MOSR
Ministerstvo obrany Slovenskej republiky
Kutuzovova 8
832 47 Bratislava

www.mosr.sk
tlacove@mod.gov.sk

Infoservis - MO SR


Minister Gajdoš si v Košariskách pripomenul 138. výročie narodenia gen. M. R. Štefánika

Minister obrany SR Peter Gajdoš si dnes pri rodnom dome gen. M. R. Štefánika v obci Košariská pripomenul 138. výročie jeho narodenia. Spolu s ním vzdal hold jednému z najvýznamnejších mužov našich novodobých dejín aj zástupca náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl SR genmjr. Miroslav Kocian. 

 

„Generál Štefánik obetoval boju za slobodu svojho národa prakticky celý život. Preto by sme si mali jeho odkaz pripomínať ešte intenzívnejšie práve v časoch, keď sa mylne zdá, že sloboda je samozrejmosťou,“ povedal minister obrany Peter Gajdoš a zároveň pri tejto príležitosti zdôraznil, že obrana štátu by mala byť v prvom rade vecou cti pre každého jedného občana. „Veď napokon, sám generál Štefánik hovoril: Kto si myslí, že mu slobodu druhí vybojujú, ten jej nie je hoden“,“ pripomenul šéf rezortu obrany. Ako doplnil, zvyšovanie záujmu mladej generácie o obranu vlasti patrí medzi priority rezortu obrany.

   

Milan Rastislav Štefánik  sa narodil 21. júla 1880 v obci Košariská. Zahynul tragicky počas návratu do vlasti 4. mája 1919 pri havárii lietadla. 


Autor: MOSR - KOd, Foto: MOSR - Ivan Kelement - Dátum: 21.07.2018
Hodnotenie:
Čítanosť: 28

Stanovisko Ministerstva obrany SR k vyjadreniam generála Macka

Obrázok k článku
Pán generál Macko nás dnes s obľubou kritizuje, a pritom si asi neuvedomuje, že bol roky v najvyšších veliacich funkciách Ozbrojených síl SR. Kritizuje tak teda vlastne výsledky svojej vlastnej práce a dehonestuje prácu svojich dlhoročných kolegov. Asi mu treba pripomenúť, že ako prvý zástupca náčelníka Generálneho štábu OS SR sa osobne podieľal tak na tvorbe všetkých strategických dokumentov, ako aj Koncepcie rozvoja Vzdušných síl SR, ktorej súčasťou je aj zámer o budúcnosti nadzvukového letectva vrátane jeho operačných požiadaviek. Je nám veľmi ľúto, že svoje osobné neuspokojenie a hnev na celý svet zameriava práve na náš rezort, ale predovšetkým na ozbrojené sily, o ktorých vždy tvrdil, že mu na nich záleží. Sám sa predsa roky prezentoval heslom: “Všetko pre vojaka.” Škoda, že zostalo iba pri slovách… Veď čo viac môže po sebe zanechať politické vedenie ministerstva obrany, ak nie novú modernú špičkovú techniku pre vojakov, ktorú tak akútne potrebujú. Napĺňanie Bezpečnostnou radou a vládou SR schváleného Dlhodobého plánu rozvoja a výstavby ozbrojených síl, a teda modernizácia, je pre súčasné vedenie alfou a omegou. Pripomíname, že pán generál Macko sa rozhodol odísť sám, no netreba zatvárať oči nad tým, že aj on je plne zodpovedný za stav, v akom ozbrojené sily sú. Zdôrazňujeme, že na vysokých veliacich funkciách a predovšetkým vo funkcii prvého zástupcu náčelníka Generálneho štábu OS SR pôsobil roky, a teda mohol viesť veci k lepšiemu.

Autor: MO SR - KOd, Foto: MO SR - ilustračné - Dátum: 20.07.2018
Hodnotenie:
Čítanosť: 232

Minister Gajdoš odovzdal vojakom ďalšie dva vrtuľníky Black Hawk, využívať ich budú aj na pomoc v krízových situáciách

Minister obrany SR Peter Gajdoš dnes v priestoroch Vrtuľníkového krídla v Prešove slávnostne odovzdal vojakom do užívania dva nové viacúčelové vojenské vrtuľníky UH-60M Black Hawk. Súčasťou výzbroje Vzdušných síl Ozbrojených síl SR sú tak už 4 vrtuľníky tohto typu, pričom prílet ďalších 5-tich je očakávaný v priebehu nasledujúceho roka. 
 
„Verím, že aj tieto ďalšie dva vrtuľníky budú spoľahlivo plniť úlohy nielen v rámci výcviku, ale predovšetkým v prospech našich občanov v rámci domáceho krízového manažmentu, čiže pri riešení rôznych krízových situácií,“uviedol minister obrany Peter Gajdoš. Ako ďalej doplnil, viacúčelové vojenské vrtuľníky UH-60M disponujú rozšíreným vybavením: „Súčasťou výbavy týchto vrtuľníkov je napríklad už aj žeriav, “fast rope”, či systém prídavnej palivovej nádrže. Zároveň sú predpripravené modulom na hasenie a po doplnení bambi-vakmi a vycvičení posádok môžu teda rovnako ako Mi-17 hasiť lesné požiare v ťažko dostupných terénoch,“ dodal. 
 
Šéf rezortu obrany ďalej zdôraznil, že vzdušné sily majú v súčasnosti pripravených v rôznom stupni vycvičenosti 6-dvojčlenných posádok vrtuľníkov UH-60M. „Ďalšie tri posádky sa v súčasnosti školia v Spojených štátoch amerických,“ doplnil. 
 
„Nová bojová technika nielen vo vzdušných silách môže skutočne výrazne zvýšiť obranyschopnosť našej vlasti. Som presvedčený, že po naplnení celého kontraktu bude toto krídlo jednou z najlepších bojových jednotiek v rámci Ozbrojených síl Slovenskej republiky,“uviedol predseda Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť Anton Hrnko.
 
Náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR genpor. Daniel Zmeko poďakoval rezortu obrany za úsilie, ktoré vynakladá v prospech modernizácie ozbrojených síl. „Chcem všetkých ubezpečiť, že táto nová letecká technika bude plnohodnotne využitá v prospech obrany štátu a pomoci občanom v rôznych krízových situáciách,“ dodal a zároveň poprial príslušníkom Vzdušných síl OS SR veľa šťastných letových hodín. Veliteľ Vzdušných síl OS SR genmjr. Ľubomír Svoboda rovnako ocenil, že vzdušné sily majú k dispozícii už štyri nové moderné vrtuľníky. “Prvé dva, dodané v minulom roku, už nalietali 640 hodín a môžem povedať, že sme plne pripravení na plnenie úloh,” dodal.
 
