Rezort obrany ocenil výnimočné skutky vojakov v jubilejnom 20. ročníku ankety Vojenský čin roka

Rezort obrany dnes počas slávnostného galavečera vyhlásil laureátov ankety Vojenský čin roka 2016. Aj v jubilejnom 20. ročníku získali ocenenie tí, ktorí v minulom roku pomáhali pri záchrane života, v neľahkých životných situáciách, alebo sa podieľali na budovaní dobrého mena  ozbrojených síl. Ocenenia boli už tradične udelené v kategóriách „záchrana života“, „pomoc verejnosti“ a „priateľ armády“. Udelená bola aj „mimoriadna cena“. Na slávnostnom vyhlásení výsledkov sa  zúčastnili aj ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná a predseda Výboru Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť Anton Hrnko.

„Veľmi ma teší, že medzi nami sú vojaci, ktorí aj mimo pracovného času a plnenia služobných povinností pamätajú na to, že sú tu vždy pre občanov Slovenskej republiky. Anketa Vojenský čin roka má už dve desaťročia, no bez nominovaných, ktorí každoročne stoja na tomto pódiu, by bola už dávno zabudnutou. Moja úprimná vďaka patrí všetkým profesionálnym vojačkám a vojakom, ktorí napriek náročnosti ich povolania, dokážu v krízových situáciách ukázať občanom svoju ľudskú tvár,“ povedal minister obrany SR Peter Gajdoš. Zároveň zdôraznil, že  rozmer dobrého skutku sa nedá zmerať a pomyselné víťazstvo patrí každému jednému nominovanému.

Ako uviedol náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl Slovenskej republiky generál Milan Maxim vojaci aj takýmito činmi dokazujú, že sú dobre pripravení na svoje povolanie. „Viem si predstaviť, akí hrdí sú na nich ich najbližší a som na nich hrdý aj ja,“ zdôraznil.

Laureátom v kategórii „záchrana života“ sa stal desiatnik Marek Hano z Protilietadlovej raketovej brigády Nitra, ktorý spolu s manželkou poskytol prvú pomoc zraneným pri dopravnej nehode.

V kategórii „pomoc verejnosti“ sa v tomto ročníku ankety stali laureátmi príslušníci Ženijnej roty Michalovce. Vojaci z tohto útvaru dlhodobo pomáhajú manželke ich bývalého kolegu, ktorý  v roku 2012 tragicky zahynul. Vdove po kolegovi a kamarátovi pomáhajú nielen finančnými zbierkami, ale napríklad aj s prípravou dreva na kúrenie.

Laureátom v kategórii „priateľ armády“ sa stal hlavný organizátor podujatia Tankové dni Laugarício - Marián Simeon. Dlhé roky spolupracuje s ozbrojenými silami pri posilňovaní historického povedomia občanov.

Rezort obrany udelil aj mimoriadnu cenu, ktorú získal  Bernard Roštecký, ktorý stál pri zrode Vojenského činu roka, Dňa detí s Ozbrojenými silami SR a ďalších podujatí. Aktívne pripravoval vojenské rozhlasové vysielanie a verným priateľom vojakov  zostal aj po odchode z rezortu obrany. Zároveň si spoločne s Miroslavom Minárom a Petrou Repkovou – Biháry prevzali ocenenie ako zakladatelia ankety pri príležitosti jej 20. výročia.

Autor: MO SR - KOd, Foto: MO SR - Ivan Kelement - Dátum: 13.06.2017
Hodnotenie:
Čítanosť: 88


Skočiť na hlavné menu


Skočiť na hlavné menu