Minister Gajdoš navštívil vojenských policajtov v operácii SOPHIA, priniesol im vianočný stromček

Minister obrany Peter Gajdoš dnes v rámci tradičnej predvianočnej návštevy navštívil príslušníkov Vojenskej polície, ktorí plnia úlohy v Stredozemnom mori v námornej operácii EUNAVFOR MED Sophia. Stretol sa s nimi na palube nemeckej lode, kde už takmer päť mesiacov pôsobia. Zo Slovenska im priniesol vianočný stromček, tradičné vianočné jedlá zo slovenskej kuchyne a symbolické darčeky.
 
„Obrovské ďakujem patrí každému vojenskému policajtovi a profesionálnemu vojakovi, ktorí budú aj počas sviatkov plniť náročné úlohy v zahraničí, bez svojich rodín a blízkych. Možno nie každý si uvedomuje, že svojou prácou reprezentujú nielen naše ozbrojené sily, ale celé Slovensko,” povedal šéf rezortu obrany a tiež zdôraznil v akých náročných podmienkach pôsobia.

Minister Gajdoš tiež ocenil, že slovenský zásahový tím bol doteraz nasadený už 17-krát a okrem toho sa podieľal či už na rôznych nácvikoch pri poplachoch plavidla, dopĺňaní zásob a výcviku, ale aj na spoločnom cvičení so španielskou bojovou loďou. “Ja verím, že na ich úspešnú prácu nadviaže aj ďalšia rotácia príslušníkov Vojenskej polície, s ktorými sme sa minulý piatok rozlúčili vo Vlkanovej. Za svojimi záväzkami si jednoznačne stojíme,” zdôraznil.

Slovenskú delegáciu dnes prijal aj kapitán lode Christian Schultze, ktorý jednoznačne potvrdil prínos vojenských policajtov. “Slovenský tím má rovnaké postavenie ako zvyšok posádky a je súčasťou našej rodiny,” zdôraznil. 

Veliteľ kontingentu nrtm. Ladislav Kováč potvrdil náročnosť celej operácie, a to predovšetkým tým, že celá prebieha na mori. “Naša jednotka bola prítomná predovšetkým pri kontrolách, počas ktorých sme získavali informácie, ktoré sa neskôr využili pri rozkladaní prevádzačských sietí, ale aj pri záchrane migrantov,” uviedol.

“Veľmi dobre sa počúvali slová kapitána lode, ktorý na adresu našich príslušníkov nešetril slovami chvály. Vnímam to určite aj ako ocenenie ich prípravy a výcviku, ktorý v tomto prípade bol nielen doma, ale aj na lodi v Nemecku,” povedal riaditeľ Vojenskej polície plukovník Michal Migát.

Cieľom operácie EUNAVFORMED Sophia je zastaviť nelegálne prevádzanie ľudí z afrických štátov do Európy v súvislosti s migračnou krízou. Historicky prvú rotáciu v rámci námornej operácie vyslalo Slovensko plniť úlohy v auguste tohto roka.

Autor: MO SR - KOd, Foto: MO SR - Ivan Kelement - Dátum: 19.12.2017
Hodnotenie:
Čítanosť: 2418


Skočiť na hlavné menu


Skočiť na hlavné menu