MOSR
Ministerstvo obrany Slovenskej republiky
Kutuzovova 8
832 47 Bratislava

www.mosr.sk
tlacove@mod.gov.sk

Infoservis - MO SR


Vojaci zo siedmich krajín si na Slovensku precvičia spoločný zásah v prípade živelných katastrof


Dátum:23.09.2017
Správa:
Vojaci zo siedmich krajín si od nedele 24. septembra budú na cvičisku Váh precvičovať spoločný zásah a pomoc obyvateľstvu v prípade živelných katastrof. Ide v poradí už o 15. ročník cvičenia v rámci projektu TISA, ktorého súčasťou sú Slovensko, Maďarsko, Rumunsko a Ukrajina. Okrem nich sa na cvičení tento rok zúčastnia aj vojaci z USA a Rakúska a pozorovatelia z Českej republiky. Celkovo pôjde o 327 profesionálov, vrátane zložiek rezortu vnútra a príslušníkov Slovenského Červeného kríža.

Cvičenie je od roku 2002 každoročne organizované v rámci mnohonárodného projektu TISA na princípe rotácie 4 partnerských krajín - Maďarska, Rumunska, Slovenska a Ukrajiny. Poslaním vojakov a ďalších zložiek domáceho krízového manažmentu z týchto krajín je poskytovanie pomoci miestnemu civilnému obyvateľstvu v prípade katastrof v povodí rieky TISA. Cieľom je tiež zúčastňovať sa na znižovaní škôd po katastrofách a odstraňovaní následkov živelných pohrôm v tejto oblasti. Profesionálne zručnosti si precvičujú v dvoch rovinách. Veliteľsko-štábna časť sa koná v centre simulačných technológií v Akadémii ozbrojených síl v Liptovskom Mikuláši a praktická časť v obci Kráľová nad Váhom.

V čase cvičenia sa bude zároveň konať aj zasadnutie riadiaceho výboru „Steering Group“ za účelom prerokovania ďalšieho rozvoja a rozšírenia priestoru zodpovednosti aj na povodie rieky Dunaj. Takéto rozšírenie môže byť strategické napríklad v prípade živelnej pohromy v okolí toku rieky Dunaj, kde v takomto prípade môže Slovensko rovnako počítať s pomocou cezhraničného partnera.
Obrázok:top
Autor:MO SR - KOd
Autor foto:MO SR - ilustračné
Autor video:
Top správa:Áno
Poradie TOP správ:1
Pridať sociálne buttony?:Áno
Nedávať do galérie:Áno
Nedávať do tlačových správ:Nie
Anglický názov:
( !!! nezaklikávať !!! ) Slovenské V4:Nie
Anglická správa aj do V4:Nie

Rezort obrany upozorňuje na presuny vojenskej techniky cez územie Slovenska


Dátum:22.09.2017
Správa:
Ministerstvo obrany SR upozorňuje obyvateľov Slovenska na presuny vojenskej techniky spojeneckých armád, ktoré sú naplánované v termíne od 25. septembra do 1. októbra 2017. Celkovo by malo ísť o  43 cestných presunov a 1 železničný transport. Presuny v nasledujúcom týždni budú súvisieť prevažne s návratom špeciálnych jednotiek z cvičenia z Centra výcviku Lešť a s cvičeniami BLONDE AVALANCHE, TOXIC VALLEY a TRAINING BRIDGE 2017.
 

Obrázok:top
Autor:MO SR - KOd
Autor foto:MO SR - ilustračné
Autor video:
Top správa:Nie
Poradie TOP správ:4
Pridať sociálne buttony?:Áno
Nedávať do galérie:Áno
Nedávať do tlačových správ:Nie
Anglický názov:
( !!! nezaklikávať !!! ) Slovenské V4:Nie
Anglická správa aj do V4:Nie

Vojaci dnes oslavujú Deň Ozbrojených síl SR, minister Gajdoš im poďakoval za prácu v prospech Slovenskej republiky


Dátum:22.09.2017
Správa:
Minister obrany SR Peter Gajdoš dnes pri príležitosti Dňa Ozbrojených síl SR poďakoval všetkým profesionálnym vojačkám a vojakom za ich prácu v prospech Slovenskej republiky. Oficiálne oslavy sa konali v Brezovej pod Bradlom. Ešte pred ich začiatkom si spolu s predsedom Výboru Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť a podpredsedom Slovenskej národnej strany Antonom Hrnkom a náčelníkom Generálneho štábu Ozbrojených síl SR generálom Milanom Maximom uctili na Bradle pamiatku generála Milana Rastislava Štefánika.
 
„História našich ozbrojených síl je bohatá, no ich základným pilierom  vždy boli a vždy aj budú predovšetkým vojaci a vojačky. Môžeme mať tú najmodernejšiu techniku, no bez kvalitného ľudského potenciálu nedokážeme garantovať primárnu úlohu, a tou je zabezpečenie obranyschopnosti Slovenskej republiky,“ zdôraznil minister Gajdoš. Ako dodal, jeho poďakovanie patrí všetkým vojačkám a vojakom, vrátane tých, ktorí si dnes sviatok ozbrojených síl pripomínajú v rámci svojho pôsobenia v zahraničných operáciách a misiách. Ráno sa s ich veliteľmi spojil prostredníctvom videohovorov.
        
Ako uviedol generál Maxim, história a zvlášť tá vojenská, je pre vojakov veľmi dôležitá. „Preto si každý rok pripomíname tento deň, ktorý je z historického pohľadu jeden z našich najdôležitejších. Hrdo sa hlásime k predkom z roku 1848,“ povedal. Rovnako tiež poďakoval vojakom za ich prácu, ako aj ich rodinám za podporu. Práve 22. september 1848 bol dňom víťazného boja slovenských dobrovoľníkov. Preto si ozbrojené sily pripomenuli svoj sviatok dnes aj priamo pri Pamätníku hurbanovských bojov na Prietržskej ceste. Symbolickou minútou ticha si zároveň uctili pamiatku tých profesionálnych vojakov, ktorí zahynuli pri plnení svojich úloh.
Obrázok:top
Autor:MO SR - KOd
Autor foto:MO SR
Autor video:
Top správa:Áno
Poradie TOP správ:2
Pridať sociálne buttony?:Áno
Nedávať do galérie:Nie
Nedávať do tlačových správ:Nie
Anglický názov:
( !!! nezaklikávať !!! ) Slovenské V4:Nie
Anglická správa aj do V4:Nie

Vedenie rezortu obrany predstavilo zástupcom médií nové strategické dokumenty Slovenskej republiky


Dátum:21.09.2017
Správa:
Minister obrany Slovenskej republiky Peter Gajdoš dnes spolu s náčelníkom generálneho štábu generálom Milanom Maximom, národným riaditeľom pre vyzbrojovanie genmjr. Danielom Zmekom a generálnym riaditeľom Sekcie riadenia obrany, výstavby ozbrojených síl a obranného plánovania brig. generálom Josefom Pokorným predstavili na neformálnom stretnutí zástupcom médií strategické dokumenty. Diskutovali o Obrannej  a Vojenskej stratégii Slovenskej republiky  a Dlhodobom pláne rozvoja obrany s dôrazom na výstavbu a rozvoj Ozbrojených síl SR s výhľadom do roku 2030.
 