Obstaranie viacúčelových vojenských vrtuľníkov UH-60M Black Hawk sa realizuje prostredníctvom amerického vládneho programu FMS (Foreign Millitary Sales). V celkovej hodnote 261 miliónov amerických dolárov je okrem ceny vrtuľníkov zahrnutá aj dvojročná logistická podpora, výcvik leteckého a technického personálu, a výdavky spojené s prepravou vrtuľníkov na územie Slovensko republiky.

Autor: MO SR - KOd, Foto: MO SR - Ivan Kelement - Dátum: 20.07.2018
Hodnotenie:
Čítanosť: 553

Rezort obrany upozorňuje na presuny vojenskej techniky cez územie Slovenska

Obrázok k článku
Ministerstvo obrany SR upozorňuje obyvateľov Slovenska na presuny vojenskej techniky zahraničných ozbrojených síl, ktoré sú naplánované v období od 23. do 29. júla 2018. Celkovo by malo ísť o 20 cestných presunov zahraničných vojsk, pričom pôjde predovšetkým o presun poľských a amerických vojakov. V nasledujúcom týždni dávame tiež do pozornosti cestné presuny nadrozmerného nákladu na trase Trebišov – Trenčín.

Autor: MO SR - KOd, Foto: MO SR - ilustračné - Dátum: 20.07.2018
Hodnotenie:
Čítanosť: 93

Slovensko potrebuje 14 stíhacích lietadiel a nie silné reči

Obrázok k článku
Ad: Viac stíhačiek ako my kúpili z okolitých krajín len Poliaci.

Slovensko by malo dávať viac výdavkov na obranu, ozbrojené sily sú na hranici bojaschopnosti, je nevyhnutné, aby sa naša krajina odstrihla od závislosti od ruskej techniky. Obrana nemôže byť predmetom politického boja, Slovenská republika sa musí ako člen NATO správať zodpovedne a v rámci kolektívnej obrany nielen brať, ale aj dávať.

Toto sú asi najopakovanejšie vyjadrenia nezávislých, ba priam sa mi žiada napísať až univerzálnych expertov na obranu a bezpečnosť našej krajiny. No keď môžu podporiť historické rozhodnutie vlády, ktoré je také zásadné pre bezpečnosť tejto krajiny, správajú sa presne naopak a v rozpore s tým, čo verejne deklarujú.

V podstate ako veliteľa vzdušných síl tejto krajiny ma až udivuje, koľko má Slovensko expertov na stíhacie letectvo, ktorí na počkanie dokážu matematicky vypočítať, koľko stíhacích lietadiel potrebujeme.

Povznesiem sa nad tým, že práve títo istí ľudia nás dlhodobo mediálne bičujú za to, že Slovensko ako hrdý člen Aliancie je stále závislé od ruských strojov, a teda aj od ich technikov. A tí istí nezávislí experti volajú po verejnej diskusii o tom, aké lietadlá máme pre vzdušné sily vybrať, a dokonca vedia aj to, koľko ich potrebujeme.

No keď prídeme s riešením, ktoré určite nebolo robené na kolene a ani v poslednej chvíli, ale vyžiadalo si hodiny analýz a sedení, niekedy až ostrej výmeny názorov, opäť nie je podľa nich dosť dobré. Pretože nerozhodovali oni podľa svojich záujmov?

Ľudí, ktorí na počkanie zhodnotia Trumpov telefón a okomentujú všetko počnúc tým, ako treba lepšie regrutovať, až po to, koľko máme protitankových riadených striel, máme prizvať do diskusie?

Ale oni za nás a naše rozhodnutia nenesú zodpovednosť. A priznám sa, chcel by som, rovnako ako títo experti, rozumieť tankovému vojsku a vedieť presne zadefinovať potreby mechanizovanej brigády. Napriek mojej celoživotnej kariére v ozbrojených silách si na to netrúfam, pretože sa celý život venujem práve letectvu.

A práve preto ma zaráža, že sú takí, ktorí sú na požiadanie novinármi, už aj expertmi na nadzvukové letectvo, čiže asi jeho najodbornejšiu časť. Po spartanoch, black hawkoch, a teda konečne zrealizovaných modernizačných projektoch, prichádza nová mediálna bublina. Tentoraz sa diskutuje, koľko vlastne potrebujeme stíhacích lietadiel.

Ide o minimálny počet potrebný na splnenie úloh vzdušných síl, pričom na zabezpečenie požadovaného náletu 140 letových hodín na pilota taktického stíhacieho lietadla treba dosiahnuť minimálny celkový ročný nálet 2100 letových hodín (15 pilotov x 140 letových hodín za rok = 2100 letových hodín). A k tomu ďalších 15 x 40 letových hodín na leteckom simulátore.

Samozrejme, viem, a je to napísané v analýze, že to je minimálny počet pilotov na zabezpečenie NATINAMDS. Tento počet zabezpečí pilotom priestor aj na plnenie iných potrebných úloh a čas na regeneráciu síl. Sme si vedomí, že budeme potrebovať vyšší počet pilotov, ktorý nám nahradí straty (odchod do zálohy, odchod z dôvodu dosiahnutia vekovej hranice, zdravotné dôvody a pod.).

Neverejná časť analýzy obsahuje aj tieto údaje a kontrakt nám zabezpečí aj výcvik doplnkového personálu počas prvých desiatich rokov. Po desiatich rokoch prevádzky F-16 máme ambíciu si tento výcvik zabezpečovať vlastnými silami.

A teraz k počtu lietadiel. Pri priemernej schopnosti leteckej techniky 70 percent, pričom tu zdôrazňujem, že ide o oficiálnu štatistiku amerických vzdušných síl, to predstavuje desať kusov lietadiel.

Tri (2 + 1) lietadlá musia byť nepretržite zaradené do pohotovostného systému, pri troch kusoch lietadiel sa počíta s povinne vykonávanými predpísanými periodickými prácami po dosiahnutí určitého náletu hodín, štyri – päť kusov (v prípade stopercentnej prevádzkyschopnosti je to až osem kusov) lietadiel bude dostupných na zabezpečenie leteckého výcviku a z nich musíme počítať s určitým počtom neprevádzkyschopných (porucha, opravy a pod.).

Tento počet nám zabezpečí potrebnú rozlietanosť lietajúceho personálu. Dnes prevádzkujeme 12 kusov migov a výsledkom je neustále klesajúci počet pilotov a neschopnosť výcviku nových. Rovnaké kalkulácie s rovnakým výsledkom použili aj naši českí a maďarskí susedia. Tieto počty totiž vychádzajú zo štatistík na prevádzkyschopnosť vojenských lietadiel.

