MOSR
Ministerstvo obrany Slovenskej republiky
Kutuzovova 8
832 47 Bratislava

www.mosr.sk
tlacove@mod.gov.sk

Infoservis - V4


Bojová skupina EÚ krajín V4 bude od júla opäť v pohotovosti

Obrázok k článku

Bojová skupina Európskej únie krajín V4 bude od pondelka 1. júla opäť v pohotovosti. Slovenská republika deklarovala pre potreby jej nasadenia 229 príslušníkov Ozbrojených síl SR. V pohotovosti bude do 31. decembra 2019. 

 

„Bojová skupina EÚ krajín V4 je určená na plnenie širokého spektra úloh v rámci medzinárodného krízového manažmentu vo vzdialenosti 6000 km od Bruselu. Aj týmto spôsobom sa Slovenská republika podieľa na riešení otázok medzinárodnej bezpečnosti,“ povedal minister obrany SR Peter Gajdoš. Ako ďalej uviedol, bojovú skupinu tvorí celkovo 2250 príslušníkov ozbrojených síl zúčastnených štátov. „Ich pripravenosť potvrdilo certifikačné cvičenie COMMON CHALLENGE 19, ktoré sa uskutočnilo v máji v Poľskej republike,“ doplnil. Zároveň zdôraznil, že ide o pohotovosť a pre reálne nasadenie by bol v zmysle platnej legislatívy potrebný súhlas Národnej rady SR.

 

Príslušníci Ozbrojených síl SR a vojenskí policajti budú v rámci bojovej skupiny pôsobiť vo veliteľských štruktúrach, v dopravnej rote, multifunkčnej čate radiačnej, chemickej a biologickej ochrany, v čate na likvidáciu nevybuchnutej munície, výbušnín a nástrah, ako aj v tíme riadenia presunov a zároveň jednotlivo v ďalších zložkách bojovej skupiny. 

 

V prípade prijatia politického rozhodnutia je bojová skupina EÚ krajín V4 pripravená nasadiť príslušníkov ozbrojených síl na miesto určenia do 10 dní tak, aby nasadené jednotky už mohli plniť úlohy. Jej udržateľnosť je plánovaná na 30 dní a po doplnení až do 120 dní od nasadenia. 

 

Sídlom operačného veliteľstva bojovej skupiny je Krakov. Vedúcou krajinou bojovej skupiny EÚ krajín V4 je Poľská republika, ktorá zároveň plní úlohy v oblasti komunikačných a informačných systémov, ako aj v oblasti spravodajstva a tiež vedúcej krajiny pre jednotku Vojenskej polície. Česká republika je v rámci bojovej skupiny zodpovedná za plnenie úloh v oblasti logistiky a vojenského zdravotníctva. Maďarsko plní úlohy v oblasti ženijných a nebojových spôsobilosti. Do bojovej skupiny EÚ krajín V4 sa na základe vzájomnej dohody zapojí aj Chorvátsko, ktoré bude plniť úlohy v rámci veliteľstva v Krakove.


Autor: MO SR - KOd, Foto: MO SR - ilustračné - Dátum: 29.06.2019
Hodnotenie:
Čítanosť: 3662

Minister Gajdoš rokoval s partermi z V4, Francúzska a Nemecka o spoločných cieľoch v oblasti bezpečnosti

Minister obrany SR Peter Gajdoš dnes v Bruseli rokoval s partnermi z krajín Vyšehradskej skupiny spolu s ministerkami obrany Francúzska a Nemecka. Išlo historicky o prvé stretnutie v tomto formáte, ktoré sa navyše uskutočnilo počas slovenského predsedníctva vo V4.  Hlavnými témami boli najmä spoločné ciele v oblasti obranných iniciatív Európskej únie a Severoatlantickej aliancie, ako aj medzinárodného krízového manažmentu.
 
