to vrátane boja proti terorizmu,“ povedal minister obrany SR Peter Gajdoš. Ako ďalej zdôraznil, slovenskí vojaci budú v Iraku pôsobiť najmä vo výcvikovej misii, nie bojovej. V rámci schváleného mandátu vyšle Slovensko do Iraku ešte tento rok 10 profesionálnych vojakov a 2 vojenských policajtov, a následne v roku 2019 celkovo do 42 príslušníkov ozbrojených síl a Vojenskej polície.
 
Úlohou Vojenských policajtov na základniach v Bagdade a Erbile bude podieľať sa na výcviku policajných zložiek irackých obranných a bezpečnostných síl. Profesionálni vojaci Ozbrojených síl SR budú na mieste vyslania plniť úlohy súvisiace s výcvikom, ako aj poradenstvom pre bezpečnostné zložky Irackej republiky, vrátane podpory boja proti ISIL.
 
NATO Mission Iraq vznikla transformáciou z výcvikovej aktivity NATO (NTCB-I) v júli tohto roka. Pôsobenie Ozbrojených síl SR a Vojenskej polície bude na území Irackej republiky realizované na základe rozhodnutia NATO pre túto misiu, v súlade so schváleným mandátom, medzinárodným právom a na pozvanie Irackej republiky. Pôsobenie v rámci spolupráce s ozbrojenými silami USA a Talianska bude realizované na základe osobitných zmlúv.

Autor: MO SR - KOd, Foto: MO SR - ilustračné - Dátum: 17.10.2018
Hodnotenie:
Čítanosť: 421

Vojenská polícia bude mať širšie kompetencie, zmeny dnes schválila vláda

Obrázok k článku
Príslušníci Vojenskej polície budú mať po novom širšie kompetencie. Vyplýva to z novely zákona o Vojenskej polícii, ktorú dnes schválila Bezpečnostná rada a vláda SR. Novela prináša viaceré zmeny, medzi nimi napríklad aj sankcie za neoprávnené používanie uniforiem, odznakov, ako aj ďalších identifikačných prvkov vojenských policajtov.
 
„Vojenskí policajti budú mať po novom rozšírené právomoci napríklad pri vojenských objektoch, a to pri zadržiavaní osôb, ktoré do nich neoprávnene vstúpia. Príslušníci vojenskej polície budú po novom môcť v takýchto prípadoch postupovať podľa zákona o priestupkoch a viesť aj priestupkové konanie tak, ako aj príslušníci Policajného zboru SR a budú môcť tieto osoby sankcionovať v blokovom konaní, čo doteraz možné nebolo. V súčasnosti totiž nemajú vojenskí policajti iné možnosti, ako takéto osoby iba zadržať a vyviesť za hranice vojenského objektu,“  uviedol k zmenám minister obrany SR Peter Gajdoš.
 
„Som presvedčený, že legislatívne zmeny prijaté v rámci novely zákona  o Vojenskej polícii, ktoré vyplynuli  z poznatkov a skúseností z aplikačnej praxe, nám vytvoria podmienky na  kvalitnejšie a efektívnejšie plnenie úloh policajnej ochrany rezortu obrany a zároveň zabezpečia  plnenie úloh, ktoré vyplývajú z medzinárodných zmlúv, ktorými je Slovenská republika viazaná,“ povedall riaditeľ Vojenskej polície plk. Michal Migát.
 
Nová právna úprava napríklad aj explicitne vymedzuje kompetencie vojenských policajtov pri sprevádzaní zahraničných konvojov, ktoré sa cez naše územie presúvajú na účely rôznych vojenských cvičení. Novela tiež umožní zakročiť proti narušeniu vojenského objektu aj bezpilotným lietajúcim prostriedkom (dronom) tak, že vojenskí policajti budú môcť zadržať osobu ovládajúcu tento prostriedok a tiež prerušiť jeho letovú činnosť. V prípade schválenia poslancami Národnej rady Slovenskej republiky bude novela zákona účinná od 1. apríla 2019.
 