A počet 14 stíhacích lietadiel bol stanovený aj v Koncepcii rozvoja spôsobilostí Vzdušných síl Ozbrojených síl SR, ktorá je zameraná jednak na splnenie medzinárodných záväzkov SR v zmysle článkov 4 a 5 Washingtonskej zmluvy, ale predovšetkým na plnenie úloh vyplývajúcich zo zákona o ozbrojených silách na zabezpečenie plnohodnotného plnenia úloh ochrany a obrany vzdušného priestoru SR vrátane podpory pozemných síl a integrovaného systému obrany NATINAMDS, ako aj výcviku.

Ako profesionálny vojak nepotrebujem vnášať do takého zásadného rozhodnutia, akým je budúcnosť nadzvukového letectva, žiadnu politiku. Nie je mi to ani vlastné a ani nepotrebujem nikomu kryť chrbát. Ako odborník na vzdušné letectvo sa držím faktov a nikdy by som sa nepodpísal pod požiadavku, za ktorou by som si ako príslušník Ozbrojených síl Slovenskej republiky nestál.

Je však ľahké kritizovať, no reálne riešenia prináša niekto iný.

Autor: OS SR - Ľubomír Svoboda, Foto: MO SR - ilustračné - Dátum: 19.07.2018
Hodnotenie:
Čítanosť: 553

Minister Gajdoš rokoval s veliteľom Mnohonárodného zboru NATO Sever - Východ genpor. M. Hofmannom

Minister obrany Peter Gajdoš dnes na pôde rezortu obrany prijal veliteľa Mnohonárodného zboru NATO Sever-Východ v Štetíne genpor. Manfreda Hofmanna pri príležitosti ukončenia jeho pôsobenia vo funkcii. Počas spoločného stretnutia vyzdvihli dosiahnutie plnej spôsobilosti jednotky NFIU na Slovensku, ako aj úlohy, ktoré plní Styčný tím pre integráciu síl NATO v súvislosti s posilnením bezpečnosti a kolektívnej obrany v rámci členských štátov Aliancie. Témou bola tiež nová veliteľská štruktúra NATO, vrátane participácie Slovenska.
 
Jednotka NFIU na Slovensku dosiahla plnú spôsobilosť už v minulom roku a dnes zodpovedne plní úlohy spojené so zabezpečovaním a koordinovaním spojeneckých síl v regióne,“ uviedol minister obrany Peter Gajdoš. Generála Hofmanna informoval aj o modernizačných projektoch, ktoré ministerstvo obrany realizuje v súlade s Dlhodobým plánom rozvoja obrany s dôrazom na výstavbu a rozvoj Ozbrojených síl SR s výhľadom do roku 2030. Šéf rezortu obrany a veliteľ Mnohonárodného zboru NATO Sever – Východ sa v rámci diskusie zhodli, že modernizácia musí ísť „ruka v ruke“ s kvalitnou prípravou personálu.
 
Jednotka NFIU na Slovensku bola oficiálne aktivovaná 1. septembra 2016. Od tohto dátumu je pod velením Mnohonárodného zboru NATO Sever-Východ Štetín. Počiatočnú spôsobilosť dosiahla k 1. januáru 2017.

Autor: MO SR - KOd, Foto: MO SR - Ivan Kelement - Dátum: 18.07.2018
Hodnotenie:
Čítanosť: 317

Študenti Detskej univerzity Komenského strávili v Leviciach deň s vojakmi

Aj v tomto roku pripravili profesionálni vojaci pre študentov Detskej univerzity Komenského bohatý program. Už po 8.-krát tak mohli vojaci v priestoroch vojenského útvaru priblížiť deťom svoju každodennú prácu, zoznámiť ich s technikou, s ktorou pracujú a zapojiť ich do reálnych výcvikových aktivít. Účastníkov „Army Workshopu“ dnes v priestoroch 13. mechanizovaného práporu Levice navštívil aj minister obrany SR Peter Gajdoš.
 
„Je mimoriadne dôležité vzbudzovať u mladých ľudí záujem o tému obrany našej vlasti. Spolu s podporou budovania vlastenectva je to jedna z veľmi dôležitých úloh, ktoré sa ako rezort snažíme plniť tak v rámci Programového vyhlásenia vlády, napĺňania programu Slovenskej národnej strany, ale predovšetkým pre zabezpečenie obranyschopnosti Slovenskej republiky,“ uviedol šéf rezortu obrany. Ako doplnil veliteľ 13. mechanizovaného práporu Levice pplk. Richard Király, vojaci si pre deti pripravili ukážky a výcvik sebaobrany a ukážky zbraní a ťažkej vojenskej techniky. „Deti si zároveň vyskúšali streľbu zo vzduchovky, ako aj taktickú a topografickú prípravu a tiež prípravu RCHBO,“ dodal.
 
Súčasťou programu pre deti bol aj pravý vojenský obed v poľnom stane, ktorý účastníkom detskej univerzity pripravili vojaci. Záver dňa patril vyhodnoteniu úspešnosti družstiev v jednotlivých aktivitách. Rezort obrany a ozbrojené sily participujú na Detskej univerzite Komenského už od roku 2011. V tomto roku sa „Army Workshopu“ zúčastnilo takmer 160 žiakov základných škôl.

Autor: MO SR - KOd, Foto: MO SR - Ivan Kelement - Dátum: 16.07.2018
Hodnotenie:
Čítanosť: 995

Minister Gajdoš rokoval so švédskou veľvyslankyňou H. Eduardsovou

Minister obrany SR Peter Gajdoš dnes na pôde rezortu obrany prijal veľvyslankyňu Švédskeho kráľovstva Helen Eduardsovú. Pri tejto príležitosti jej poďakoval za veľmi serióznu ponuku švédskej vlády na obstaranie stíhacích lietadiel JAS Gripen. Témam spoločného stretnutia dominovali aj otázky bezpečnosti a ďalšia bilaterálna spolupráca.  
 
„Verím, že spolupráca našich krajín bude pokračovať na vynikajúcej úrovni tak, ako tomu bolo doteraz, napriek tomu, že vláda prijala iné riešenie budúcnosti nadzvukového letectva. My sme ďalšej spolupráci maximálne otvorení,“ povedal počas stretnutia minister obrany Peter Gajdoš. 
 
Šéf rezortu obrany informoval švédsku veľvyslankyňu aj o aktuálnom stave modernizácie Ozbrojených síl SR, pripravovaných projektoch a tiež možných štábnych rozhovoroch na úrovni generálnych štábov v rámci budovania bojových skupín Európskej únie a realizácie projektov PESCO.

