Cez Slovensko sa bude presúvať prvá časť konvojov Armády USA na cvičenie Saber Guardian 2017

Obrázok k článku
Prvá časť vojenských konvojov, ktoré sa budú presúvať cez juhozápadnú časť Slovenska v rámci ohláseného tranzitu Armády USA na medzinárodné cvičenie Severoatlantickej aliancie Saber Guardian 2017 v Maďarsku, Rumunsku a Bulharsku, prejde cez územie Slovenska začiatkom budúceho týždňa.

O presune vojenskej techniky a vojakov Armády USA, ktorý bude väčšieho rozsahu, informovalo Ministerstvo obrany SR médiá a verejnosť už koncom apríla. Vojenská polícia v súčinnosti s Policajným zborom SR budú zabezpečovať jeho bezproblémový priebeh v rámci nášho územia od českých hraníc až po hranice s Maďarskom, tak aby neprišlo k výraznejším dopravným obmedzeniam. V utorok 13. júna a v stredu 14. júna 2017 prejde okolo obeda a v popoludňajších hodinách cez Slovensko niekoľko desiatok jazdných súprav s prívesmi vo väčších kolónach po cestných komunikáciách a po železničných tratiach budú prechádzať v dňoch 12. až 14. júna aj vlakové súpravy s vojenskou technikou.

Armáda USA presunie cez Európu na cvičenie Saber Guardian 2017 niekoľko stoviek kusov techniky vo viacerých konvojoch počas mesiacov jún a júl. Na cvičení predovšetkým v rumunských a bulharských výcvikových priestoroch sa počíta s účasťou približne 25 000 vojakov, ktorí si budú precvičovať súčinnosť ozbrojených síl niektorých členských krajín Aliancie od 5. do 22. júla 2017. Slovensko ako člen NATO podporí svojich spojencov zabezpečovacími aktivitami presunu vojenskej techniky a osôb cez svoje územie.

Ďalší cestný presun väčšieho množstva vojenských vozidiel Armády USA vracajúcich sa z cvičenia NOBLE JUMP cez územie západného Slovenska sa očakáva aj v piatok 16. júna. Aj tento presun bude zabezpečovať Vojenská polícia.

Autor: MO SR - KOd, Foto: MO SR - archív - Dátum: 09.06.2017
Hodnotenie:
Čítanosť: 145


Skočiť na hlavné menu


Skočiť na hlavné menu