Všetky spomenuté dokumenty nadväzujú na aktualizovanú Bezpečnostnú stratégiu SR, ktorú pripravil rezort diplomacie. Ako uviedol šéf rezortu obrany Peter Gajdoš prioritou Ministerstva obrany SR pod vedením Slovenskej národnej strany je aj naďalej pokračovať v systémovom a systematickom rozvoji a budovaní ozbrojených síl. „A to tak, aby to boli moderné, akcieschopné a dôveryhodné sily disponujúce adekvátnym potenciálom, schopné zaručovať obranu Slovenskej republiky a podieľať sa na kolektívnej obrane v rámci NATO a EÚ,“ povedal.
 
Pri samotnej modernizácii chce rezort uplatňovať princíp „hodnota za peniaze“.  „Tak, aby peniaze daňovníkov boli využité čo najefektívnejšie. A dôležité je aj to, aby do modernizácie ozbrojených síl boli v maximálnej možnej miere zapojené kapacity domáceho obranného priemyslu s cieľom podporiť rozvoj zamestnanosti, slovenskej ekonomiky a rast HDP Slovenskej republiky,“ vysvetlil minister.
 
„Spracovaním uvedených strategických dokumentov budú mať ozbrojené sily legálny rámec na formuláciu svojich požiadaviek na smerovanie svojho rozvoja a na zdôvodňovanie svojich oprávnených potrieb. Z nášho pohľadu sú tieto dokumenty veľmi dôležité,“ doplnil generál Maxim.
Obrázok:top
Autor:MO SR - KOd
Autor foto:MO SR - Ivan Kelement
Autor video:
Top správa:Áno
Poradie TOP správ:3
Pridať sociálne buttony?:Áno
Nedávať do galérie:Áno
Nedávať do tlačových správ:Nie
Anglický názov:
( !!! nezaklikávať !!! ) Slovenské V4:Nie
Anglická správa aj do V4:Nie

P. Gajdoš: Iné ako proeurópske a proatlantické riešenie budúcnosti nadzvukového letectva nepripúšťam


Dátum:20.09.2017
Správa:
Ministerstvo obrany SR nepripúšťa iné ako proeurópske a proatlantické riešenie budúcnosti nadzvukového letectva. V žiadnom prípade nepočíta s nákupom nových stíhacích lietadiel MiG a odmieta mediálnu kampaň o tom, že sa črtá nová koaličná kríza.  Na tlačovej konferencii to dnes uviedol minister obrany SR Peter Gajdoš. „Ak vláda rozhodne a ministerstvo financií vyčlení požadované a nevyhnutné zdroje na všetky projekty hneď, my sme ihneď po dokončení už rozbehnutých rokovaní o cene a servise pripravení predložiť vláde zmluvné dokumenty v zmysle jej uznesenia. A tak vyriešiť budúcnosť nadzvukového letectva na ďalšie obdobie. A ubezpečujem vás, že iné ako proeurópske a proatlantické riešenie nepripúšťame,“ zdôraznil s tým, že prezbrojenie vzdušných síl je podľa neho nevyhnutné.

„Musíme však dofinancovať aj už zazmluvnené lietadlá Spartan a vrtuľníky Black Hawk. No riešime aj nadzvukové letectvo. Všetko je o zdrojoch - peniazoch, ktoré musí ministerstvo financií a vláda na jednotlivé projekty odsúhlasiť,“ vysvetlil s tým, že kým vo vzdušných silách sa už realizuje výmena, pozemné sily sa nemodernizovali desiatky rokov. „A tu tiež potrebujeme prezbrojiť ruskú techniku za  novú techniku, do výroby ktorej bude výrazne zapojený domáci zbrojársky priemysel v spolupráci s európskymi partnermi,“ dodal.
         
Minister Gajdoš ďalej vysvetlil, že v  súčasnosti v súvislosti s nadzvukovým letectvom rezort rokuje s vládou Spojených štátov amerických a niektorými ďalšími vládami z Európy, vrátane švédskej. „Zmluvné dokumenty, ku predloženiu ktorých nás zaviazala vláda vo svojom uznesení, však zatiaľ nemáme, pretože je potrebné vyrokovať každý detail, podmienky servisu, logistiky a zabezpečenia infraštruktúry,“ vysvetlil s tým, že keď v roku 2016 prevzal vedenie rezortu obrany museli sa začať rokovania so švédskou stranou prakticky od nuly. Ukázalo sa totiž, že švédska strana nemá záujem o prenájom letových hodín v rámci modelu, ako je to napríklad v Českej republike. „Jednoducho takto ich ponuka nebola postavená,“ uviedol a zároveň zdôraznil, že predĺženie životnosti MiGov je len plán B, stále platí variant nákupu lietadiel. Jediným limitom sú finančné možnosti Slovenskej republiky a predloženie korektnej a komplexnej ponuky od možných budúcich dodávateľov.
 
Šéf rezortu obrany dnes zároveň zdôraznil,  že otázka ochrany vzdušného priestoru Slovenskej republiky je pre neho zásadná a bude zabezpečená tak ako doteraz 24 hodín denne, 7 dní v týždni. „No rovnako tak sme povinní garantovať obranyschopnosť Slovenskej republiky, a to pozemných vojskom, ktoré je jadrom našich ozbrojených síl,“ uviedol.

V zmysle dlhodobého plánu rozvoja je  na modernizáciu pozemného vojska  do roku 2030 potrebných viac ako 3 miliardy eur a na dokončenie modernizácie vzdušných síl a obmenu stíhacích lietadiel sú potrebné ďalšie viac ako 2,6 miliardy eur.
Obrázok:top
Autor:MO SR - KOd
Autor foto:MO SR - Ivan Kelement
Autor video:
Top správa:Áno
Poradie TOP správ:4
Pridať sociálne buttony?:Áno
Nedávať do galérie:Áno
Nedávať do tlačových správ:Nie
Anglický názov:
( !!! nezaklikávať !!! ) Slovenské V4:Nie
Anglická správa aj do V4:Nie

Pred 169 rokmi vznikla I. Slovenská národná rada, výročie si na Myjave pripomenul aj minister Gajdoš


Dátum:19.09.2017
Správa:
Minister obrany SR Peter Gajdoš si dnes spolu s predsedom Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre obranu a bezpečnosť a podpredsedom Slovenskej národnej strany Antonom Hrnkom pripomenul na Myjave 169. výročia vzniku I. Slovenskej národnej rady, ktorá položila základy parlamentarizmu a demokracie na Slovensku a sa stala prvým národnopolitickým orgánom Slovákov.