Autor: , - Dátum: 16.07.2018
Hodnotenie:
Čítanosť: 406

Rezort obrany upozorňuje na presuny vojenskej techniky cez územie Slovenska

Obrázok k článku
Ministerstvo obrany SR upozorňuje obyvateľov Slovenska na presuny vojenskej techniky zahraničných ozbrojených síl, ktoré sú naplánované v období od 16. do 22. júla 2018. Celkovo by malo ísť o 16 cestných presunov zahraničných vojsk, pričom pôjde predovšetkým o presun českých, francúzskych a nemeckých vojakov v súvislosti s medzinárodným cvičením "MACE XIX“. V nasledujúcom týždni dávame do pozornosti  tiež cestné presuny nadrozmerného nákladu Ozbrojených síl SR na trase Zemianske Kostoľany – Michalovce a Nitra - Centrum výcviku Lešť.

Autor: MO SR - KOd, Foto: MO SR - ilustračné - Dátum: 13.07.2018
Hodnotenie:
Čítanosť: 336

Minister Gajdoš rokoval s americkým veľvyslancom A. Sterlingom

Minister obrany SR Peter Gajdoš dnes na pôde rezortu obrany prijal veľvyslanca USA Adama H. Sterlinga. Pri tejto príležitosti mu poďakoval za ponuku, ktorú pripravil Kongres USA v súvislosti s nákupom nových stíhacích lietadiel v rámci modernizácie Vzdušných síl Ozbrojených síl SR. Témou bilaterálneho stretnutia boli okrem modernizačných projektov a možností vzájomnej spolupráce, aj otázky týkajúce sa bezpečnostných výziev a samit NATO, ktorý sa konal tento týždeň v Bruseli.
 
„Verím, že uzatvorenie kontraktu sa nám podarí dotiahnuť v čo najkratšom čase a naše vzdušné sily budú mať čo najskôr špičkové stíhacie lietadlá,“ uviedol minister obrany Peter Gajdoš. Zároveň doplnil, že súčasťou uzatvoreného kontraktu bude aj splátkový kalendár za samotné stíhacie lietadlá.
 
Šéf rezortu obrany informoval amerického veľvyslanca aj o prílete dvoch  viacúčelových vojenských vrtuľníkov UH-60M Black Hawk, ktoré včera večer pristáli v priestoroch Vrtuľníkového krídla v Prešove. Počas dnešného stretnutia sa zároveň venovali aj témam plnenia záväzkov v rámci medzinárodného krízového manažmentu.

Autor: MO SR - KOd, Foto: MO SR - Ivan Kelement - Dátum: 13.07.2018
Hodnotenie:
Čítanosť: 530

Do výzbroje ozbrojených síl pribudli ďalšie dva vrtuľníky UH-60M Black Hawk

V priestoroch Vrtuľníkového krídla v Prešove pred chvíľou pristáli ďalšie dva viacúčelové vojenské vrtuľníky UH-60M Black Hawk. Vzdušné sily tak majú od dnešného dňa vo výzbroji už štyri vrtuľníky tohto typu.  Zvyšných 5 bude v zmysle kontraktu dodaných v priebehu budúceho roka.
 
„Tieto dva vrtuľníky sú už vybavené aj systémom rýchleho zlaňovania, vnútornou prídavnou palivovou nádržou a záchranným žeriavom,“ uviedol minister obrany SR Peter Gajdoš. Ako ďalej doplnil, rovnaká výbava bude postupne doplnená aj do prvých dvoch. Vrtuľníky tak budú môcť byť už plnohodnotne nasadené na plnenie úloh domáceho krízového manažmentu, čiže pri záchranných akciách a živelných pohromách. 
 
„Modernizácia techniky však musí vždy prebiehať súbežne s výcvikom personálu. Preto som veľmi rád, že dopravu nových vrtuľníkov z nemeckého prístavu už zabezpečovali naši vycvičení piloti,“ dodal minister Gajdoš. V súčasnosti je na let s novými vrtuľníkmi vyškolených celkovo 6 posádok a ďalšie tri sa doškoľujú. Ozbrojené sily plánujú nové vrtuľníky UH-60M Black Hawk využiť už aj v rámci medzinárodného cvičenia „Atlas Comon Challenger 2.0“ v októbri tohto roka. 
 
Ministerstvo obrany SR obstaralo celkovo deväť viacúčelových vrtuľníkov v celkovom objeme 261 miliónov amerických dolárov, a to prostredníctvom amerického vládneho programu FMS (Foreign Military Sales).

Autor: MO SR - KOd, Foto: OS SR - VzS - Dátum: 12.07.2018
Hodnotenie:
Čítanosť: 1620

Ministri obrany krajín V4 vydali spoločnú deklaráciu k samitu členských krajín NATO v Bruseli

Obrázok k článku
Ministri obrany krajín V4 vydali pri príležitosti samitu NATO v Bruseli spoločnú deklaráciu, v ktorej sa zhodli, že úzka regionálna spolupráca v oblasti obrany má významnú pridanú hodnotu pri definovaní a uplatňovaní účinných kolektívnych riešení. Zdôraznili v nej, že spravodlivé zdieľanie výdavkov na obranu medzi všetkými členmi Aliancie je pilierom jednoty a solidarity NATO. Zároveň potvrdili, že plnenie záverov samitu z Walesu a z Varšavy je v tejto oblasti kľúčové. Zopakovali tiež ambíciu napĺňať záväzky spojené s navyšovaním výdavkov na obranu vo výške 2 % HDP do roku 2024.
          
Spoločne tiež vyjadrili odhodlanosť prispieť do ďalšieho zvyšovania vojenskej pripravenosti Aliancie tým, že spolu s ostatnými ministrami členských krajín NATO podporili implementáciu Iniciatívy pripravenosti NATO. Ďalej zdôraznili význam 360-stupňového prístupu Aliancie aj tým, že deklarovali záväzok pokračovať v misii Resolute  Support v Afganistane. Taktiež vyjadrili podporu pre transformáciu a rozšírenie výcvikovej aktivity NATO v Iraku na misiu. Podporili aj spoločné slovensko-poľské úsilie v rámci tejto aktivity s cieľom výcviku irackého personálu v oblasti údržby bývalej sovietskej vojenskej techniky. 
  
Prijatím spoločnej deklarácie zároveň privítali prehĺbenie spolupráce medzi NATO a EÚ a jej zintenzívnenie najmä v oblasti vojenskej mobility, paralelných a koordinovaných cvičení, boja proti hybridným hrozbám, kybernetickej bezpečnosti, ako aj v oblasti operačnej spolupráce v Stredomorí s cieľom pomôcť pri riešení nelegálnej migrácie. Krajiny V4 tiež konštatujú, že Aliancia posilnila svoju zostavu pre odstrašenie a obranu, pričom demonštruje, že je pripravená reagovať na akékoľvek hrozby z  akéhokoľvek smeru, čoho dôkazom je aj posilnená predsunutá prítomnosť v pobaltských krajinách a v Poľsku, ako aj posilnená úloha Mnohonárodného zboru Severovýchod v poľskom Štetíne a zriadenie Mnohonárodnej divízie Severovýchod v Elblągu.
 
