MOSR
Ministerstvo obrany Slovenskej republiky
Kutuzovova 8
832 47 Bratislava

www.mosr.sk
tlacove@mod.gov.sk

Fotogaléria


Vojenská polícia prekazila obchodovanie s naftou

Obrázok k článku
Príslušníci Vojenskej polície vykonali tento týždeň na základe informácií Vojenského spravodajstva  preventívno-bezpečnostnú akciu, pri ktorej zadržali dvoch profesionálnych vojakov, ktorí predávali pohonné hmoty z rezortu obrany dvom civilným osobám. Vo veci bolo začaté trestné stíhanie pre prečin krádeže. Rezort obrany aj takýto spôsobom realizuje opatrenia, ktoré smerujú k zabraňovaniu páchania trestnej činnosti.
 
​Vojenská polícia zaistila počas zásahu celkovo 2 520 litrov pohonných hmôt, a zabránila tak ďalšiemu obchodovaniu s nimi. Podľa získaných poznatkov o frekvencii a objeme odcudzovania pohonných látok by sa bez účinného zásahu zložiek rezortu obrany objem odcudzených látok mohol pohybovať v rozsahu až 50 tisíc litrov za rok. Akcie zamerané na kontrolu zabezpečenia ochrany majetku verejnej správy uskutočňuje v priestoroch rezortu obrany Vojenská polícia pravidelne s cieľom zamedziť protiprávnemu konaniu príslušníkov Ozbrojených síl SR a zamestnancov rezortu.

Autor: MO SR - KOd, Foto: MO SR - ilustračné - Dátum: 19.10.2018
Hodnotenie:
Čítanosť: 213

Ministerstvo obrany navrhne vláde obstarať bojové obrnené vozidlo 8x8 - Vydra, do jeho výroby by sa mohlo zapojiť až 16 slovenských firiem

Ministerstvo obrany navrhne vláde SR obstarať bojové obrnené vozidlo 8x8 - Vydra. Do jeho výroby by sa mohlo zapojiť až 16 slovenských firiem. Rezort obrany predloží materiál budúci týždeň do medzirezortného pripomienkového konania. Tak, ako vedenie ministerstva obrany deklarovalo, bude neutajovaný. Prototyp vozidla úspešne prešiel technickými - podnikovými, kontrolnými, vojskovými, doplnkovými kontrolnými a opätovne vojskovými skúškami na overenie splnenia technicko-organizačných opatrení.
 
“Vozidlo je výsledkom medzinárodného slovensko-fínskeho vývoja a bude z väčšinovej časti vyrábané na Slovensku. Cena za jeden kus vozidla v rámci sériovej výroby aj so všetkými komponentmi nepresiahne  3,33 milióna eur bez DPH, čiže s daňou je to do 4 miliónov eur.  Na jeho výrobe sa môže podľa analýz podieľať až 16 firiem slovenského obranného priemyslu a jedna česká. A vďaka historicky najväčšej modernizácii pozemných síl, ak počítam aj výrobu samohybných kanónových húfnic Zuzana 2, môže vzniknúť až do 800 nových pracovných miest,” povedal na tlačovej konferencii minister obrany SR Peter Gajdoš.
 
Šéf rezortu obrany zdôraznil, že podpora domáceho obranného priemyslu je pre rezort obrany pod vedením Slovenskej národnej strany zásadná. “Zabezpečíme prácu doma, pre našich občanov. Myslím, že žiadna iná krajina by neuprednostnila zahraničný produkt pred svojim vlastným. A samozrejme treba prihliadať aj na to, že v krízovej situácii alebo vo vojne by sme nikdy nedokázali zabezpečiť pre naše ozbrojené sily dodávku náhradných dielov či servis,” vysvetlil minister Gajdoš.
 
Ako ďalej doplnil generálny tajomník Služobného úradu Ministerstva obrany SR Ján Hoľko, výber subjektov slovenského obranného priemyslu pre sériovú výrobu bude realizovaný v súlade so zákonom o verejnom obstarávaní. “Okrem toho, realizácia projektu vytvára predpoklady ďalších prínosov pre slovenskú ekonomiku, a to od udržania kľúčových spôsobilostí obranného priemyslu Slovenskej republiky, cez zamestnanosť až po príjem do štátneho rozpočtu vo forme daní, dividend a poistných odvodov. Celkovo by táto suma počas trvania 7-ročného kontraktu mohla byť až vo výške viac ako 42 miliónov eur,” uviedol.
 
Ministerstvo obrany SR plánuje do roku 2024 obstarať do 81 kusov vozidiel Vydra, pričom celková suma za všetky vozidlá nepresiahne 417 miliónov eur vrátane DPH. Táto suma už zahŕňa aj logistickú podporu (17 mil. eur), muníciu (65 mil. eur), úpravu infraštruktúry (5 mil. eur) a odkúpenie prototypu (5,8 mil. eur). Dôvodom pomenovania Vydra je, že podobne, ako tento živočích, aj vozidlo 8x8 pláva a napriek jeho veľkosti je veľmi dynamické, rýchle, obratné, odolné a ľahko manévrovateľné.

Autor: MO SR - KOd, Foto: MO SR - Jakub Neubauer - Dátum: 19.10.2018
Hodnotenie:
Čítanosť: 494

Náčelník Generálneho štábu OS SR má nových zástupcov

Obrázok k článku
Náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR genpor. Daniel Zmeko má od dnešného dňa nových zástupcov. Prvým z nich je doterajší generálny riaditeľ Sekcie riadenia obrany, výstavby ozbrojených síl a obranného plánovania MO SR genmjr. Josef Pokorný. Druhým, na pozícii náčelníka štábu je brigádny generál Miroslav Lorinc, ktorý doteraz pôsobil ako zástupca veliteľa Vzdušných síl OS SR. Genmjr. Miroslav Kocian, doterajší zástupca - náčelník štábu odchádza do diplomatických služieb. Funkcia 1. zástupcu bola aktuálne neobsadená.
 
“Verím, že sme našli tých pravých ľudí na svojich miestach, ktorí mi pomôžu pri riadení ozbrojených síl,” povedal náčelník Generálneho štábu OS SR genpor. Daniel Zmeko.
 
Zmeny vo vedení Generálneho štábu OS SR sa dotknú aj vedenia ministerstva obrany. Novým generálnym riaditeľom Sekcie riadenia obrany, výstavby ozbrojených síl a obranného plánovania MO SR sa stal brigádny generál Slavomír Staviarsky. Jeho doterajšiu funkciu náčelníka Štábu strategického plánovania prevzal plk. Peter Babiar. Novým zástupcom veliteľa Vzdušných síl Ozbrojených síl SR bude plk. Róbert Kleštinec.