Vláda dnes zároveň schválila aj dokument upravujúci celkové početné stavy vojakov, zamestnancov a počty hlavných druhov vojenskej techniky v ozbrojených silách v súlade s potrebami zabezpečenia obrany Slovenskej republiky, ako aj medzinárodnými zmluvami, ktorými je Slovenská republika viazaná.
 
Členovia vlády sa dnes zaoberali aj hodnotiacou správou NATO, ktorá je výsledkom procesu obranného plánovania Aliancie, realizovaného na dvojročnej báze a ktorú prerokovali ministri obrany členských krajín NATO na rokovaní Severoatlantickej rady v júni 2018. Hodnotiaca správa pozostáva z troch častí – sumárneho hodnotenia, štábnej analýzy a tabuľkovej časti, pričom štábna analýza a tabuľková časť sú Severoatlantickou alianciou označené stupňom „NATO RESTRICTED“, alebo vyššie, pričom rovnako je to vo všetkých členských krajinách.

Autor: MO SR - KOd, Foto: MO SR - ilustračné - Dátum: 17.10.2018
Hodnotenie:
Čítanosť: 1020

Slovensko sa zapojí do najväčšieho vojenského cvičenia NATO Trident Juncture 2018

Obrázok k článku
Príslušníci Ozbrojených síl SR si v nadchádzajúcich týždňoch spoločne s vojakmi z 31 spojeneckých a partnerských krajín Severoatlantickej aliancie precvičia svoje spôsobilosti na cvičení NATO Trident Juncture 2018. Ide o najrozsiahlejšie cvičenie Aliancie od konca studenej vojny, na ktorom sa zúčastní celkovo do 45 000 vojakov.
 
„Naši vojaci si spolu s kolegami z partnerských krajín precvičia schopnosť NATO plánovať a realizovať obsah článku 5 Severoatlantickej zmluvy – od výcviku vojsk na taktickej úrovni až po veliteľské štruktúry,“ vysvetlil minister obrany SR Peter Gajdoš. „Takéto cvičenia sú pre jednotu a interoperabilitu Aliancie nevyhnutné,“ zdôraznil.
 
Aliančné cvičene Trident Juncture 2018 bude rozdelené na dve samostatné časti. V rámci štábnej časti cvičenia (TRJ18 CPX) sa budú 5 slovenskí vojaci v Taliansku podieľať na plánovaní a koordinácií spravodajskej činnosti, určovaní cieľov, logistiky vzdušných operácií, použitia prvkov protivzdušnej obrany, ako aj na riadení palebnej podpory. Ďalší 4 príslušníci slovenských ozbrojených síl budú v rámci druhej – poľnej časti (TRJ18 LIVEX) v Nórsku plniť špecifické úlohy v súvislosti s plánovaním a riadením pozemnej a vzdušnej operácie, činnosťami v oblastiach RCHBO, ochrany vlastných síl a zdravotníckej podpory operácie.
 
Trident Juncture 2018 bude prebiehať od 25. októbra do 23. novembra 2018 v priestore stredného a východného Nórska, okolitých oblastí severného Atlantiku a Baltského mora vrátane Islandu, Talianska a vzdušného priestoru partnerských krajín Fínska a Nórska. Počas cvičenia bude použitých približne 150 kusov leteckej techniky, 70 lodí a viac ako 10 000 vozidiel.

Autor: MO SR - KOd, Foto: NATO - Dátum: 16.10.2018
Hodnotenie:
Čítanosť: 458

Vojaci oboznámili prezidenta SR A. Kisku s výcvikom tankistov v Kamenici nad Cirochou

Minister obrany SR Peter Gajdoš dnes spolu s prezidentom SR, ktorý je zároveň hlavným veliteľom Ozbrojených síl SR, Andrejom Kiskom navštívil Vojenský výcvikový priestor Kamenica nad Cirochou. Pri tejto príležitosti predstavil šéf rezortu obrany spolu s vojakmi prezidentovi spôsobilosti tankovej roty 21. zmiešaného mechanizovaného práporu Trebišov. Súčasťou ukážok boli aj streľby z tanku.
 
