Minister Gajdoš predstavil študentom v Trnave dobrovoľnú vojenskú prípravu a účasťou podporil aj brannú súťaž

Minister obrany Peter Gajdoš dnes v Trnave osobne podporil študentov stredných škôl na jednom zo sérii podujatí s názvom „Branný súboj študentov“. Rezort obrany ich pripravil v jednotlivých samosprávnych krajoch na Slovensku na podporu vzťahu mladých ľudí k vlastenectvu a pre zvyšovanie ich branného povedomia. Zároveň je to jeden zo spôsobov, ktorým chce ministerstvo obrany vzbudiť u študentov záujem o obranu vlasti.

Branný súboj študentov na Strednej priemyselnej škole stavebnej Dušana Samuela Jurkoviča v Trnave bol v poradí už šiestym takýmto podujatím. Na každom sa zúčastnilo do 500 študentov tretích a štvrtých ročníkov stredných škôl, ktorí boli rozdelení do 7 až 11 družstiev. Počas niekoľkohodinového súboju si preverili svoje schopnosti vo fyzickej zdatnosti, streľbe z airsoftových zbraní, topografii, zdravotníckej príprave, ale aj vo vedomostnom teste, či na prekážkovej dráhe radiačnej, chemickej a biologickej ochrany.

„Dnes sme toto podujatie zamerané na brannú prípravu spojili aj s prednáškou o dobrovoľnej vojenskej príprave, ktorá je okrem iného pre mladých ľudí aj vynikajúcou príležitosťou na zlepšenie si fyzickej kondície a psychickej odolnosti. A v súčasnosti je to jediný legálny spôsob, ako môžu mladí ľudia získať vojenské zručnosti a vedomosti mimo vstupu do ozbrojených síl, alebo iných bezpečnostných zložiek,“ povedal minister Gajdoš.

V rámci uvedenej série podujatí majú študenti tiež možnosť získať informácie o možnostiach vstupu do Ozbrojených síl SR a dobrovoľnej vojenskej prípravy. Nábor nových vojakov dobrovoľnej vojenskej prípravy sa už začal a potrvá do 9. júna 2017. Samotný výcvik je naplánovaný od 2. augusta už za nových atraktívnejších podmienok. Za 11-týždňový výcvik jej absolventi dostanú finančný príspevok vo výške 1101,10 eur a v prípade záujmu budú mať jednoduchší vstup do ozbrojených síl, bezpečnostných a záchranárskych zložiek.

Branné súboje sú tiež jedným zo spôsobov ako sa ozbrojené sily aktívnejšie venujú práci so študentami v oblasti brannej prípravy, čím chce rezort obrany zároveň predchádzať tomu, aby priestor dostávali polovojenské, či extrémistické skupiny. Ministerstvo tiež od tohto mesiaca začalo do škôl distribuovať rezortný časopis Obrana.

Autor: MO SR - KOd, Foto: MO SR - Ivan Kelement - Dátum: 12.05.2017
Hodnotenie:
Čítanosť: 143


Skočiť na hlavné menu


Skočiť na hlavné menu