MOSR
Ministerstvo obrany Slovenskej republiky
Kutuzovova 8
832 47 Bratislava

www.mosr.sk
tlacove@mod.gov.sk

Fotogaléria


Minister obrany P. Gajdoš vzdal hold rumunským vojakom, ktorí padli pri oslobodzovaní Slovenska


Dátum:23.02.2018
Správa:
Minister obrany SR Peter Gajdoš si dnes v obci Senohrad a v priestoroch Oremovho Lazu v Centre výcviku Lešť uctil pamiatku padlých rumunských vojakov, ktorí spolu s vojakmi Červenej armády a československými jednotkami oslobodili naše územie. Na pietnom akte sa zúčastnili aj rumunská veľvyslankyňa Steluţa Arhire a predseda Výboru Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť a podpredseda Slovenskej národnej strany Anton Hrnko. Pietnu spomienku v priestore Centra výcviku Lešť zorganizoval rezort obrany prvýkrát minulý rok, a to pri obnovenom pamätníku venovanom pamiatke rumunským hrdinom, ktorí oslobodzovali toto územie.
 
„Chcem aj tu pri obnovenom pamätníku vysloviť slová vďaky a uznania, ktoré si rumunskí vojaci zaslúžia od nás všetkých, pretože aj im vďačíme za vytúženú slobodu,“ povedal minister obrany Peter Gajdoš. Zdôraznil, že je dôležité, aby predovšetkým mladí ľudia poznali históriu. „V opačnom prípade budú život v mieri považovať za samozrejmosť, no tak to určite nie je,“ povedal a zároveň pripomenul, že posilňovanie vlastenectva a branného povedomia, a to aj v duchu historických - vojenských tradícií patrí medzi priority Slovenskej národnej strany.

Dôraz na hodnotu slobody a mieru dal aj predseda Výboru Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť a podpredseda Slovenskej národnej strany Anton Hrnko. „Nesmieme zabúdať na tých, ktorí obetovali svoje životy za našu slobodu a na to, že  vďaka nim sme mohli ďalších už viac ako 70 rokov, žiť v pokoji a mieri. A všetky tie udalosti sú  pre nás zároveň akousi výstrahou, aby sme sa všetkými možnými prostriedkami snažili presadzovať mier a spoluprácu medzi národmi," uviedol.
 
Rumunská veľvyslankyňa v Slovenskej republike Steluţa Arhire vo svojom príhovore poďakovala za starostlivosť o pamiatku na jej zosnulých krajanov. „Pre nás, Rumunov, má pripomínanie si našich rumunských hrdinov veľký význam, preto chcem vo svojom mene, ale aj v mene rumunskej vlády a národa hlboko oceniť starostlivosť o túto živú spomienku na nich,“ povedala.
 
Oslobodzovacích bojov sa na našom území zúčastnilo viac ako 240 000 rumunských vojakov, pričom viac ako 10.000 z nich zahynulo.
Obrázok:top
Autor:MO SR - KOd
Autor foto:MO SR - Ivan Kelement
Autor video:
Top správa:Áno
Poradie TOP správ:2
Pridať sociálne buttony?:Áno
Nedávať do galérie:Nie
Nedávať do tlačových správ:Nie
Anglický názov:
( !!! nezaklikávať !!! ) Slovenské V4:Nie
Anglická správa aj do V4:Nie

Slovenská jednotka NFIU má nového veliteľa, stal sa ním plk. Štefan Acsai


Dátum:22.02.2018
Správa:
Novým veliteľom Tímu pre integráciu síl NATO (NFIU) na Slovensku sa stal plukovník Štefan Acsai, ktorý bol dnes oficiálne vymenovaný do funkcie. Nahradil historicky prvého veliteľa plukovníka Jozefa Zekuciu, ktorý stál pri zrode jednotky a počas jeho pôsobenia dosiahlo NFIU na Slovensku počiatočnú aj plnú spôsobilosť. Na slávnostnom ceremoniáli v priestoroch kasární vo Vajnoroch sa zúčastnil minister obrany SR Peter Gajdoš spolu s ďalšími predstaviteľmi rezortu obrany, ozbrojených síl a NATO.
 
„V prvom rade chcem poďakovať odchádzajúcemu veliteľovi plk. Jozefovi Zekuciovi, ktorý okrem toho, že už dlhých 29 rokov pôsobí v OS SR, bol historicky prvým veliteľom jednotky NFIU na Slovensku. Aj vďaka jeho zodpovednej práci je dnes naše NFIU plne schopné poskytnúť podporu pre aliančné a medzinárodné cvičenia, ako aj plniť svoj primárny cieľ v rámci príjmu a rozmiestnenia koaličných vojsk na území SR v prípade potreby,“ povedal minister obrany SR Peter Gajdoš. Zároveň zaželal veľa síl a potrebnej energie aj novému veliteľovi plk. Acsaiovi. „Verím, že nadviažete na úspechy svojho predchodcu,“ povedal.
 
„Rovnako ako som dal dôveru plukovníkovi Zekuciovi pri vzniku NFIU, verím že našu dôveru nesklame ani nový veliteľ. Plukovník Acsai sa v minulosti prejavil ako schopný organizátor a veliteľ na rôznych stupňoch velenia. Preto mu želám vykročenie tou správnou nohou a veľa úspechov,“ uviedol pri príležitosti vymenovania nového veliteľa NFIU náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR generál Milan Maxim.
 
Veliteľ Mnohonárodného zboru NATO sever-východ v Štetíne genpor. Manfred Hofmann zdôraznil, že NATO si uvedomuje, že je nevyhnutné prispôsobovať sa aktuálnej bezpečnostnej situácii. „A slovenský tím NFIU dosiahol plnú spôsobilosť, je schopný plniť vysoké štandardy NATO a stal stabilným faktorom v regióne strednej Európy. Som veľmi rád, že môžem s týmto tímom spolupracovať,“ povedal.
 
Odchádzajúci veliteľ NFIU plk. Jozef Zekucia poďakoval ministerstvu obrany, ozbrojeným silám a Aliancii za  podporu, dôveru a spoluprácu. „Novému veliteľovi želám veľa osobných a profesionálnych úspechov,“ uviedol. „Byť novým veliteľom NFIU je pre mňa cťou a zároveň výzvou. Verím, že jednotka NFIU na Slovensku bude rásť a bude hrdo reprezentovať Slovenskú republiku aj naďalej,“ povedal nový veliteľ plk. Štefan Acsai.
Obrázok:top
Autor:MO SR - KOd
Autor foto:MO SR - Ivan Kelement
Autor video:
Top správa:Áno
Poradie TOP správ:4
Pridať sociálne buttony?:Áno
Nedávať do galérie:Nie
Nedávať do tlačových správ:Nie
Anglický názov:
( !!! nezaklikávať !!! ) Slovenské V4:Nie
Anglická správa aj do V4:Nie

Vládny špeciál priviezol z Bosny a Hercegoviny telo zosnulého slovenského vojaka


Dátum:16.02.2018
Správa:

Vládny špeciál dnes krátko po desiatej hodine priviezol z Bosny a Hercegoviny telo zosnulého slovenského vojaka majora Petra Pavlovského, ktorý v stredu zomrel v miestnej nemocnici po náhlom zhoršení zdravotného stavu.

V prvom rade by som chcel vyjadriť úprimnú sústrasť najbližšej rodine zosnulého. Ako minister obrany si neviem predstaviť horšiu chvíľu ako je táto. Major Pavlovský slúžil v ozbrojených silách celý svoj profesionálny život - 24 rokov, bol to zodpovedný a svedomitý profesionál. Česť jeho pamiatke,“ povedal minister obrany SR Peter Gajdoš.

Na letisku v Sarajeve vzdali mjr. Pavlovskému hold spolu ministrom obrany Petrom Gajdošom aj náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl Slovenskej republiky gen. Milan Maxim a zástupca veliteľa Strategického centra krízového manažmentu Ozbrojených síl Slovenskej republiky plk. Jozef Svitka.

