P. Gajdoš: Slovenskí vojaci ukázali v Afganistane svoju pripravenosť, profesionalitu a odhodlanosť

Minister obrany SR Peter Gajdoš a veliteľ Pozemných síl Ozbrojených síl SR generálmajor Jinřich Joch dnes na slávnostnom nástupe v priestoroch Základne výcviku a mobilizačného doplňovania v Martine privítali vojakov po návrate z operácie Resolute Support v Afganistane. V rámci aktuálnej rotácie sa vrátilo 34 príslušníkov Ozbrojených síl SR, z toho päť žien.
 
Aj táto rotácia ukázala pripravenosť, profesionalitu a odhodlanosť našich profesionálnych vojakov. Sme spojencom, ktorý má čo ponúknuť, dôveryhodným a spoľahlivým partnerom,“ povedal šéf rezortu obrany. Zároveň zdôraznil, že slovenskí vojaci a vojačky robia v zahraničí dobré meno nielen ozbrojeným silám, ale celej Slovenskej republike.
 
Veliteľ Pozemných síl OS SR generálmajor Jinřich Joch pripomenul, že naše ozbrojené sily pôsobia v Afganistane už niekoľko rokov a v poradí už v tretej operácii. „V Resolute Support pôsobia ako inštruktori, ktorí cvičia afganskú národnú armádu, ale aj ako zdravotníci a na rôznych ďalších funkciách,“ uviedol generálmajor Joch. Pripomenul, že aj tento kontingent pripravil pre miestne zložky množstvo odborných kurzov.
 
Dnes už bývalý veliteľ slovenského kontingentu v Afganistane podplukovník Oliver Toderiška sa vyjadril, že mu bolo cťou slúžiť s profesionálmi v pravom zmysle slova a počas pôsobenia počúval zo strany zahraničných partnerov na slovenských vojakov iba superlatívy. „Bez akýchkoľvek problémov plnili všetky úlohy, či už boli plánované, alebo neplánované. A samozrejme v rámci medzinárodného pôsobenia získali množstvo skúsenosti, ktoré teraz zužitkujú aj doma,“ povedal.
 
V súčasnosti pôsobí v operácii Resolute Support 38 príslušníkov ozbrojených síl Slovenskej republiky. Doteraz sa v nej vystriedalo 252 slovenských vojakov.

Autor: MO SR - KOd, Foto: MO SR - Ivan Kelement - Dátum: 16.06.2017
Hodnotenie:
Čítanosť: 142


Skočiť na hlavné menu


Skočiť na hlavné menu