Ozbrojené sily chcú ešte v tomto roku vyslať do Iraku do 25 vojakov

Obrázok k článku
Ozbrojené sily SR chcú ešte v tomto roku vyslať do Iraku do 25 vojakov. Ich úlohou bude výcvik, poskytovanie poradenstva a asistencia pri budovaní kapacít irackých bezpečnostných síl v rámci aktivity NATO Training and Capacity Building in Iraq (NTCB-I). Vyplýva to z materiálu, ktorý Ministerstvo obrany SR predložilo do skráteného medzirezortného pripomienkového konania. V stredu by sa návrhom mala zaoberať Bezpečnostná rada SR a vláda. Následne musí vyslanie ešte schváliť parlament.

Naši vojaci sa budú podieľať na príprave inštruktorov ozbrojených síl Irackej republiky v oblasti odmínovania a tiež podpore v oblasti opráv vojenskej techniky sovietskej výroby,“ vysvetlil minister obrany SR Peter Gajdoš s tým, že mandát je v súlade s uznesením vlády z mája tohto roka. „Slovenskí vojaci sa nebudú podieľať na bojových operáciách, ani na ich plánovaní. Budú pôsobiť vo výcvikovej misii, nie v bojovej,“ zdôraznil.

Slovensko plánuje do Iraku poslať aj špeciálnu odmínovaciu techniku v počte do štyroch kusov. Vyslanie je naplánované najskôr od 30. októbra 2017 v rozsahu jedného roka, ktoré však nemusí byť súvislé. Podmienené bude výcvikovými etapami NTCB-I a úrovňou vycvičenosti inštruktorov ozbrojených síl Irackej republiky. Logistická podpora bude vyžadovať spoluprácu aj s ďalšími partnerskými krajinami.

Pôsobenie Ozbrojených síl SR bude realizované v rámci tzv. výcvikových aktivít NATO so súhlasom Irackej republiky a vymedzenie jeho podmienok bude zabezpečené medzinárodnými zmluvami, resp. medzinárodnými zmluvnými dokumentmi.

Autor: MO SR - KOd, Foto: MO SR - ilustračné - Dátum: 01.10.2017
Hodnotenie:
Čítanosť: 113


Skočiť na hlavné menu


Skočiť na hlavné menu