P. Gajdoš: Navyšovanie počtov vojakov v Afganistane aktuálne neplánujeme, nie je však vylúčené naplnenie súčasného mandátu

Slovenská republika v súčasnosti neplánuje navyšovať počty svojich vojakov v Afganistane, avšak, nie je vylúčené, že do budúcnosti naplní aktuálne mandát schválený Národnou radou Slovenskej republiky. Po dnešnom rokovaní ministrov obrany NATO v Bruseli to uviedol šéf slovenského rezortu obrany Peter Gajdoš.
         
„Malo by sa to týkať predovšetkým zdravotníkov, ktorí mali ukončiť svoje pôsobenie po odchode českého zdravotníckeho tímu, pod ktorým pôsobili. Zatiaľ sme ich v Afganistane ponechali a zvažujeme, že tam zostanú aj naďalej,“ vysvetlil minister Gajdoš.
         
V rámci rokovania dnes ministri obrany členských krajín NATO ocenili novú stratégiu USA pre Afganistan, kde sa zhodli, že výsledok rýchleho opustenia tejto stále nestabilnej krajiny by bol deštruktívny.  
 
V rámci včerajšieho multilaterálneho rokovania krajín pôsobiacich pod kanadskou bojovou skupinou v Lotyšsku potvrdilo Slovensko vyslanie dvoch styčných dôstojníkov do veliteľstva bojovej skupiny ešte do 15. novembra 2017. Rovnako tiež potvrdilo zámer prispieť do posilnenej predsunutej prítomnosti NATO v Pobaltí, a to od druhého polroka 2018 v počte do 152 vojakov.
         
Minister Gajdoš sa dnes v Bruseli stretol aj s ministerkou obrany Francúzskej republiky Florence Parly, s ktorou prediskutoval predovšetkým participáciu oboch krajín na tzv. Stálej štruktúrovanej spolupráci EÚ (PESCO) a možné využitie tohto formátu aj pri rozvoji bilaterálnej spolupráce oboch krajín.

Autor: MO SR - KOd, Foto: MO SR - KOd, NATO - Dátum: 09.11.2017
Hodnotenie:
Čítanosť: 1569


Skočiť na hlavné menu


Skočiť na hlavné menu