„Ako predsedajúca krajina Vyšehradskej skupiny sme toto stretnutie iniciovali najmä pre potenciál, ktorý táto spolupráca ponúka. Pretože, aj keď možno nie vždy sme úplne jednotní v čiastkových otázkach, cieľ máme spoločný,“ uviedol minister obrany SR Peter Gajdoš. Ako ďalej zdôraznil, krajiny Vyšehradskej skupiny považujú Francúzsko a Nemecko za významných a strategických partnerov v rámci euroatlantického priestoru. „Toto fórum prinieslo jedinečnú príležitosť na zjednotenie postojov, či výmenu skúseností z minulých, ako aj aktuálnych obranných iniciatív,“ zhodnotil prínos rokovania šéf slovenského rezortu obrany. 
 
Ministri obrany sa venovali aj otázkam Spoločnej bezpečnostnej a obrannej politiky Európskej únie, Stálej štruktúrovanej spolupráci, Vojenskej mobilite, ako aj  rozširovaniu spolupráce medzi EÚ a NATO. Minister obrany Peter Gajdoš informoval partnerov aj o stave vlajkového projektu obrannej spolupráce krajín V4 - Bojovej skupiny EÚ krajín V4, ktorá bude v pohotovosti od júla tohto roka, pričom Vyšehradská skupina už deklarovala zámer aj na vybudovanie ďalšej bojovej skupiny v prvej polovici roka 2023. 
 
Ministri obrany dnes hovorili aj o účasti na misiách a operáciách medzinárodného krízového manažmentu, a to najmä v súvislosti s bojom proti nelegálnej migrácii, či terorizmu. V tejto súvislosti vyzdvihli prínos operácii EUNAVFOR MED Sophia a EUFOR Althea, do ktorých sa zapojila aj Slovenská republika.
 
Súčasťou dnešnej diskusie boli aj pokroky jednotlivých krajín v implementácii Iniciatívy pripravenosti NATO. Partneri zároveň hovorili aj o zvyšovaní výdavkov na obranu, prehlbovaní spôsobilostí a skúsenostiach z pôsobenia v misiách a aktivitách NATO v Afganistane, v Iraku a v Pobaltí.  


Autor: MO SR - KOd, Foto: MO SR - Ivan Kelement - Dátum: 13.05.2019
Hodnotenie:
Čítanosť: 3795

Zamestnanci rezortu obrany a profesionáli vojaci si pripomenuli 74. výročie víťazstva nad fašizmom

Zamestnanci Ministerstva obrany SR a príslušníci Ozbrojených síl SR si dnes v priestoroch rezortu obrany pri príležitosti nadchádzajúceho Dňa víťazstva nad fašizmom a 74. výročia ukončenia 2. svetovej vojny pripomenuli pamiatku všetkých obetí, ktoré prišli o život počas najkrvavejšieho konfliktu v histórii ľudstva.
 
„8. mája 1945 skončila doposiaľ najdesivejšia a najkrutejšia vojna v dejinách ľudstva. Jej obete zažili nesmierne utrpenie, či už na frontoch, alebo v koncentračných táboroch, ktoré boli doslova zhmotnením pekla na zemi,“ povedal minister obrany Peter Gajdoš. „Je však len na ľuďoch, aby porážka, ktorú v roku 1945 fašizmus utrpel, bola trvalá a fašizmus, či akékoľvek zlo už nikdy viac nedostali priestor,“ doplnil.
 
Ako uviedol náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR genpor. Daniel Zmeko, porážka fašizmu a nacizmu nebola iba vojenským víťazstvom, ale predovšetkým víťazstvom nádeje pre budúcnosť slobodnej a demokratickej spoločnosti. Zároveň pri tejto príležitosti upozornil na rastúci extrémizmus v dnešnej spoločnosti.
 
Minister Gajdoš si blížiace sa 74. výročie ukončenia 2. svetovej vojny pripomenie aj v rámci pietnych spomienok vo Zvolene a na Slavíne.

Autor: MO SR - KOd, Foto: MO SR - Ivan Kelement - Dátum: 06.05.2019
Hodnotenie:
Čítanosť: 3755

Ministri obrany krajín V4 rokovali v Prahe pri príležitosti 20. výročia vstupu Českej republiky do NATO

Ministri obrany krajín V4 dnes počas neformálneho stretnutia v Prahe diskutovali o aktuálnych otázkach a možnostiach spolupráce v rámci NATO a EÚ. Zároveň sa spolu s prezidentami zúčastnili na oficiálnych oslavách pri príležitosti jubilejného 20. výročia vstupu Českej republiky do štruktúr Severoatlantickej aliancie.

