Veliteľ Mnohonárodného zboru Sever-Východ genpor. Manfred Hofmann: Naša prítomnosť v regióne by nebola možná bez podpory slovenských spojencov

Závery konferencie, úlohy a postavenie Tímu pre integráciu síl NATO v čase krízy a tzv. predsunutá vojenská prítomnosť boli témou tlačovej konferencie, ktorá sa uskutočnila dnes po skončení 5. konferencie veliteľov NFIU vo Vajnoroch.
 
Veliteľ Mnohonárodného zboru Sever-Východ genpor. Manfred Hofmann, ktorý konferenciu viedol vo svojom vyhlásení zhodnotil pokrok a výsledky slovenského NFIU. Rok od jeho vzniku, 1. júna 2017 získala táto jednotka NFIU certifikáciu plnej spôsobilosti a v súčasnosti je už v prípade potreby pripravená kedykoľvek prevziať velenie v operáciách severovýchodného krídla NATO. „Naša prítomnosť tu by nebola možná, nebyť mimoriadnej podpory našich slovenských spojencov. Rád by som poďakoval Ozbrojeným silám Slovenskej republiky a všetkým Slovákom za ich postoj a podporu účasti NATO v regióne,“ povedal.
 
Okrem iného sa v roku 2017 podarilo posilniť aktivity NATO v Estónsku, Lotyšsku, Litve a Poľsku. Ako uviedol genpor. Hofmann: „Jednotky predsunutej vojenskej prítomnosti sú jasnou demonštráciou pevných väzieb a súdržnosti partnerstva NATO, ktoré vysiela jednoznačnú správu: V NATO sme ako jeden!“ Ako však zdôraznil, nemožno zabúdať ani na spojencov na juhu.

NFIU dislokované na Slovensku sídli v kasárňach vo Vajnoroch a  patrí pod velenie v Štetíne. Styčná jednotka vo Vajnoroch zabezpečuje identifikáciu logistických, transportných možností a podpornú infraštruktúru.

Autor: MO SR - KOd, Foto: MO SR - Ivan Kelement - Dátum: 11.10.2017
Hodnotenie:
Čítanosť: 400


Skočiť na hlavné menu


Skočiť na hlavné menu