MOSR
Ministerstvo obrany Slovenskej republiky
Kutuzovova 8
832 47 Bratislava

www.mosr.sk
tlacove@mod.gov.sk

Minister Glváč na zasadnutí ministrov obrany NATO


top
Minister obrany SR Martin Glváč sa dnes v Bruseli zúčastnil na zasadnutí ministrov obrany NATO. Rokovanie sa nieslo v duchu blížiaceho sa májového summitu NATO v Chicagu, od ktorého sa očakáva prijatie spoločného rozhodnutia spojencov o budúcnosti operácie ISAF v Afganistane a možnostiach a potrebách Aliancie v budúcnosti.

Minister Glváč ubezpečil partnerov, že vláda Slovenskej republiky bude pokračovať v plnení svojich záväzkov voči NATO a bude podporovať silné transatlantické väzby. „Slovenská republika musí v nasledujúcich rokoch vykonať fiškálnu konsolidáciu v súlade s novými záväzkami v rámci Európskej únie. Zároveň sme si vedomí, že pokračujúce znižovanie obranných výdavkov je v dlhodobom horizonte neudržateľné, " povedal Glváč na zasadnutí.

Ministri obrany NATO diskutovali o spôsoboch, ako zabezpečiť získanie a udržanie potrebných aliančných spôsobilostí, a to aj v období poznačenom finančnou krízou. Spojenci od chicagskeho summitu očakávajú schválenie Obranného balíka v nadväznosti na koncept Inteligentnej obrany ( Smart Defence). Práve prostredníctvom tohto konceptu sa členské krajiny sústreďujú viac na priority, špecializáciu a medzinárodnú spoluprácu v oblasti modernizácie. Podľa generálneho tajomníka NATO Andersa Fogha Rasmussena je ďalším očakávaným cieľom summitu aj pokrok v Iniciatíve prepojených síl (Connected Forces Initiative), ktorá zabezpečí, že aliančné sily budú schopné spolupracovať v oblasti výcviku, spoločných cvičení a kompatibilného vybavenia. „Ubezpečíme sa o tom, že naša Aliancia má moderné, nasaditeľné a navzájom prepojené sily, ktoré potrebujeme v budúcej dekáde a v ďalšej budúcnosti," konštatoval Rasmussen.

Všetky iniciatívy zamerané na budovanie spôsobilostí pod hlavičkou Obranného balíka je podľa ministra Glváča treba vnímať ako prepojené a vzájomne sa doplňujúce. „Z praktických dôvodov by sme zrejme mali uvažovať  aj o tom, ako "labyrint" týchto iniciatív ďalej zjednodušiť," povedal Glváč. Podľa ministra je obranné plánovanie NATO v tomto smere najlepším nástrojom na ich implementáciu, keďže musí vhodným spôsobom zohľadňovať a prepájať všetky národné, mnohonárodné a aliančné ciele v oblasti spôsobilostí.

                                                                               


Autor: OS SR - mjr. Milan Vanga, Foto: OS SR - mjr. Milan Vanga - Dátum: 18.04.2012