Autor: MO SR - KOd, Foto: OS SR - Dátum: 15.10.2018
Hodnotenie:
Čítanosť: 1033

V rámci prezentácie ozbrojených síl sa na autosalóne prvýkrát predstavila aj špičková vojenská technika

Ministerstvo obrany SR predstavilo verejnosti na tohtotýždňovom autosalóne v Nitre prototyp bojového obrneného vozidla 8x8. Návštevníci tak majú možnosť pozrieť si zblízka tento špičkový produkt domáceho obranného priemyslu vyrobený v spolupráci s Fínskom.
 
“Je to historicky prvýkrát, keď máme na Autosalóne nitrianskeho Agrokomplexu najmodernejšiu vojenskú techniku. Chcem za tento unikátny zážitok pre návštevníkov národného výstaviska poďakovať pánovi ministrovi. Verím, že spoluprácu našich rezortov pri výstavníctve, do budúcnosti ešte rozšírime,” povedala podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná. 
 
„Bojové obrnené vozidlo 8x8 sme verejnosti ukázali už niekoľkokrát, pretože chceme, aby mali naši občania reálnu predstavu o tom, akým vozidlom chceme vyzbrojiť naše ozbrojené sily. Dôležité je povedať aj to, že jeho výrobou sa podporí zamestnanosť na Slovensku a je myslím pochopiteľné, že sme sa rozhodli ísť cestou domáceho produktu a dať prácu našim ľuďom,“ povedal minister obrany SR Peter Gajdoš. Zároveň zdôraznil, že výhodou tohto riešenia je aj fakt, že v prípade krízovej situácie budeme mať dodávky náhradných dielov zabezpečené vlastnými firmami. „To znamená, že nebudeme odkázaní na pomoc inej krajiny, ktorá pochopiteľne uprednostní vlastné záujmy,“ zdôraznil.
 
Minister Gajdoš tiež uviedol, že cieľom súčasného vedenia rezortu obrany je mať mladé, moderné a plnohodnotne vycvičené ozbrojené sily s potrebnou technikou. „Moderná technika, kvalitné podmienky pre vojakov a ich výcvik idú zákonite ruka v ruke a na základe toho tiež pokračujeme v naozaj systémovej a systematickej modernizácii. V prospech vojakov a tým zároveň aj všetkých občanov SR,“ zdôraznil.
 
Prototyp 8x8 už absolvoval vojskové skúšky, ktorých výsledky budú zapracované do návrhu ďalšieho postupu realizácie projektu BOV 8x8, ktorý prerokuje Bezpečnostná rada a vláda SR. V prípade ich súhlasu s navrhovaným postupom plánuje rezort obrany obstarať postupne do roku 2024 do 81 vozidiel tohto typu. Ich cena by nemala presiahnuť sumu 417 miliónov eur, pričom predpokladaná cena za jedno vozidlo bude nižšia ako 4 milióny eur s DPH.

Autor: MO SR - KOd, Foto: MO SR, výstavisko Agrokomplex, Pavol Vitko - Dátum: 13.10.2018
Hodnotenie:
Čítanosť: 885

P. Gajdoš: Je dôležité, aby žiaci vedeli ako sa majú zachovať v krízovej situácii, preto vítam podujatia zamerané na brannú prípravu

Minister obrany SR Peter Gajdoš dnes v priestoroch Základnej školy Tribečská v Topoľčanoch otvoril 1. ročník Brannej olympiády, ktorú pripravilo mesto pre žiakov 8. a 9. ročníkov miestnych základných škôl. Pri tejto príležitosti zároveň ocenil aktivity, ktoré takýmto spôsobom prispievajú k povedomiu mladých ľudí o otázkach zabezpečenia obrany štátu. 
 
„V uplynulých mesiacoch sme boli kvôli brannej príprave častokrát terčom kritiky. No pravdou je, že ak deti a študentov nenaučíme my, ako sa majú zachovať v krízových situáciách, ako poskytnúť prvú pomoc, alebo čo robiť v prípade chemického útoku, nikto iný to za nás neurobí. Preto tento typ aktivity rozhodne vítam a verím, že vďaka podpore vojakov, prispeje aj k budovaniu vzťahu mladých ľudí k vlastenectvu a k zvýšeniu ich záujmu o problematiku obrany štátu. Podporou brannej prípravy zároveň napĺňame jednak programové vyhlásenie vlády SR, ako aj program Slovenskej národnej strany,“ povedal minister obrany Peter Gajdoš. 
 
„Verím že táto tradícia sa prenesie aj do ostatných základných škôl, a to nielen v tomto regióne, ale aj v rámci celého Slovenska,“ uviedol člen Výboru NR SR na kontrolu Vojenského spravodajstva a poslanec Národnej rady SR za Slovenskú národnú stranu Juraj Soboňa.
 
„Chceli by sme v organizovaní Brannej olympiády pokračovať aj o rok a zároveň podporovať to, aby aj na ostatných školách na Slovensku mali takto snahu rozhýbať žiakov a zároveň im ukázať spôsobilosti Ozbrojených síl Slovenskej republiky,“ povedal primátor mesta Topoľčany Peter Baláž. 
 
Autor myšlienky projektu Brannej olympiády Maroš Pavlovič ocenil a poďakoval za podporu zo strany samosprávy a rezortu obrany. „Ak máme cvičiť a ukazovať branné zdatnosti, tak je veľmi dôležité, aby to robili zložky, ktoré sú na to určené, teda Ozbrojené sily Slovenskej republiky,“ povedal.
 
V rámci Brannej olympiády si 16 družstiev zložených zo žiakov 8. a 9. ročníka základných škôl v Topoľčanoch dnes otestovalo svoje fyzické sily v pripravených disciplínach. Na podujatí participovali profesionálni vojaci z 1. mechanizovanej brigády v Topoľčanoch, ktorú dnes ešte pred začiatkom akcie navštívil aj minister obrany Peter Gajdoš spolu s náčelníkom Generálneho štábu Ozbrojených síl SR.