Strata nášho kolegu, priateľa, vojaka pri plnení úloh sa nás hlboko dotýka. Išlo o mladého človeka a jeho strata je pre nás citeľná a ešte viac pre jeho rodinu,  priateľov a kolegov. Dovoľte mi, aby som im aj touto cestou vyjadril úprimnú sústrasť,” povedal náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR generál Milan Maxim. “Prišli sme o kolegu, ktorý bol veľmi zodpovedný a spoľahlivý a svoje úlohy plnil vždy naplno,” dodal veliteľ slovenského kontingentu v EUFOR ALTHEA pplk. Daniel Draganovský.

Major Peter Pavlovský slúžil ako profesionálny vojak v Ozbrojených silách Slovenskej republiky celkovo 24 rokov, naposledy na veliteľstve Pozemných síl OS SR v pozícii vedúceho staršieho dôstojníka. V operáciách medzinárodného krízového manažmentu pôsobil už v minulosti, konkrétne dvakrát v Afganistane v operácii ISAF aj Resolte Support. Následne bol v auguste 2017 vyslaný do operácie ALTHEA v Bosne a Hercegovine, kde mal plniť úlohy v rámci rotácie po dobu 1 roka.

Vzdať úctu zosnulému majorovi môžu kolegovia a verejnosť aj v priestoroch Siene slávy Ministerstva obrany Slovenskej republiky v Bratislave a Veliteľstva Pozemných síl Ozbrojených síl Slovenskej republiky v Trenčíne, kde boli zriadené kondolenčné miestnosti.

Obrázok:top
Autor:MO SR - KOd
Autor foto:MO SR - Ján Koller
Autor video:
Top správa:Nie
Poradie TOP správ:5
Pridať sociálne buttony?:Áno
Nedávať do galérie:Nie
Nedávať do tlačových správ:Nie
Anglický názov:A SVK government airliner brings home the remains of the deceased Slovak serviceman Major Peter Pavlovský from BiH
( !!! nezaklikávať !!! ) Slovenské V4:Nie
Anglická správa aj do V4:Nie

P. Gajdoš: Slovensko je aktívnym členom NATO, potvrdzujeme to účasťou v súčasných aktivitách Aliancie zameraných na budovanie stability a mieru


Dátum:14.02.2018
Správa:

Aktívna účasť slovenských vojakov v Afganistane, v Iraku, ako aj ich pripravované vyslanie do Lotyšska v rámci posilnenej predsunutej prítomnosti sú dôkazom toho, že Slovensko je aktívnym členom Severoatlantickej aliancie a nie iba konzumentom výhod. Po dnešnom rokovaní ministrov obrany členských krajín NATO v Bruseli to uviedol šéf slovenského rezortu obrany Peter Gajdoš. 

 

„Aj preto ma veľmi teší, že som dnes pred spojencami mohol opäť deklarovať ambíciu Slovenska zvyšovať svoje výdavky na obranu, ktoré by mali v roku 2020 dosiahnuť 1,6 percenta HDP a v roku 2024 až 2 percentá,“ povedal minister obrany SR Peter Gajdoš. Zároveň potvrdil, že už v súčasnosti je ambíciou rezortu obrany pohybovať sa na 20-percentnej hranici výdavkov na modernizáciu, ak nie aj vyššie.

 

V súvislosti s plnením medzinárodných záväzkov, ktoré Slovensku vyplývajú z členstva v NATO, naďalej platí, že príslušníci Ozbrojených síl SR zotrvajú v operácii Resolute Support v Afganistane. Slovenskí špecialisti sú pritom naďalej prítomní aj v Iraku, a to za účelom výcviku a budovania kapacít irackých bezpečnostných síl v oblasti odmínovania, ktoré bude v priebehu februára doplnené o opravu a údržbu vojenskej techniky. „Ďalšou našou aktivitou je vyslanie vojakov do Pobaltia, ktoré je naplánované už na tento rok, pričom tentokrát  budeme pôsobiť v Lotyšsku v rámci tzv. posilnenej predsunutej prítomnosti, a to pod velením Kanady. Dnes sme sa k tejto aktivite s ministrami zainteresovaných spojencov aj osobitne stretli a o spoločnom pôsobení v Lotyšsku diskutovali,“ uviedol minister.

 

Ministri obrany členských krajín NATO okrem iného počas spoločného rokovania  odsúhlasili adaptáciu veliteľskej štruktúry NATO s cieľom zvýšiť jej flexibilitu a reakcieschopnosť voči krízovým situáciám a bezpečnostným hrozbám, ktorým Aliancia v súčasnosti čelí. 

 

Dnešné zasadnutie bude v neskorých večerných hodinách zakončené rokovaním na tému pokračujúceho rozvoja spolupráce  medzi NATO a EÚ. Rokovania sa zúčastní aj vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Federica Mogherini. Hlavnou témou bude pritom zhodnotenie doterajšej implementácie Spoločnej deklarácie o posilnení strategickej spolupráce oboch zoskupení, ako aj v súčasnosti rezonujúce obranno-bezpečnostné iniciatívy EÚ v podobe tzv. PESCO. „Ja som rád, že v tejto téme sa máme čím pochváliť, mám na mysli náš projekt – nepriamej palebnej podpory, tzv. EuroArtillery, kde sme dosiahli prvý úspech v podobe jeho zaradenia do finálneho zoznamu projektov PESCO. V tejto súvislosti len pripomeniem, že minulý týždeň sme k tejto téme zorganizovali na Slovensku konferenciu aj za účasti zástupcov Európskej obrannej agentúry, či odborníkov z Talianska a ostatných siedmych krajín zaujímajúcich sa o tento projekt,“ povedal minister Gajdoš.

Obrázok:top
Autor:MOSR - KOd
Autor foto:MOSR - KOd
Autor video:
Top správa:Nie
Poradie TOP správ:5
Pridať sociálne buttony?:Áno
Nedávať do galérie:Nie
Nedávať do tlačových správ:Nie
Anglický názov:P. Gajdoš: Slovakia is an active NATO member, this is reflected in our participation in the Allianceʼs current activities geared towards stability and peace building
( !!! nezaklikávať !!! ) Slovenské V4:Nie
Anglická správa aj do V4:Nie

Žiaci základných škôl môžu opäť kresbami vyjadriť ako si predstavujú náročnú prácu vojakov


Dátum:10.02.2018
Správa:
Ministerstvo obrany SR vyhlásilo v poradí už 17. ročník výtvarnej súťaže „Vojaci očami detí“. Žiaci základných škôl tak majú opäť možnosť kresbami vyjadriť ako si predstavujú náročnú prácu vojakov. Ich výtvarné diela sú zároveň spätnou väzbou pre rezort obrany ako deti vnímajú ozbrojené sily a ich prácu pre obranu vlasti.

Aj tentokrát sa do súťaže môžu zapojiť jednotlivci, ale aj kolektívy zo základných škôl. Svoje práce musia záujemcovia poslať najneskôr do 11. mája 2018. Súťažné príspevky budú rozdelené do dvoch kategórií, a to mladších a starších žiakov. Výtvarné práce budú následne hodnotené porotou zloženou z výtvarníkov, zamestnancov rezortu obrany a profesionálnych vojakov. Vyhlásenie výsledkov sa uskutoční na podujatí Dňa detí s Ozbrojenými silami SR 2. júna 2018 vo Svidníku. Autori troch najlepšie hodnotených prác oboch kategórií získajú zaujímavé ceny a ich práce budú uverejnené v mesačníku Obrana, ako aj na rezortnej internetovej stránke. 

Každá práca musí byť pre splnenie podmienok označená menom autora, jeho ročníka, spiatočnou adresou, adresou školy, telefónnym kontaktom a dátumom narodenia. Príspevky je potrebné posielať na adresu Redakcia OBRANA, Kutuzovova 8, 832 47 Bratislava v obálkach označených nápisom SÚŤAŽ.

