P. Gajdoš: Proces obstarania vozidiel 8x8 a 4x4 je transparentný, chceme najlepšie riešenie pre vojakov

Proces obstarania vozidiel 8x8 a 4x4 je maximálne transparentný, cieľom vedenia rezortu obrany je vybrať najlepšie riešenie pre Ozbrojené sily SR na základe ich operačných požiadaviek. Ministerstvo zároveň chce zapojiť do projektu v maximálnej možnej miere domáci obranný priemysel, aby tak naplnilo ďalšiu z téz programového vyhlásenia vlády SR. Realizácia projektu je v súlade s Dlhodobým plánom rozvoja obrany s dôrazom na výstavbu a rozvoj Ozbrojených síl SR s výhľadom do roku 2030. Na tlačovej konferencii to dnes uviedol minister obrany SR Peter Gajdoš.
 
„Materiál, o ktorom začala v stredu rokovať Bezpečnostná rada SR je vysoko odborný a analytický. Nešlo o to, že by bol nekvalitne spracovaný, alebo že by s ním členovia nesúhlasili. Požiadali však o to, aby mali na preštudovanie viac času,“ vysvetlil minister s tým, že materiál prešiel medzirezortným pripomienkovým konaním. „Materiál nie je vyhradený pre to, že by sme chceli niečo účelovo tajiť. Obsahuje však presne stanovené operačné požiadavky ozbrojených síl, ktoré nie je možné zverejniť,“ zdôraznil šéf rezortu obrany.
                              
Ako ďalej zdôraznil predseda komisie a koordinátor pre tvorbu, posudzovanie a realizáciu strategických dokumentov rezortu obrany a generálny tajomník Služobného úradu Ministerstva obrany SR Ján Hoľko navrhované riešenie je zamerané predovšetkým na výskum a vývoj vlastných vozidiel 8x8 a 4x4. „A výsledkom budú vozidlá, ktoré budú v 100-percentnom vlastníctve Slovenskej republiky a okrem zavedenia do našich ozbrojených síl ich bude možné predávať aj ďalej. Znamená to viac práce pre slovenských občanov a to, že peniaze z predaja zostanú na Slovensku,“ povedal. Ako ďalej vysvetlil, doteraz nebola podpísaná žiadna zmluva. S fínskou stranou bolo podpísané iba memorandum o spolupráci a naň nadväzujúca technická dohoda. „Už sme požiadali o jej odtajnenie, pretože cieľom nie je nič tajiť,“ zdôraznil.
 
Podpora vývoja a výskumu patrí do portfólia ministerstva obrany a na tento účel má vo svojom rozpočte vyčlenené peniaze. Je to zároveň jedna z aktivít, v ktorej bude musieť byť rezort obrany aktívny aj v rámci Stálej štruktúrovanej spolupráce EÚ (PESCO).
 
Podľa vládou schváleného materiálu z mája tohto roka, by náklady na obstaranie vozidiel 8x8  nemali presiahnuť sumu 417 miliónov eur.  Obstaranie by sa malo realizovať v rokoch 2018 -2024. V prípade vozidiel 4x4 je stanovená maximálna suma na 782,7 milióna eur, pričom zavedením sa počíta v rokoch 2019 až 2029. V oboch prípadoch sa počíta so zdrojmi z rozpočtu rezortu obrany.

Autor: MO SR - KOd, Foto: MO SR - Ivan Kelement - Dátum: 10.11.2017
Hodnotenie:
Čítanosť: 1609


Skočiť na hlavné menu


Skočiť na hlavné menu