Autor: MO SR - KOd, Foto: MO SR - Jakub Neubauer - Dátum: 12.10.2018
Hodnotenie:
Čítanosť: 498

P. Gajdoš: Spolupráca medzi Slovenskom a Českom v oblasti zbrojného priemyslu predstavuje príležitosť ako vzájomne posilniť potenciál oboch krajín a zvýšiť zamestnanosť

Spolupráca Slovenskej a Českej republiky v oblasti zbrojnej výroby by sa mohla výrazne posilniť. Vyplýva to zo záverov rokovania ministra obrany SR Petra Gajdoša a ministra obrany Českej republiky Lubomíra Metnara, ktorí sa dnes v delegáciách premiérov oboch krajín zúčastnili na 60. ročníku Medzinárodného strojárskeho veľtrhu v Brne. 
 
„Vynikajúcim príkladom pre možnú spoluprácu sú samohybné kanónové húfnice, ZUZANA 2, ktoré sú špičkovým produktom slovenského obranného priemyslu, ale zároveň základom ich podvozku je vozidlo TATRA, čo znamená, že by o ne mohla mať záujem aj Česká republika,“ uviedol minister obrany Peter Gajdoš. 
 
Ďalšou témou rokovania bola aj otázka spolupráce v oblasti Stálej štruktúrovanej spolupráce EÚ tzv. PESCO, v rámci ktorej je Slovenská republika lídrom projektu nepriamej palebnej podpory „EuroArtillery“. „Som veľmi rád, že naším partnerom môžeme ponúknuť kvalitný produkt slovenského obranného priemyslu,“ povedal minister obrany Peter Gajdoš. Ako ďalej vysvetlil, Slovensko má dlhodobú tradíciu vo vývoji a výrobe delostreleckých systémov. „V prípade členských štátov EÚ a krajín NATO ide o jednu z nedostatkových spôsobilosti, preto je možnosť spolupráce v tejto oblasti naozaj významná,“ doplnil.  
 
S ministrom obrany tiež prediskutovali možnosti spolupráce v rámci spoločného výcviku ako aj ďalšej spolupráce krajín V4, ktorej aktuálne Slovensko predsedá. Témou rokovania bolo aj obstaranie vozidiel 8x8 a 4x4, ktorými sa bude zaoberať slovenská vláda. K možnostiam ďalšej spolupráce budú ešte rokovať odborné tímy zo sekcií vyzbrojovania z oboch krajín.
 
Medzinárodný strojárky veľtrh v Brne je organizovaný pri príležitosti 100. výročia vzniku Československa a 25. výročia vzniku Slovenskej republiky. Cieľom veľtrhu je poukázať na vývoj a spoločnú česko-slovenskú priemyselnú históriu. Slovenská republika je zároveň tento rok partnerskou krajinou Medzinárodného strojárskeho veľtrhu v Brne.


Autor: MO SR - KOd, Foto: MO SR - Jakub Neubauer - Dátum: 01.10.2018
Hodnotenie:
Čítanosť: 760

Elitný žilinský 5. pluk mení podmienky pre vstup

Obrázok k článku
Elitný žilinský 5. pluk špeciálneho určenia mení od pondelka 1. októbra 2018 podmienky pre vstup. Záujemcovia už nemusia spĺňať doteraz platnú dvojročnú podmienku výkonu štátnej služby profesionálneho vojaka. Po novom sa bude môcť uchádzač o službu v 5. pluku špeciálneho určenia prihlásiť do najbližšieho výberu pre pluk hneď po absolvovaní základného výcviku. 

„Zmena tejto podmienky však v žiadnom prípade neznamená, že uprednostňujeme kvantitu pred kvalitou. Na každého príslušníka elitného žilinského pluku budú naďalej kladené vysoké fyzické a psychické nároky. Pretože v opačnom prípade by sme v náročných operáciách riskovali ich životy a to samozrejme nepripustíme. V 5. pluku môžu slúžiť iba tí najlepší z najlepších,“ povedal minister obrany SR Peter Gajdoš.
 
Sme realisti, sledujeme demografický vývoj čo do kvantity, no s dôrazom na kvalitu. Súčasné podmienky nás posúvajú k progresívnym riešeniam. Vidíme zmysel v kratšej ceste od civila k vojakovi – špeciálovi. Na jednej strane si efektívnejšie pretvoríme na náš obraz iným druhom vojska nepoznačeného vojaka – nováčika, na druhej strane budeme v menšej miere zaťažovať iné druhy síl preskupovaním ich príslušníkov k silám pre špeciálne operácie,“ vysvetlil zmeny náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl genpor. Daniel Zmeko. 
 
„Od novelizácie nariadenia náčelníka generálneho štábu o výbere do 5. pluku špeciálneho určenia Žilina si sľubujeme vyššiu naplnenosť útvaru, a to tak pre zjednodušenie premiestňovacích procedúr úspešných absolventov výberov, ako aj v nepomernom zdynamizovaní prechodu čerstvého vojenského nováčika do radov pluku, resp. špeciálnych síl,“ doplnil veliteľ 5. pluku špeciálneho určenia plk. Miroslav Gardlo. Ako ďalej uviedol od pondelka sa tiež predlžuje doba platnosti výsledkov výberu úspešných uchádzačov z dvoch na štyri roky. Zároveň bude možné do konca roka 2021 prijať uchádzača, ktorý splnil podmienky podľa predchádzajúceho nariadenia a nebol do funkcie v 5. pluku prijatý.
 
Najbližšie kolá výberov sa uskutočnia pravdepodobne v mesiacoch apríl a jún 2019. Bližšie informácie budú zverejnené na internetovej stránke www.regrutacia.sk. Uchádzači sa môžu bližšie informovať aj v regrutačných skupinách v krajskom meste podľa svojho trvalého bydliska.

Autor: MOSR - KOd, Foto: MOSR - ilustračné - Dátum: 30.09.2018
Hodnotenie:
Čítanosť: 4273

Minister Gajdoš predstavil členom vlády spôsobilosti ozbrojených síl, ktoré precvičujú v rámci cvičenia Slovenský štít 2018

Minister obrany SR Peter Gajdoš dnes predstavil predsedovi vlády SR Petrovi Pellegrinimu a členom vlády spôsobilosti Ozbrojených síl SR, ktoré si precvičujú v rámci najväčšieho tohtoročného vojenského cvičenia s medzinárodnou účasťou Slovenský štít (Slovak Shield) 2018. Celkovo sa na cvičení zúčastňuje takmer 1500 príslušníkov slovenských a zahraničných ozbrojených síl.
 
