Slovenskí vojaci sa v Lotyšsku zapojili do medzinárodného cvičenia Saber Strike 2017

Slovenskí vojaci, ktorí aktuálne pôsobia v rámci spoločnej výcvikovej iniciatívy krajín V4 v Lotyšsku, sa zapojili do medzinárodného cvičenia NATO Saber Strike 2017.
 
Slovenská mechanizovaná rota sa v rámci cvičenia dostala pod operačné velenie nórskeho pešieho práporu a jej partnermi sú britská mechanizovaná rota z Royal Marines, americká rota palebnej podpory z United States Marine Corps a nórska pešia rota z 2. pešieho práporu. Príslušníci Ozbrojených síl SR tak získajú ďalšie neoceniteľné skúsenosti z pôsobenia v medzinárodnom prostredí.
 
Medzinárodné cvičenie Saber Strike 2017 sa koná súčasne na rôznych miestach v Lotyšsku, v Litve a v Estónsku, pričom veľká časť cvičenia sa presunie aj do civilného sektora so súhlasom majiteľov pozemkov v okolí obcí Keipene, Suntaži Ropažu či Malspils, kde sú naplánované taktické vojenské operácie.
 
V tomto roku sa na cvičení pozemných a vzdušných jednotiek v Lotyšsku pod vedením amerických ozbrojených síl v Európe zúčastňuje viac ako 2000 vojakov z Lotyšska, Litvy, Talianska, Nórska, Veľkej Británie, Poľska, Slovenska a Spojených štátov amerických. Organizuje sa už pravidelne od roku 2010 s cieľom upevniť spoluprácu medzi členskými krajinami Aliancie, ako aj precvičenia bojovej pripravenosti a schopnosti rýchlej reakcie v regióne.
 
Cvičenie v Lotyšsku sa začalo minulý týždeň slávnostným nástupom viacnárodných jednotiek, ktorý otvoril veliteľ Národných ozbrojených síl Lotyšska generálmajor Leonidy Kalniņš a jeho americký zástupca generálmajor Neil Loidolts.

Autor: MO SR - KOd, Foto: MO SR - KOd - Dátum: 07.06.2017
Hodnotenie:
Čítanosť: 169


Skočiť na hlavné menu


Skočiť na hlavné menu