Pre rezort obrany ide o jednu z foriem spolupráce so školami, ktorou chce  u žiakov prehĺbiť záujem o tému obrany a bezpečnosti svojej vlasti. Predchádzajúce ročníky súťaže potvrdili, že záujem o túto problematiku medzi deťmi rastie, o čom svedčí takmer dvojnásobný nárast počtu príspevkov medzi rokmi 2016 a 2017.
Obrázok:top
Autor:MO SR - KOd
Autor foto:MO SR - archív
Autor video:
Top správa:Nie
Poradie TOP správ:5
Pridať sociálne buttony?:Áno
Nedávať do galérie:Nie
Nedávať do tlačových správ:Nie
Anglický názov:Elementary school pupils can once again express how they imagine the demanding work of servicemen and women through their drawings and paintings
( !!! nezaklikávať !!! ) Slovenské V4:Nie
Anglická správa aj do V4:Nie

Minister Gajdoš predstavil poslancom plán modernizácie, jednoznačne potvrdil proeurópske a proatlantické riešenia


Dátum:09.02.2018
Správa:
Minister obrany SR Peter Gajdoš dnes poslancom Národnej rady SR predstavil modernizačné plány Ozbrojených síl SR, ktoré bude rezort obrany realizovať v zmysle Dlhodobého plánu rozvoja obrany s dôrazom na výstavbu a rozvoj Ozbrojených síl SR s výhľadom do roku 2030. Ten ešte v minulom roku schválili Bezpečnostná rada aj vláda SR. Ministrovi vyjadril plnú podporu aj predseda Národnej rady SR a Slovenskej národnej strany Andrej Danko.
 
“Minister Gajdoš má moju plnú podporu. Treba si uvedomiť, že nákupy vojenskej techniky nie sú nákupom električiek,” povedal predseda SNS A. Danko. Zároveň zdôraznil, že Slovenská národná strana chce zachrániť 4000 pracovných miest v slovenskom zbrojárskom priemysle, kým je ešte čas.
 
“Pri modernizácii chceme prednostne využívať kapacity a možnosti domáceho obranného priemyslu. A jednoznačne odmietame, že by sme chceli akýmkoľvek spôsobom predlžovať závislosť na technike sovietskej výroby,” povedal minister obrany SR Peter Gajdoš. Pripomenul, že v súvislosti s riešením budúcnosti nadzvukového letectva prichádzajú do úvahy už iba americké stíhačky F-16 a švédske JAS Gripen. 
 
Rovnako je potrebné zdôrazniť, že Ministerstvo obrany SR pod vedením Slovenskej  národnej strany pripravilo reálny plán investícií na obdobie až do roku 2030, pričom takýto dokument v rezorte absentoval 25 rokov. “A to už nehovorím o tom, že do modernizácie pozemných síl sa neinvestovalo desiatky rokov,” povedal minister. Zároveň zdôraznil, že všetky nákupy sa realizujú v zmysle technických a operačných požiadaviek vojakov.
 
V súvislosti s medializovanými informáciami o zrušení medzinárodnej súťaže na 3D radary minister zdôraznil, že k takémuto kroku zatiaľ ministerstvo nepristúpilo. Avšak z dôvodu technických problémov tendra, ktorý trvá už takmer tri roky zvažuje aj túto možnosť. “A ak dospejeme k záveru, že zrušíme použitý postup obstarávania 3D radarov, tak to bude po zvážení všetkých okolností a po dôslednom vyhodnotení udalostí, ktoré bezprostredne predchádzali prijatiu tohto rozhodnutia,” povedal.
Obrázok:top
Autor:MO SR - KOd
Autor foto:MO SR - ilustračné
Autor video:
Top správa:Nie
Poradie TOP správ:5
Pridať sociálne buttony?:Áno
Nedávať do galérie:Nie
Nedávať do tlačových správ:Nie
Anglický názov:Minister introduces the modernisation plan to MPs and confirms pro-European and pro-Atlantic solutions
( !!! nezaklikávať !!! ) Slovenské V4:Nie
Anglická správa aj do V4:Nie

Vojenskí policajti sa vrátili z operácie EUNAVFOR MED Sophia, v námornej operácii pôsobili historicky prvýkrát


Dátum:09.02.2018
Správa:
Prvá rotácia 10 príslušníkov Vojenskej polície sa po úspešnom pôsobení v operácii EUNAVFOR MED Sophia vrátila na Slovensko. Vojenských policajtov dnes v areáli Múzea Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici privítali štátny tajomník rezortu obrany Marián Saloň, zástupca náčelníka Generálneho štábu OS SR generálporučík Pavel Macko a riaditeľ Vojenskej polície plukovník Michal Migát.

 

Operácia EUNAVFOR MED Sophia bola prvou námornou operáciou, do ktorej  sa Slovenská republika zapojila a to aj napriek tomu, že v rámci našich ozbrojených síl námorné sily vybudované nemáme. Avšak, výkony a pripravenosť členov našej prvej rotácie v Stredozemnom mori boli hodnotené veľmi pozitívne. Príslušníci operácie zvládli  úlohy úspešne a vysoko profesionálne, a to aj napriek tomu, že na operácii tohto typu nikdy predtým neboli,“ povedal štátny tajomník Ministerstva obrany SR Marián Saloň.

 

„Všetkým, ktorí pôsobili v operácii EUNAVFOR MED Sophia patrí moja veľká vďaka a uznanie za to, že zvládli náročné úlohy a úspešne a vzorne reprezentovali nielen Vojenskú políciu a ozbrojené sily, ale celú Slovenskú republiku,“ povedal vo svojom príhovore riaditeľ Vojenskej polície plukovník Michal Migát.  

 

Počas historicky prvej slovenskej rotácie v rámci námornej operácie pomáhali príslušníci Vojenskej polície obmedziť prevádzanie ľudí z afrických štátov do Európy v súvislosti s migračnou krízou. Slovenská zásahová jednotka má za obdobie svojho 6 mesačného pôsobenia v Stredozemnom mori za sebou celkovo 18 záchranných a kontrolných operácií. „Väčšia časť zásahov bola zameraná na získavanie informácií, ktoré by mohli viesť k rozpletaniu sietí nelegálnych činností a záchranu životov ľudí, ktorí sa ocitli v tiesni,“ upresnil veliteľ operácie nadrotmajster Ladislav Kováč. 

 

Od januára tohto roku pôsobí v tzv. "Boarding teame" na lodi pod nemeckým velením  už druhá rotácia zložená z dvoch päťčlenných tímov, príslušníkov slovenskej Vojenskej polície, ktorá bude v Stredomorí plniť úlohy medzinárodnej operácie EUNAVFOR MED Sophia do konca mája  tohto roku. 

 

Vojenská polícia si dnes v Banskej Bystrici zároveň pripomenula 27. výročie svojho vzniku. Jej riaditeľ plukovník Michal Migát pri tejto príležitosti vo svojom príhovore vyzdvihol prácu všetkých vojenských policajtov a poďakoval im za kvalitné plnenie úloh nielen na Slovensku, ale aj v zahraničných misiách a operáciách.

Obrázok:top
Autor:MO SR - KOd
Autor foto:MO SR - Ivan Kelement
Autor video:
Top správa:Nie
Poradie TOP správ:5
Pridať sociálne buttony?:Áno
Nedávať do galérie:Nie
Nedávať do tlačových správ:Nie
Anglický názov:
( !!! nezaklikávať !!! ) Slovenské V4:Nie
Anglická správa aj do V4:Nie

Minister P. Gajdoš rokoval s maďarským ministrom zahraničných vecí a obchodu P. Szijjártóm


Dátum:06.02.2018
Správa:
Minister  obrany SR Peter Gajdoš dnes na pôde rezortu obrany prijal ministra zahraničných vecí a obchodu Maďarska Pétera Szijjártó. Témou diskusie bola bilaterálna spolupráca krajín, spoločné medzinárodné cvičenia, ale aj spolupráca v medzinárodnom krízovom manažmente a iniciatíva Európskej únie PESCO, vrátane slovenského projektu nepriamej palebnej podpory EuroArtillery.
 