Deklarácia je prvým spoločným výstupom ministrov obrany krajín V4 počas slovenského predsedníctva v tomto regionálnom zoskupení, ktoré Slovenská republika prevzala 1. júla 2018.

Autor: MO SR - OdMV , Foto: nato.int - Dátum: 12.07.2018
Hodnotenie:
Čítanosť: 448

Ozbrojené a záchranárske zložky si precvičujú spoločné postupy pri riešení krízových situácií

Obrázok k článku
Vojaci, policajti, hasiči si spolu so záchranármi a zástupcami samosprávy si v týchto dňoch v rámci  cvičenia Nový horizont 2018 precvičujú reakcie a spoločné postupy pri riešení krízových situácií v prípade  vojny a vojnového stavu. Tohtoročné cvičenie 2018 prebieha v obci Trnava pri Laborci a v priestoroch Posádkového cvičiska Biela Hora.
 
„Základom celého záchranného cvičenia je schopnosť vzájomné spolupracovať. Iba tak vieme odstrániť možné nedostatky a byť spoločne ešte lepšie pripravení na pomoc obyvateľom Slovenskej republiky,“ uviedol minister obrany Peter Gajdoš.
 
„Každoročné cvičenie Nový Horizont je jedinečnou príležitosťou pre vojakov precvičiť si mimoriadne dôležitú úlohu spolupráce s orgánmi štátnej správy v čase vojny  a vojnového stavu. Toto pravidelné cvičenie zároveň dáva príležitosť aj príslušníkom ďalších zložiek zladiť si svoje postupy s našimi vojakmi tak, aby bola zaručená čo najväčšia miera ochrany obyvateľstva v oblasti vedenia bojovej činnosti a čo najskoršie odstránenie jej následkov a návrat obyvateľstva v prípade jeho evakuácie,“ uviedol náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR generálporučík Daniel Zmeko.
 
Na cvičení Nový horizont 2018 sa zúčastňuje celkovo 227 profesionálnych vojakov a príslušníkov Vojenskej polície a ďalších 33 príslušníkov zložiek ministerstva vnútra, ako aj orgánov miestnej samosprávy a štátnej správy. Cieľom cvičenia je preverenie spolupráce a súčinnosti pri ochrane obyvateľstva v priestore predpokladanej bojovej činnosti, ako aj odstraňovania jej následkov.

Autor: MO SR - KOd, Foto: MO SR - ilustračné - Dátum: 12.07.2018
Hodnotenie:
Čítanosť: 336

Slovensko sa zapojí do projektu NATO v oblasti obstarávania a skladovania presne riadenej munície

Minister obrany SR Peter Gajdoš dnes v Bruseli v rámci samitu NATO podpísal so svojimi rezortnými kolegami z 15 krajín NATO, ako aj s ministrami obrany Rakúska, Fínska a Republiky Severné Macedónsko memorandum o porozumení na podporu projektu LBDM - Land Battle Decisive Munitions. Cieľom tohto projektu je podporiť mnohonárodnú spoluprácu v obstarávaní a skladovaní presne riadenej munície. 

 

V rámci dnešného rokovania Severoatlantickej rady lídri Aliancie vyjadrili podporu integračným snahám Gruzínska a Ukrajiny. V súlade s aliančnou politikou otvorených dverí ich podporuje aj Slovensko. „Samozrejme, môžeme deklarovať, že sme pripravení pomôcť týmto krajinám v prístupovom procese. V prípade Ukrajiny budeme pokračovať ako vedúca krajina vo Zvereneckom fonde v oblasti likvidácie nevybuchnutej munície a boja s improvizovanými výbušnými zariadeniami. V Gruzínsku bude zase naďalej pôsobiť náš expert na obranné vzdelávanie v rámci iniciatívy budovania obranných kapacít (Defence Capacity Building),“ uviedol minister obrany SR Peter Gajdoš.

 

Slovenská republika ako súčasná predsednícka krajina Vyšehradskej skupiny spolu s ostatnými členskými štátmi vydali na okraj samitu spoločné vyhlásenie ministrov obrany krajín V4, ktorými krajiny deklarujú zvyšovanie obranných výdavkov  a pokračujúce plnenie záväzkov, ktoré z členstva v NATO vyplývajú. 


Autor: MO SR - KOd, Foto: MO SR - Ivan Kelement - Dátum: 12.07.2018
Hodnotenie:
Čítanosť: 421

Slovenská delegácia potvrdila na samite NATO v Bruseli plnenie záväzkov, politiku otvorených dverí a užšiu spoluprácu NATO a EÚ

Slovenská delegácia pod vedením prezidenta SR a hlavného veliteľa Ozbrojených síl SR Andreja Kisku dnes na samite NATO v Bruseli potvrdila plnenie svojich záväzkov z pohľadu zvyšovania výdavkov na obranu, ako aj účasti na zahraničných operáciách a misiách. Vyjadrila tiež podporu tzv. politike otvorených dverí ako aj užšej spolupráci Severoatlantickej aliancie a Európskej únie. 
 
„Po zapojení sa do tzv. posilnenej predsunutej prítomnosti v Lotyšsku, sme pripravení zapojiť sa aj do novej výcvikovej – nebojovej misie NATO v Iraku. Zároveň zvýšime počet našich vojakov v Afganistane v rámci súčasného mandátu,“ uviedol minister obrany SR Peter Gajdoš. Zároveň uviedol, že Slovensko tiež opätovne potvrdilo postupné zvyšovanie obranných výdavkov tak, aby dosiahli úroveň 1,6 % HDP do roku 2020 a 2 % HDP do roku 2024. 
 
Členské krajiny sa počas samitu zhodli aj na potrebe prehlbovania spolupráce medzi NATO a EÚ, pričom „vojenskú mobilitu“ určili za jednu z kľúčových a vzorových oblastí tejto spolupráce. Jednou z dôležitých tém tohtoročného samitu je tiež pozvánka na začatie prístupových rokovaní do NATO pre Republiku Severné Macedónsko. Podporu tomuto rozhodnutiu vyjadrila aj slovenská delegácia. Slovensko rovnako v rámci politiky otvorených dverí oceňuje pokrok, ktorý v  euroatlantických integračných snahách dosiahla Ukrajina, Gruzínsko, či Bosna a Hercegovina. 
 
Program samitu bude pokračovať pracovnými večerami ministrov obrany a náčelníkov generálnych štábov, ktorí obrannými a vojenskými témami nadviažu na diskusiu o našej schopnosti reagovať a posilniť spojencov v akomkoľvek strategickom smere.

