Minister Gajdoš rokoval s gréckym ministrom Kammenosom, otvoril aj Priemyselný deň za účasti výrobcov slovenského obranného priemyslu

Minister obrany SR Peter Gajdoš dnes v rámci oficiálnej návštevy Helénskej republiky rokoval s gréckym ministrom národnej obrany Panosom Kammenosom. Témami stretnutia boli predovšetkým možnosti spoločného výcviku a vzdelávania, spolupráca v rámci NATO a Európskej únie, ako aj operácie medzinárodného krízového manažmentu.  „V rámci záujmu prehlbovať našu spoluprácu som pána ministra tiež požiadal, aby zvážil vyslanie príslušníka gréckej armády do NFIU na Slovensku a rovnako tak o možnosť príspevku do Zvereneckého fondu pre Ukrajinu, kde sme vedúcou krajinou,“ uviedol šéf slovenského rezortu obrany na tlačovej konferencii.
 
Minister Kammenos na stretnutí vyzdvihol naštartovanie nového obdobia bilaterálnej spolupráce. Rovnako tak ocenil spoluprácu krajín v rámci Európskej únie a NATO, pričom zdôraznil, že majú spoločný záujem v boji proti terorizmu, ako aj v rámci boja proti nelegálnej migrácii. „Dôležitá je tiež spolupráca v obrannom priemysle, kde má Slovensko bohatú tradíciu,“ zdôraznil.
                                                                     
Témami rokovania boli tiež súčasné bezpečnostné a obranné iniciatívy Európskej únie, kde dominovalo PESCO a Európsky obranný fond. Rovnako tak sa im venovali aj na stretnutí s prezidentom parlamentu Nikolasom Voutsisom. Prezident gréckeho parlamentu zároveň na stretnutí vyzdvihol prácu slovenských vojakov v misii UNFICYP na Cypre.
        
Súčasťou programu ministra bol aj Priemyselný deň, ktorý oficiálne otvoril. V rámci podpory domáceho obranného priemyslu sa ho zúčastnili aj zástupcovia výrobcov slovenského obranného priemyslu.
 
„Na Slovensku máme v oblasti vyzbrojovania stanovených v zmysle Dlhodobého plánu rozvoja ozbrojených síl do roku 2030 viacero priorít. Všetky projekty vyzbrojovania sú veľkou výzvou pre domáce podniky obranného priemyslu,“ zdôraznil šéf slovenského rezortu obrany. Ako ďalej uviedol, základom pre ďalšiu spoluprácu s Gréckom bude predovšetkým Memorandum o porozumení medzi vládou Slovenskej a Helénskej republiky, v ktorom budú zadefinované formy vojensko-ekonomickej a vojensko-technickej spolupráce. V súčasnosti je pripravený návrh plánu bilaterálnej spolupráce na rok 2018, ktorý bude podpísaný do konca tohto roku.
 
V rámci oficiálnej návštevy Grécka si dnes slovenská delegácia uctila pri hrobe neznámeho vojaka pamiatku všetkých vojakov, ktorí zahynuli pri plnení svojich úloh.

Autor: MO SR - KOd, Foto: MO SR - Ivan Kelement - Dátum: 03.10.2017
Hodnotenie:
Čítanosť: 108


Skočiť na hlavné menu


Skočiť na hlavné menu