MOSR
Ministerstvo obrany Slovenskej republiky
Kutuzovova 8
832 47 Bratislava

www.mosr.sk
tlacove@mod.gov.sk

Prezident SR Andrej Kiska ocenil zámer zapojiť do projektu obstarania obrnených vozidiel čo najviac slovenských firiem


top
Prezident SR Andrej Kiska, ktorý je zároveň hlavným veliteľom Ozbrojených síl SR ocenil, že vláda a ministerstvo obrany uvažujú, ako zapojiť čo najväčšie množstvo slovenských firiem do projektu obstarania bojových vozidiel pre Ozbrojené sily SR. Zároveň zdôraznil potrebu nevyhnutnej modernizácie, ako aj transparentnosti celého procesu. Uviedol to po dnešnom stretnutí s ministrom obrany SR Petrom Gajdošom a ďalšími predstaviteľmi rezortu.
 
Minister na stretnutí informoval prezidenta o procese obstarania bojových vozidiel, pričom materiál bude už v stredu predmetom rokovania Bezpečnostnej rady SR a vlády a následne ho rezort bližšie predstaví aj verejnosti. „Chcem zdôrazniť, že na produkcii 8x8 by sme sa mali podieľať až v rozsahu 70%, na produkcii bojových obrnených vozidiel 4x4 v prípade priaznivého vývoja až 80%,“ povedal šéf rezortu obrany. Zároveň zdôraznil, že Slovenská republika bude 100% vlastníkom práv na tieto produkty, čo znamená, že ich bude môcť predávať aj do zahraničia. 
 
Pána prezidenta som tiež informoval o tom, akým spôsobom budeme realizovať Dlhodobý plán rozvoja obrany Slovenskej republiky s dôrazom na výstavbu a rozvoj Ozbrojených síl Slovenskej republiky s výhľadom do roku 2030, ktorý bol schválený vládou,“ doplnil minister s tým, že rezort pri tvorbe týchto dokumentov vychádzal z predpokladov dosiahnutia rozpočtu 1,6% HDP do roku 2020 a 2% do roku 2024.
 
Prezident vo svojom vyhlásení vyzdvihol, že v prospech predloženého riešenia svedčí aj analýza Útvaru hodnoty za peniaze. „Modernizácia je záväzkom k našim občanom, k obranyschopnosti našej krajiny aj spojencom,“ zdôraznil prezident SR A. Kiska.


Autor: MO SR - KOd, Foto: MO SR - Ivan Kelement - Dátum: 14.11.2017