Šéf rezortu obrany v tejto súvislosti pripomenul potrebu vzdelávania mladých ľudí, ale aj budúcich vojakov o histórii slovenského národa. „Na útrapy, bolesti a trápenia minulosti sa dnes dosť zabúda. Som presvedčený o tom, že významné historické udalosti, ktoré súvisia so snahou o svojbytnosť nášho národa, je potrebné si neustále pripomínať. Nič sme nedostali zadarmo," zdôraznil.

Je dôležité pripomínať si jednu z najvýznamnejších udalostí našej novodobej histórie. Náš osud nebol ľahký, museli sme si veľa vytrpieť, aby sme sa dostali do dnešného stavu, že o svojich vlastných záležitostiach si rozhodujeme sami a podľa svojich vlastných predstáv a túžob. Nebolo to vždy tak a mnohí naši predkovia platili krvou a slzami za to, aby sme sa my mali lepšie. A na počiatku slovenského boja za národnú samostatnosť bola Myjava," uviedol predseda branno-bezpečnostného výboru A. Hrnko.

Prvá Slovenská národná rada bola oficiálne ustanovená už 16. septembra 1848 vo Viedni, prvýkrát zasadla práve 19. septembra toho istého roku v Myjave v dome vdovy Anny Kolényovej. 19. september sa od roku 1993 radí medzi pamätné dni Slovenskej republiky a predchádza oslavy Dňa Ozbrojených síl Slovenskej republiky, ktoré sa uskutočnia 22. septembra 2017  v Brezovej pod Bradlom.
Obrázok:top
Autor:MO SR - KOd
Autor foto:MO SR - Ivan Kelement
Autor video:
Top správa:Nie
Poradie TOP správ:5
Pridať sociálne buttony?:Áno
Nedávať do galérie:Nie
Nedávať do tlačových správ:Nie
Anglický názov:
( !!! nezaklikávať !!! ) Slovenské V4:Nie
Anglická správa aj do V4:Nie

Ministerstvo obrany sa ohradzuje voči spochybňovaniu rozhodnutia o modernizácii ozbrojených síl v zmysle dlhodobého plánu


Dátum:19.09.2017
Správa:
Ministerstvo obrany SR sa ohradzuje voči mediálnej kampani, ktorej cieľom je spochybniť rozhodnutie vedenia rezortu o spôsobe zabezpečenia ochrany vzdušného priestoru Slovenskej republiky. Jej garantom sú Vzdušné sily Ozbrojených síl SR a v rámci systému NATINAMDS ju plne zabezpečujú 24 hodín denne 7 dní v týždni. Na tejto skutočnosti nič nemení rozhodnutie pokračovať v nevyhnutnej modernizácii ozbrojených síl v zmysle pripraveného Dlhodobého plánu rozvoja s dôrazom na výstavbu a rozvoj Ozbrojených síl SR s výhľadom do roku 2030, ktorý bude predmetom schvaľovania tak vo vláde, ako aj v Národnej rade Slovenskej republiky. Z pohľadu modernizácie ide o najvýznamnejší dokument za posledných 25 rokov, pretože ako jediný obsahuje investičný plán. A teda pôjde o systémovú modernizáciu, nie o ad hoc nekoncepčné rozhodnutia, ako sme toho boli svedkami v minulosti. Rezort obrany v zmysle dokumentu počíta s dokončením modernizačných projektov vzdušných síl, či už ide o vrtuľníkové, alebo dopravné letectvo a tiež s riešením otázky podoby nadzvukového letectva. Prioritou je však jednoznačne modernizácia pozemného vojska, do ktorého sa desiatky rokov neinvestovalo napriek tomu, že je základom Ozbrojených síl SR. Zdôrazňujeme, že pri modernizácii ministerstvo obrany neuprednostňuje ani v jednom z projektov žiadneho výrobcu, postupuje transparentne v zmysle platnej legislatívy a rozhodnutia vlády SR. Je nám ľúto, že mediálnu kampaň spustili práve vyjadrenia štátneho tajomníka ministerstva obrany za MOST – HÍD Róberta Ondrejcsáka a už tradične „overené a zaručené“ informácie „nezávislých“ bezpečnostných analytikov, ktorí bez akejkoľvek zodpovednosti hodnotia procesy modernizácie ozbrojených síl. Zároveň pripomíname, že štátny tajomník je členom Kolégia ministra obrany SR, na ktorého rokovaní boli všetky strategické dokumenty konsenzom prijaté. Pre modernizáciu tak pozemných, ako aj vzdušných síl sú nevyhnutné zdroje, ktorých potrebu predložil rezort obrany v dlhodobom pláne. Ten je v súčasnosti v medzirezortnom pripomienkovom konaní a len pre ilustráciu pripomíname, že na modernizáciu pozemného vojska je do roku 2030 potrebných viac ako 3 miliardy eur a na dokončenie modernizácie vzdušných síl a obmenu stíhacích lietadiel sú potrebné ďalšie viac ako 2,6 miliardy eur. V tejto súvislosti odmietame akékoľvek útoky, že ide o hazard, pretože ochrana vzdušného priestoru bude aj naďalej plnohodnotne zabezpečená. Práve naopak, ak by sme modernizáciu ozbrojených síl neriešili systémovo bola by ohrozená schopnosť ozbrojených síl garantovať obranu Slovenskej republiky a byť dôveryhodným partnerom pre spojencov.
Obrázok:top
Autor:MO SR - KOd
Autor foto:MO SR - ilustračné
Autor video:
Top správa:Nie
Poradie TOP správ:4
Pridať sociálne buttony?:Áno
Nedávať do galérie:Áno
Nedávať do tlačových správ:Nie
Anglický názov:
( !!! nezaklikávať !!! ) Slovenské V4:Nie
Anglická správa aj do V4:Nie