„Pozemné sily Ozbrojených síl SR neboli modernizované desiatky rokov, čo sa odzrkadľuje aj na ich súčasnom stave. Preto pokračujeme v naozaj systémovej a systematickej modernizácii,“ uviedol minister obrany SR Peter Gajdoš. Zároveň vyzdvihol dôležitosť práce príslušníkov 21. zmiešaného mechanizovaného práporu z Trebišova pri celkovom zabezpečovaní obrany Slovenskej republiky. „A keďže máme  naozaj špičkový personál, zaslúži si pracovať s kvalitnou a spoľahlivou technikou. Samozrejme platí, že do modernizácie našich ozbrojených síl chceme v čo najväčšej miere zapojiť domáci obranný priemysel,“ dodal.
 
Vojenský výcvikový priestor Kamenica nad Cirochou je súčasťou Vojenského obvodu Valaškovce a slúži na komplexné zabezpečenie výcviku Ozbrojených síl SR, pričom poskytuje jedinečné podmienky na streľbu z ručných, tankových a vrtuľníkových zbraňových systémov a výcvik bojových vozidiel pechoty. Do dnešnej ukážky sa zapojilo celkovo 62 profesionálnych vojakov s 13 kusmi techniky.

Autor: MO SR - KOd, Foto: MO SR - KOd - Dátum: 15.10.2018
Hodnotenie:
Čítanosť: 806

Náčelník Generálneho štábu OS SR má nových zástupcov

Obrázok k článku
Náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR genpor. Daniel Zmeko má od dnešného dňa nových zástupcov. Prvým z nich je doterajší generálny riaditeľ Sekcie riadenia obrany, výstavby ozbrojených síl a obranného plánovania MO SR genmjr. Josef Pokorný. Druhým, na pozícii náčelníka štábu je brigádny generál Miroslav Lorinc, ktorý doteraz pôsobil ako zástupca veliteľa Vzdušných síl OS SR. Genmjr. Miroslav Kocian, doterajší zástupca - náčelník štábu odchádza do diplomatických služieb. Funkcia 1. zástupcu bola aktuálne neobsadená.
 
“Verím, že sme našli tých pravých ľudí na svojich miestach, ktorí mi pomôžu pri riadení ozbrojených síl,” povedal náčelník Generálneho štábu OS SR genpor. Daniel Zmeko.
 
Zmeny vo vedení Generálneho štábu OS SR sa dotknú aj vedenia ministerstva obrany. Novým generálnym riaditeľom Sekcie riadenia obrany, výstavby ozbrojených síl a obranného plánovania MO SR sa stal brigádny generál Slavomír Staviarsky. Jeho doterajšiu funkciu náčelníka Štábu strategického plánovania prevzal plk. Peter Babiar. Novým zástupcom veliteľa Vzdušných síl Ozbrojených síl SR bude plk. Róbert Kleštinec.

Autor: MO SR - KOd, Foto: OS SR - Dátum: 15.10.2018
Hodnotenie:
Čítanosť: 1062

Vojenské lesy a majetky SR rekonštruujú pietne miesto na vrchu Borsó

Vojenské lesy a majetky SR v týchto dňoch obnovujú pietne miesto na vrchu Borsó pri maďarskej obci Hejce. Ide už o druhú rekonštrukciu od jeho vybudovania po tragickej havárii lietadla AN-24. Symbolických 42 pietnych dubových stĺpov umiestnených na mieste nešťastia, pripomína obete najväčšieho leteckého nešťastia profesionálnych vojakov v dejinách Slovenska. Vojenský špeciál sa zrúti 19. januára 2006 počas návratu z mierovej misie KFOR v Kosove. 
 