„Slovensko má v euroatlantických štruktúrach svoje stabilné miesto, no nemenej dôležitá je i regionálna spolupráca, vďaka ktorej je náš hlas v NATO a EÚ silnejší,“ povedal minister obrany Peter Gajdoš.  

Témou dnešného stretnutia bola aj otázka príspevku krajín V4 v rámci medzinárodného krízového manažmentu. V tejto súvislosti informoval minister Gajdoš svojich rezortných partnerov o aktuálnom pôsobení slovenských vojakov v zahraničných operáciách a misiách.

Šéfovia rezortov obrany Vyšehradskej skupiny zároveň diskutovali aj o modernizácii a spolupráci v rámci projektov EÚ. Minister Gajdoš vyzdvihol účasť Slovenskej republiky na 8 projektoch Stálej štruktúrovanej spolupráce PESCO, ako aj slovenský projekt nepriamej palebnej podpory tzv. EuroArtillery. „Podporujeme silné a ambiciózne projekty, ktoré majú potenciál zvýšiť interoperabilitu ozbrojených síl zúčastnených krajín,“ povedal. Diskusia bola zároveň venovaná aj účasti tretích štátov na projektoch PESCO. 

V súčasnosti pôsobí v rámci NATO v zahraničí celkovo 193 príslušníkov Ozbrojených síl SR, pričom doteraz sa ich v misiách a operáciách Aliancie vystriedalo viac ako 8500.

Autor: MO SR - KOd, Foto: MO SR - Ivan Kelement - Dátum: 12.03.2019
Hodnotenie:
Čítanosť: 5116

Delegácia zo Slovenska si vo Varšave pripomenula 20. výročie vstupu Poľska do NATO

Delegácia zo Slovenska si dnes vo Varšave pripomenula 20. výročie vstupu Poľska do NATO. Na oficiálnych oslavách sa zúčastnili predsedovia vlád a ministri obrany členských krajín V4, ako aj predstavitelia NATO. Minister obrany SR Peter Gajdoš dnes zároveň navštívil slovenských vojakov, ktorí v Poľsku pôsobia v rámci štruktúr Aliancie.  

 

„Krajiny Vyšehradskej skupiny s výnimkou Slovenska si tento rok pripomínajú už 20 rokov členstva v NATO. A aj keď  my sme spomedzi partnerov V4 súčasťou Aliancie najkratšie, nič to nemení na tom, že počas 15 ročného členstva sme si rovnako ako naši partneri vybudovali status zodpovedného a rešpektovaného člena a o našom regióne je v NATO počuť,“ uviedol minister Peter Gajdoš.

 

Aktuálne pôsobí v rámci NATO v zahraničí celkovo 193 príslušníkov Ozbrojených síl SR, pričom doteraz sa ich v misiách a operáciách Aliancie vystriedalo viac ako 8500. V Poľsku je v súčasnosti nasadených celkovo 18 slovenských profesionálnych vojakov, z toho 16 v štruktúrach NATO a EÚ a 2 na pozíciách tzv. Národného podporného prvku. V rámci spolupráce uskutočnilo Slovensko spolu s Poľskom v roku 2018 celkovo 18 cvičení, resp. výcvikových aktivít, z čoho 11 sa konalo na území SR.


Autor: MO SR - KOd, Foto: MO SR - Jakub Neubauer - Dátum: 10.03.2019
Hodnotenie:
Čítanosť: 5292

Na Slovensku budú rokovať vojenskí zdravotníci z krajín V4

Na Slovensku sa v dňoch 4. – 6. februára stretnú vojenskí zdravotníci z krajín Vyšehradskej skupiny. Konferencia vojenského zdravotníctva krajín V4, ktorú organizuje Úrad hlavného lekára SR, sa uskutoční v Liptovskom Mikuláši pri príležitosti slovenského predsedníctva v tomto formáte. Na konferenciu prijali pozvanie aj zástupcovia Centra výnimočnosti pre vojenskú medicínu Budapešť a Multinárodného zdravotníckeho koordinačného centra Koblenz. Celkovo sa na podujatí zúčastní 61 zahraničných a 19 slovenských delegátov.