„Za posledné mesiace sme boli a ešte aj budeme svedkami jednej z najrozsiahlejších modernizácií ozbrojených síl od vzniku Slovenskej republiky. Preto sme sa rozhodli, že prídeme na záver tohto medzinárodného cvičenia sem na Lešť, aby sme overili, ako je už aj niektorá z moderných technológií používaná, a zároveň ako sú slovenské ozbrojené sily interoperabilné v spolupráci s aliančnými partnermi,“ uviedol predseda vlády SR Peter Pellegrini.
 
Podľa ministra Gajdoša je dôležité, aby sa členovia vlády oboznámili so spôsobilosťami ozbrojených síl. “Cieľom modernizácie, na ktorú sa vynakladajú nemalé finančné prostriedky, je ich posilnenie tak, aby naši vojaci boli ešte lepšie pripravení garantovať bezpečnosť občanom Slovenskej republiky. A keďže práve vláda schvaľuje historické investície do modernizácie ozbrojených síl, mali by vedieť, na čo sa tieto financie reálne použijú,“ doplnil minister Gajdoš.
 
"Súčasná vláda prijala veľmi významné rozhodnutia, ktoré umožnia, aby naše ozbrojené sily boli na úrovni doby. A chcel by som zdôrazniť, že ozbrojené sily sa nemodernizujú preto, lebo sa pripravujú na vojnu, ale preto, aby zachovali mier, pretože len slabí sa stávajú obeťou agresie,“ doplnil predseda Výboru Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť Anton Hrnko.
 
“V rámci cvičenia Slovenský štít sme si precvičili interoperabilitu s aliančnými partnermi a všetky plány, ktoré potrebujeme na zabezpečenie obranyschopnosti Slovenskej republiky. Využili sme všetky dostupné zariadenia, ktoré toto unikátne Centrum výcviku Lešť ponúka. A s výsledkami cvičenia sme spokojní,“ dodal náčelník generálneho štábu Ozbrojených síl SR genpor. Daniel Zmeko.
 
V tomto roku sa na cvičení zúčastňujú okrem príslušníkov Ozbrojených síl SR aj vojaci zo štátov Vyšehradskej skupiny, Pozemných síl USA v Európe a Národnej gardy štátu Indiana. Celkovo používajú viac ako 200 kusov vojenskej techniky. Cieľom tohtoročnej série cvičení Slovenský štít 2018 je najmä príprava na aktuálne bezpečnostné hrozby na všetkých úrovniach velenia ozbrojených síl s využitím obranných plánov SR až po aktiváciu článku 5 Washingtonskej zmluvy. Slovak Shield 2018 prebieha v priestoroch Centra výcviku Lesť, ako aj v simulačnom centre Akadémie Ozbrojených síl gen. M. R. Štefánika v Liptovskom Mikuláši. Časť výcviku sa uskutočňuje aj v miestach stálej dislokácie vojenských útvarov Ozbrojených síl SR.

Autor: MO SR - KOd, Foto: MO SR - Ivan Kelement - Dátum: 27.09.2018
Hodnotenie:
Čítanosť: 1338

Za uplynulé dva roky zrealizoval rezort obrany historicky najviac nákupov cez agentúru NSPA a program FMS

Obrázok k článku
Za uplynulé dva roky zrealizoval rezort obrany historicky najviac nákupov vojenského materiálu, munície a techniky cez agentúru NATO pre podporu a odstarávanie (NSPA) a program FMS (mimo obstarania vrtuľníkov UH-60M Black Hawk). Obstarávanie prostredníctvom NSPA, ako aj amerického vládneho programu FMS predstavujú jeden z najtransparentnejších a najefektívnejších spôsobov, akým možno obstarávať techniku a výzbroj pre Ozbrojené sily Slovenskej republiky.

„Cez agentúru NSPA sme v roku 2017 nakúpili tovary za takmer 13 miliónov eur, čo je historicky najviac od roku 2008, a rovnako tak výrazne vzrástol objem nákupov cez program FMS, ak samozrejme nepočítam nákup vrtuľníkov UH-60M Black Hawk,“ uviedol minister obrany Peter Gajdoš. Zároveň zdôraznil, že napríklad pri obstarávaní munície prostredníctvom NSPA dochádza k reálnym úsporám vo výške 30 – 40 percent.
 
Agentúra NSPA  zabezpečuje kontrakty  priamo s výrobcami zbrojnej techniky, na základe požiadaviek členských a partnerských krajín NATO, a to bez sprostredkovateľov. Taktiež krajinám zabezpečuje logistickú podporu, podporu celého životného cyklu techniky a zabezpečovanie služieb. Agentúra pracuje podľa princípu "no profit - no loss", čo znamená, že nevytvára žiadny zisk, a ani stratu. V prípade programu FMS (Foreign Military Sales) ide o obstaranie formou vláda–vláda, ktoré garantuje transparentnosť a zároveň vylučuje akúkoľvek formu korupcie.

Autor: MO SR - KOd, Foto: MO SR - ilustračné - Dátum: 25.09.2018
Hodnotenie:
Čítanosť: 1187

P. Gajdoš: Naším cieľom je, aby naše mladé ozbrojené sily boli aj moderné, v deň ozbrojených síl patrí moje poďakovanie všetkým vojakom

Minister obrany SR Peter Gajdoš sa dnes spolu s náčelníkom Generálneho štábu Ozbrojených síl SR genpor. Danielom Zmekom v Brezovej pod Bradlom zúčastnil na oficiálnych oslavách Dňa Ozbrojených síl SR. Pri tejto príležitosti šéf rezortu obrany vyzdvihol a ocenil každodennú prácu profesionálnych vojakov a upozornil na realizované modernizačné projekty, vďaka ktorým budú ozbrojené sily môcť ešte efektívnejšie plniť úlohy v prospech Slovenskej republiky a jej občanov. 
 
„Naše ozbrojené sily v januári tohto roku oslávili už 25. výročie svojho vzniku. Za ten čas sa stali rešpektovanou inštitúciou a tou najväčšou garanciou obranyschopnosti Slovenskej republiky. No ak by nemali pevný základ vo svojom ľudskom potenciáli, čiže vo Vás vážené vojačky a vojaci, nikdy by sa nedokázali stať jednou z najdôveryhodnejších inštitúcií,“ uviedol minister obrany Peter Gajdoš. Pri tejto príležitosti spomenul aj historicky najväčšiu reálnu modernizáciu ozbrojených síl a zdôraznil, že vedenie ministerstva obrany dáva dôraz na vyváženosť modernizácie a výcviku profesionálnych vojakov. “Jednoducho je naším cieľom, aby naše ozbrojené sily boli mladé a moderné,” povedal.
 
