P. Gajdoš: Verím, že Legiovlak zaujímavou formou priblíži verejnosti česko-slovenské légie

Minister obrany SR Peter Gajdoš dnes spolu so štátnym tajomníkom Ministerstva dopravy a výstavby SR Petrom Ďurčekom otvorili na železničnej stanici v Žiline prezentáciu  Legiovlaku na Slovensku, ktorý je vernou replikou vlaku česko-slovenských legionárov. 13 vozňov sa bude presúvať cez 9 železničných staníc až do 28. septembra 2017 a bude voľne dostupný širokej verejnosti.
         
„Budúci rok je z pohľadu našej histórie výnimočný. Pripomenieme si 100. výročie vzniku Československej republiky, ako aj ukončenia 1. svetovej vojny. S týmito významnými historickými výročiami sa viaže aj činnosť česko-slovenských légií. Verím, že toto je spôsob, ako sa o nich môžu Slováci dozvedieť viac,“ povedal šéf rezortu obrany. Zdôraznil, že bude rád, ak ho počas leta navštívi čo najviac rodín s deťmi a v septembri sa k nim pridajú aj školy.
 
Štátny tajomník rezortu dopravy a výstavby Ďurček vyzdvihol aj  prínos prezentácie Legiovlaku pre turizmus.„Dúfam, že priláka čo naviac ľudí a budú mať možnosť zoznámiť sa s tým, čo pre nich nadšenci vojenskej histórie pripravili,“ povedal. Zároveň pripomenul, že vlak budú môcť vidieť ľudia v rámci celého Slovenska. Všetkým za spoluprácu poďakoval aj predseda Československej obce legionárskej Pavel Budinský. „Československá obec legionárska je akýmsi spojovateľom minulosti, prítomnosti a budúcnosti a chce byť nositeľom Masarykových i Štefánikových myšlienok o demokracii a slobode jedného národa, vtedy československého dnes, bratských českých a slovenských národov,“ vysvetlil.
 
Legiovlak je projektom Československej obce legionárskej a okrem snahy oceniť zásluhy legionárov chce verejnosti priblížiť aj osobnosti, ktoré sa aktívne podieľali na vzniku prvého spoločného štátu Čechov a Slovákov. Vlaková súprava predstavuje vernú repliku vlaku, ktorou sa naprieč Ruskom po Transsibírskej magistrále prepravovali česko-slovenskí legionári. Pozostáva z vozňa poľnej pošty, teplušky, plukovnej predajne, ubytovacieho, filmového, dielenského, krajčírskeho, zdravotníckeho, štábneho, veliteľského, obrneného a dvoch plošinových vozňov.
 
Prezentácia Legiovlaku sa uskutoční v nasledovných mestách:

1. - 6. augusta 2017 Žilina, železničná stanica
7. - 9. augusta 2017 Dolný Kubín, železničná stanica
11. - 13. augusta 2017 Poprad, železničná stanica
15. - 16. augusta 2017 Medzilaborce, železničná stanica
18. - 20. augusta 2017 Humenné, železničná stanica
22. augusta - 3. septembra 2017 Košice, Hlavná ulica
5. - 10. septembra 2017 Zvolen, osobná stanica
12. - 17. septembra 2017 Nitra, železničná stanica
19. - 28. septembra 2017 Bratislava, Múzeum dopravy

Autor: MO SR - KOd, Foto: MO SR - Ivan Kelement - Dátum: 01.08.2017
Hodnotenie:
Čítanosť: 3972


Skočiť na hlavné menu


Skočiť na hlavné menu