Ministerstvo obrany sa ohradzuje voči vyjadreniam na portáli Topky.sk


Dátum:19.09.2017
Správa:
Ministerstvo obrany SR sa ohradzuje voči vyjadreniam na portáli www.Topky.sk, ktorý v článku s názvom: „Špeciálny obrnený transportér zo Slovenska spôsobil na leteckých dňoch v Ostrave šialenstvo“ uvádza, že obrnený transportér Corsac 8x8 bol primárne vyvinutý pre potreby slovenských ozbrojených síl. Rezort obrany nikdy nezadal výrobcovi vozidla spoločnosti MSM GROUP takúto požiadavku. Nákup vozidiel 4x4 a 8x8 bude ministerstvo obrany realizovať v zmysle rozhodnutia vlády SR, a to po schválení Dlhodobého plánu rozvoja obrany s dôrazom na výstavbu a rozvoj Ozbrojených síl SR s výhľadom do roku 2030 vládou a Národnou radou SR. Návrh riešenia nákupu vozidiel predloží Ministerstvo obrany SR v zmysle uznesenia vlády tak, aby boli do celého procesu v maximálnej možnej miere zapojené kapacity domáceho obranného priemyslu s cieľom podporiť rozvoj zamestnanosti, slovenskej ekonomiky a rast HDP.
Obrázok:top
Autor:MO SR - KOd
Autor foto:MO SR - ilustračné
Autor video:
Top správa:Nie
Poradie TOP správ:5
Pridať sociálne buttony?:Áno
Nedávať do galérie:Áno
Nedávať do tlačových správ:Nie
Anglický názov:
( !!! nezaklikávať !!! ) Slovenské V4:Nie
Anglická správa aj do V4:Nie

Na Slovensku cvičia vojenskí chemici z 10 krajín


Dátum:19.09.2017
Správa:
Vo Výcvikovom a testovacom centre radiačnej, chemickej a biologickej ochrany (VTC RCHBO) Zemianske Kostoľany sa v týchto dňoch koná už 5. ročník medzinárodného cvičenia Toxic Valley 2017. Celkovo 168 špecialistov na toxické chemické látky z 10 krajín bude na Slovensku cvičiť do 29. septembra 2017.
 
Cieľom cvičenia je precvičiť tímy so špecializáciou na odber vzoriek a mobilné identifikačné laboratória v identifikácií toxických, ako aj toxických priemyselných látok v súlade so štandardmi NATO. Práve výcvikové centrum na Slovensku je jedinečné tým, že vojaci v ňom môžu cvičiť s ostrými chemickými látkami.
 
Pre cvičiacich sú pripravené scenáre s  výzvami, ktoré preveria ich odbornú a odborno-taktickú pripravenosť. Výcvikové a testovacie centrum umožňuje, aby si  precvičili a zjednotili postupy odberu vzoriek, identifikáciu toxických chemických látok, dekontamináciu a samotnú spoluprácu tímov pri plnení ich odborných úloh s reálnymi toxickými chemickými látkami.
 
Na samotnom cvičení participujú príslušníci ozbrojených síl Slovenska, Belgicka, Českej republiky, Francúzska, Maďarska, Poľska,  Slovinska a USA. Ako pozorovatelia sa na cvičení zúčastňujú vojaci z Nemecka a z Veľkej Británie. 
 
Aktivity sú rozdelené do dvoch častí, z ktorých prvá, cvičenie odberových tímov, bude trvať do 22. septembra 2017. V druhej časti, ktorá bude trvať od 25. septembra do 29. septembra 2017 si svoje schopnosti precvičia posádky mobilných chemických identifikačných laboratórií.
Obrázok:top
Autor:MO SR - KOd
Autor foto:MO SR - ilustračné
Autor video:
Top správa:Nie
Poradie TOP správ:5
Pridať sociálne buttony?:Áno
Nedávať do galérie:Áno
Nedávať do tlačových správ:Nie
Anglický názov:
( !!! nezaklikávať !!! ) Slovenské V4:Nie
Anglická správa aj do V4:Nie

R. Ondrejcsák sa prihovoril účastníkom Dní NATO v Ostrave


Dátum:18.09.2017
Správa:
17. septembra 2017 štátny tajomník Róbert Ondrejcsák spolu s ministrom obrany ČR Martinom Stropnickým slávnostne otvorili 17. ročník Dní NATO v Mošnove pri Ostrave, ktoré boli zároveň po ôsmykrát spojené s oslavou Dňa Vzdušných síl AČR.  Ako uviedol v príhovore R. Ondrejcsák, „pre Ministerstvo obrany SR a Slovensko je výnimočnou príležitosťou byť v roku 2017 špeciálnym partnerom Dní NATO, a to po prvýkrát v histórii.
 
Zároveň štátny tajomník MO SR pozval účastníkov jedného z najväčších podujatí tohto druhu v strednej Európe na prehliadku slovenského sektora, v ktorom okrem techniky OS SR a Ministerstva vnútra SR malo svoje stánky aj Združenie bezpečnostného a obranného priemyslu SR, a ktoré spolu s ministrom obrany ČR a námestníkom ministra obrany Jakubom Landovským následne navštívili.
Obrázok:top
Autor:MO SR - KOd
Autor foto:MO SR - KaSTAT
Autor video:
Top správa:Nie
Poradie TOP správ:0
Pridať sociálne buttony?:Áno
Nedávať do galérie:Áno
Nedávať do tlačových správ:Nie
Anglický názov:
( !!! nezaklikávať !!! ) Slovenské V4:Nie
Anglická správa aj do V4:Nie

Rezort obrany upozorňuje na ďalšie presuny vojenskej techniky cez územie Slovenska


Dátum:17.09.2017
Správa:
Ministerstvo obrany SR upozorňuje obyvateľov Slovenska na presuny vojenskej techniky spojeneckých armád, ktoré sú naplánované v termíne od 18. do 24. septembra 2017. Celkovo by malo ísť o 47 cestných presunov, ktoré súvisia prevažne s cvičením BLONDE AVALANCHE a cvičením špeciálnych jednotiek v priestoroch Centra výcviku Lešť. Obyvatelia Slovenska musia v nasledujúcom týždni počítať aj s presunmi väčšieho počtu techniky Ozbrojených síl SR, a to predovšetkým na trase Centrum výcviku Lešť – Rožňava.
Obrázok:top
Autor:MO SR - KOd
Autor foto:MO SR - ilustračné
Autor video:
Top správa:Nie
Poradie TOP správ:6
Pridať sociálne buttony?:Áno
Nedávať do galérie:Áno
Nedávať do tlačových správ:Nie
Anglický názov:
( !!! nezaklikávať !!! ) Slovenské V4:Nie
Anglická správa aj do V4:Nie

Dlhodobý plán rozvoja obrany s dôrazom na výstavbu a rozvoj Ozbrojených síl SR je už v medzirezortnom pripomienkovom konaní


Dátum:14.09.2017
Správa:
Ministerstvo obrany SR dnes predložilo do medzirezortného pripomienkového konania Dlhodobý plán rozvoja obrany s dôrazom na výstavbu a rozvoj ozbrojených síl SR s výhľadom do roku 2030. Takýto strategický dokument, ktorý je výnimočný tým, že predstavuje plán obranných investícií do roku 2030, absentoval v rezorte obrany takmer 25 rokov. Vychádza z Bezpečnostnej, Obrannej a Vojenskej stratégie SR, ktoré reagujú na zmenu bezpečnostnej situácie, stanovujú strategické ciele a návody na ich dosiahnutie.

