Náčelník Generálneho štábu OS SR genpor. Peter Vojtek končí vo funkcii, vystriedať by ho mal genmjr. Milan Maxim

Náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR genpor. Peter Vojtek odchádza zo svojho postu zo zdravotných dôvodov. Oznámil to na dnešnej tlačovej konferencii. Minister obrany SR Martin Glváč jeho rozhodnutie akceptoval a oznámil, že na rokovanie vlády predloží návrh na vymenovanie do tejto funkcie genmjr. Milana Maxima.

„Po skutočne veľmi dlhom zvažovaní a porade s mojou rodinou, som sa rozhodol požiadať o odvolanie z funkcie náčelníka generálneho štábu. Služba profesionálneho vojaka je veľmi náročná a napriek tomu, že sa snažím udržiavať v kondícii nie som tak pripravený, aby som mohol s plným nasadením vykonávať túto funkciu,“ uviedol genpor. Vojtek. Zároveň odmietol akúkoľvek súvislosť medzi jeho odchodom z postu náčelníka Generálneho štábu OS SR a kauzou Vojenského spravodajstva.

Za najväčšie úspechy, ktoré sa podarilo dosiahnuť, považuje genpor. Vojtek predovšetkým schválenie Bielej knihy o obrane SR, návrh zákona o štátnej službe profesionálnych vojakov, ktorý je v súčasnosti v legislatívnom procese a nastavenie procesov investovania do výzbroje.  „Som presvedčený, že procesy, ktoré sme naštartovali budú v ozbrojených silách pokračovať,“ povedal genpor. Vojtek.

Minister obrany SR Martin Glváč poďakoval genpor. Vojtekovi za jeho doterajšiu prácu. „Pred pár týždňami ma požiadal o uvoľnenie z funkcie náčelníka generálneho štábu. Touto cestou mu chcem poďakovať za dva roky spoločnej práce a myslím, že o niektorých našich úspechom budeme ešte informovať,“ povedal šéf rezortu obrany. Genpor. Vojtek by sa mal podľa dohody stať jeho novým poradcom pre vojenské záležitosti. „Bude tak môcť osobne dohliadnuť na procesy, ktoré sme úspešne naštartovali,“ povedal šéf rezortu obrany.

Generálmajor Milan Maxim pôsobí v ozbrojených silách od roku 1976. Prešiel všetkými veliteľskými funkciami a 4,5 roka riadil Pozemné sily OS SR. Od roku 2009 pôsobí vo vojenskej diplomacii ako pridelenec obrany v Prahe.
 

Autor: MO SR - KOd, Foto: MO SR - Michal Psota - Dátum: 22.04.2014
Hodnotenie:
Čítanosť: 612


Skočiť na hlavné menu


Skočiť na hlavné menu