Vojenskí policajti budú pôsobiť v operácii Sophia v Stredozemnom mori

Obrázok k článku
Národná rada Slovenskej republiky dnes vyslovila súhlas s vyslaním 10 príslušníkov Vojenskej polície do operácie EUNAVFOR MED Sophia v Stredozemnom mori. Vojenskí policajti budú v operácii plniť úlohy zásahového tímu lode pod velením Nemeckej spolkovej republiky, a to v rámci dvoch rotačných období  v trvaní 6 mesiacov. Ich vyslanie do operácie sa predpokladá v auguste 2017.

Hlavnou úlohou operácie EUNAVFOR MED Sophia je zastavenie pašovania ľudí z afrických štátov do Európy v súvislosti s migračnou krízou a hrozbou globálneho terorizmu. Sčasti operácia dohliada aj na dodržiavanie embarga na dovoz zbraní do Líbye. „Naši vojenskí policajti sa historicky prvýkrát zapoja do námornej operácie. Chcem zdôrazniť, že bezpečnosť v Európe nám nie je ľahostajná a preto sa pripojíme k tým 24 krajinám Európskej únie, ktoré v tejto operácii už pôsobia,“ povedal minister obrany SR Peter Gajdoš. Zároveň pripomenul, Slovensko tiež prispelo na výcvik líbyjskej pobrežnej stráže sumou 50-tisíc eur.

Slovenská republika vyčlenila pre zahraničnú operáciu EUNAVFOR MED Sophia desať príslušníkov Vojenskej polície, ktorí budú v Stredomorí pôsobiť v tzv. Boarding teame na lodi nemeckého námorníctva. Počet desať je pre tento tím pevne stanovený – skladá sa z dvoch identických 5-členných skupín, pričom každý príslušník má v ňom jasne definovanú úlohu.

Autor: MO SR - KOd, Foto: MO SR - archív - Dátum: 10.05.2017
Hodnotenie:
Čítanosť: 199


Skočiť na hlavné menu


Skočiť na hlavné menu