Prioritou rezortu obrany pod vedením Slovenskej národnej strany je aj naďalej pokračovať v systémovom a systematickom rozvoji a budovaní ozbrojených síl tak, aby to boli moderné, akcieschopné a dôveryhodné sily disponujúce adekvátnym potenciálom, schopné zaručovať obranu Slovenskej republiky a podieľať sa na kolektívnej obrane v rámci NATO a EÚ.  Základným princípom uvedeného plánu je hodnota za peniaze tak, aby peniaze daňovníkov boli využité čo najefektívnejšie.  Na druhej strane, je princípom aj to, aby boli pri modernizácii OS SR v maximálnej možnej miere zapojené kapacity domáceho obranného priemyslu s cieľom podporiť rozvoj zamestnanosti, slovenskej ekonomiky a rast HDP.
 
Dlhodobý plán stanovuje priority rozvoja v oblasti personálu, výzbroje, infraštruktúry a výcviku. Jeho jadrom je zoznam hlavných projektov modernizácie výzbroje, techniky a komunikačných a informačných systémov a infraštruktúry s harmonogramom realizácie a uvedením ich prepojenia na jednotlivé spôsobilosti. Definuje tiež spôsob realizácie projektov, kde je predpoklad zapojenia slovenského obranného priemyslu, európskych riešení, a to najmä v rámci iniciatívy stálej štruktúrovanej spolupráce EÚ (PESCO), ako aj cestu bilaterálnej a multilaterálnej spolupráce.

Dokument je založený na predpoklade, že bude naplnený prísľub voči NATO a súčasne splnená časť podmienok na zapojenie sa do PESCO v rámci EÚ, teda vyčleňovať na obranu dve percentá z HDP (1,6 % z HDP na obranu v roku 2020 a 2 % z HDP v roku 2024)  a z toho poskytovať na modernizáciu minimálne 20 percent.

Plán naznačuje hodnoty súčasných  a budúcich spôsobilostí Ozbrojených síl SR a to z hľadiska ich ceny a  vnútornej kvality, čím  nadväzuje na princíp „hodnoty za peniaze“.

Úspešnosť realizácie dlhodobého plánu sa bude posudzovať dosiahnutím úplných a certifikovaných spôsobilostí, nie iba realizáciou modernizačných projektov bez realizácie ďalších nadväzných krokov. O postupe modernizácie bude vláda SR, ale aj verejnosť informovaná pravidelnými správami, ako aj cestou pravidelného hodnotenia obrany.
Obrázok:top
Autor:MO SR - KOd
Autor foto:MO SR - ilustračné
Autor video:
Top správa:Nie
Poradie TOP správ:4
Pridať sociálne buttony?:Áno
Nedávať do galérie:Áno
Nedávať do tlačových správ:Nie
Anglický názov:SVK Defence Development Plan under discussion in interdepartmental consultations
( !!! nezaklikávať !!! ) Slovenské V4:Nie
Anglická správa aj do V4:Nie

Ministerstvo obrany predstavilo odbornej verejnosti návrh novej Obrannej stratégie SR


Dátum:13.09.2017
Správa:
Ministerstvo obrany SR dnes predstavilo zástupcom mimovládnych organizácií, Združenia bezpečnostného a obranného priemyslu Slovenskej republiky a nezávislým expertom návrh novej Obrannej stratégie SR. Predstaviteľom odbornej verejnosti ju na rokovaní odprezentoval štátny tajomník Róbert Ondrejcsák.
 
Obranná stratégia SR je aktuálne v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Naposledy bola aktualizovaná v roku 2005. Vo svojej novej podobe reaguje na zväčšovanie rizík v meniacom sa bezpečnostnom prostredí. Dáva dôraz na primárnu zodpovednosť Slovenskej republiky za svoju obranu a ako aj plnenie záväzkov vyplývajúcich z medzinárodných zmlúv v oblasti obrany, ktorými je Slovensko viazané, či už v rámci NATO alebo Európskej únie.
 
Rezort obrany zároveň oslovil ďalších 35 subjektov mimovládneho sektora a akademické inštitúcie s avízom o medzirezortnom pripomienkovom konaní a možnosti poslať prípadné podnety. Ministerstvo sa k spolupráci s mimovládnou bezpečnostnou komunitou hlási aj ako k jednému zo svojich záväzkov z Programového vyhlásenia vlády SR. Zároveň však zdôrazňuje, že za tento dokument a jeho obsah nesie zodpovednosť ministerstvo obrany a vláda SR.
Obrázok:top
Autor:MO SR - KOd
Autor foto:MO SR - Pavol Vitko
Autor video:
Top správa:Nie
Poradie TOP správ:5
Pridať sociálne buttony?:Áno
Nedávať do galérie:Áno
Nedávať do tlačových správ:Nie
Anglický názov:
( !!! nezaklikávať !!! ) Slovenské V4:Nie
Anglická správa aj do V4:Nie

Francúzsko-slovenský dialóg o posilnení európskej obrannej spolupráce


Dátum:13.09.2017
Správa:
Štátny tajomník MO SR R. Ondrejcsák  11. septembra 2017 v Paríži rokoval so svojimi rezortnými kolegami, s cieľom nadviazať na závery stretnutia francúzskeho prezidenta E. Macrona a predsedu vlády SR R. Fica, ktorí sa 23. augusta 2017 v Salzburgu dohodli na podpore európskych obranných iniciatív zameraných na posilnenie integračného jadra EÚ.

Štátna tajomníčka MO SR G. Darrieusseq, ako aj generálny riaditeľ Sekcie pre medzinárodné vzťahy a stratégie P. Errera potvrdili zámer Francúzska zostať na čele procesu európskej integrácie konkrétne cez posilnenie vojenských spôsobilostí, operačného pôsobenia, obranného priemyslu a mnohonárodnej spolupráce členských krajín EÚ. Stála štruktúrovaná spolupráca (PESCO), ktorá by túto posilnenú politiku mala obsiahnuť, bude formalizovaná do konca tohto roka. „S francúzskymi kolegami sme sa zhodli na silnom impulze, ktorý PESCO otvára pre spoločné možnosti a riešenia pre naše ozbrojené sily a operačné pôsobenie EÚ v globálnom rozmere“, uviedol po rokovaní štátny tajomník Ondrejcsák.  Na ministerstve zahraničných vecí rokoval R. Ondrejcsák s delegovanou ministerkou pre európske záležitosti N. Loiseau. V tejto súvislosti uviedol, že cieľom bilaterálnych stretnutí bolo vyjasnenie základných kritérií a záväzkov, ktoré budú pre participujúce krajiny záväzné. SR aj na tejto politickej úrovni potvrdila záujem byť súčasťou iniciatív posilňujúcich európske integračné jadro. Téma silno rezonovala aj počas spoločného rokovania ministrov obrany a zahraničných vecí v Tallinne 7.9.2017.

