P. Gajdoš: Je potrebné mať vybudované silné vlastné ozbrojené sily, následne môžeme spôsobilosti ponúknuť do zdrojov EÚ

Vybudovanie funkčných a akcieschopných ozbrojených síl je jednoznačne prioritou súčasného vedenia ministerstva obrany. „Ako minister obrany za Slovenskú národnú stranu chcem zdôrazniť, že najdôležitejšia je pre nás bezpečnosť našich občanov a s tým ide „ruka v ruke“ rozvoj a modernizácia ozbrojených síl,“ povedal dnes po stretnutí s predsedom vlády SR Robertom Ficom šéf rezortu obrany Peter Gajdoš. Zároveň zdôraznil, že má v tejto oblasti plnú podporu predsedu Národnej rady Slovenskej republiky a Slovenskej národnej strany Andreja Danka.

Spoločne s premiérom sa dnes zhodli na európskom smerovaní tak, aby Slovensko aj vďaka svojim krokom v oblasti bezpečnosti, mohlo byť súčasťou jadra Európskej únie. „Európska únia spúšťa teraz na jeseň špeciálny program, kde krajiny, ktoré budú mať záujem, budú môcť viac spolupracovať v oblasti obrany. A myslím si, že nemôžeme zaváhať a je našou povinnosťou byť súčasťou tejto iniciatívy,“ zdôraznil predseda vlády SR Robert Fico s tým, že podľa jeho slov je dôležitý nákup techniky pre pozemné vojsko, konkrétne vozidiel 4x4 a 8x8. A taktiež musí byť prijaté rozhodnutie o budúcnosti ochrany vzdušného priestoru SR.

Minister Gajdoš v tejto súvislosti ubezpečil premiéra Fica o tom, že nákup techniky sa bude realizovať v zmysle Dlhodobého plánu rozvoja obrany s dôrazom na výstavbu a rozvoj ozbrojených síl do roku 2030, ktorý rezort predloží na schválenie vláde a Národnej rade SR. Zároveň potvrdil, že Slovenská republika sa jednoznačne hlási k Spoločnej bezpečnostnej a obrannej politike Európskej únie. „V žiadnom prípade však nejdeme budovať európsku armádu. Práve naopak v rámci spolupráce ideme budovať spôsobilosti ozbrojených síl, bojové spôsobilosti Európskej únie. To znamená, že v prvom rade musíme mať vybudované vlastné ozbrojené sily a naše spôsobilosti potom ponúknuť do spoločných zdrojov,“ zdôraznil s tým, že Ozbrojené sily SR by mali byť silné primárne v spôsobilosti pozemného vojska.

Autor: MO SR - KOd, Foto: MO SR - Ivan Kelement - Dátum: 10.08.2017
Hodnotenie:
Čítanosť: 175


Skočiť na hlavné menu


Skočiť na hlavné menu