„Starostlivosť o tieto symbolické pamätníky, ktoré nám pripomínajú vyhasnuté životy našich vojakov, je to najmenej, čo môžeme ako rezort urobiť, aby sme skutočne potvrdili to, čo deklarujeme...že nikdy nezabudneme,“ uviedol minister obrany SR Peter Gajdoš. Zároveň doplnil, že v súčasnosti sa zároveň finalizuje výstavba pamätníka v Liptovskom Mikuláši na vrchu Háj-Nicovô, ktorý bude pripomínať pamiatku všetkých vojakov, ktorí zahynuli pri plnení úloh v zahraničných operáciách a misiách. „Vybudovania takéhoto dôstojného pietneho miesta sme im jednoducho boli dlžní,“ zdôraznil. 
 
Leteckú tragédiu profesionálnych vojakov Ozbrojených síl SR z januára 2006 pripomína aj pamätník v strede obce Hejce. Ministerstvo obrany SR si obete tragédie pripomína každoročne na výročie nešťastia pietnym aktom.

Autor: MOSR - KOd, Foto: VLM - Dátum: 14.10.2018
Hodnotenie:
Čítanosť: 594

V rámci prezentácie ozbrojených síl sa na autosalóne prvýkrát predstavila aj špičková vojenská technika

Ministerstvo obrany SR predstavilo verejnosti na tohtotýždňovom autosalóne v Nitre prototyp bojového obrneného vozidla 8x8. Návštevníci tak majú možnosť pozrieť si zblízka tento špičkový produkt domáceho obranného priemyslu vyrobený v spolupráci s Fínskom.
 
“Je to historicky prvýkrát, keď máme na Autosalóne nitrianskeho Agrokomplexu najmodernejšiu vojenskú techniku. Chcem za tento unikátny zážitok pre návštevníkov národného výstaviska poďakovať pánovi ministrovi. Verím, že spoluprácu našich rezortov pri výstavníctve, do budúcnosti ešte rozšírime,” povedala podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná. 
 
„Bojové obrnené vozidlo 8x8 sme verejnosti ukázali už niekoľkokrát, pretože chceme, aby mali naši občania reálnu predstavu o tom, akým vozidlom chceme vyzbrojiť naše ozbrojené sily. Dôležité je povedať aj to, že jeho výrobou sa podporí zamestnanosť na Slovensku a je myslím pochopiteľné, že sme sa rozhodli ísť cestou domáceho produktu a dať prácu našim ľuďom,“ povedal minister obrany SR Peter Gajdoš. Zároveň zdôraznil, že výhodou tohto riešenia je aj fakt, že v prípade krízovej situácie budeme mať dodávky náhradných dielov zabezpečené vlastnými firmami. „To znamená, že nebudeme odkázaní na pomoc inej krajiny, ktorá pochopiteľne uprednostní vlastné záujmy,“ zdôraznil.
 
Minister Gajdoš tiež uviedol, že cieľom súčasného vedenia rezortu obrany je mať mladé, moderné a plnohodnotne vycvičené ozbrojené sily s potrebnou technikou. „Moderná technika, kvalitné podmienky pre vojakov a ich výcvik idú zákonite ruka v ruke a na základe toho tiež pokračujeme v naozaj systémovej a systematickej modernizácii. V prospech vojakov a tým zároveň aj všetkých občanov SR,“ zdôraznil.
 
Prototyp 8x8 už absolvoval vojskové skúšky, ktorých výsledky budú zapracované do návrhu ďalšieho postupu realizácie projektu BOV 8x8, ktorý prerokuje Bezpečnostná rada a vláda SR. V prípade ich súhlasu s navrhovaným postupom plánuje rezort obrany obstarať postupne do roku 2024 do 81 vozidiel tohto typu. Ich cena by nemala presiahnuť sumu 417 miliónov eur, pričom predpokladaná cena za jedno vozidlo bude nižšia ako 4 milióny eur s DPH.