„Už dlhé roky pôsobíme spoločne v medzinárodnej misii UNFICYP na Cypre, v mnohonárodnom prápore TISA a vzájomná účasť na medzinárodných cvičeniach je už prakticky samozrejmosťou. Sme partnermi nielen v NATO a Európskej únii, ale aj v zoskupení V4, ktoré je pilierom pre spoluprácu v regióne a Maďarsko mu aktuálne predsedá,“ povedal minister obrany SR Peter Gajdoš.
       
Témou diskusie bola aj možnosť spolupráce v oblasti modernizácie s dôrazom na jej proeurópske a proatlantické smerovanie. Minister Gajdoš na stretnutí tiež vyzdvihol každoročnú účasť maďarskej strany pri organizácii pietneho aktu v obci Hejce. „S predstaviteľmi vašej krajiny sme sa tam stretli už dvanástykrát a veľmi oceňujem, že s nami v tejto najväčšej tragédii našich ozbrojených síl súcitíte,“ zdôraznil.
 
Ministri spoločne rokovali aj v máji minulého roku počas oficiálne návštevy ministra obrany SR Petra Gajdoša v Maďarsku. Od toho času bola opätovne otvorená aj kancelária vojenského pridelenca Maďarska v Bratislave, ktorá uľahčila a zintenzívnila komunikáciu a spoluprácu oboch krajín. Vojenským pridelencom Maďarska v Bratislave je podplukovník Csaba Vida. 
Obrázok:top
Autor:MO SR - KOd
Autor foto:MO SR - Ivan Kelement
Autor video:
Top správa:Nie
Poradie TOP správ:3
Pridať sociálne buttony?:Áno
Nedávať do galérie:Nie
Nedávať do tlačových správ:Nie
Anglický názov:Minister P. Gajdoš holds talks with Hungarian Minister of Foreign Affairs and Trade P. Szijjártó
( !!! nezaklikávať !!! ) Slovenské V4:Nie
Anglická správa aj do V4:Nie

Minister Gajdoš rokoval s americkým veľvyslancom A. Sterlingom


Dátum:05.02.2018
Správa:
Spolupráca v oblasti obrany, strategické dokumenty a modernizácia Ozbrojených síl SR boli hlavnými témami dnešného rokovania ministra obrany SR Petra Gajdoša a amerického veľvyslanca Adama H. Sterlinga. Nadviazali tak aj na minulotýždňovú návštevu vrchného veliteľa spojeneckých síl NATO v Európe generála Curtisa M. Scaparrottiho, ktorý je zároveň veliteľom Európskeho veliteľstva Armády USA. Ten Slovensko navštívil pri príležitosti Konferencie náčelníkov generálnych štábov strednej Európy a veliteľov Národných gárd USA.
 
„V modernizácii ozbrojených síl budeme aj naďalej pokračovať systémovo a systematicky, s dôrazom na proatlantické a proeurópske riešenia,“povedal šéf rezortu obrany. V tejto súvislosti vyjadril spokojnosť so zavedením prvých dvoch vrtuľníkov UH-60M Black Hawk do výzbroje Ozbrojených síl SR. „V súvislosti s budúcnosťou nadzvukového letectva som pána veľvyslanca informoval, že vláde SR predložíme návrh riešenia najneskôr do konca júna, pričom do úvahy už prichádzajú iba stíhacie lietadlá americkej výroby F-16 a švédske JAS-Gripen,“ povedal minister Gajdoš.
 
V súvislosti so strategickými dokumentmi, minister obrany pripomenul spracovaný Dlhodobý plán rozvoja obrany s dôrazom na  výstavbu Ozbrojených síl SR do roku 2030, v zmysle ktorého bude rezort obrany realizovať modernizačné projekty.
 
Témou rokovania bola aj spolupráca medzi NATO a Európskou úniou. Minister Gajdoš informoval  amerického veľvyslanca A. Sterlinga aj o prvom úspechu slovenského projektu nepriamej delostreleckej podpory „EuroArtillery“ v rámci európskej iniciatívy PESCO. Šéf rezortu obrany v tejto súvislosti zdôraznil, že ide o cieľavedomé budovanie spôsobilostí každej krajiny tak, aby boli aj týmto spôsobom pripravené na plnenie úloh. Diskutovali aj o spolupráci v oblasti medzinárodných cvičení, ktorá je už dlhé roky na vynikajúcej úrovni predovšetkým s Národnou gardou Indiana.
Obrázok:top
Autor:MO SR - KOd
Autor foto:MO SR - Ivan Kelement
Autor video:
Top správa:Nie
Poradie TOP správ:3
Pridať sociálne buttony?:Áno
Nedávať do galérie:Nie
Nedávať do tlačových správ:Nie
Anglický názov:Minister Gajdoš meets with U.S. Ambassador A. Sterling
( !!! nezaklikávať !!! ) Slovenské V4:Nie
Anglická správa aj do V4:Nie

Legende boja proti fašizmu generálmajorovi Schwarzovi prišiel na poslednú rozlúčku vzdať hold aj minister Gajdoš


Dátum:02.02.2018
Správa:
Na vojenskom cintoríne v anglickom Brookwoode sa dnes konala posledná rozlúčka s legendou vojnového letectva generálmajorom v. v. Ivanom Ottom Schwarzom. S posledným slovenským letcom československého letectva Royal Air Force (RAF) sa prišla rozlúčiť aj slovenská delegácia pod vedením ministra obrany SR Petra Gajdoša.  Generálmajor Schwarz zomrel 4. januára 2018 vo veku 94 rokov. 
 
S generálmajorom Schwarzom sa lúčime ako s hrdinom, akých Slovensko nemalo vo svojej histórii veľa. Nedokázal sa podvoliť sile fašizmu, pretože jeho srdce bilo pre slobodu. Toto jeho rozhodnutie z neho urobilo legendu a aj napriek tomu, že veľkú časť života prežil vo Veľkej Británii, nikdy na Slovensko – svoju vlasť nezabudol. A my nikdy nezabudneme na neho,“ uviedol počas smútočnej reči minister obrany SR Peter Gajdoš. 
 
Generálmajor v. v. Ivan Otto Schwarz bol rodák z Bratislavy a vyrastal v Bytči. Počas druhej svetovej vojny bol príslušníkom 311. čs. bombardovacej perute a slúžil v čs. jednotkách RAF. Medzi jeho najväčšie úspechy patrí potopenie nacistickej zásobovacej lode Alsterufer, za čo mu bolo udelené vyznamenanie. Generálmajor v. v. Ivan O. Schwarz bol tiež prvým Slovákom vo funkcii prezidenta Zväzu letcov slobodného Československa. Za jeho úspechy v západnom odboji bol ocenený mnohými domácimi aj zahraničnými vyznamenaniami, medzi nimi aj štátnym vyznamenaním Rad Bieleho dvojkríža III. triedy. Počas mnohých návštev Slovenska bol viackrát hosťom aj na Ministerstve obrany SR.

Miestom posledného odpočinku generálmajora v. v. Ivana O. Schwarza je vojenský cintorín v Brookwoode, kde sú pochovaní aj ďalší príslušníci čs. vojenských jednotiek. Minister obrany Peter Gajdoš si spolu so svojou a s českou delegáciou na tomto mieste pietnou spomienkou uctil pamiatku padlých československých letcov a vojakov. 
Obrázok:top
Autor:MO SR - KOd
Autor foto:MO SR - Ivan Kelement
Autor video:
Top správa:Nie
Poradie TOP správ:5
Pridať sociálne buttony?:Áno
Nedávať do galérie:Nie
Nedávať do tlačových správ:Nie
Anglický názov:Minister Gajdoš attends the internment ceremony of Major General Schwarz to pay homage to the legend of the fight against Nazism
( !!! nezaklikávať !!! ) Slovenské V4:Nie
Anglická správa aj do V4:Nie

Novela zákona o brannej povinnosti prešla prvým čítaním


Dátum:30.01.2018
Správa:
Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky dnes v prvom čítaní prerokovali novelu zákona o brannej povinnosti. V prípade jej schválenia, budú vojaci zaradení do aktívnych záloh cvičiť už od mája 2018 podľa nových, atraktívnejších podmienok. Novelu z dielne rezortu obrany schválila Bezpečnostná rada SR a vláda v novembri minulého roka.