V kontexte historických výročí v priebehu budúceho roka bola francúzskej strane ponúknutá možnosť participovať na oslavách. Štátny tajomník MO SR si položením kvetov pri pamätníkoch uctil pamiatku generála M.R. Štefánika a francúzskych partizánov, ktorí bojovali v Slovenskom národnom povstaní.
Obrázok:top
Autor:MO SR - KaSTAT
Autor foto:MO SR - KaSTAT
Autor video:
Top správa:Nie
Poradie TOP správ:10
Pridať sociálne buttony?:Áno
Nedávať do galérie:Áno
Nedávať do tlačových správ:Nie
Anglický názov:
( !!! nezaklikávať !!! ) Slovenské V4:Nie
Anglická správa aj do V4:Nie

Minister Gajdoš na koferencii k téme branných aktivít


Dátum:12.09.2017
Správa:
Minister obrany SR Peter Gajdoš sa dnes zúčastnil na úvodnej časti konferencie s názvom Občianske branné aktivity v kontexte aktuálneho vývoja, ktorá sa konala pod záštitou predsedu Výboru Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť Antona Hrnka. Na jej organizácii sa podieľali aj Klub generálov SR a Zväz vojakov SR.

„V spoločnosti prirodzene vzniká potreba vedieť sa brániť, je to dokonca legitímne právo našich občanov a je preto našou povinnosťou poskytnúť im také zázemie, aby v prípade potreby vedeli našu vlasť, svojich blízkych a svoj majetok, brániť kvalifikovane,“ povedal v rámci konferencie predseda branno-bezpečnostného výboru a podpredseda Slovenskej národnej strany Anton Hrnko.

Jednou z tém na diskusiu boli aj možnosti spolupráce Ozbrojených síl SR a občianskych združení v oblasti občianskych branných aktivít. Ako uviedol minister obrany SR Peter Gajdoš téma branných aktivít a samotnej prípravy občanov na obranu štátu je pre rezort obrany aktuálna. „Jednou z ciest, ako chceme u občanov vzbudiť záujem o obranu vlasti je aj dobrovoľná vojenská príprava. A takisto sme sfunkčnili systém budovania aktívnych záloh, v rámci ktorého tento rok absolvovali výcvik prví vojaci v zálohe,“ povedal šéf rezortu obrany. Zároveň zdôraznil, že ministerstvo obrany reaguje aj na zmeny bezpečnostného prostredia, čoho dôkazom je, že po 12-tich rokoch pripravilo aktualizáciu Obrannej a Vojenskej stratégie SR a tiež Dlhodobý plán rozvoja obrany s dôrazom na výstavbu a rozvoj Ozbrojených síl SR, ktorý tu doteraz absentoval. „Všetky tieto dokumenty sú pripravené v súlade s našim proeurópskym a proatlantickým smerovaním, ku ktorému sme sa zaviazali v Programovom vyhlásení vlády SR,“ dodal.
 
Obrázok:top
Autor:MO SR - KOd
Autor foto:MO SR - Ivan Kelement
Autor video:
Top správa:Nie
Poradie TOP správ:5
Pridať sociálne buttony?:Áno
Nedávať do galérie:Nie
Nedávať do tlačových správ:Nie
Anglický názov:Minister attends conference on Homeland Defence activities
( !!! nezaklikávať !!! ) Slovenské V4:Nie
Anglická správa aj do V4:Nie

Z misie UNFICYP sa dnes v rámci rotácie vrátilo 92 vojakov


Dátum:12.09.2017
Správa:
Z mierovej misie UNFICYP na Cypre sa v rámci rotácie v rátilo  92 vojakov, z toho 2 ženy. Na slávnostnom nástupe v Nitre ich dnes privítal náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl Slovenskej republiky generál Milan Maxim.

Misia pod mandátom Organizácie spojených národov – UNFICYP je jedna z najstarších mierových misií OSN a zároveň je v počte zastúpenia slovenských vojakov v medzinárodnom krízovom manažmente najrozsiahlejšia. Slovensko je v rámci nej veliacou krajinou v sektore 4. Celkovo OS SR na Cypre pôsobia už takmer 16 rokov, čo z našej krajiny robí spoľahlivého partnera v medzinárodnom spoločenstve.
Obrázok:top
Autor:MO SR - KOd
Autor foto:OS SR - npor. Jana Drusová
Autor video:
Top správa:Nie
Poradie TOP správ:5
Pridať sociálne buttony?:Áno
Nedávať do galérie:Áno
Nedávať do tlačových správ:Nie
Anglický názov:Back from UNFICYP
( !!! nezaklikávať !!! ) Slovenské V4:Nie
Anglická správa aj do V4:Nie

Ministerstvo obrany SR upozorňuje na falošné profily na sociálnej sieti FACEBOOK spájané s rezortom a ozbrojenými silami


Dátum:12.09.2017
Správa:
Ministerstvo obrany SR upozorňuje verejnosť a zástupcov médií na falošné profily na sociálnej sieti FACEBOOK, ktoré sú spájané s rezortom obrany a ozbrojenými silami. Linky na oficiálne profily sú zverejnené na webových stránkach www.mosr.skwww.mil.sk, pričom sú iba tri https://www.facebook.com/mosr.sk/, https://www.facebook.com/Peter-Gajdoš-1789569397953972/ a https://www.facebook.com/ozbrojenesily/. Všetky ostatné profily spájané s vojenskou tematikou, ozbrojenými silami, útvarmi, či ministerstvom obrany nie sú oficiálne a Ministerstvo obrany SR sa od nich a ich obsahu dištancuje. Na túto skutočnosť sme už viackrát upozornili aj správcu sociálnej siete. Vzhľadom na dnešné informácie zverejnené v denníku Plus jeden deň, kde autor cituje vojakov z profilu, ktorý nespravujú Ozbrojené sily SR, na to upozorňujeme aj týmto spôsobom.
Obrázok:top
Autor:MO SR - KOd
Autor foto:MO SR - ilustračné
Autor video:
Top správa:Nie
Poradie TOP správ:5
Pridať sociálne buttony?:Áno
Nedávať do galérie:Áno
Nedávať do tlačových správ:Nie
Anglický názov:Beware of false profiles!
( !!! nezaklikávať !!! ) Slovenské V4:Nie
Anglická správa aj do V4:Nie

Minister Gajdoš rokoval s náčelníkom Generálneho štábu Ozbrojených síl Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska, Sirom Stuartom Peachom


Dátum:11.09.2017
Správa:
Minister obrany SR Peter Gajdoš sa dnes na pôde rezortu obrany stretol s náčelníkom Generálneho štábu Ozbrojených síl Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska Sirom Stuartom Peachom. Témou rokovania bola predovšetkým zmena bezpečnostného prostredia v Európe a vo svete, ako aj bilaterálna spolupráca slovenských a britských ozbrojených síl v oblasti výcviku a cvičení. Hovorilo sa aj o dôležitosti prítomnosti Severoatlantickej aliancie v Pobaltí.

