Minister Gajdoš informoval prezidenta SR A. Kisku o opatreniach v prípadoch chýbajúcej vojenskej munície

Obrázok k článku
Minister obrany SR Peter Gajdoš a náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR generál Milan Maxim dnes informovali prezidenta SR Andreja Kisku, ktorý je hlavným veliteľom Ozbrojených síl SR, o prijatých opatreniach v prípadoch chýbajúcej vojenskej munície. Ten ocenil doterajšie informovanie zo strany šéfa rezortu obrany o priebežných záveroch kontroly a vyzval k dôslednému doriešeniu situácie a vyvodeniu zodpovednosti.

„Ihneď po zistení nezrovnalostí v muničnom sklade v Kubrej som nariadil hĺbkovú kontrolu všetkých druhov munície a zbraní. Takáto detailná fyzická kontrola doteraz nikdy nebola realizovaná. Všetko nasvedčuje tomu, že chýbajúca munícia nebola ukradnutá v posledných mesiacoch, ale už pred rokmi. Indície smerujú k tomu, že ide o dlhodobé rozkrádanie, ktoré umožňoval nesprávne nastavený systém stráženia,“ uviedol minister Gajdoš. Ako ďalej vysvetlil, nesprávny systém bol nastavený ešte v roku 2006, kedy po plnej profesionalizácii ozbrojených síl prešlo stráženie, skladovanie a manipulácia s muníciou pod civilných zamestnancov a nie pod profesionálnych vojakov.

Ako okamžité opatrenie bolo posilnené zabezpečenie stráženia muničných skladov, vrátane systému výdaja a manipulácie s muníciou. „Náčelníkovi generálneho štábu, ktorý zodpovedá za systém stráženia som nariadil, aby prijal opatrenia a celý systém stráženia, skladovania a manipulácie s muníciou prešiel pod profesionálnych vojakov, tak ako to má byť,“ zdôraznil minister.

Prezident SR Andrej Kiska na stretnutí zdôraznil, že od ministra obrany, ako aj náčelníka generálneho štábu očakáva predloženie presných plánov zmien v systéme skladovania munície, aby sa podobné situácie už neopakovali.

Autor: MO SR - KOd, Foto: TASR - Dátum: 03.07.2017
Hodnotenie:
Čítanosť: 107


Skočiť na hlavné menu


Skočiť na hlavné menu