„Cesta samostatných ozbrojených síl sa začala na týchto miestach presne pred 170. rokmi. Tu vybojovali prví slovenskí dobrovoľníci víťaznú bitku v boji za národnú slobodu, rovnoprávnosť a demokraciu. K tejto bojovej tradícii sa ozbrojené sily hlásia dodnes,“ priblížil predseda Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť Anton Hrnko dôvody, prečo sa oslavy Dňa Ozbrojených síl SR konajú práve v Brezovej pod Bradlom a na Prietržskej ceste.  
 
Náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR genpor. Daniel Zmeko vyjadril vďaku a úctu všetkým príslušníkom ozbrojených síl. „My, príslušníci Ozbrojených síl SR máme jedinečnú povinnosť a poslanie,  a to zabezpečovať mier a bezpečnosť. Bezpečnosť však nie je zadarmo, avšak aj vďaka modernej technike môžeme túto úlohu plniť zodpovedne v prospech občanov Slovenskej republiky,“ dodal
 
Obyvatelia a návštevníci Brezovej pod Bradlom dnes mali možnosť vidieť aj statické a dynamické ukážky techniky ozbrojených síl, v rámci nich napríklad aj nové dopravné lietadlo Spartan C-27J, viacúčelové vojenské vrtuľníky UH-60M Black Hawk. Odprezentovaný bol aj prototyp nového bojového obrneného vozidla 8x8, ktorý je jedinečným produktom slovenského obranného priemyslu a jeho výroba bude znamenať prácu a zvýšenie zamestnanosti v zbrojárskych podnikoch na Považí. 
 
Pri príležitosti Dňa Ozbrojených síl SR boli zároveň ocenení pamätnou medailou profesionálni vojaci a veteráni, ktorí sa pričinili o šírenie dobrého mena ozbrojených síl. Medzi nimi aj zranení veteráni z Afganistanu.
 
Slovensko si pripomína Deň Ozbrojených síl SR symbolicky v deň výročia víťazstva slovenských dobrovoľníkov v bitke pri Brezovej pod Bradlom v roku 1848. Zároveň pri tejto príležitosti zorganizovali jednotlivé útvary Ozbrojených síl SR 21. septembra 2018 vo svojich priestoroch deň otvorených dverí, v rámci ktorých sa mohla verejnosť oboznámiť s prácou profesionálnych vojakov. 

Autor: MOSR - KOd, Foto: MOSR - Ivan Kelement - Dátum: 22.09.2018
Hodnotenie:
Čítanosť: 1660

Z misie na Cypre sa vrátili ďalší vojaci, v súčasnosti už za Sektor 4 plne zodpovedá Slovensko

Profesionálni vojaci, ktorí uplynulý rok pôsobili v mierovej misii UNFICYP na Cypre, sa po úspešnom splnení úloh vrátili na Slovensko. V priestoroch Protilietadlovej raketovej brigády Vzdušných síl Ozbrojených síl SR v Nitre ich dnes slávnostne privítali minister obrany SR Peter Gajdoš a náčelník Generálneho štábu OS SR genpor. Daniel Zmeko. Celkovo sa v rámci aktuálnej rotácie slovenských vojakov na Cypre vrátilo 67 vojakov, z toho 4 žien.

“Naši vojaci sú na Cypre stabilnou a rešpektovanou bezpečnostnou zložkou. Potvrdzuje to aj fakt, že nám Organizácia Spojených národov od septembra zverila  do pôsobnosti celý Sektor 4. A to môžu robiť naozaj iba tí najlepší z najlepších. Moje poďakovanie preto patrí každému jednému profesionálnemu vojakov, ktorý zodpovedným plnením úloh prispel k šíreniu dobrého mena Slovenskej republiky a celých ozbrojených síl v zahraničí,“ povedal šéf rezortu obrany.

 

„Prevzatie zodpovednosti za plnenie operačných úloh v celom Sektore 4 bolo a je jedinečným dôkazom profesionality nielen veliteľského zboru, ale všetkých príslušníkov OS SR vyslaných do misie UNFICYP v tejto rotácii,“ doplnil náčelník Generálneho štábu OS SR genpor. Daniel Zmeko.

 

Cieľom pôsobenia slovenských vojakov na Cypre je udržiavať prímerie medzi znepriatelenými stranami v priestore nárazníkovej zóny. Celkovo sa v rámci mierovej misie UNFICYP doteraz vystriedalo takmer 3300 príslušníkov Ozbrojených síl SR.

Autor: MO SR - KOd, Foto: MO SR - Ivan Kelement - Dátum: 21.09.2018
Hodnotenie:
Čítanosť: 1448

Zamestnanci rezortu obrany a vojaci si pripomenuli Deň Ozbrojených síl SR

Zamestnanci rezortu obrany a profesionálni vojaci si dnes slávnostným zhromaždením v priestoroch ministerstva pripomenuli nadchádzajúci Deň Ozbrojených síl Slovenskej republiky. Zároveň si pietnou spomienkou pri Pamätníku zmierenia uctili pamiatku všetkých zosnulých vojakov a zamestnancov.
 
Minister obrany SR Peter Gajdoš pri tejto príležitosti zhodnotil 25 rokov existencie slovenských ozbrojených síl. „Kým v minulosti bola modernizácia len slovom na papieri, dnes je reálna, historicky najväčšia a nemienime poľaviť. Spravíme všetko pre to, aby boli naše mladé ozbrojené sily aj moderné,“ zdôraznil. Zároveň poďakoval všetkým profesionálnym vojakom za ich obetavosť a za to, že služba vlasti pre nich nie je iba povolaním, ale najmä dôležitým poslaním.

Ako uviedol náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR genpor. Daniel Zmeko, Ozbrojené sily SR by mali stáť na štyroch stabilných pilieroch. „Týmito piliermi myslím personál, ktorý by mal byť vzdelaný a schopný plniť úlohy, modernú výzbroj, náročný a často rizikový výcvik, a samozrejme, vôľu, morálku a disciplínu. Na týchto štyroch bodoch budujeme naše ozbrojené sily.“
 
Deň pred oficiálnymi oslavami Dňa Ozbrojených síl SR v Brezovej pod Bradlom sa šéf rezortu obrany spolu s náčelníkom Generálneho štábu Ozbrojených síl SR genpor. Danielom Zmekom prostredníctvom videohovorov spojil aj so slovenskými vojakmi, ktorí v súčasnosti plnia úlohy v zahraničných misiách a operáciách. Zaujímali sa o aktuálnu bezpečnostnú situáciu v krajinách, v ktorých príslušníci Ozbrojených síl SR pôsobia, a tiež o možnosti zlepšenia podmienok ich služby za hranicami Slovenska.