Autor: MO SR - KOd, Foto: MO SR, výstavisko Agrokomplex, Pavol Vitko - Dátum: 13.10.2018
Hodnotenie:
Čítanosť: 942

Pri odstraňovaní následkov veternej smršte sa v Lekárovciach vystriedalo 100 vojakov

Obrázok k článku

Celkovo 100 profesionálnych vojakov pomáhalo v uplynulých dňoch v obci Lekárovce odstraňovať následky veternej smršte, ktorá obec zasiahla minulý týždeň. Na mieste sa každý deň striedali skupiny od 10 do 40 príslušníkov 22. mechanizovaného práporu Michalovce s technikou. 

 

Vojaci v obci vykonávali nevyhnutné dočasné opravy a prekrytie poškodených striech fóliou, odstraňovali zlomené a popílené stromy, rozvážali potrebný materiál, odpratávali strhnuté strechy a zlomené stĺpy telefónneho vedenia. Vojaci tak opäť potvrdili, že Ozbrojené sily SR sú tu pre občanov Slovenskej republiky aj v čase mieru, pripravené pomáhať v akýchkoľvek krízových situáciách. 


Autor: MOSR - KOd, Foto: OS SR - Dátum: 13.10.2018
Hodnotenie:
Čítanosť: 419

Rezort obrany upozorňuje na presuny vojenskej techniky cez územie Slovenska

Obrázok k článku
Ministerstvo obrany SR upozorňuje obyvateľov Slovenska na presuny vojenskej techniky zahraničných ozbrojených síl, ktoré sú naplánované v období od 15. do 21. októbra 2018. Celkovo by malo ísť o 30 cestných presunov zahraničných vojsk, pričom pôjde predovšetkým o presun amerických a poľských vojakov. V nasledujúcom týždni dávame do pozornosti tiež cestné presuny nadrozmerného nákladu Ozbrojených síl SR na trase Michalovce – Rožňava - CV Lešť, Dubnica nad Váhom – Prievidza – Zvolen – CV Lešť, Prešov – Michalovce, Martin – Liptovský Mikuláš – Poprad – Prešov – Valaškovce, Martin – Žilina – Bratislava – Turecký Vrch, ako aj cestný presun na trase Michalovce – Rožňava – CV Lešť a železničnú prepravu na trase Prešov - Kamenica nad Cirochou.

Autor: MO SR - KOd, Foto: MO SR - ilustračné - Dátum: 12.10.2018
Hodnotenie:
Čítanosť: 265

P. Gajdoš: Je dôležité, aby žiaci vedeli ako sa majú zachovať v krízovej situácii, preto vítam podujatia zamerané na brannú prípravu

Minister obrany SR Peter Gajdoš dnes v priestoroch Základnej školy Tribečská v Topoľčanoch otvoril 1. ročník Brannej olympiády, ktorú pripravilo mesto pre žiakov 8. a 9. ročníkov miestnych základných škôl. Pri tejto príležitosti zároveň ocenil aktivity, ktoré takýmto spôsobom prispievajú k povedomiu mladých ľudí o otázkach zabezpečenia obrany štátu. 
 
„V uplynulých mesiacoch sme boli kvôli brannej príprave častokrát terčom kritiky. No pravdou je, že ak deti a študentov nenaučíme my, ako sa majú zachovať v krízových situáciách, ako poskytnúť prvú pomoc, alebo čo robiť v prípade chemického útoku, nikto iný to za nás neurobí. Preto tento typ aktivity rozhodne vítam a verím, že vďaka podpore vojakov, prispeje aj k budovaniu vzťahu mladých ľudí k vlastenectvu a k zvýšeniu ich záujmu o problematiku obrany štátu. Podporou brannej prípravy zároveň napĺňame jednak programové vyhlásenie vlády SR, ako aj program Slovenskej národnej strany,“ povedal minister obrany Peter Gajdoš. 
 