Novela zákona vznikla po skúsenostiach z pilotného projektu, kedy sa Ozbrojeným silám SR nepodarilo naplniť potrebné a stanovené počty. Projekt aktívnych záloh je ako súčasť obranyschopnosti štátu jednou z priorít rezortu, ako aj Slovenskej národnej strany. Na základe požiadaviek ozbrojených síl preto ministerstvo obrany vypracovalo novelu zákona, vďaka ktorej budú mať lepšie podmienky napríklad aj samostatne zárobkovo činné osoby.

Zmeny sa týkajú aj možnosti zaradenia vojakov do aktívnych záloh. Po novom do nich bude môcť byť zaradený aj vojak v zálohe, ktorý dosiahol vojenskú hodnosť o jeden stupeň nižšiu, alebo o dva stupne vyššiu, než aká sa vyžaduje na výkon funkcie, do ktorej má byť zaradený.

Medzi novinky pribudla refundácia miezd nielen zamestnancom, ale napríklad aj samostatne zárobkovo činným osobám. Zmeny sa pozitívne dotknú aj zamestnávateľov. Za čas neprítomnosti zamestnanca v prospech aktívnych záloh im budú preplácané výdavky spojené s platením sociálneho a verejného zdravotného poistenia. Novela zároveň konkretizuje platové podmienky vojakov aktívnych záloh. Po novom budú mať nárok na pomernú časť hodnostného platu len za dobu účasti na pravidelnom cvičení, alebo plnení úloh v prospech Ozbrojených síl SR.

Novinkou je úprava ustanovení pri neprítomnosti vojaka aktívnych záloh na pravidelnom cvičení, ako aj  jeho povinnosť hlásiť zmeny v súvislosti s podmienkami zaradenia veliteľovi.
Obrázok:top
Autor:MO SR - KOd
Autor foto:MO SR - KOd
Autor video:
Top správa:Nie
Poradie TOP správ:5
Pridať sociálne buttony?:Áno
Nedávať do galérie:Nie
Nedávať do tlačových správ:Nie
Anglický názov:Conscription Amendment Act passes through 1st reading
( !!! nezaklikávať !!! ) Slovenské V4:Nie
Anglická správa aj do V4:Nie

Slovenskí športovci zložili do rúk prezidenta SR olympijský sľub


Dátum:30.01.2018
Správa:
Členovia slovenského olympijského tímu dnes v priestoroch historickej budovy Slovenskej národnej rady v Bratislave zložili do rúk prezidenta SR olympijský sľub. Športovci, z ktorých má najväčšie zastúpenie v individuálnych športoch práve Vojenské športové centrum Dukla Banská Bystrica, budú reprezentovať Slovensko na zimných olympijských hrách v Pchjongčchangu. Veľa úspechov im dnes prišiel zaželať aj minister obrany SR Peter Gajdoš.

Športovci VŠC Dukla Banská Bystrica obsadili 20 z 56 miest v slovenskej výprave na olympiádu v Južnej Kórei, kde bude v dňoch 9. až 25. februára 2018 súťažiť celkom 92 štátov v 15 disciplínach. Vojenské športové centrum budú na zimnej olympiáde reprezentovať biatlonisti Martin Otčenáš, Matej Kazár, Tomáš Hasilla, Michal Šíma, Šimon Bartko, Anastasija Kuzminová, Paulína a Ivona Fialkové, Terézia Poliaková, Alžbeta Majdišová, zjazdoví lyžiari Adam a Andreas Žampovci, Matej Falát, Petra Vlhová, Veronika Velez-Zuzulová, Soňa Moravčíková a sánkari, Karol Stuchlák, Marek Solčanský a Jakub a Katarína Šimoňákovci.
 
S olympijskými reprezentantami VŠC Dukla Banská Bystrica sa minister Gajdoš rozlúčil aj osobitne, v pondelok priamo v priestoroch vojenského športového centra. Pri tejto príležitosti odovzdal pamätné mince pre šťastie.
Obrázok:top
Autor:MO SR - KOd
Autor foto:MO SR - Ivan Kelement
Autor video:
Top správa:Nie
Poradie TOP správ:5
Pridať sociálne buttony?:Áno
Nedávať do galérie:Nie
Nedávať do tlačových správ:Nie
Anglický názov:SVK Olympians take the Olympic Oath in the presence of the President
( !!! nezaklikávať !!! ) Slovenské V4:Nie
Anglická správa aj do V4:Nie

Minister P. Gajdoš rokoval s britským veľvyslancom A. J. Garthom


Dátum:30.01.2018
Správa:
Bilaterálna spolupráca medzi Slovenskom a Veľkou Britániou v oblasti obrany má dlhodobú tradíciu a je na veľmi dobrej úrovni. Počas dnešného stretnutia na pôde rezortu obrany sa na tom zhodli minister obrany Peter Gajdoš s  veľvyslancom Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska v SR Andrewom J. Garthom.  Témami diskusie boli spoločné aktivity, v rámci ktorých môžu obidve krajiny rozvíjať vzájomné vojensko-politické aktivity tak na bilaterálnej, ako aj multilaterálnej úrovni.
 
„Vzdelávanie a výcvik sú dôležitou časťou vzájomnej spolupráce. Skúsenosti, ktoré môžu v rámci takýchto aktivít vojaci získať, sú dôležitou časťou ich celkovej prípravy,“povedal minister obrany Peter Gajdoš. Zároveň ocenil podporu Veľkej Británie v tejto oblasti napríklad vo forme pravidelného cvičenia lietadiel Hawk na území Slovenska. Ozbrojené sily SR by tiež uvítali britských pozorovateľov na tohtoročnom cvičení Slovak Shield, alebo účasť na cvičení chemikov Toxic Valley.
 
Minister Gajdoš predstavil v rámci stretnutia britskému veľvyslancovi aj strategické dokumenty rezortu obrany a aktuálne modernizačné projekty. Ocenil tiež nedávnu návštevu maršála britského vojenského letectva Stuarta Peacha, ktorý bol zvolený za nového predsedu Vojenského výboru NATO a vo funkcii tento rok nahradí generála Petra Pavla. Témou diskusie bolo aj pripravované expertné rokovanie krajín V4 za účasti Veľkej Británie, ktorého témou budú aktívne zálohy.
 
Na záver stretnutia informoval šéf rezortu obrany veľvyslanca aj o poslednej rozlúčke s genmjr. v. v. Ivanom Ottom Schwarzom, ktorá sa uskutoční tento piatok vo Veľkej Británii a zúčastní sa na nej aj slovenská delegácia pod vedením ministra obrany SR Petra Gajdoša.
Obrázok:top
Autor:MO SR - KOd
Autor foto:MO SR - Ivan Kelement
Autor video:
Top správa:Nie
Poradie TOP správ:5
Pridať sociálne buttony?:Áno
Nedávať do galérie:Nie
Nedávať do tlačových správ:Nie
Anglický názov:Minister P. Gajdoš meets with British Ambassador A. Garth
( !!! nezaklikávať !!! ) Slovenské V4:Nie
Anglická správa aj do V4:Nie

Minister obrany P. Gajdoš rokoval s vrchným veliteľom spojeneckých síl NATO v Európe generálom Scaparrottim


Dátum:29.01.2018
Správa:
Slovensko je v rámci Severoatlantickej aliancie aktívnym členom. Zhodli sa na tom minister obrany Peter Gajdoš a vrchný veliteľ spojeneckých síl NATO v Európe generál Curtis M. Scaparrotti, ktorý je zároveň veliteľom Európskeho veliteľstva Armády USA. Počas jeho prvej návštevy Slovenska spoločne diskutovali na pôde rezortu obrany o aktuálnej domácej a medzinárodnej politicko-vojenskej situácii, možnostiach spolupráce v rámci NATO a plnení záväzkov, ktoré z členstva v NATO vyplývajú.