  

Cieľom 1. ročníka tejto medzinárodnej konferencie je prehĺbiť obrannú spoluprácu krajín aj v oblasti vojenského zdravotníctva. Vojenskí lekári a zdravotníci sa budú venovať možným prienikom spolupráce pri odstraňovaní  nedostatkových spôsobilostí, akými je napríklad zdravotnícka evakuácia vzdušnými prostriedkami – MEDEVAC. Venovať sa budú aj oblasti výcvikového procesu, vzdelávania príslušníkov zdravotníckych jednotiek,  ochrany jednotiek počas nasadenia, zdravotníckej podpore pre špeciálne operácie, veterinárnej podpore a zdravotníckej logistike.

 

Konferencia vojenského zdravotníctva krajín V4 (Visegrad Military Medicine Conference - VIMIMED 2019) bude zameraná na výmenu poznatkov medzi zúčastnenými krajinami, nadviazanie užšej spolupráce, zvýšenie interoperability počas spoločného nasadenia, ako aj na podporu vzájomnej spolupráce  v rámci zdravotníckych jednotiek. Zámerom Ministerstva obrany SR je iniciovať pre túto oblasť pravidelné každoročné stretnutia a zintenzívniť vzájomnú spoluprácu.


Autor: MO SR - KOd, Foto: MO SR - Jozef Žiak - Dátum: 03.02.2019
Hodnotenie:
Čítanosť: 4943

V Bruseli sa stretli výcvikové a vzdelávacie centrá NATO, svoje aktivity prezentovala aj Akadémia ozbrojených síl

Akadémia ozbrojených síl generála Milana Rastislava Štefánika (AOS) sa v uplynulých dňoch odprezentovala na Trhu partnerských výcvikových a vzdelávacích centier NATO (PTEC) v Bruseli. Cieľom stretnutia 23 inštitúcií z celého sveta bolo predstavenie aktivít, výmena skúseností, ako aj diskusia o možnostiach ďalšej spolupráce v oblasti vojenského vzdelávania a odborného výcviku. 
 
Akadémia ozbrojených síl získala status PTEC v roku 2004, pričom v roku 2018 sa stala akreditovanou inštitúciou NATO, čo znamená, že spĺňa všetky kritériá na výcvik a vzdelávanie a je oprávnená certifikovať aliančné kurzy. V rámci podujatia v Bruseli predstavila viaceré svoje aktivity, medzi nimi medzinárodný kurz pre vyšších štábnych dôstojníkov, jeho krátkodobé varianty a tiež certifikovaný kurz na operačný stupeň, pričom školenia realizuje aj formou mobilného výcvikového tímu.
 
Odborníci z Akadémie ozbrojených síl poskytujú medzinárodné vzdelávacie a výcvikové aktivity nielen pre krajiny Severoatlantickej aliancie, ale aj pre krajiny Partnerstva za mier (PfP), Stredomorského dialógu, Istanbulskej iniciatívy a Globálneho partnerstva.

Autor: MO SR - KOd, Foto: MO SR - SEKO - Dátum: 30.11.2018
Hodnotenie:
Čítanosť: 6441

Bojovú skupinu EÚ krajín V4 posilní v roku 2019 aj Chorvátsko

Bojovú skupinu Európskej únie krajín V4 posilní v roku 2019 aj Chorvátsko. Na okraj zasadnutia ministrov obrany členských štátov EÚ v Bruseli to dnes potvrdili podpisom nóty o pristúpení Chorvátska ministri obrany Vyšehradskej skupiny spoločne so svojím chorvátskym partnerom. 

 

„Pristúpenie Chorvátska do pripravovanej bojovej skupiny vzišlo zo série rokovaní na expertnej úrovni, pričom potvrdené bolo aj počas minulotýždňového rokovania ministrov obrany V4 v Tatranskej Lomnici. Som presvedčený, že spôsobilosti, ktorými Chorvátsko prispeje, budú dôležitým posilnením tohto zoskupenia,“ povedal minister obrany SR Peter Gajdoš.