„Verím že táto tradícia sa prenesie aj do ostatných základných škôl, a to nielen v tomto regióne, ale aj v rámci celého Slovenska,“ uviedol člen Výboru NR SR na kontrolu Vojenského spravodajstva a poslanec Národnej rady SR za Slovenskú národnú stranu Juraj Soboňa.
 
„Chceli by sme v organizovaní Brannej olympiády pokračovať aj o rok a zároveň podporovať to, aby aj na ostatných školách na Slovensku mali takto snahu rozhýbať žiakov a zároveň im ukázať spôsobilosti Ozbrojených síl Slovenskej republiky,“ povedal primátor mesta Topoľčany Peter Baláž. 
 
Autor myšlienky projektu Brannej olympiády Maroš Pavlovič ocenil a poďakoval za podporu zo strany samosprávy a rezortu obrany. „Ak máme cvičiť a ukazovať branné zdatnosti, tak je veľmi dôležité, aby to robili zložky, ktoré sú na to určené, teda Ozbrojené sily Slovenskej republiky,“ povedal.
 
V rámci Brannej olympiády si 16 družstiev zložených zo žiakov 8. a 9. ročníka základných škôl v Topoľčanoch dnes otestovalo svoje fyzické sily v pripravených disciplínach. Na podujatí participovali profesionálni vojaci z 1. mechanizovanej brigády v Topoľčanoch, ktorú dnes ešte pred začiatkom akcie navštívil aj minister obrany Peter Gajdoš spolu s náčelníkom Generálneho štábu Ozbrojených síl SR.

Autor: MO SR - KOd, Foto: MO SR - Jakub Neubauer - Dátum: 12.10.2018
Hodnotenie:
Čítanosť: 523

Pilotov z havarovaného lietadla L-39 už prepustili z nemocnice do domáceho liečenia

Obrázok k článku
Pilotov z havarovaného cvičného vojenského lietadla L-39 už prepustili z nemocnice do domáceho liečenia. Príčina leteckej nehody sa vyšetruje. V súčasnosti sú na základe rozhodnutia veliteľa Vzdušných síl OS SR pozastavené lety všetkých lietadiel L-39 Albatros, a to až do ukončenia vyšetrovania. Cvičné vojenské lietadlo L-39 havarovalo dnes cca 14.07 h medzi Sliačom a Kováčovou.  Vyrobené bolo v roku 1989. Posádku tvorili skúsení piloti prvej triedy.

Autor: MO SR - KOd, Foto: MO SR - Jakub Neubauer - Dátum: 10.10.2018
Hodnotenie:
Čítanosť: 787

Spolupráca Ozbrojených síl SR a Národnej gardy štátu Indiana bola ocenená Wilsonovou cenou

Obrázok k článku
Takmer 25-ročná spolupráca Ozbrojených síl SR a Národnej gardy štátu Indiana bola ocenená Cenou Woodrowa Wilsona. Ocenenie si dnes v priestoroch rezidencie veľvyslanca Spojených štátov amerických prevzal v zastúpení náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl SR genpor. Daniela Zmeka, ktorý z dôvodu havárie vojenského lietadla nemohol cenu prevziať osobne, jeho zástupca - náčelník štábu genpmjr. Miroslav Kocian spolu s veliteľom Národnej Gardy štátu Indiana genmjr. Courtney P. Carrom. Cenu im odovzdal veľvyslanec USA na Slovensku Adam Sterling.
 
„Túto cenu vnímam najmä ako ocenenie práce všetkých príslušníkov ozbrojených síl, pretože spolupráca s USA nie je iba o oficiálnych rokovaniach, ale predovšetkým o spoločných cvičeniach, výcviku a vzájomnej výmene skúseností,“ uviedol genmjr. Miroslav Kocian.
 