Autor: MO SR - KOd, Foto: MO SR - Ivan Kelement - Dátum: 11.07.2018
Hodnotenie:
Čítanosť: 409

Vláda prijala historické rozhodnutie, slovenské nebo budú vzdušné sily chrániť s americkými stíhacími lietadlami F-16

Obrázok k článkuVideo

Ochranu a suverenitu vzdušného priestoru Slovenskej republiky, ako aj podporu operácií pozemných síl, budú v budúcnosti piloti vzdušných síl zabezpečovať americkými stíhacími lietadlami F-16 Block 70/72. Vyplýva to z dnešného rozhodnutia Bezpečnostnej rady a vlády SR, pričom z pohľadu modernizácie ozbrojených síl ide o historicky najväčší projekt.

 

„Na základe dôkladných analýz sme vybrali to najlepšie riešenie, pretože ide o špičkové moderné stroje, ktoré z hľadiska ceny, kvality a spôsobilostí, ako aj toho, čo si môžeme ako krajina dovoliť, nemajú konkurenciu,“ povedal minister obrany SR Peter Gajdoš. Zároveň poďakoval americkej, ako aj švédskej vláde za seriózne ponuky a rokovania.

 

„Som hrdý na to, že tím odborníkov na ministerstve obrany spolu s expertami z ozbrojených síl, vynaložili maximálne úsilie na to, aby odborne, profesionálne a s plnou zodpovednosťou posúdili jednotlivé ponuky. A spolu s Útvarom hodnota za peniaze spracovali odborný materiál, ktorý dnes vláda schválila. Prehlásenia tzv. nezávislých analytikov o tom, že mala prebehnúť odborná diskusia nepovažujem za korektné. Vojaci, ako užívatelia, poznajú potreby ozbrojených síl najlepšie,“ doplnil generálny tajomník Služobného úradu MO SR Ján Hoľko.

 

Americká ponuka bola pre Slovenskú republiku výhodnejšia z hľadiska všetkých parametrov, pričom v tejto súvislosti rezort odmietol čo i len špekulácie o tom, že dôvodom výberu lietadiel F-16 sú neskoršie dodávky, a teda predlžovanie závislosti na ruskej techniky. „Kým zmluva s vládou USA je pripravená na podpis, švédska strana trvala na rokovaní detailov až po prijatí rozhodnutia vládou. Pričom termíny dodávok oboch lietadiel sa odvíjajú až od podpisu zmluvy,“ vysvetlil šéf rezortu obrany. Navyše v prípade akceptovania švédskej ponuky, by musela byť časť materiálu dodaná z tretej strany, čo by opäť dodanie oddialilo.

 

„Som veľmi rád, že dnešné rozhodnutie vlády nemuselo byť motivované len nejakými geopolitickými momentami, alebo výrazne lepšími technickými parametrami, ale, že bolo fakt ovplyvnené ekonomickou výhodnosťou samotnej kúpy,“ uviedol predseda vlády SR Peter Pellegrini. „Dostali sme naozaj vynikajúcu cenu. Za týmto rozhodnutím si stojíme,“ dodal. 

 

Navrhovaný spôsob výmeny slovenského stíhacieho letectva zhodnotil aj podpredseda vlády a minister financií SR Peter Kažimír: „Pre mňa je veľmi podstatné, že ide o vzťah vláda – vláda. To znamená vláda Slovenskej republiky a vláda Spojených štátov amerických, žiadni sprostredkovatelia. To je pre mňa naozaj kľúčové“.

 

Obe ponuky boli zároveň analyzované a porovnávané aj Útvarom hodnoty za peniaze. „Naša úloha bola dať spoločne s ministerstvom obrany tieto dve ponuky na jednu váhu a výsledkom je, že keď si porovnáme porovnateľné, americké F16 vychádzajú na celom životnom horizonte približne o okolo 8 percent lacnejšie,“ uviedol riaditeľ Útvaru hodnota za peniaze Štefan Kišš. 

 

Za ozbrojené sily vyjadril spokojnosť s rozhodnutím vlády veliteľ Vzdušných síl OS SR genmjr. Ľubomír Svoboda. „Pri analýze sme nepracovali s marketingovými údajmi jednej alebo druhej firmy, pracovali sme s faktami a komunikovali sme s krajinami, ktoré oba typy lietadiel prevádzkujú. Fakty boli položené na stôl a následne použité v analýze,“ povedal. 

 

Pri zhodnotení a zohľadnení všetkých parametrov bola americká ponuka cenovo výhodnejšia. Rezort obrany pritom porovnával cenu 14 stíhačiek F-16 Block 70/72, muníciu, náklady na výcvik pilotov a pozemný personál, logistické zabezpečenie, dobudovanie infraštruktúry, dodacie lehoty a ďalšie náklady na prevádzkovanie, a to až za horizont rokov 2040.


Autor: MO SR - KOd, Foto: MO SR - ilustračné - Dátum: 11.07.2018
Hodnotenie:
Čítanosť: 10837

Rezort obrany obstará 3D rádiolokátory formou vláda - vláda

Obrázok k článku
Nové 3D rádiolokátory stredného, malého a blízkeho dosahu obstará Ministerstvo obrany SR formou vláda – vláda. Návrh riešenia dnes schválila Bezpečnostná rada a vláda SR. Ide pritom o najtransparentnejší spôsob riešenia, ktorý vylučuje akúkoľvek korupciu.

„Celkovo nakúpime 17 kusov 3D rádiolokátorov, a to podľa požiadaviek, ktoré si zadefinovali Ozbrojené sily SR. V tejto súvislosti oslovíme ohľadne rokovaní všetky vlády tak, aby sme našli to najvýhodnejšie riešenie, ktoré predložíme na schválenie vláde do konca júna budúceho roka,“ povedal minister obrany Peter Gajdoš a zároveň zdôraznil, že v súčasnosti je ochrana vzdušného priestoru Slovenskej republiky zabezpečená 24 hodín denne, 7 dní v týždni.
 
Ministerstvo obrany plánuje v časovom horizonte rokov 2018 až 2025 obstarať 17 kusov 3D rádiolokátorov, z toho 6 kusov 3D rádiolokátorov stredného dosahu, 5 kusov 3D rádiolokátorov malého dosahu a 6 kusov 3D rádiolokátorov blízkeho dosahu v predpokladanej rámcovej sume 155 090 000 eur vrátane DPH.