 

Témou dnešného zasadnutia ministrov obrany členských štátov EÚ bola tiež spolupráca medzi NATO a Európskou úniou s dôrazom na otázky hybridných a kybernetických hrozieb, ako aj misie a operácie EÚ.

 

Šéf slovenského rezortu obrany počas dnešného rokovania vyzdvihol úlohu operácie EUNAVFOR MED Sophia ako dôležitého nástroja v boji s nelegálnou migráciou.   Slovenská republika v nej aktívne pôsobila od augusta 2017 do júna 2018. Počas rokovania rezonovala aj otázka revízie pravidiel vyloďovania migrantov zachránených plavidlami operácie v medzinárodných vodách, ktorou Taliansko podmieňuje predĺženie mandátu operácie. „Našou ambíciou je v spolupráci s Nemeckom obnoviť slovenský príspevok do operácie v úvode roka 2020, čo som deklaroval aj na dnešnom zasadnutí. Zároveň som tým potvrdil aj náš pozitívny náhľad na vyriešenie súčasného stavu a predĺženie mandátu operácie. Iný scenár si z hľadiska obmedzenia migračnej vlny a boja proti prevádzačským sieťam nesmieme pripúšťať, uviedol minister Gajdoš. 


Autor: MO SR - KOd, Foto: MO SR - KOd - Dátum: 20.11.2018
Hodnotenie:
Čítanosť: 6666

Krajiny V4 vytvoria v najbližších rokoch až dve Bojové skupiny EÚ, výrazne tak prispejú k zvýšeniu jej reakcie-schopnosti na prípadné krízové situácie v jej bezprostrednom susedstve

Bojová skupina krajín Vyšehradskej skupiny bude pre potreby EÚ v pohotovosti v 2. polroku roku 2019. Ministri obrany V4 dnes na spoločnom zasadnutí vo Vysokých Tatrách prijali tiež rozhodnutie pokračovať v tomto koncepte aj v období nasledujúcich rokov. Toto strategické rozhodnutie je možné považovať za jeden z hlavných výstupov obrannej spolupráce krajín V4 počas aktuálne prebiehajúceho predsedníctva SR v tomto formáte. 

„Naše spoločné rozhodnutie vybudovať ďalšiu Bojovú skupinu V4 je výsledkom naozaj úzkej a efektívnej spolupráce krajín Vyšehradskej skupiny a zároveň signálom, že sme pripravení podieľať sa na budovaní silnej, bezpečnej a reakcie schopnej Európy. Tento krok osobne veľmi vítam, pretože priority slovenského predsedníctva sa stávajú skutočnosťou,“ povedal minister obrany SR Peter Gajdoš.
 
Uvedená Bojová skupina V4 by mala byť pre potreby EÚ v pohotovosti v 1. polroku 2023. Rezorty obrany krajín V4 zároveň prehodnocujú možnosť deklarovať tento príspevok po dobu celého roka 2023, čo však bude predmetom ďalšej analýzy.
 
Počas dnešného rokovania sa partneri sústredili aj na koordináciu národných pozícií pred budúcotýždňovým rokovaním ministrov obrany Európskej únie v Bruseli, počas ktorého by mali rezonovať najmä nové obranno-bezpečnostné iniciatívy EÚ s dôrazom na rozvoj Stálej štruktúrovanej spolupráce (PESCO), Európsky obranný fond zameraný na podporu obranného priemyslu členských štátov EÚ, posilňovanie vojenskej mobility, či postupne sa rodiace nástroje zamerané na podporu aktivít medzinárodného krízového manažmentu a budovanie obranných a bezpečnostných kapacít partnerských krajín s cieľom prispieť k riešeniu bezpečnostných výziev v mieste ich vzniku. 
 