Wilsonova cena sa udeľuje každoročne jednotlivcom a organizáciám v 4 kategóriách: zdieľanie spoločných hodnôt, bezpečnosť, prosperita a spoločné skúsenosti. V kategórii bezpečnosť boli ocenené Ozbrojené sily SR a Národná garda štátu Indiana za dlhoročnú spoluprácu, výcvik a spoločné nasadenia v operáciách medzinárodného krízového manažmentu. Medzinárodnú cenu udeľuje Centrum Woodrowa Wilsona od roku 2001.

Autor: MO SR - KOd, Foto: MO SR - ilustračné - Dátum: 10.10.2018
Hodnotenie:
Čítanosť: 443

Piloti z havarovaného lietadla L-39 sú mimo ohrozenia života

Piloti z havarovaného cvičného vojenského lietadla L-39 sú mimo ohrozenia života. V súčasnosti sú hospitalizovaní v nemocnici. Príčina leteckej nehody sa vyšetruje. V súčasnosti sú na základe rozhodnutia veliteľa Vzdušných síl OS SR pozastavené lety všetkých lietadiel L-39 Albatros, a to až do ukončenia vyšetrovania. Na mieste nehody o tom dnes informovali minister obrany SR Peter Gajdoš, náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR genpor. Daniel Zmeko a veliteľ Vzdušných síl OS SR genmjr. Ľubomír Svoboda.

“Chcem zdôrazniť, že išlo o skúsených vycvičených pilotov, ktorí v danej situácii zareagovali tak, ako mali. Najdôležitejšie je, že sú živí a mimo ohrozenia života,” povedal minister obrany SR Peter Gajdoš.

Ako doplnil náčelník Generálneho štábu OS SR genpor. Daniel Zmeko, o nehode boli okamžite informovaní rodinní príslušníci, ktorým bola ponúknutá pomoc zo strany rezortu a  ozbrojených síl. Genmjr. Svoboda vysvetlil, že príčinou katapultácie pilotov bolo vysadenie motora. “A samozrejme dôležité je, že lietadlo nasmerovali mimo obývanú oblasť,” povedal. 
 
Cvičné vojenské lietadlo L-39 havarolo dnes cca 14.07 h medzi Sliačom a Kováčovou.  Vyrobené bolo v roku 1989. Posádku tvorili skúsení piloti prvej triedy.

Autor: MO SR - KOd, Foto: MO SR - Jakub Neubauer - Dátum: 10.10.2018
Hodnotenie:
Čítanosť: 1086

Medzi Sliačom a Kováčovou sa zrútilo vojenské lietadlo L-39, piloti sa katapultovali

Obrázok k článkuVideo
Medzi Sliačom a Kováčovou sa dnes približne o 14.15 hod zrútilo cvičné vojenské lietadlo L-39. Obidvaja piloti sa katapultovali a nehodu prežili, v súčasnosti im je poskytovaná zdravotnícka pomoc v jednej z nemocníc. Lietadlo padlo do neobývanej oblasti. Bližšie informácie poskytnú minister obrany SR Peter Gajdoš, náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR genpor. Daniel Zmeko a veliteľ Vzdušných síl OS SR genmjr. Ľubomír Svoboda na tlačovom brífingu približne o 17.00 h, pri mieste leteckej katastrofy.

Autor: MO SR - KOd, Foto: MO SR - ilustračné - Dátum: 10.10.2018
Hodnotenie:
Čítanosť: 1227

Vláda schválila nový štatút Ministerstva obrany SR

Obrázok k článku
Ministerstvo obrany Slovenskej republiky má od dnešného dňa nový štatút. Dôvodom sú zmeny v platnej legislatíve v oblasti obrany Slovenskej republiky, Ozbrojených síl SR, letovej premávky, brannej povinnosti, ako aj v oblasti správy vojenských obvodov a vojenských lesov. Doteraz platný štatút bol naposledy novelizovaný ešte v roku 2002. Návrh nového štatútu dnes schválila vláda SR.
 