„Bezpečnostné prostredie sa neustále mení. Slovensko, ako člen Severoatlantickej aliancie túto skutočnosť vníma a aktívne sa podieľa a podporuje činnosti, ktoré prispievajú k posilňovaniu obrany a bezpečnosti v Európe a vo svete,“ povedal na stretnutí minister Gajdoš. Zároveň doplnil, že vypracovaním strategických dokumentov, ako aj Dlhodobého plánu rozvoja obrany s dôrazom na výstavbu Ozbrojených síl SR s výhľadom do roku 2030 Slovenská republika potvrdzuje systematický prístup k problematike obrany a bezpečnosti štátu a jeho občanov, a zároveň sa snaží čoraz aktívnejšie prispievať do kolektívnej obrany Aliancie, ako aj medzinárodnej spolupráce v oblasti obrany a bezpečnosti. Témou rokovania bola aj spolupráca medzi NATO a Európskou úniou, aktuálne úsilie v oblasti modernizácie Ozbrojených síl SR a budovanie ich infraštruktúry so zámerom posilňovania vzájomnej interoperability spojencov.

Minister obrany Peter Gajdoš počas stretnutia zároveň oboznámil generála C. M. Scaparrottiho s úlohami a prioritami rezortu obrany na rok 2018 v rámci príspevku SR do aktuálnych iniciatív NATO. V tejto súvislosti ho informoval o súčasných aktivitách Ozbrojených síl SR v rámci výcviku a budovania spôsobilosti Irackých bezpečnostných síl v oblasti odmínovania a opráv a udržiavania techniky sovietskeho pôvodu, čím sa SR snaží aj takýmto spôsobom prispieť do medzinárodnej koalície boja proti terorizmu. Šéf rezortu obrany zároveň aj za prítomnosti gen. Courtneyho Carra, náčelníka Národnej gardy Indiana, ocenil dlhoročnú spoluprácu s Národnou gardou tohto amerického štátu. Či už v oblasti spoločných cvičení, vzdelávania, či v oblasti aktuálne prebiehajúceho výcviku pilotov a technikov pre vrtuľníky UH-60M Black Hawk. Na záver zdôraznil, že Slovensko pokračuje aj naďalej v príprave pre účasť slovenských jednotiek v aktivite posilnenej predsunutej prítomnosti v Lotyšsku, ktorá by mala byť zahájená v druhej polovici roka 2018.

Návšteva generála C. M. Scaparrottiho na Slovensku sa uskutočňuje v nadväznosti na Konferenciu náčelníkov generálnych štábov strednej Európy, ktorá sa koná v týchto dňoch v Bratislave.

 
Obrázok:top
Autor:MO SR - KOd
Autor foto:MO SR - Ivan Kelement
Autor video:
Top správa:Nie
Poradie TOP správ:5
Pridať sociálne buttony?:Áno
Nedávať do galérie:Nie
Nedávať do tlačových správ:Nie
Anglický názov:Minister of Defence P. Gajdoš meets NATO Supreme Allied Commander Europe (SACEUR) General Scaparrotti
( !!! nezaklikávať !!! ) Slovenské V4:Nie
Anglická správa aj do V4:Nie

VŠC Dukla bude mať na olympiáde najväčšiu výpravu v individuálnych športoch, minister Gajdoš dal športovcom mince pre šťastie


Dátum:29.01.2018
Správa:
Vojenské športové centrum Dukla Banská Bystrica bude mať v slovenskej olympijskej výprave v Pchjongčchangu najpočetnejšie zastúpenie v individuálnych športoch. Reprezentovať ho bude až 20 športovcov a Veronika Velez-Zuzulová bude navyše vlajkonosičkou. Dnes sa so športovcami Dukly prišiel pred olympiádou rozlúčiť aj minister obrany SR Peter Gajdoš. Každý športovec od neho dostal mincu pre šťastie s úlohou “premeniť” ju na medailu. Šéf rezortu obrany s rovnakou úlohou vyslal športovcov aj na letnú olympiádu do Ria De Janeiro a výsledkom bola zlatá medaila Mateja Tótha.
 
Som veľmi hrdý, že viac ako dve tretiny slovenských reprezentantov, ktorí budú  na olympiáde súťažiť  v individuálnych  športoch sú práve športovci nášho vojenského športového centra. Už to, že budeme mať v Pchjongčchangu takéto silné zastúpenie je obrovský úspech. Verím, že ich bojovnosť sa potvrdí v každej jednej súťaži a odmenou pre nás všetkých budú medaily,“ povedal minister Gajdoš. 

Podľa riaditeľa VŠC Dukla Banská Bystrica pplk. Romana Benčíka sú športovci na olympiádu maximálne pripravení. „Naša tohtoročná výprava na olympijské hry je historicky najpočetnejšia. Naši reprezentatni v zimných športoch po prvýkrát v histórii vyrovnali počet športovcov, ktorí nás reprezentujú v letných športoch, čo je naozaj významný medzník,“ skonštatoval.

V mene športovcov sa poďakovala úspešná biatlonistka Anastasia Kuzminová. „Sme veľmi vďační za podporu nielen Dukly, ale aj ministerstva obrany. Prispieva k našim úspechom a stojí pri nás aj, keď sme občas neúspešní. Nakoniec, šport je aj o tom. Raz sa darí, inokedy nie. Myslím si však, že ak sú klub a družstvo silné, tak úspech sa dostaví. Na olympijských hrách sa budeme snažiť obhájiť sezónne nasadenie,“ povedala.   
 
Na zimných olympijských hrách v Pchjongčchangu budú športovci Dukly štartovať v troch disciplínach – biatlone, zjazdovom lyžovaní a sánkovaní. Tridsaťdvačlenný tím zložený zo športovcov, trénerov, lekárov a členov realizačných tímov podporia aj traja zástupcovia podporného tímu VŠC Dukla. Najsilnejšie zastúpenie bude mať VŠC Dukla v biatlone. Pätica žien, medzi nimi aj zlatá olympijská víťazka Anastasia Kuzminová, štartuje hneď v prvý súťažný deň olympiády.
Obrázok:top
Autor:MO SR - KOd
Autor foto:MO SR - Ivan Kelement
Autor video:
Top správa:Nie
Poradie TOP správ:4
Pridať sociálne buttony?:Áno
Nedávať do galérie:Nie
Nedávať do tlačových správ:Nie
Anglický názov:
( !!! nezaklikávať !!! ) Slovenské V4:Nie
Anglická správa aj do V4:Nie

Vojenské športové centrum Dukla Banská Bystrica ocenilo najlepších športovcov za rok 2017


Dátum:25.01.2018
Správa:
Vojenské športové centrum Dukla Banská Bystrica dnes ocenilo svojich najlepších športovcov za uplynulý rok 2017. Súčasťou galavečera bolo už tradične aj uvedenie významných športových osobností do Siene slávy.  
 
„Som hrdý na to, že športovci z našej Dukly patria k svetovej špičke tak v letných, ako aj v zimných športoch. Náš rezort pod vedením Slovenskej národnej strany si dal „predsavzatie“, že im zabezpečí tie najlepšie podmienky pre prípravu a tréning tak, aby ich jedinou starosťou boli športové výkony,“ povedal minister obrany SR Peter Gajdoš, ktorý sa na oceňovaní v Banskej Bystrici zúčastnil. 
 
„Pre Vojenské športové centrum Dukla Banská Bystrica bol rok 2017 opäť úspešným. Chcem sa poďakovať všetkým športovcom a trénerom za ich odvedenú prácu a za všetky úspechy, ktoré sme s nimi v minulom roku prežívali. A moje poďakovanie patrí aj ministerstvu obrany na čele s pánom ministrom Gajdošom. Podpora z rezortu obrany nie je len finančná, materiálna, ale aj morálna,” uviedol riaditeľ vojenského športového centra pplk. Roman Benčík.
 
V uplynulom roku získali športovci VŠC Dukla Banská Bystrica 31 medailí na vrcholových podujatiach v Európe i vo svete. Najlepšie úspechy športovcov boli ocenené v ôsmich kategóriách. 
 