„V kontexte aktuálnych diskusií ohľadom európskej obrany a bezpečnosti, nám toto stretnutie poskytlo vynikajúcu príležitosť zdieľať vzájomné pohľady na iniciatívy, ktoré by k jej posilňovaniu mali prispieť a na tvorbe ktorých sa spoločne s ostatnými členskými štátmi EÚ aktívne podieľame. A dnes už vieme, že na budúcotýždňové zasadnutie ministrov obrany EÚ pôjdeme všetci štyria s jasnou a hlavne spoločnou víziou ich rozvoja. Vyšehradská skupina tak naďalej potvrdzuje svoju relevanciu a cit pre konštruktívne návrhy a riešenia,“ dodal šéf slovenského rezortu obrany. 
 
Uvedené iniciatívy samozrejme vytvárajú potenciál aj pre formát V4, a to najmä pokiaľ ide o projekty zamerané na rozvoj obranných spôsobilostí, či podporu rozvoja infraštruktúry v súvislosti s posilnením vojenskej mobility. Táto širokospektrálna téma si však podľa ministrov bude vyžadovať celonárodný prístup so zapojením viacerých ústredných orgánov štátnej správy. O možnostiach využitia týchto príležitostí budú rezorty obrany naďalej diskutovať na expertnej úrovni, s cieľom prezentovať konkrétne návrhy na spoluprácu počas nasledujúceho stretnutia v jari budúceho roka. 
 
“Rokovanie bolo prínosné a slovenskou stranou skvele zorganizované. Okrem budovania V4 EU Battle Group, alebo pokračovania v spoločnom výcviku vidím značný potenciál i v spolupráci na projektoch posilňujúcich naše obranné schopnosti,”povedal minister obrany Českej republiky Lubomir Metnar.
 
Minister obrany Maďarska Tibor Benkö zdôraznil, že spolupráca a kontinuita V4 posilňuje a rovnako tak prispieva aj k jednote Európskej únie a NATO. "Severoatlantická aliancia a Európska únie musia zostať individuálne silné. Nechceme duplicitu a paralelné štruktúry. Chceme vytvárať obranné spôsobilosti, ktoré zabezpečia bezpečnosť a obranu obyvateľom našich krajín," povedal.
 
„Členovia V4 sú krajiny, ktoré keď sa dohodnú, tak dokážu realizovať aj tie najambicióznejšie projekty v oblasti bezpečnosti, alebo posilňovania obranných spôsobilostí. To všetko sú naše priority. Sme pripravení znovu prevziať zodpovednosť a opäť vytvoriť spoločnú bojovú skupinu v roku 2023,“ povedal minister obrany Poľskej republiky Mariusz Błaszczak.
 
Ministri obrany neobišli ani aktuálne iniciatívy na pôde Severoatlantickej aliancie, najmä v kontexte záverov júlového samitu NATO v Bruseli a záväzkov, ktorých plnenie alianční spojenci počas stretnutí hláv štátov a vlád deklarovali najmä v kontexte zvyšovania obranných rozpočtov, rozvoja obranných spôsobilostí a zvýšenia angažovanosti Aliancie pri projektovaní stability v jej bezprostrednom susedstve.

Autor: MO SR - KOd, Foto: MO SR - Ivan Kelement - Dátum: 15.11.2018
Hodnotenie:
Čítanosť: 7024

Krajiny Vyšehradskej skupiny podporia spoluprácu v oblasti vojenského vzdelávania

Obrázok k článku
Vďaka iniciatíve Akadémie ozbrojených síl SR gen. M. R. Štefánika v Liptovskom Mikuláši sa rozšíria možnosti spolupráce v oblasti profesionálneho vojenského vzdelávania. Potvrdili to krajiny V4 slávnostným podpisom Memoranda o porozumení medzi hlavnými vojenskými vzdelávacími inštitúciami týchto krajín.
 
Prvotným cieľom tejto iniciatívy bolo vytvorenie spoločného prístupu v rámci krajín V4 k skvalitneniu výučby aliančných plánovacích a rozhodovacích procesov na operačnej úrovni, ako aj k príprave budúcich expertov na túto problematiku, a to prostredníctvom spoločného koordinovaného úsilia o vytvorenie národných a medzinárodných kurzov v tejto oblasti. Memorandum celkovo rozširuje možnosti spolupráce v oblasti profesionálneho vojenského vzdelávania, ako aj v rámci medzinárodných cvičení študentov kariérnych kurzov a medzinárodných konferencií.
 
