Dobrovoľná vojenská príprava bude atraktívnejšia, absolventi dostanú za výcvik viac ako 1100 eur

Dobrovoľná vojenská príprava bude atraktívnejšia a za lepších podmienok už v tomto roku. Novelu zákona z dielne Ministerstva obrany SR dnes schválila Národná rada Slovenskej republiky aj s pozmeňovacím návrhom klubu Slovenskej národnej strany, vďaka ktorému bude finančný príspevok za jej absolvovanie až 1101,10 eur, čo je takmer o 730 eur viac, ako bolo pôvodne. Celková suma za dané obdobie je zároveň na úrovni platu vojaka I. stupňa (takisto za dané obdobie), ktorými vojaci dobrovoľnej vojenskej prípravy počas výcviku sú. Peniaze sa absolventom nezdaňujú a neprichádzajú o sociálne dávky, ak sú ich poberateľmi. Novelou sa tiež skrátila doba výcviku z 12 na 11 týždňov. V prípade záujmu budú mať absolventi jednoduchší vstup do ozbrojených síl a ostatných bezpečnostných a záchranárskych zložiek. Novela získala podporu naprieč celým politickým spektrom – za hlasovalo až 122 poslancov.

„Novelou tohto zákona a teda zatraktívnením projektu plníme programové vyhlásenie vlády Slovenskej republiky a napĺňame program Slovenskej národnej strany,“ zdôraznil minister obrany Peter Gajdoš. Zároveň zdôraznil, že za dôležitú motiváciu zúčastniť sa na projekte naďalej považuje  vlastenectvo a záujem o obranu Slovenskej republiky.

Ako uviedol predseda poslaneckého klubu Slovenskej národnej strany Tibor Bernaťák, pre Slovenskú národnú stranu je armáda a zabezpečenie obranyschopnosti a bezpečnosti občanov Slovenskej republiky jednou z najdôležitejších tém. „Absolventi budú profesionálne vycvičení aj pre prípady rôznych živelných udalostí, teda povodní alebo požiarov, aby plne profesionálne pomohli občanom Slovenskej republiky,“ povedal. V prípade vstupu do Ozbrojených síl už absolventi dobrovoľnej vojenskej prípravy nebudú musieť absolvovať základný vojenský výcvik. Po absolvovaní sa automaticky stávajú súčasťou záloh ozbrojených síl.

Nábor nových dobrovoľných vojakov sa začal 2. mája a potrvá do 9. júna 2017. Záujemcovia sa už môžu hlásiť na regrutačných skupinách v každom krajskom meste. Ročne plánuje rezort obrany vycvičiť 150 dobrovoľných vojakov. Tohtoročný výcvik je naplánovaný po nadobudnutí platnosti novely v termíne od 2. augusta do 17. októbra 2017 v Základni výcviku a mobilizačného doplňovania v Martine.

V súvislosti s dobrovoľnou vojenskou prípravou minister obrany Peter Gajdoš zdôraznil aj tému brannej výchovy. „Na stretnutí s predsedom Národnej rady SR Andrejom Dankom a ministrom školstva Petrom Plavčanom sme hovorili aj o návrate brannej výchovy do škôl, pretože sme presvedčení, že mladých treba viesť k vlastenectvu, čiže k príprave na obranu vlasti. Ak to neurobíme my, budeme čeliť problémom, že sa ich budú snažiť ovplyvniť rôzne nelegálne skupiny,“ povedal šéf rezortu obrany v kontexte boja proti extrémizmu na Slovensku. V spolupráci so strednými školami preto už rezort uskutočnil tzv. branné hry v piatich samosprávnych krajoch s účasťou až približne 500 študentov na každom podujatí. Zároveň začne už od tohto mesiaca distribuovať do škôl rezortný časopis Obrana.

Autor: MO SR - KOd, Foto: MO SR - Ivan Kelement - Dátum: 10.05.2017
Hodnotenie:
Čítanosť: 157


Skočiť na hlavné menu


Skočiť na hlavné menu