„Minulý týždeň sme do medzirezortného pripomienkového konania predložili návrhy dvoch strategických dokumentov Obrannej a Vojenskej stratégie SR a v krátkom čase predložíme na medzirezortné pripomienkovanie aj Dlhodobý plán rozvoja obrany s dôrazom na výstavbu a rozvoj Ozbrojených síl SR s výhľadom do roku 2030. Ide o dokumenty, ktoré sú zásadné jednak z pohľadu zabezpečenia obrany Slovenskej republiky, ako aj budúcej podoby našich ozbrojených síl,“ povedal šéf rezortu obrany.

Náčelník britských Ozbrojených síl dnes na stretnutí prisľúbil, že zváži účasť britského dôstojníka v NFIU na Slovensku. S ministrom Gajdošom hovorili aj o Afganistane, kde sa zhodli na tom, že od roku 2001 nastal v tejto krajine posun. Témou rokovania bola aj situácia v Iraku, potreba udržania exekutívneho mandátu operácie EUFOR Althea v Bosne a Hercegovine a eFP v Pobaltí. Sir Peach tiež ocenil dlhodobé pôsobenie OS SR v misii UNFICYP na Cypre.
Obrázok:top
Autor:MO SR - KOd
Autor foto:MO SR - Ivan Kelement
Autor video:
Top správa:Nie
Poradie TOP správ:5
Pridať sociálne buttony?:Áno
Nedávať do galérie:Nie
Nedávať do tlačových správ:Nie
Anglický názov:Minister Gajdoš meets with UK Chief of Defence Staff Air Chief Marshal Sir Stuart Peach
( !!! nezaklikávať !!! ) Slovenské V4:Nie
Anglická správa aj do V4:Nie

Vo Vojenskom historickom múzeu v Piešťanoch sa dnes verejnosť môže bližšie zoznámiť s prácou ozbrojených zložiek a záchranárov


Dátum:09.09.2017
Správa:
Minister obrany SR Peter Gajdoš dnes v priestoroch Vojenského historického múzea v Piešťanoch otvoril v poradí už 11. ročník Dňa ozbrojených zložiek a záchranných systémov s deťmi.  Ako uviedol toto podujatie poskytuje jedinečný priestor, aby občania, ale predovšetkým deti a mládež, spoznali prácu vojakov, policajtov, hasičov a záchranárov.„Jednoducho ľudí, ktorí sa starajú o bezpečnosť nás všetkých a sú nepretržite pripravení zasiahnuť a pomôcť v krízovej situácii,“ povedal.

Vojenské múzeum zároveň ponúka návštevníkom možnosť spoznať históriu svojej krajiny. „Každý správny vlastenec by ju určite poznať mal. A osobne som presvedčený, že pre našich múzejníkov je česť, ak ju môžu návštevníkom priblížiť pútavou formou práve oni,“ zdôraznil.

Pre návštevníkov bol dnes v areáli múzea pripravený bohatý program. Mimo iného napríklad prelet lietadiel MiG-29, zoskoky parašutistov, show program príslušníkov Čestnej stráže OS SR, ale aj dynamická ukážka 5. pluku špeciálneho určenia Žilina. Novinkou tohto ročníka bolo predstavenie nových exponátov ALIGÁTORa, UAZu 452D a odmínovacieho tanku T-55, ktorý využívali slovenskí vojaci počas pôsobenia v misii Eritreji. Dynamické a statické ukážky svojej činnosti predstavili verejnosti aj policajti, hasiči, colníci, záchranári a Zbor väzenskej a justičnej stráže.
Obrázok:top
Autor:MO SR - KOd
Autor foto:MO SR - Ivan Kelement
Autor video:
Top správa:Nie
Poradie TOP správ:4
Pridať sociálne buttony?:Áno
Nedávať do galérie:Nie
Nedávať do tlačových správ:Nie
Anglický názov:Armed Forces and Rescue Services Corps Day with Children
( !!! nezaklikávať !!! ) Slovenské V4:Nie
Anglická správa aj do V4:Nie

Spomienka na obete holokaustu


Dátum:08.09.2017
Správa:
Na bratislavskom Rybnom námestí sa dnes pri príležitosti Dňa obetí holokaustu a rasového násilia uskutočnila pietna spomienka. Rezort obrany na nej zastupovali štátny tajomník Róbert Ondrejcsák a zástupca náčelníka Generálneho štábu OS SR generálporučík Pavel Macko. 

„Nemôžeme zabudnúť na holokaust rovnako, ako dnes nemôžeme dovoliť žiadnu diskrimináciu na základe rasy, etnicity, náboženstva, či farby pleti. Nemôžeme byť pasívni a musíme nielen odsúdiť, ale aj zastaviť extrémizmus,“ povedal štátny tajomník rezortu obrany.

Na Slovensku je Deň obetí holokaustu a rasového násilia pripomienkou na 9. september 1941, kedy vláda Slovenského štátu vydala diskriminačné nariadenie o právnom postavení Židov známe ako Židovský kódex. Toto nariadenie patrilo k najkrutejším v Európe.
Obrázok:top
Autor:MO SR - Pavol Vitko
Autor foto:MO SR - Pavol Vitko
Autor video:
Top správa:Nie
Poradie TOP správ:5
Pridať sociálne buttony?:Áno
Nedávať do galérie:Nie
Nedávať do tlačových správ:Nie
Anglický názov:Honouring the Holocaust victims
( !!! nezaklikávať !!! ) Slovenské V4:Nie
Anglická správa aj do V4:Nie

Rezort obrany upozorňuje na presuny vojenskej techniky cez územie Slovenska


Dátum:08.09.2017
Správa:
Ministerstvo obrany SR upozorňuje obyvateľov Slovenska na presuny vojenskej techniky spojeneckých armád, ktoré sú naplánované v termíne od 11. do 17. septembra 2017. Celkovo by malo ísť o 52 cestných presunov, ktoré súvisia prevažne s cvičeniami DRAGON-17 a TOXIC VALLEY. Podporu hostiteľskej krajiny budú vojaci zabezpečovať poľským jednotkám. Obyvatelia Slovenska musia v nasledujúcom týždni počítať aj s presunmi väčšieho počtu techniky Ozbrojených síl SR, a to predovšetkým na trase Martin – Centrum výcviku Lešť, Nitra – Sliač, Centrum výcviku Lešť – Rožňava.
Obrázok:top
Autor:MO SR - KOd
Autor foto:MO SR - ilustračné
Autor video:
Top správa:Nie
Poradie TOP správ:5
Pridať sociálne buttony?:Áno
Nedávať do galérie:Áno
Nedávať do tlačových správ:Nie
Anglický názov:
( !!! nezaklikávať !!! ) Slovenské V4:Nie
Anglická správa aj do V4:Nie