Autor: MO SR - KOd, Foto: MO SR - Ivan Kelement - Dátum: 21.09.2018
Hodnotenie:
Čítanosť: 1275

Ozbrojené sily majú troch nových brigádnych generálov

Prezident SR a hlavný veliteľ Ozbrojených síl SR Andrej Kiska dnes na základe vládou schváleného návrhu vymenoval príslušníkov Ozbrojených síl SR plk. gšt. Martina Michalka, plk. gšt. Jaroslava Poláka a plk. gšt. Petra Turského do prvej generálskej hodnosti „brigádny generál“.
 
Podľa prezidenta SR a hlavného veliteľa Ozbrojených síl SR Andreja Kisku je dnešné vymenovanie vyjadrením pripravenosti povýšených zastávať funkcie, na ktoré boli ustanovení, a zároveň ocenením ich práce pre Ozbrojené sily SR.  „Som presvedčený, že služba v ozbrojených silách je nielen povolaním, ale aj poslaním. Práve vy, celé ozbrojené sily a najvyšší predstavitelia zabezpečujete pre občanov jednu z najdôležitejších úloh štátu a to je ich bezpečnosť,“ povedal.
 
„Vymenovanie do generálskej hodnosti je jednoznačne ocenením práce profesionálnych vojakov. Napokon slúžia nielen v prospech ozbrojených síl, ale celej Slovenskej republiky. Zároveň je to jeden zo spôsobov, ako im môžeme vyjadriť vďaku za kvalitné a svedomité plnenie ich úloh, a to aj nad rámec ich pracovného času,“ povedal minister obrany Peter Gajdoš.
 
„Dnešný deň sa stáva významným míľnikom v našej kariére, ktorý by však nebol možný bez podpory a pomoci našich podriadených a zodpovedného vedenia našich nadriadených. Chceme preto ubezpečiť všetkých, že všetky naše vedomosti a schopnosti, ktoré sme nadobudli počas našej vojenskej kariéry, budeme využívať len v prospech Slovenskej republiky, v záujme zachovania jej obranyschopnosti a uchovania demokratických hodnôt,“ povedal  brigádny generál Michalko.

Autor: MO SR - KOd, Foto: MO SR - Ivan Kelement - Dátum: 20.09.2018
Hodnotenie:
Čítanosť: 2086

Minister Gajdoš si v Myjave pripomenul 170. výročie vzniku I. Slovenskej národnej rady

Minister obrany SR Peter Gajdoš a generálny tajomník Služobného úradu Ministerstva obrany SR Ján Hoľko si dnes spolu s predsedom Národnej rady SR Andrejom Dankom, členmi vlády a poslancami pripomenuli v Myjave 170. výročie vzniku I. Slovenskej národnej rady. 
 
Predseda Národnej rady SR Andrej Danko v Myjave vyzdvihol význam udalostí meruôsmych rokov. „Slováci sa po prvý raz v dejinách rozhodli bojovať so zbraňou v ruke za svoje prirodzené práva. Sloboda sa nerodila ľahko a ľahko sa nerodil ani náš štát. Odkaz revolučných dní a slovenských dobrovoľníkov znie: ‹Vážme si slobodu a štátnu samostatnosť.› Buďme hrdí na to, že úspešné a životaschopné Slovensko oslavuje 25 rokov od svojho vzniku,“ povedal. 
 
Minister Gajdoš pripomenul významnú úlohu I. Slovenskej národnej rady v revolučnom roku 1848. „V boji za naše národné práva sme prešli náročnou cestou. I. Slovenská národná rada ako revolučný orgán Slovákov bola iskierkou nádeje nášho ľudu v snahe o dosiahnutie svojich práv,“ uviedol šéf rezortu obrany.
 
Prvá Slovenská národná rada pod vedením Ľudovíta Štúra, Jozefa Miloslava Hurbana a Michala Miloslava Hodžu vznikla 16. septembra 1848 vo Viedni ako revolučný národný orgán, ktorý koordinoval slovenské dobrovoľnícke výpravy v rokoch 1848 – 1849. Jej prvé zasadnutie sa uskutočnilo 19. septembra toho istého roku v dome vdovy Anny Kolényovej v Myjave, ktorý je dnes Múzeom Slovenských národných rád.

Autor: MO SR - KOd, Foto: MO SR - Ivan Kelement - Dátum: 19.09.2018
Hodnotenie:
Čítanosť: 795

Minister obrany Peter Gajdoš otvoril 5. ročník výstavy NATO EOD Demonstrations and Trials

Nové technológie a trendy v oblasti likvidácie výbušných zariadení (EOD) si môžu návštevníci pozrieť v rámci 5. ročníka NATO EOD Demonstrations and Trials dnes a vo štvrtok 20. septembra 2018 v priestoroch bratislavského výstaviska. Výstavu organizovanú Centrom výnimočnosti v Trenčíne pre oblasť EOD dnes otvoril minister obrany SR Peter Gajdoš.
 
„Aj dnes má Slovenská republika v tejto oblasti svoje nezastupiteľné miesto a naším spojencom a partnerom máme čo ponúknuť, čoho dôkazom je aj naša angažovanosť na Ukrajine, kde je Slovenská republika vedúcou krajinou v rámci Zvereneckého fondu NATO pre oblasť EOD a C-IED,“ uviedol minister obrany Peter Gajdoš. Ako ďalej doplnil, na tohtoročnej výstave v rámci NATO EOD Demonstrations and Trials sa zaregistrovalo viac ako 360 účastníkov z 22 krajín sveta. „A aj táto rekordná účasť svedčí o dôležitosti, relevantnosti a pridanej hodnote tohto projektu,“ doplnil.  
 
Náčelník Generálneho štábu OS SR genpor. Daniel Zmeko zdôraznil, že príslušníci OS SR sú v oblasti EOD špecialisti na najvyššej úrovni. „A to sme dokázali aj tým, že máme na Slovensku nielen národné, ale aj medzinárodné centrum EOD. A potvrdzuje to aj nasadanie našich jednotiek a tímov pre túto oblasť v zahraničí, či už to bolo v Iraku, alebo v Afganistane,“ povedal.
 