V kategórii najúspešnejší mládežnícky športovec VŠC Dukla Banská Bystrica za rok 2017 zvíťazil Marko Mirgorodský, majster sveta a majster Európy do 23 rokov vo vodnom slalome. Juniorským trénerom roka sa stal opäť Tomáš Mráz, ktorý trénuje Marka Mirgorodského a Jakuba Grigara.
 
V kategórii neolympijských športov zvíťazil vodný motorista Marián Jung. Za najlepší kolektívny výkon roka získali ocenenie Veronika Velez - Zuzulová, Petra Vlhová, Matej Falat a Andreas Žampa, ako členovia kvarteta zjazdového lyžovania z majstrovstiev sveta vo švajčiarskom St. Moritzi.
 
Cenu za mimoriadny prínos pre VŠC Dukla Banská Bystrica si odniesla redakcia časopisu Obrana, ktorá pravidelne v mesačníku rezortu obrany prezentuje Duklu a informuje o športovcoch a ich úspechoch. Medenú plaketu za mimoriadny prínos získal Ivan Kováč, niekdajší športovec Dukly Banská Bystrica, neskôr športový redaktor Rádia Slovensko.
 
Mimoriadne poďakovanie dnes patrilo biochemikovi Róbertovi Mistríkovi, ktorý významne dopomohol k očisteniu mena olympijského víťaza Mateja Tótha v medializovanom prípade nezrovnalostí v jeho biologickom pase. Poďakovanie mu osobne vyjadril riaditeľ VŠC Dukla Banská Bystrica Roman Benčík a chodec Matej Tóth, ktorý môže aj vďaka nemu naďalej hrdo reprezentovať Slovenskú republiku na medzinárodných súťažiach.
 
V kategórii olympijské športy zvíťazil a cenu od ministra obrany SR Petra Gajdoša si prevzal vodný slalomár Alexander Slafkovský, majster Európy a vicemajster sveta 2017. Titul tréner roka si odniesol Stanislav Gejdoš, tréner Alexandra Slafkovského.
 
Osobnosťami, ktoré dnes boli uvedené do Siene slávy boli bývalí športovci: oštepár Jan Železný, vzpierač Martin Tešovič, tréner biatlonu Ladislav Mundil a tréner skokov na lyžiach Peter Schlank.
Obrázok:top
Autor:MO SR - KOd
Autor foto:MO SR - Ivan Kelement
Autor video:
Top správa:Nie
Poradie TOP správ:4
Pridať sociálne buttony?:Áno
Nedávať do galérie:Nie
Nedávať do tlačových správ:Nie
Anglický názov:Military Sports Centre Dukla Banská Bystrica awards the 2017 Best Sportspeople
( !!! nezaklikávať !!! ) Slovenské V4:Nie
Anglická správa aj do V4:Nie

Spolupráca Slovenska a Maďarska v oblasti obrany je nadštandardná, zhodli sa ministri Gajdoš a Simicskó


Dátum:25.01.2018
Správa:
Spolupráca Slovenskej republiky a Maďarska v oblasti obrany je nadštandardná tak na bilaterálnej úrovni, ako aj v rámci medzinárodných organizácií a zoskupení. Zhodli sa na tom minister obrany SR Peter Gajdoš a minister obrany Maďarska István Simicskó, ktorý sa dnes zúčastnil na oficiálnej návšteve Slovenska.

Oblastí, v ktorých spolupracujeme je viacero. Spomeniem naše dlhoročné spoločné pôsobenie na Cypre v misii UNFICYP, kde maďarskí vojaci pôsobia pod našim velením v Sektore 4, ale aj príkladnú spoluprácu v rámci Vyšehradskej štvorky a cezhraničnú spoluprácu v oblasti ochrany vzdušného priestoru, kde aktuálne pripravujeme zmluvu medzi našimi krajinami,“ uviedol minister obrany SR Peter Gajdoš.

Šéf slovenského rezortu obrany ocenil tiež opätovné otvorenie Úradu vojenského pridelenca Maďarska v Bratislave. „Je to jednoznačne potvrdenie našich nadštandardných vzťahov,“ zdôraznil. Zároveň tiež maďarskému kolegovi poďakoval za každoročnú pomoc pri organizovaní pietnej spomienky v obci Hejce, kde si obe krajiny spoločne pripomínajú tragickú nehodu lietadla AN-24.

So Slovenskom sa podieľame na spoločných zahraničných misiách, medzinárodných cvičeniach, máme spoločné veliteľstvá, zriadili sme úrad pridelenca obrany v Bratislave a rozhodne budeme podporovať aj ďalšiu spoluprácu,” povedal minister Simicskó. Ako ďalej zdôraznil, najväčšou hodnotou je bezpečnosť a najdôležitejšie je zaručiť bezpečnosť vlastnej krajine. “Som rád, že Slovensko, ako aj Maďarsko patria z tohto pohľadu medzi najbezpečnejšie krajiny v Európe,” povedal.

Maďarsko je aktuálne predsedníckou krajinou V4, pričom v júli preberá predsedníctvo práve Slovenská republika.  „Rozhodne plánujeme nadviazať už na rozbehnuté projekty a pokračovať v nich. V jednote je sila a uvedomujeme si, že v prípade krajín V4 to platí stonásobne,“ povedal minister Gajdoš.

Ministri dnes hovorili aj spolupráci v rámci PESCO a o slovenskom projekte EuroArtillery, ktorý sa dostal do prvej vlny realizácie. Maďarsko bude pri tomto projekte participovať v úlohe pozorovateľa, pričom v budúcnosti sa bude môcť zapojiť aj ako plnohodnotný člen. Okrem EuroArtillery budú krajiny spolupracovať aj na ďalších štyroch projektoch stálej štruktúrovanej spolupráce. Témou rokovania bola aj modernizácia a možná budúca spolupráca v tejto oblasti.

Ministra Simicskó dnes v rámci oficiálnej návštevy prijme aj štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Lukáš Parízek a predseda Výboru Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť Anton Hrnko.
Obrázok:top
Autor:MO SR - KOd
Autor foto:MO SR - Ivan Kelement
Autor video:
Top správa:Nie
Poradie TOP správ:5
Pridať sociálne buttony?:Áno
Nedávať do galérie:Nie
Nedávať do tlačových správ:Nie
Anglický názov:Ministers Gajdoš and Simicskó agree that the defence cooperation between Slovakia and Hungary is above average
( !!! nezaklikávať !!! ) Slovenské V4:Nie
Anglická správa aj do V4:Nie

P. Gajdoš: 19. január zostane navždy čiernym dňom v histórii našich ozbrojených síl


Dátum:19.01.2018
Správa:
Pietnou spomienkou na vrchu Borsó a v maďarskej obci Hejce si dnes minister obrany SR Peter Gajdoš a šéf maďarského rezortu obrany István Simicskó uctili pamiatku 42 obetí, ktoré pred dvanástimi rokmi zahynuli pri havárii vojenského lietadla AN-24. Slovenskí vojaci zomreli pri návrate z mierovej misie KFOR v Kosove.

 

19. január 2006 zostane navždy čiernym dňom v histórii našich ozbrojených síl a celej Slovenskej republiky. A ani čas, ktorý od tejto tragédie uplynul, nijako nezmierni bolesť, ktorú v nás všetkých zanechala. Aj pri tejto príležitosti chcem preto vyjadriť podporu všetkým pozostalým a ubezpečiť ich, že na ich blízkych nikdy nezabudneme,” povedal minister Gajdoš.

 

Maďarský minister obrany István Simicskó vo svojom príhovore zdôraznil, že v roku 2006 išlo o spoločnú stratu. “Slzy v očiach, tu na tomto mieste, nie sú 12 rokov iba v očiach Slovákov. Nesmútia iba ich srdcia, ale to isté cítime aj my,” zdôraznil.

 

Pamiatku vojakov si prišiel uctiť aj náčelník generálneho štábu Ozbrojených síl SR generál Milan Maxim. Zdôraznil, že príslušníci ozbrojených síl nikdy nezabúdajú na žiadneho zo svojich kolegov, ktorí tragicky zahynuli pri plnení služobných úloh. “Celá táto tragédia je pre nás mementom a zároveň veľkým ponaučením,” povedal.

