P. Gajdoš: Živelné pohromy nepoznajú hranice, preto je dôležité, aby vojaci a ďalšie zložky dokázali v prípade krízy spolupracovať

Živelné katastrofy nepoznajú hranice, preto je dôležité, aby vojaci dokázali v rámci regiónu spolupracovať a boli pripravení aj spoločne pomáhať obyvateľom v prípade, že by si to krízová situácia vyžiadala. Uviedol to dnes minister obrany SR Peter Gajdoš, ktorý spoločne s náčelníkom Generálneho štábu Ozbrojených síl SR generálom Milanom Maximom navštívil cvičiacich vojakov, hasičov a zdravotníkov zo siedmich krajín v rámci 15. ročníka cvičenia Blonde Avalanche na cvičisku Váh v Kraľovej nad Váhom.
 
„Veľmi oceňujem, že projekt TISA príkladne funguje už 15 rokov. Je dôkazom toho, že regionálna spolupráca je živá a efektívna. Vojaci, ale aj ostatné zložky zo všetkých zastúpených krajín budú v prípade potreby schopní zúžitkovať skúsenosti z tohto cvičenia aj v reálnej situácii,“ uviedol šéf rezortu obrany.
 
Ako doplnil generál Maxim, dnes mnohonárodný prápor TISA ukázal, čo by bol v prípade krízy, alebo živelnej pohromy zvládol. „Dôležitá je tiež súčinnosť s ostatnými, čiže nevojenskými zložkami, ktoré tu cvičia,“ zdôraznil.
 
Mnohonárodný projekt TISA vznikol v roku 2002 a jeho súčasťou sú okrem Slovenska aj Maďarsko, Rumunsko a Ukrajina. Tento rok sa na cvičení zúčastnili aj vojaci z USA a z Rakúska a pozorovatelia z Českej republiky. Projekt je predurčený na cezhraničnú pomoc obyvateľom v prípade živelných katastrof.

Autor: MO SR - KOd, Foto: MO SR - Ivan Kelement - Dátum: 28.09.2017
Hodnotenie:
Čítanosť: 111


Skočiť na hlavné menu


Skočiť na hlavné menu