Slovenská republika je od roku 2004 v rámci NATO vedúcou krajinou v oblasti EOD. Hlavnou témou tohtoročnej výstavy je “Multidisciplinárny prístup k EOD”. Podujatie je organizované Centrom výnimočnosti pre oblasť EOD v Trenčíne v spolupráci s  centrami výnimočnosti v Španielsku a Nemecku, a to pod záštitou divízie NATO pre nové bezpečnostné hrozby.

Autor: MO SR - KOd, Foto: MO SR - Ivan Kelement - Dátum: 19.09.2018
Hodnotenie:
Čítanosť: 862

Rezort obrany rozvíja spoluprácu so strednou školou v Bernolákove, jej absolventi sa budú môcť uplatniť aj v Ozbrojených silách SR

Minister obrany SR Peter Gajdoš sa dnes zúčastnil na Dni otvorených dverí Strednej odbornej školy agrotechnickej J. A. Gagarina v Bernolákove, ktorá  otvorí v školskom roku 2019/2020 nový študijný odbor zameraný na ochranu osôb a majetku. Zámerom je, aby jeho absolventi boli predpripravení aj na prácu v Ozbrojených silách SR a ďalších bezpečnostných zložkách, keďže stredná vojenská škola v súčasnosti na Slovensku absentuje. Podujatie prišla podporiť aj podpredsedníčka Výboru NR SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport a podpredsedníčka Slovenskej národnej strany Eva Smolíková a tiež poslanec za Slovenskú národná stranu Tibor Jančula, ktorý so školou aktívne spolupracuje. 

„Chceme, aby naše ozbrojené sily boli mladé a moderné, a preto musíme zapracovať na tom, aby sme u študentov vzbudili záujem o obranu svojej vlasti,“ povedal minister obrany Peter Gajdoš. Zároveň však zdôraznil, že vojenské povolanie je predovšetkým poslaním, ktorého výkon nepozná časové ohraničenie. „Vojakom je človek 24 hodín denne, 7 dní v týždni a vojenská prísaha sa nevzťahuje iba na čas, keď je vojak v uniforme, ale je ňou viazaný neustále,“  upozornil. Zároveň zdôraznil, že víta spoluprácu so školou v Bernolákove, pretože ide o pilotný projekt tohto typu spolupráce.

Nový odbor „ochrana osôb a majetku“ obsahuje okrem teoretickej časti výučby aj odbornú a praktickú prípravu, v rámci ktorej si študenti osvoja prvky sebaobrany, základné bojové zručnosti, prvú pomoc, či poradovú a špeciálnu bezpečnostnú prípravu. Okrem toho sa počas štúdia zamerajú na oblasť ekonomiky, práva, kriminalistiky, kynológie, psychológie a sociálnej komunikácie. Odborná prax bude realizovaná v reálnych alebo simulovaných podmienkach, pričom škola má k dispozícii aj vlastnú strelnicu.

Študenti tohto štvorročného odboru budú mať po úspešnom absolvovaní maturitnej skúšky predpoklady pre ďalšie štúdium na Akadémii ozbrojených síl gen. M. R. Štefánika v Liptovskom Mikuláši, alebo pre kariéru v Ozbrojených silách SR. Po splnení stanovených kritérií pre vstup do OS SR sa tak budú môcť uplatniť napríklad aj vo funkciách Vojenskej polície, na rôznych pozíciách v rámci pozemných síl, alebo na niektorých funkciách v logistike.

Autor: MO SR - KOd, Foto: MO SR - Ivan Kelement - Dátum: 19.09.2018
Hodnotenie:
Čítanosť: 985

Slovenskí vojaci si overujú svoje spôsobilosti na cvičení CORONAT MASK 2018

Príslušníci Ozbrojených síl SR z Práporu radiačnej, chemickej a biologickej ochrany (RCHBO) v Rožňave si v týchto dňoch overujú svoje spôsobilosti vo Výcvikovom priestore Tisá v Českej republike v rámci cvičenia CORONAT MASK 2018. Časť aktívneho výcviku bude prebiehať zároveň aj na Slovensku v Zemianskych Kostoľanoch. 
 
Cieľom cvičenia CORONAT MASK 2018 je prehĺbiť spoluprácu s koaličnými jednotkami NATO, ako aj pripraviť sa na situácie, ktoré reflektujú novodobé bezpečnostné hrozby. Odberové tímy z Česka, Nemecka, Slovenska a Talianska vykonávajú v rámci cvičenia odber vzoriek a ich následný presun na cvičenie TOXIC VALLEY 2018. Vzorky budú zároveň analyzované v špeciálnych laboratóriách CBRN vo Výcvikovom a testovacom centre RCHBO v Zemianskych Kostoľanoch. 
 
Tento rok sa na cvičení zúčastňuje 290 príslušníkov ozbrojených síl z 15 európskych krajín, z toho 27 z Práporu RCHBO v Rožňave, a tiež 110 kusov vojenskej techniky, z toho 10 kusov techniky slovenských ozbrojených síl. Príslušníci Ozbrojených síl SR z Práporu radiačnej, chemickej a biologickej ochrany plnia úlohy v oblasti detekcie, identifikácie, dekontaminácie, ako aj v oblasti poskytovania prvej pomoci po zasiahnutí bojovými toxickými látkami.

Autor: MO SR - KOd, Foto: OS SR - Dátum: 18.09.2018
Hodnotenie:
Čítanosť: 965

Doterajšie rozhodnutia v súvislosti s investíciami do modernizácie ozbrojených síl boli podľa predsedu vlády P. Pellegriniho správne

Doterajšie rozhodnutia Bezpečnostnej rady SR, vlády, ako aj samotného ministerstva obrany v súvislosti s investíciami do modernizácie Ozbrojených síl SR boli správne. Uviedol to dnes predseda vlády SR Peter Pellegrini po kontrolnom dni na Ministerstve obrany SR. Zároveň ocenil postoj a postup rezortu pri príprave doteraz najväčšieho modernizačného projektu, ktorým je nákup stíhacích lietadiel F-16 Block 70/72. „Dostal som informácie aj z americkej strany, že vysoko oceňujú profesionálny prístup Slovenskej republiky, ktorý za posledné roky bol jeden z tých najprofesionálnejších, čo môže absolútne vyvrátiť akékoľvek pochybnosti o priebehu celej tejto transakcie,“ povedal premiér.
 
