P. Gajdoš: Účasť v PESCO pre nás znamená príležitosť posilniť naše obranné spôsobilosti

Účasť v Stálej štruktúrovanej spolupráci Európskej únie (PESCO) pre nás znamená príležitosť posilniť naše obranné spôsobilosti využiteľné či už pre národné účely, alebo pri plnení našich medzinárodných záväzkov. Zároveň znamená intenzívnejšiu spoluprácu s ozbrojenými silami ostatných členských štátov EÚ. Zhodnotil to minister obrany SR Peter Gajdoš po tom, ako spolu so štátnym tajomníkom rezortu diplomacie Ivanom Korčokom vyjadrili podpisom spoločnej notifikácie zámer Slovenskej republiky vstúpiť do PESCO. Mandát k tomuto aktu získali od vlády SR minulú stredu. Celkovo pristúpilo k PESCO 23 krajín.
 
„Ozbrojené sily SR sa v súčasnosti nachádzajú pred viacerými významnými modernizačnými projektmi, čo si bude vyžadovať veľa síl. Práve PESCO vytvára priestor na to, ako tieto sily využiť efektívnejšie. Napríklad pri výskume, vývoji a spoločnom obstarávaní vojenskej techniky,“ vysvetlil minister Gajdoš. Zároveň doplnil, že PESCO tiež ponúka možnosti pre väčšie zapojenie obranného priemyslu SR do medzinárodných projektov.
 
Ako prvý, by SR chcela cez PESCO rozvíjať projekt tzv. nepriamej palebnej podpory, ktorý bude ostatným partnerom odprezentovaný ešte tento týždeň na expertnom seminári v Bruseli. „Má jasné kontúry, preto pevne veríme, že si u nich nájde značnú podporu,“ uviedol šéf rezortu obrany. Podľa jeho slov by mohol čerpať aj prostriedky z novovytvoreného Európskeho obranného fondu, čím by sa do veľkej miery znížila jeho finančná náročnosť.
 
Súčasťou dnešného zasadnutia ministrov obrany členských štátov EÚ bude aj zhodnotenie doterajšieho pokroku v rámci implementácie Globálnej stratégie EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku, kde bol dosiahnutý výrazný pokrok najmä pokiaľ ide o obranno-bezpečnostné opatrenia, ktoré stratégia upravuje. Samotnému zasadnutiu predchádzalo stretnutie ministra Gajdoša s rezortnými partnermi z krajín V4 s cieľom skoordinovať svoje pozície pred samotným zasadnutím. „Spoločne sme silnejší, a teda aj naše spoločne koordinované postoje majú silnejšiu váhu, či už na pôde EÚ, alebo NATO,“ zdôraznil minister. V závere rokovacieho dňa sa šéf rezortu obrany ešte zúčastní na rokovaní riadiaceho výboru Európskej obrannej agentúry.

Autor: MO SR - KOd, Foto: MO SR - KOd - Dátum: 13.11.2017
Hodnotenie:
Čítanosť: 1012


Skočiť na hlavné menu


Skočiť na hlavné menu