Stretnutiu ministrov obrany v Tallinne dominovalo PESCO a reakcia na kybernetický útok


Dátum:07.09.2017
Správa:
Neformálnemu zasadnutiu ministrov obrany v estónskom Tallinne dnes dominovala Stála štruktúrovaná spolupráca (PESCO) a reakcia na kybernetický útok. V rámci zasadnutia Rady pre zahraničné záležitosti vo formáte ministrov obrany členských štátov Európskej únie sa dnes šéfovia rezortov obrany zúčastnili na cvičení „EU CYBRID 2017“, kde reagovali na kybernetický útok voči vojenským štruktúram Európskej únie. Na cvičení sa zúčastnil aj generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.
 
Spoluprácu medzi EÚ a NATO v oblasti kybernetickej obrany považujeme za veľmi dôležitú. Tento názor sme prezentovali aj počas aktivít slovenského predsedníctva v Rade EÚ. A takéto spoločné cvičenia jednoznačne zvyšujú odolnosť voči kybernetickým útokom, preto verím, že budú pokračovať aj naďalej,“ povedal minister obrany SR Peter Gajdoš.
 
Dôležitými témami rokovania v Estónsku bola aj Stála štruktúrovaná spolupráca (PESCO), CARD a Európsky obranný fond, kde šéf slovenského rezortu obrany potvrdil, že tieto iniciatívy majú na Slovensku plnú politickú podporu a chceme byť jednou zo zakladajúcich členov PESCO. „V oblasti  bezpečnosti a obrany sa musíme jednoznačne zamerať na riešenia v rámci EÚ, intenzívnejšiu spoluprácu, ako aj zvyšovanie interoperability európskych obranných spôsobilostí,“ zdôraznil.
 
Ministri dnes diskutovali aj o bezpečnostných výzvach v regióne SAHEL a Afrického rohu, a to predovšetkým v kontexte využitia misií a operácií Spoločnej bezpečnostnej a obrannej politiky.  „Musíme naplno využiť tento potenciál a posilniť našu angažovanosť tam, kde bezpečnostné hrozby a nestabilita vznikajú. Jednoznačne však podporujeme komplexný prístup Európskej únie v týchto regiónoch,“ povedal šéf slovenského rezortu obrany. V tejto súvislosti tiež pripomenul náš príspevok v rámci operácie EUNAVFORMED SOPHIA v Stredozemnom mori.
Obrázok:top
Autor:MO SR - KOd
Autor foto:MO SR - KOd, EE PRESS, Polish MoD - Robert Suchy
Autor video:
Top správa:Nie
Poradie TOP správ:5
Pridať sociálne buttony?:Áno
Nedávať do galérie:Nie
Nedávať do tlačových správ:Nie
Anglický názov:Defence Ministers meet in Tallinn
( !!! nezaklikávať !!! ) Slovenské V4:Nie
Anglická správa aj do V4:Nie

Rezort obrany predložil do medzirezortného pripomienkového konania návrh Vojenskej stratégie SR


Dátum:06.09.2017
Správa:
Ministerstvo obrany predložilo do medzirezortného pripomienkového konania návrh Vojenskej stratégie Slovenskej republiky. Predložený návrh vychádza z návrhu novej Obrannej stratégie SR, ktorá je v súčasnosti rovnako v pripomienkovom konaní. Predchádzajúca Vojenská stratégia z roku 2001 bola nahradená Obrannou stratégiou SR v roku 2005.

Ťažisko návrhu Vojenskej stratégie SR je v špecifikovaní základných parametrov výstavby a rozvoja Ozbrojených síl Slovenskej republiky v meniacom sa bezpečnostnom prostredí v súlade s ich strategickými cieľmi a úlohami. Na tento strategický dokument nadväzuje Dlhodobý plán rozvoja obrany s dôrazom na výstavbu a rozvoj  Ozbrojených síl Slovenskej republiky s výhľadom do roku 2030, ktorý ministerstvo obrany v krátkom čase predloží taktiež na pripomienkovanie.

Návrh Vojenskej stratégie SR bude po medzirezortnom pripomienkovaní a verejnej diskusii predložený na rokovanie Bezpečnostnej rady SR a vlády SR, ktorá ho predloží Národnej rade Slovenskej republiky.
Obrázok:top
Autor:MO SR - KOd
Autor foto:MO SR - ilustračné
Autor video:
Top správa:Nie
Poradie TOP správ:5
Pridať sociálne buttony?:Áno
Nedávať do galérie:Áno
Nedávať do tlačových správ:Nie
Anglický názov:SVK Military Strategy Proposal
( !!! nezaklikávať !!! ) Slovenské V4:Nie
Anglická správa aj do V4:Nie

Vojenské historické múzeum v Piešťanoch v sobotu opäť obsadia ozbrojené sily aj záchranné zložky


Dátum:06.09.2017
Správa:
Ministerstvo obrany SR pozýva všetky deti aj dospelých na podujatie „Deň ozbrojených zložiek a záchranných systémov s deťmi“, ktoré sa uskutoční v sobotu 9. septembra 2017 vo Vojenskom historickom múzeu v Piešťanoch od 9.30 h. do 17.00 h. Podujatie sa uskutoční pod záštitou ministra obrany Petra Gajdoša.

Návštevníci „Dňa ozbrojených zložiek a záchranných systémov s deťmi“ si budú môcť prezrieť vojenskú techniku a ukážky práce príslušníkov Ozbrojených síl SR. Predstaví sa Vojenská polícia a Čestná stráž OS SR. Na úvod programu preletia stíhacie lietadlá MiG-29. Pre deti sú pripravené aj rôzne súťaže. Okrem vojakov sa počas dňa predstavia verejnosti aj policajti, colníci, hasiči a príslušníci väzenskej a justičnej stráže.
Obrázok:top
Autor:MO SR - KOd / VHÚ
Autor foto:VHÚ Piešťany
Autor video:
Top správa:Nie
Poradie TOP správ:10
Pridať sociálne buttony?:Áno
Nedávať do galérie:Áno
Nedávať do tlačových správ:Nie
Anglický názov:
( !!! nezaklikávať !!! ) Slovenské V4:Nie
Anglická správa aj do V4:Nie
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 >>