Predseda vlády SR P. Pellegrini ocenil tiež prístup k modernizácii pozemných vojsk, a to predovšetkým rozhodnutie vedenia ministerstva zapojiť do procesu v maximálnej možnej miere domáci obranný priemysel. „Bývalé Československo patrilo k svetovým lídrom v rámci zbrojárskeho priemyslu, potom sme zažili fázu totálneho rozpadu a kolapsu a dnes akoby naspäť z popola zdvíhame mnohé vojenské podniky vo vlastníctve štátu.  Nadväzujú na našu históriu, na bohaté skúsenosti našich ľudí, ktorých je ešte stále dosť, ktorí vedia v tomto priemysle pracovať a teším sa, že každým rokom, čím viac peňazí pôjde do obrany, tým viac peňazí pôjde aj do regiónov a do zamestnanosti v týchto regiónoch,“ zdôraznil. Zároveň pripomenul, že vládu čakajú ešte rozhodnutia o obstaraní 3D rádiolokátorov a rozhodnutie o projektoch 8x8 a 4x4.
 
Minister obrany SR Peter Gajdoš predsedu vlády počas stretnutia informoval o historicky najväčšej modernizácii ozbrojených síl, ktorú súčasné vedenie realizuje. Zdôraznil, že rezort postupuje systémovo a systematicky v zmysle schváleného Dlhodobého plánu rozvoja obrany. „Samozrejme, v diskusii sme sa nevyhli ani problematickým oblastiam, a tým je doplňovanie personálu. V tejto súvislosti už pripravujeme legislatívne zmeny tak, aby bola služba v ozbrojených silách z pohľadu trhu práce viac atraktívna,“ povedal šéf rezortu obrany. V tejto súvislosti predseda vlády uviedol, že platy profesionálnych vojakov vzrastú k 1.1.2019 o 10 percent a o rok o ďalších 10 percent. Minister Gajdoš tiež zdôraznil, že súčasné vedenie robí maximum pre napĺňanie hesla: „Všetko pre vojaka!“ a dáva dôraz na vyváženosť medzi modernizáciou, výcvikom a starostlivosťou o ľudí.
 
Premiér tiež pri príležitosti svojej návštevy zablahoželal Ozbrojeným silám SR k 25. výročiu ich vzniku a poďakoval každému jednému vojakovi, ako aj civilným zamestnancom rezortu za to, že plnia náročné úlohy spojené s udržiavaním bezpečnosti Slovenskej republiky. Rovnako tak ocenil vzornú reprezentáciu športovcov Vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica na vrcholových podujatiach.

Autor: MO SR - KOd, Foto: MO SR - ilustračné - Dátum: 14.09.2018
Hodnotenie:
Čítanosť: 1377

Verejnosť sa dnes rozlúčila s prvým ministrom obrany Imrichom Andrejčákom

Verejnosť sa dnes na cintoríne v Trenčíne rozlúčila s prvým ministrom obrany samostatnej Slovenskej republiky generálplukovníkom v. v. Imrichom Andrejčákom. Zomrel 5. septembra vo veku 77 rokov.
 
Genplk. v. v. Imrich Andrejčák sa narodil v roku 1941 v obci Haniska. Profesionálnym vojakom sa stal v hodnosti poručík v roku 1961. Získal viaceré vyznamenania, medzi nimi aj Rad Milana Rastislava Štefánika II. triedy. Po vzniku samostatnej Slovenskej republiky bol 16. marca 1993 vymenovaný za ministra obrany SR. Tento post zastával do 14. marca 1994.

Autor: MO SR - KOd, Foto: MO SR - Ivan Kelement - Dátum: 13.09.2018
Hodnotenie:
Čítanosť: 1060

Minister obrany P. Gajdoš navštívil absolventov dobrovoľnej vojenskej prípravy, v diskusii sa zaujímal o ich problémy a návrhy na zlepšenie projektu do budúcnosti

Minister obrany Slovenskej republiky Peter Gajdoš dnes navštívil 79 absolventov dobrovoľnej vojenskej prípravy, ktorí úspešne ukončili základný vojenský výcvik. Šéf rezortu obrany sa v rámci návštevy a neformálnej diskusie s absolventmi dobrovoľnej vojenskej prípravy zaujímal najmä o ich názory a problémy, ako aj o návrhy na zlepšenie tohto projektu do budúcnosti.
 
„Týmto mladým ľuďom patrí moje uznanie za to, že sa rozhodli pohodlie domova alebo letnej dovolenky vymeniť za 11-týždňový vojenský dril a prípravu na obranu svojej vlasti. Sú dôkazom, že národné cítenie pretrvalo aj v generácii, ktorá už pozná ozbrojené konflikty našťastie väčšinou len z médií,“ povedal minister obrany Peter Gajdoš. V súvislosti s diskusiou s absolventmi dodal, že ich podnety sú pre rezort obrany dôležité a budú použité pre zvýšenie záujmu o tento projekt. 
 
Za tú dobu, čo absolvovali 11-týždňový výcvik, spoznali vojenský život, ktorý je odlišný od toho civilného, vyskúšali si a naučili sa základné vojenské činnosti, vojenskú disciplínu a zdvorilosť, čo ich pripraví nielen pre vojenský, ale aj pre civilný život," zhodnotil priebeh 11-týždňového výcviku zástupca veliteľa Základne výcviku a mobilizačného doplňovania pplk. Róbert Parišek. Súčasťou dobrovoľnej vojenskej prípravy bola aj poradová, strelecká, ženijná, spojovacia, zdravotnícka a taktická príprava, ako aj ostré streľby, oboznámenie sa so základnými povinnosťami a život vojaka v poli. Počas výcviku mali účastníci zabezpečené bezplatné ubytovanie, stravu, výstroj a výzbroj, ako aj náhradu cestovného. Účastníci zároveň získali finančný príspevok vo výške viac ako 1100 eur. 
 
Slávnostný nástup, vyradenie a povýšenie 79 absolventov dobrovoľnej vojenskej prípravy, z toho 21 žien a 58 mužov, na vojakov 2. stupňa sa uskutoční v piatok 14. septembra 2018. Predbežne prejavilo záujem o zaradenie do aktívnych záloh 28 z nich a až 27 o ďalšiu kariéru v ozbrojených silách. 

Autor: MO SR - KOd, Foto: MO SR - Ivan Kelement - Dátum: 13.09.2018
Hodnotenie:
Čítanosť: 1261

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 >>