Vojenskí policajti sa zapoja do operácie v Stredozemnom mori, vláda odobrila ich vyslanie

Bezpečnostná rada a vláda SR dnes schválili vyslanie 10 príslušníkov Vojenskej polície do stredomorskej operácie EUNAVFOR MED Sophia. Vojenskí policajti budú v operácii plniť úlohy zásahového tímu lode pod vlajkou Nemeckej spolkovej republiky. Dĺžka ich pôsobenia v operácii je určená na dve rotačné obdobia  v trvaní 6 mesiacov, pričom ich vyslanie do operácie sa predpokladá v auguste 2017. Mandát pre vojenských policajtov ešte musí schváliť Národná rada Slovenskej republiky.

Hlavnou úlohou operácie EUNAVFOR MED Sophia je zastavenie pašovania ľudí z afrických štátov do Európy v súvislosti s migračnou krízou a hrozbou globálneho terorizmu. Sčasti operácia dohliada aj na dodržiavanie embarga na dovoz zbraní do Líbye. „Ide o ďalší reálny dôkaz toho, že nám bezpečnostná situácia v Európe nie je ľahostajná a do opatrení aktívne prispievame,“ povedal minister obrany SR Peter Gajdoš, ktorý pripomenul, Slovensko tiež prispelo na výcvik líbyjskej pobrežnej stráže sumou 50-tisíc eur. Ako doplnil riaditeľ Vojenskej polície plukovník Michal Migát, vojenskí policajti už majú za sebou aj výcvik tak na Slovensku, ako aj v Nemecku. „Zo strany nemeckých partnerov boli naši príslušníci v rámci výcviku pozitívne hodnotení,“ povedal.

Slovenská republika vyčlenila pre zahraničnú operáciu EUNAVFOR MED Sophia desať príslušníkov Vojenskej polície, ktorí budú v Stredomorí pôsobiť v tzv. Boarding teame na lodi nemeckého námorníctva. Počet desať je pre tento tím pevne stanovený – skladá sa z dvoch identických 5-členných skupín, pričom každý príslušník má v ňom jasne definovanú úlohu. 

Autor: MO SR - KOd, Foto: MO SR - archív - Dátum: 05.04.2017
Hodnotenie:
Čítanosť: 183


Skočiť na hlavné menu


Skočiť na hlavné menu