Autor: MO SR - KOd, Foto: MO SR - ilustračné - Dátum: 11.07.2018
Hodnotenie:
Čítanosť: 849

Na najväčšom tohtoročnom leteckom cvičení na Slovensku sa zúčastňuje 19 krajín

Obrázok k článku
Príslušníci Vzdušných síl Ozbrojených síl SR sa v týchto dňoch spolu s vojakmi a technikou 19-tich členských a partnerských krajín NATO zúčastňujú na cvičení Mace XIX. V rámci už 19. ročníka najväčšieho leteckého cvičenia na Slovensku si overí svoje spôsobilosti celkovo takmer 300 slovenských vojakov a rovnaký počet príslušníkov zahraničných ozbrojených síl. Hlavným cieľom cvičenia Mace XIX je precvičenie spoločných postupov pri plánovaní a vedení taktických leteckých operácií a spolupráce medzi jednotlivými zložkami protivzdušnej obrany.
 
„Medzinárodné cvičenie takéhoto rozsahu je vynikajúcou príležitosťou nielen na precvičenie si operačných postupov, ale predovšetkým schopnosti vzájomne spolupracovať. A samozrejme z našej strany aj toho, ako zvládneme úlohy tzv. hostiteľskej krajiny,“ uviedol minister obrany SR Peter Gajdoš.
 
„Cvičenie Mace XIX je jedinečnou príležitosťou, počas ktorej si naši vojaci preveria postupy pri vedení taktickej leteckej činnosti v podmienkach moderného bojiska proti reálnym prostriedkom protivzdušnej obrany,“ doplnil genpor. Daniel Zmeko, náčelník Generálneho štábu OS SR.
 
Cvičenie Mace sa na Slovensku koná tretíkrát, naposledy bolo v roku 2014. Okrem lietadiel a kompletov protivzdušnej obrany Ozbrojených síl SR bude do neho zapojených aj 22 kusov zahraničnej leteckej techniky. Cvičenie potrvá do 27. júla 2018. Počas cvičenia navštívia Slovensko aj predstavitelia z veliteľstva NATO, zodpovední za oblasť operácií a výcviku.

Autor: MO SR - KOd, Foto: MO SR - ilustračné - Dátum: 10.07.2018
Hodnotenie:
Čítanosť: 1713

Príslušníci dobrovoľnej vojenskej prípravy majú za sebou prvé dni výcviku

Vojaci dobrovoľnej vojenskej prípravy majú za sebou prvé dni výcviku. Celkovo 87 účastníkov, z toho 23 žien cvičí od pondelka 2. júla v priestoroch Základne vojenského a mobilizačného doplňovania v Martine. Počas 11 týždňov získajú príslušníci dobrovoľnej vojenskej prípravy základné vojenské vedomosti zručnosti a po jeho úspešnom ukončení aj viac ako 1100 eur. Do Martina ich dnes prišli podporiť aj minister obrany SR Peter Gajdoš a náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl  SR genpor. Daniel Zmeko.
 
„Vážim si, že títo mladí ľudia sa rozhodli vymeniť prázdniny, či letnú dovolenku za "vojenský drill", pretože majú záujem byť pripravení na obranu svojej vlasti. Navyše v súčasnosti je to jediný legálny spôsob, ako môžu získať základné vojenské vedomosti a zručnosti bez toho, aby vstúpili do profesionálnych ozbrojených zložiek,“ povedal minister obrany Peter Gajdoš a zároveň zdôraznil, že hlavnou motiváciou pre  absolvovanie dobrovoľnej vojenskej prípravy by malo byť v prvom rade vlastenectvo a záujem o obranu Slovenskej republiky.
 
Náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR genpor. Daniel Zmeko zdôraznil, že výcvik vojakov dobrovoľnej vojenskej prípravy je dôležitou súčasťou systému tvorby záloh. “A podporuje tak, náš primárny cieľ, čiže zabezpečenie obranyschopnosti Slovenskej republiky. Zároveň je to vynikajúca príležitosť, aby si mladí ľudia, ktorí zatiaľ nie sú rozhodnutí pre službu v profesionálnych ozbrojených silách, skúsili jej aspekty,” uviedol.
 
Veliteľ Základne vojenského a mobilizačného doplňovania v Martine plk. Ľubomír Podhorec vysvetlil, že príslušníci tohtoročnej dobrovoľnej vojenskej prípravy zatiaľ prešli úvodnou administratívou, zdravotnými prehliadkami, boli vystrojení a začali plniť úlohy 11-týždňového výcviku. “Z toho 7 týždňov ich čaká základný a 4 týždne odborný. A dobrovoľnú vojenskú prípravu ukončia slávnostným nástupom a zložením prísahy,” dodal.
 
Výcvik, ktorého súčasťou je telesná, poradová, ženijná, topografická, psychologická, zdravotnícka, taktická a strelecká príprava bude pokračovať do 14. septembra 2018. Absolventi tak získajú vedomosti a zručnosti z odbornosti strelec, ženista, odmorovač a spojár a budú povýšení na vojakov 2. stupňa. Zároveň sa stanú jedným zo zdrojov záloh a v prípade záujmu o vstup do Ozbrojených síl SR už nebudú musieť absolvovať základný vojenský výcvik. 
 
Rezort obrany zabezpečuje pre účastníkov počas celého výcviku bezplatné ubytovanie, stravu, výstroj a výzbroj a náhradu cestovného.

Autor: MOSR - KOd, Foto: MOSR - Ivan Kelement - Dátum: 06.07.2018
Hodnotenie:
Čítanosť: 1014

Rezort obrany upozorňuje na presuny vojenskej techniky cez územie Slovenska

Obrázok k článku

Ministerstvo obrany SR upozorňuje obyvateľov Slovenska na presuny vojenskej techniky zahraničných ozbrojených síl, ktoré sú naplánované v období od 9. do 15. júla 2018. Celkovo by malo ísť o 23 cestných presunov a jeden železničný transport zahraničných vojsk, pričom pôjde predovšetkým o presun poľských, chorvátskych a amerických vojakov. V nasledujúcom týždni dávame tiež do pozornosti  cestné presuny Ozbrojených síl SR na trase Nitra - Centrum výcviku Lešť a Rožňava – Michalovce, ako aj cestné presuny nadrozmerného nákladu na trase Nitra - Centrum výcviku Lešť a v rámci mesta Prešov.


Autor: MOSR - KOd, Foto: MOSR - ilustračné - Dátum: 06.07.2018
Hodnotenie:
Čítanosť: 464

Minister Gajdoš si uctil odkaz vierozvestcov sv. Cyrila a Metoda

Obrázok k článku
Minister obrany SR Peter Gajdoš sa dnes v Nitre spolu s predsedom Narodnej rady SR Andrejom Dankom a premiérom Petrom Pellegrinim zúčastnil na celonárodných oslavách sviatku sv. Cyrila a Metoda. Verejnosť si slávnostnou sv. omšou pripomenula symbolické 1155. výročie príchodu vierozvestcov na Veľkú Moravu. 

