Minister Gajdoš si pripomenul 72. výročie oslobodenia Bratislavy

Minister obrany Peter Gajdoš si dnes pri pamätníku na Slavíne spolu s premiérom Robertom Ficom a ďalšími členmi vlády pripomenul 72. výročie oslobodenia Bratislavy.

Šéf rezortu obrany uviedol, že je mimoriadne dôležité nezabudnúť na udalosti, vďaka ktorým sa do našej krajiny vrátili mier a sloboda. „A je doslova našou povinnosťou urobiť všetko pre to, aby sa hrôzy vojny už nikdy nezopakovali. Preto nemôžeme dovoliť, aby sa tu rozmáhal extrémizmus a opäť dostali priestor ľudia, ktorí potláčajú základné ľudské práva a neuznávajú princípy demokracie,“ povedal.

Spomienka pri príležitosti výročia oslobodenia Bratislavy sa tiež konala na Námestí Eugena Suchoňa pri Pomníku víťazstva, kde si ju za rezort obrany uctili štátny tajomník Róbert Ondrejcsák a náčelník Generálneho štábu OS SR generál Milan Maxim. Zúčastnil sa na nej aj predseda Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre obranu a bezpečnosť Anton Hrnko.

Priame boje o mesto začali 2. apríla 1945 na jeho predmestiach. Na druhý deň sa rozpútali konflikty priamo v meste. Zahynulo 742 sovietskych, 470 nemeckých a maďarských vojakov ako aj 121 civilistov. Vo večerných hodinách 4. apríla 1945 utíchli posledné boje o naše hlavné mesto a o deň neskôr bola oslobodená Petržalka, ktorú po mníchovských udalostiach zabralo Nemecko. 

Autor: MO SR - KOd, Foto: MO SR - Ivan Kelement, Michal Psota - Dátum: 04.04.2017
Hodnotenie:
Čítanosť: 114


Skočiť na hlavné menu


Skočiť na hlavné menu