 

Príslušníkov ozbrojených síl, ktorí zahynuli pri páde lietadla si dnes prišli uctiť aj generálny tajomník Služobného úradu Ministerstva obrany SR Ján Hoľko, Klub generálov SR a v neposlednom rade aj major Martin Farkaš, ktorý ako jediný leteckú tragédiu prežil.

Obrázok:top
Autor:MO SR - KOd
Autor foto:MO SR - Jozef Žiak
Autor video:
Top správa:Nie
Poradie TOP správ:5
Pridať sociálne buttony?:Áno
Nedávať do galérie:Nie
Nedávať do tlačových správ:Nie
Anglický názov:P. Gajdoš: 19 January will forever remain a black day in the history of our Armed Forces
( !!! nezaklikávať !!! ) Slovenské V4:Nie
Anglická správa aj do V4:Nie

Otváracie zasadnutie Fóra OBSE pre bezpečnostnú spoluprácu


Dátum:17.01.2018
Správa:
Pod vedením Slovenskej republiky sa dnes v Hofburgu uskutočnilo prvé otváracie zasadnutie Fóra OBSE pre bezpečnostnú spoluprácu (FBS). Prevzatím insígnií predsedníctva od Srbskej republiky v decembri minulého roka, sa tak Slovenská republika prakticky ujala historicky prvého predsedníctva v tomto formáte.

Zasadnutie pod vedením Slovenskej republiky otvoril štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Lukáš Parízek. V otváracom vystúpení predstavil účastníckym štátom OBSE program slovenského predsedníctva, ktorý sa Slovensko bude snažiť v rámci fóra v nadchádzajúcom štvrťroku v plnej miere presadiť. Slovensko by tak malo pokračovať v rozbehnutých aktivitách súvisiacich s modernizáciou Viedenského dokumentu, ktorý predstavuje kľúčový súbor opatrení v gescii OBSE na podporu budovania dôvery a bezpečnosti. Dôraz bude zároveň kladený na posilnenie vzájomného dialógu, zvyšovanie vzájomnej dôvery, či posilnenie politickej vôle vyrovnať sa s aktuálnymi bezpečnostnými výzvami, najmä s dôrazom na súčasnú nestabilnú bezpečnostnú situáciu vo východných častiach Ukrajiny. Predstavený program, na tvorbe ktorého sa aktívne podieľal aj rezort obrany SR, získal zo strany účastníckych štátov OBSE vysoko pozitívnu odozvu. Najmä pokiaľ ide o jeho aktuálnosť, koncepčnosť, ambicióznosť, no zároveň reálnosť jeho uplatnenia v praxi.

Rezort obrany SR vo vzťahu k OBSE zabezpečuje najmä plnenie záväzkov Slovenskej republiky vyplývajúcich z medzinárodných politicky a právne záväzných dokumentov v oblasti  kontroly zbrojenia, odzbrojenia a opatrení na budovanie dôvery a bezpečnosti.

Celkovo sa počas slovenského predsedníctva v FBS uskutoční šesť zasadnutí, ktoré sa budú dotýkať tém boja proti hrozbám vyplývajúcich z použitia ručných a ľahkých zbraní a skladovania konvenčnej munície, transparentnosti a spoľahlivosti vojenských informácií so zámerom budovania vzájomnej dôvery, či téme medzinárodného úsilia v rámci boja proti nedovolenému šíreniu zbraní hromadného ničenia. Téma, ktorej gestorom je rezort obrany SR bude predmetom diskusie 7. marca 2018, pričom zameraná bude na rozvoj regionálnej vojenskej spolupráce.

Záverečné zasadnutie pod predsedníctvom Slovenskej republiky sa uskutoční 14. marca 2018, pričom samotné predsedníctvo v FBS bude trvať až do ukončenia jarnej prestávky OBSE v apríli 2018.
Obrázok:top
Autor:MO SR - OMV
Autor foto:OSCE
Autor video:
Top správa:Nie
Poradie TOP správ:4
Pridať sociálne buttony?:Áno
Nedávať do galérie:Nie
Nedávať do tlačových správ:Nie
Anglický názov:Opening session of OSCE Forum for Security Co-operation (FSC)
( !!! nezaklikávať !!! ) Slovenské V4:Nie
Anglická správa aj do V4:Nie

P. Gajdoš: V roku 2018 chceme pokračovať v budovaní funkčných a akcieschopných ozbrojených síl


Dátum:15.01.2018
Správa:
Cieľom vedenia rezortu obrany je aj v roku 2018 pokračovať v budovaní moderných, funkčných a akcieschopných profesionálnych ozbrojených síl a naďalej tak napĺňať programové vyhlásenie vlády a program Slovenskej národnej strany. Na dnešnej tlačovej konferencii to uviedol minister obrany SR Peter Gajdoš.
 
“V minulom roku sme vypracovali nosné strategické dokumenty, ktorých základom je Dlhodobý plán rozvoja obrany s dôrazom na výstavbu a rozvoj Ozbrojených síl SR do roku 2030. Na základe neho budeme v tomto roku realizovať systémovú a systematickú modernizáciu,” povedal šéf rezortu obrany. Zároveň zdôraznil, že rezort chce tiež pokračovať v napĺňaní hesla “všetko pre vojaka” tak, aby vojaci mali zabezpečené všetko potrebné z hľadiska výcviku, výstroje a výzbroje.
      
Ako uviedol predseda Výboru Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť a podpredseda Slovenskej národnej strany Anton Hrnko, rezort obrany v uplynulom roku aktívne spolupracoval s branno-bezpečnostným výborom. Minister Gajdoš poslancov informoval tak o modernizačných projektoch, ako aj o kontrole muničných skladov. „Rád by som vyzdvihol transparentnosť ministra obrany a komplexnosť informácií, ktoré výboru predkladal,“ povedal.
 
Predseda poslaneckého klubu Slovenskej národnej strany Tibor Bernaťák zdôraznil, že rezort obrany v uplynulom roku plnil v oblasti legislatívy program Slovenskej národnej strany. “Výsledkom je atraktívnejšia dobrovoľná vojenská príprava, ale aj navýšenie príspevku pre účastníkov národného boja za oslobodenie a vdovcom a vdovám po nich,” uviedol. A rovnako tak lepšie podmienky pre vojakov aktívnych záloh, ktoré boli už schválené vládou a čaká ich ešte legislatívny proces v rámci Národnej rady SR.
 
Generálny tajomník služobného úradu Ministerstva obrany SR Ján Hoľko, ktorý je zároveň koordinátorom pre tvorbu a realizáciu strategických dokumentov zdôraznil, že Dlhodobý plán, je historickým plánom investícií, ktorý 25 rokov absentoval. “Ide o nosný dokument pre systémovú a systematickú prácu, ktorý obsahuje základné ciele v oblasti modernizácie, personálu a budúcej podoby ozbrojených síl,” vysvetlil.
 
Aj v roku 2018 chce rezort obrany plniť svoje medzinárodné záväzky orientované na proeurópske a proatlantické smerovanie, implementovať strategické dokumenty v praxi a pokračovať v zmysluplnej modernizácii. “A predovšetkým chceme nastaviť systémové riešenie personálnej politiky a s ňou súvisiace zmeny príslušnej legislatívy,” zdôraznil minister Gajdoš. Prioritou naďalej zostáva aj to, aby občania ozbrojeným silám dôverovali a vedeli, že sa na ne môžu vždy spoľahnúť.
Obrázok:top
Autor:MO SR - KOd
Autor foto:MO SR - Ivan Kelement
Autor video:
Top správa:Nie
Poradie TOP správ:5
Pridať sociálne buttony?:Áno
Nedávať do galérie:Nie
Nedávať do tlačových správ:Nie
Anglický názov:P. Gajdoš: In 2018 we want to continue building a functional and mission capable Armed Forces
( !!! nezaklikávať !!! ) Slovenské V4:Nie
Anglická správa aj do V4:Nie
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 >>