„Posolstvo sv. Cyrila a Metoda je aj napriek viac ako tisíc rokom, ktoré uplynuli od ich príchodu, stále živé. Veď napokon odkaz na cyrilo-metodskú tradíciu nájdeme aj v našej Ústave. A o hodnoty, ktoré solúnski bratia hlásali, sa môžeme oprieť a stavať na nich aj v dnešných dňoch, keď sa ozývajú hlasy, ktoré majú len málo spoločné s mierom, toleranciou a ktoré volajú po násilí a nenávisti,“ povedal minister obrany Peter Gajdoš. 

Sv. Cyril a Metod prišli na územie Veľkej Moravy v roku 863. Za ich prínos sa považuje najmä šírenie kresťanstva v reči ľudu a zostavenie prvého slovanského písma (hlaholiky), ale aj výrazný rozvoj kultúry a vzdelania. Slovensko si ich každoročne 5. júla pripomína štátnym sviatkom.

Autor: MO SR - KOd, - Dátum: 05.07.2018
Hodnotenie:
Čítanosť: 591

Štátny tajomník R. Ondrejcsák rokoval s podtajomníkom ministerstva národnej obrany Poľska T. Szatkowskim

Dňa 4. júla 2018 sa štátny tajomník Róbert Ondrejcsák stretol vo Varšave so svojim rezortným partnerom štátnym podtajomníkom ministerstva národnej obrany Poľskej republiky Tomaszom Szatkowskim. Cieľom stretnutia bolo prerokovať bilaterálne otázky, ale aj otázky spolupráce v rámci V4 ešte pred samitom NATO. Medzi hlavné témy patrili spoločné vojenské cvičenia, ochrana vzdušného priestoru, ako aj predsunutá prítomnosť v Pobaltí. Obaja partneri taktiež prediskutovali ďalšie možnosti prítomnosti v Iraku, kde už pôsobí slovenský tím pre opravy techniky pod vedením Poľska. Na záver sa obaja štátni tajomníci zhodli na potrebe a vzájomnej výhodnosti spolupráce a zachovaní formátu vzájomných stretnutí.

Autor: MO SR - KaSTAT, Foto: MO SR - KaSTAT - Dátum: 04.07.2018
Hodnotenie:
Čítanosť: 325

Ozbrojené sily majú nových dôstojníkov

Celkovo 69 absolventov bakalárskeho štúdia na Akadémii ozbrojených síl generála Milana Rastislava Štefánika v Liptovskom Mikuláši dnes slávnostnými promóciami a vyradením kadetov ukončilo prvý stupeň vysokoškolského štúdia. 66 z nich bude pokračovať v diaľkovom štúdiu na akadémii v magisterských a inžinierskych odboroch, pričom budú zároveň pôsobiť v ozbrojených silách. Od dnešného dňa im zároveň patrí prvá dôstojnícka hodnosť „poručík“. Zvyšní traja absolventi budú pokračovať v štúdiu na Leteckej fakulte Technickej univerzity v Košiciach. Na vyradení kadetov sa za rezort obrany zúčastnil generálny tajomník Služobného úradu Ministerstva obrany SR Ján Hoľko a za ozbrojené sily náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR genpor. Daniel Zmeko.

„So školou sa síce ešte úplne nelúčite, no zároveň sa už stávate reálnou súčasťou armádneho sveta. A práve mladých, dynamických ľudí s chuťou ďalej sa vzdelávať akútne potrebujeme,“ uviedol generálny tajomník služobného úradu Ministerstva obrany SR Ján Hoľko. Ako ďalej dodal, prvá zlatá hviezdička na výložkách nových poručíkov znamená okrem vyššej vojenskej hodnosti aj vyššiu zodpovednosť a dôveru, ktorú do nich ozbrojené sily vkladajú. „Počas celej vojenskej kariéry budú na vás kladené vysoké nároky, či už fyzické, alebo psychické. Povolanie profesionálneho vojaka je preto predurčené iba pre tých, ktorí sa nezľaknú žiadnych výziev a sú telom aj dušou odhodlaní brániť svoju vlasť za každých okolností,“ zdôraznil.
 
„Akadémia pripravuje dôstojníkov pre potreby tak pozemných, ako aj vzdušných síl. Zároveň však rozširujeme spoluprácu aj s civilnými vysokými školami, ako napríklad s Fakultou vojenského zdravotníctva v Hradci Králové, alebo s Leteckou Fakultou Technickej univerzity v Košiciach, kde tento rok na bakalárske štúdium v odbore pilot nastupuje 6 našich profesionálnych vojakov,“ uviedol náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR genpor. Daniel Zmeko.
 
 Rektor Akadémie ozbrojených síl generála M. R. Štefánika Jozef Puttera zdôraznil význam dnešného dňa pre absolventov: „Končíte jednu dôležitú etapu prípravy na výkon vášho náročného povolania. Od zajtra vás čaká zodpovednosť nielen za vaše správanie, ale aj za podriadenú jednotku a vojakov,” povedal.
 
Noví dôstojníci budú už v najbližších dňoch zaradení do funkcií prioritne v útvaroch Pozemných síl OS SR napríklad ako velitelia čiat. Popri plnení služobných úloh budú ďalej pokračovať na druhom stupni vysokoškolského štúdia v externej forme.

Autor: MO SR - KOd, Foto: MO SR - Ivan Kelement - Dátum: 04.07.2018
Hodnotenie:
Čítanosť: 1099

Slovenská delegácia si vo Francúzsku pripomenula 100. výročie odovzdania bojovej zástavy 21. čs. streleckému pluku a prísahy čs. legionárov

V areáli jedného z pamätníkov čs. legionárom vo Francúzsku, na výšine Kléber neďaleko mestečka Darney, sa 30. júna 2018 o 14.00 hodine uskutočnil slávnostný spomienkový akt venovaný 100. výročiu odovzdania bojovej zástavy 21. čs. streleckému pluku a prísahy čs. legionárov. S najvyššími vojenskými poctami si prišli ich pamiatku uctiť delegácie Slovenskej republiky na čele s premiérom Petrom Pellegrinim, Českej republiky pod vedením premiéra Andreja Babiša, francúzska ministerka obrany Florence Parly, zástupcovia regiónu Lotrinska a obce Darney, zástupcovia veteránov, občianskych združení a mnoho ďalších.  Túto historickú udalosť, ktorá je považovaná  za jeden z najdôležitejších míľnikov v rámci uznania nezávislosti budúcej Česko-Slovenskej republiky,  si pri Pamätníku na výšine Kléber pripomenula aj delegácia MO SR a OS SR, pod vedením štátneho tajomníka Róberta Ondrejcsáka.

Autor: MO SR - KaŠTAT, Foto: VHÚ - Dátum: 02.07.2018
Hodnotenie:
Čítanosť: 369

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 >>