Cieľom materiálu je zosúladenie Štatútu Ministerstva obrany Slovenskej republiky s platnou právnou úpravou a spresnenie vzťahov rezortu obrany k ostatným ministerstvám a ostatným ústredným orgánom štátnej správy Slovenskej republiky. Doplnené sú aj ustanovenia o ďalších možnostiach použitia Ozbrojených síl SR v súlade s platnou legislatívou.

Autor: MO SR - KOd, Foto: MO SR - ilustračné - Dátum: 10.10.2018
Hodnotenie:
Čítanosť: 652

Slávnostné odovzdanie štandardy Vojenského spravodajstva

Dňa 8. októbra 2018, na slávnostnom zhromaždení pri príležitosti osláv Dňa vzniku Ozbrojených síl Slovenskej republiky a 100. výročia vzniku Československej republiky odovzdal minister obrany Slovenskej republiky Peter Gajdoš gen. Jánovi Balciarovi štandardu riaditeľa Vojenského spravodajstva. Po prvý krát v histórii  bola riaditeľovi spravodajskej služby udelená takáto pocta. Štandarda je jedným z hlavných symbolov Vojenského spravodajstva. Je symbolom morálnej cti a rozvíjania tradícií Vojenského spravodajstva. Je výrazom identity a pevného morálneho ducha. Prostredníctvom nej sa zhmotňuje pocit hrdosti na príslušnosť k Vojenskému spravodajstvu. Riaditeľ Vojenského spravodajstva prijal túto štandardu s pocitom obrovskej hrdosti, s hlbokým zadosťučinením, ako ocenenie spoločnej dlhoročnej práce a úsilia všetkých príslušníkov Vojenského spravodajstva.
 
Historickú dôležitosť tohto momentu potvrdil  minister obrany Slovenskej republiky Peter Gajdoš  dekorovaním štandardy pamätnou stuhou pri príležitosti 25. výročia vzniku Ozbrojených síl Slovenskej republiky. Pamätná stuha nie je len symbolom profesionálnej úcty a ocenenia práce,  ale zároveň je tento akt silným záväzkom do budúcnosti a posilnením spoločného úsilia.

Autor: OS SR - VS, Foto: OS SR - Dátum: 10.10.2018
Hodnotenie:
Čítanosť: 616

Rezort obrany ukončil testovanie vozidiel 4x4

Obrázok k článku
Vojenský technický a skúšobný ústav Záhorie minulý týždeň ukončil testovanie  bojových obrnených  a viacúčelových taktických vozidiel 4x4. Výsledky testov budú v najbližších týždňoch analyzované odborníkmi. Po spracovaní budú súčasťou dokumentu, ktorý bude spolu s návrhom riešenia predložený na schválenie Bezpečnostnej rade SR a vláde SR do konca tohto roka.
 
Celkovo bolo vo VTSÚ testovaných 7 vozidiel, a to ALIGATOR MASTER 2, COBRA 2, EAGLE,  EJDER YALCIN, GERLACH, PATRIOT a SHERPA Light APC. Vozidlo PERUN je v súčasnosti na testovaní pre Armádu Českej republiky, preto po dohode s výrobcom budú využité výsledky testovania z českého rezortu obrany.
 
Obstaranie bojových obrnených vozidiel/viacúčelových taktických vozidiel 4x4 vyplýva z Dlhodobého plánu rozvoja obrany s dôrazom na výstavbu a rozvoj Ozbrojených síl SR s výhľadom do roku 2030. Celkovo plánuje rezort obrany obstarať do 404 kusov tohto typu vozidiel v maximálnej sume 782,7 miliónov eur s DPH. Vozidlá by mali mať vojaci k dispozícii postupne až do roku 2024. Rovnako, ako v prípade vozidiel 8x8, chce ministerstvo obrany zapojiť do projektu v maximálnej možnej miere domáci obranný priemysel.

Autor: MO SR - KOd, Foto: MO SR - ilustračné - Dátum: 08.10.2018
Hodnotenie:
Čítanosť: 999

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 >>