Krajiny V4 ocenili prehlbovanie spolupráce v oblasti obrany po skončení poľského predsedníctva

Ministri obrany Slovenskej a Poľskej republiky a štátni tajomníci rezortov obrany Maďarska a Českej republiky dnes vo Varšave zhodnotili záver poľského predsedníctva Vyšehradskej skupiny v oblasti obrany. Šéf slovenského rezortu obrany Peter Gajdoš ocenil najmä prehlbovanie spolupráce krajín V4, pričom za najúspešnejšiu spoločnú aktivitu počas poľského predsedníctva označil ešte stále prebiehajúcu výcvikovú aktivitu v Pobaltí.

„Dnes sme vo Varšave formálne uzavreli poľské predsedníctvo vo Vyšehradskej skupine. Aj počas uplynulého roku sa potvrdila dôležitosť spolupráce na regionálnej úrovni, a to najmä v čase, kedy Európa čelí viacerým krízam,“ uviedol. Regionálne zoskupenie V4 sa v oblasti obrany zameriava na spoločné cvičenia. Aktuálnymi príkladmi sú Tobruq Legacy v Českej republike, ale aj Brave Warrior v Maďarsku, ktoré nadväzuje na minuloročné slovenské cvičenie Slovak Shield. Na oboch sa v týchto dňoch zúčastňujú aj slovenskí vojaci. 

Ministri obrany pozitívne zhodnotili prípravu ďalšej bojovej skupiny EÚ V4, ktorá má byť v pohotovosti v druhej polovici roka 2019. „Slovenská republika ponúkla príspevok 250 vojakov s rôznymi spôsobilosťami. Ako vedúca krajina pre oblasť RCHBO sme navrhli koncept, ktorý definuje základné princípy a aktivity spojené práve s touto spôsobilosťou,“ uviedol minister Gajdoš a pripomenul, že ďalšia plánovacia konferencia k vybudovaniu bojovej skupiny EÚ V4 sa uskutoční na jeseň na Slovensku.

Šéf slovenského rezortu obrany tiež ocenil aktualizáciu Akčného plánu obrannej spolupráce V4 na roky 2017 – 2019, vďaka ktorému je možné nielen posúvať spoluprácu vpred, ale aj overovať jej efektivitu. „Som presvedčený o tom, že zapájanie sa do rôznych iniciatív a projektov bez koordinovaného procesu a s duplicitami nemá zmysel,“ zdôraznil.

Poľský minister obrany Antoni Macierewicz dnes formálne odovzdal predsedníctvo Vyšehradskej skupiny prítomnému štátnemu tajomníkovi maďarského rezortu obrany Tamásovi Varghovi. Počas neho sa bude V4 venovať predovšetkým príprave bojovej skupiny. „Budeme rozvíjať strategické pozície,“ uviedol Vargha. Aj spolu so štátnym tajomníkom českého ministerstva obrany Jakubom Landovským a ministrami sa zhodli na potrebe presadzovania spoločných pozícií V4 aj v rámci NATO a EÚ.

Témou spoločného rokovania bol aj eFP. V rámci diskusie o PESCO minister Gajdoš inicioval stretnutie národných riaditeľov pre vyzbrojovanie a politických riaditeľov ministerstiev obrany s cieľom hľadať možnosti prípravy spoločných projektov, ktorými by sa krajiny V4 mohli zapojiť do tohto typu spolupráce EÚ.

Autor: MO SR - KOd, Foto: MO SR - KOd - Dátum: 13.07.2017
Hodnotenie:
Čítanosť: 215


Skočiť na hlavné menu


Skočiť na hlavné menu