Národná rada SR odsúhlasila zmluvu s Českou republikou o spolupráci pri ochrane vzdušného priestoru

Obrázok k článku
Poslanci Národnej rady SR dnes odsúhlasili návrh Zmluvy medzi Slovenskou republikou a Českou republikou o spolupráci pri vzájomnej ochrane vzdušného priestoru. Zároveň vyjadrili súhlas aj s vyslaním príslušníkov Ozbrojených síl SR na územie Českej republiky a tiež s prítomnosťou príslušníkov Armády ČR na území Slovenskej republiky v rámci spolupráce pri vzájomnej ochrane vzdušného priestoru.

Obe krajiny ako členovia NATO chránia svoje vzdušné priestory cez integrovaný systém protivzdušnej a protiraketovej obrany (NATINAMDS), v rámci ktorého aj spolupracujú. Nová medzištátna zmluva túto spoluprácu rozširuje – mala by zabezpečiť ochranu v prípade dočasnej straty spôsobilosti jednej zo zmluvných strán. To znamená, že ak by Slovenská republika alebo Česká republika nebola schopná chrániť svoj vzdušný priestor, na základe zmluvy a žiadosti štátu sa o to postará druhá krajina vlastnými prostriedkami. Na zmluvu bude nadväzovať vykonávacia dohoda.

O prípadnom zásahu v spoločnom vzdušnom priestore sa bude rozhodovať podľa vnútroštátneho práva štátu, na území ktorého k zásahu dôjde. Slovensko aj Česko si však budú aj naďalej zabezpečovať ochranu vzdušného priestoru samostatne.

Autor: MO SR - KOd, Foto: MO SR - archív - Dátum: 14.06.2017
Hodnotenie:
Čítanosť: 78


Skočiť na hlavné menu


Skočiť na hlavné menu