Minister Gajdoš sa zúčastnil na konferencii o posilnení bezpečnosti a obrany Európskej únie

Minister obrany Peter Gajdoš sa v Prahe zúčastnil na Obranno-bezpečnostnej konferencii, ktorú zorganizoval Úrad vlády Českej republiky v spolupráci s Európskou komisiou. Jej hlavnou témou bola európska obrana a bezpečnosť v kontexte procesu súčasnej sebareflexie Európskej únie. V rámci konferencie sa stretol aj s novou ministerkou Ozbrojených síl Francúzskej republiky Sylviou Goulardovou.Spoločne prediskutovali aktuálne bezpečnostné témy a bilaterálnu vojenskú spoluprácu medzi Slovenskom a Francúzskom.

Minister počas stretnutia s francúzskou ministerkou vyzdvihol veľmi dobrú úroveň vojenskej spolupráce medzi oboma krajinami, čo potvrdzuje aj nedávny podpis Plánu bilaterálnej spolupráce medzi Slovenskou a Francúzskou republikou na rok 2017. V rozhovore sa dotkli aj pretrvávajúcich hrozieb – extrémizmu, terorizmu a migrácie. V súvislosti s témou samotnej konferencie, teda posilnením Spoločnej bezpečnostnej a obrannej politiky minister Gajdoš uviedol, že „rozhodne podporujeme praktické, postupné a inkluzívne kroky, ktoré zvýšia akcieschopnosť a efektívnosť únie v oblasti bezpečnosti a obrany.

Šéf slovenského rezortu obrany dnes v rámci podujatia v Prahe rokoval aj  eurokomisárkou Elźbietou Bieńkowskou, s ktorou hovoril predovšetkým o novovzniknutom Európskom obrannom fonde (EOF), jeho možnostiach a spôsobe zapojenia Slovenska do neho.

O posilnení postavenia Európskej únie ako globálneho aktéra dnes na konferencii hovorili ministri zahraničných vecí, vrátane slovenského šéfa diplomacie Miroslava Lajčáka, a tiež ministri obrany za účasti vysokej predstaviteľky EÚ F. Mogheriniovej,  či predsedu Európskej komisie Jeana-Clauda Junckera. Témami boli predovšetkým súčasné iniciatívy na posilnenie Spoločnej bezpečnostnej a obrannej politiky, ako je Stála štruktúrovaná spolupráca (PESCO), Medziročný koordinovaný prehľad o obrane (CARD) a Európsky obranný akčný plán (EDAP). Predmetom diskusie bola tiež Biela kniha o budúcnosti EÚ a reflexívny dokument o obrane a bezpečnosti, ktoré dávajú Európskej únii zásadné otázky o tom, ako pokračovať v bezpečnostnej oblasti.

Autor: MO SR - KOd, Foto: MO SR - KOd, Úrad vlády ČR - Dátum: 09.06.2017
Hodnotenie:
Čítanosť: 643


Skočiť na hlavné menu


Skočiť na hlavné menu