Minister Gajdoš privítal v Martine vojakov po návrate z operácií EUFOR ALTHEA, Resolute Support a misie UNTSO

Minister obrany Peter Gajdoš a zástupca náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl SR generálporučík Pavel Macko dnes v priestoroch Základne výcviku a mobilizačného doplňovania v Martine privítali 22 profesionálnych vojakov po návrate z plnenia úloh za hranicami Slovenska. Z operácie EUFOR ALTHEA v Bosne a Hercegovine sa vrátilo 19 príslušníkov ozbrojených síl, z toho dve ženy. Ďalší dvaja vojaci sa vrátili z operácie Resolute Support v Afganistane, kde pomáhali s výcvikom leteckého personálu a jeden dôstojník ukončil ročné pôsobenie v mierovej pozorovateľskej misii UNTSO na Blízkom východe.

„Máte za sebou náročné obdobie, počas ktorého ste plnili úlohy v Bosne a Hercegovine, v Afganistane a na Blízkom východe. Každá z týchto operácií je iná z hľadiska plnenia úloh, no jedno majú spoločné. Vo všetkých troch prípadoch ste sa vy, príslušníci našich ozbrojených síl, významným spôsobom podieľali na udržaní mieru a stability v danom regióne,“ zhodnotil pôsobenie slovenských vojakov minister obrany Peter Gajdoš. Ako dodal, je rád, že sa vrátili v plnom počte, živí a zdraví, pretože to je to najdôležitejšie. Vojakom sa poďakoval za úspešné plnenie úloh a dôstojnú reprezentáciu Ozbrojených síl SR v zahraničí. „Moja úprimná vďaka patrí aj vašim rodinám a blízkym za to, že pre vás boli oporou,“ zdôraznil šéf rezortu obrany.

„Pôsobenie príslušníkov ozbrojených síl v operáciách medzinárodného krízového manažmentu je dôležitou súčasťou nášho vojenského života. Je to nielen súčasť našej odbornej prípravy, ale je to aj plnenie si medzinárodných záväzkov Slovenskej republiky. Je to náš príspevok k medzinárodnej stabilite a udržiavania mieru,“ uviedol zástupca náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl SR generálporučík Pavel Macko.

V operácii EUFOR ALTHEA v Bosne a Hercegovine bolo doposiaľ nasadených 777 slovenských  profesionálnych vojakov, z toho 26 žien. Od roku 2015 pôsobilo v Afganistane v operácii Resolute Support 217 našich vojakov, z toho 13 žien. V  pozorovateľskej misii Organizácie spojených národov UNTSO na Blízkom východe do dnešného dňa plnilo úlohy 35 príslušníkov Ozbrojených síl SR.

Autor: MO SR - KOd, Foto: MO SR - Ivan Kelement - Dátum: 21.04.2017
Hodnotenie:
Čítanosť: 143


Skočiť na hlavné menu


Skočiť na hlavné menu