Prvým výsledkom tejto spolupráce je vytvorenie a certifikovanie nového medzinárodného kurzu na Akadémii ozbrojených síl s názvom Vstupný kurz plánovania spoločných operácií NATO.
 
Memorandum o porozumení bolo podpísané 13. novembra a predstavuje výsledok intenzívnej spolupráce medzi Akadémiou ozbrojených síl gen. M. R. Štefánika v Liptovskom Mikuláši, Akadémiou vojnového umenia vo Varšave, Univerzitou obrany v Brne a Národnou univerzitou verejnej správy v Budapešti, a to s významnou podporou Veliteľsko-štábnej akadémie Bundeswehru v Hamburgu.

Autor: AOS, Foto: MO SR - ilustračné - Dátum: 15.11.2018
Hodnotenie:
Čítanosť: 6418

V Tatrách začalo dvojdňové zasadnutie ministrov obrany krajín V4

V Tatranskej Lomnici sa dnes začalo oficiálne dvojdňové zasadnutie ministrov obrany krajín Vyšehradskej skupiny (V4). Ide o prvé zasadnutie v tomto formáte počas aktuálneho slovenského predsedníctva vo V4.

„Heslom slovenského predsedníctva je „Dynamický Vyšehrad pre Európu“. V oblasti obrany má špeciálny význam, pretože je dôležité, aby sme bezpečnostným výzvam čelili jednotne a v reakciách postupovali spoločne. V rámci nášho predsedníctva preto pokračujeme v nastavenom trende aktívnej spolupráce v súlade s Dlhodobou víziou V4 v oblasti prehlbovania obrannej spolupráce. Tento formát zároveň považujeme za efektívny nástroj presadzovania našich spoločných pozícii smerom k aktuálnym obranno-bezpečnostným iniciatívam EÚ a aktuálnym otázkam na pôde Severoatlantickej aliancie,“ uviedol minister obrany SR Peter Gajdoš. Ako ďalej poznamenal, s partnermi dnes hovorili predovšetkým o vzájomnej regionálnej spolupráci v oblasti rozvoja obranných spôsobilostí, ich potenciálneho spoločného obstarávania, ako aj o podpore obranného priemyslu krajín V4.

Ministri zároveň zhodnotili aktuálny stav prípravy spoločnej Bojovej skupiny EÚ krajín V4 (V4 EU BG), ktorá bude pre potreby EÚ v pohotovosti v 2. polroku 2019, teda bezprostredne po ukončení slovenského predsedníctva vo V4, ako aj Spoločného veliteľstva podpornej logistickej skupiny krajín V4 (JLSG HQ). Krajiny V4 rozvíjajú vzájomnú spoluprácu aj v oblasti vojenského vzdelávania, výcviku a cvičení. V tejto súvislosti bolo včera vo Varšave podpísané Memorandum o porozumení so zámerom podporiť iniciatívy profesionálneho vojenského vzdelávania V4, dnes bola v Pezinku úspešne zakončená Konferencia pre synchronizáciu výcviku, cvičení a vzdelávania V4, no a úplnou novinkou je Konferencia vojenského zdravotníctva krajín V4 - VIMIMED 2019, ktorá sa na Slovensku uskutoční 4. – 6. februára 2019.

Oficiálny pracovný program ministrov bude pokračovať vo štvrtok, pričom medzi hlavné témy bude patriť najmä koordinácia postupov pred blížiacim sa budúco-týždňovým zasadnutím rady pre zahraničné záležitosti EÚ vo formáte ministrov obrany v Bruseli, najmä s dôrazom na aktuálne obranno-bezpečnostné iniciatívy EÚ a zhodnotenie júlového samitu NATO.

Autor: MO SR - KOd, Foto: MO SR - Ivan Kelement - Dátum: 14.11.2018
Hodnotenie:
Čítanosť: 7105

Ministri obrany krajín V4 vydali spoločnú deklaráciu k samitu členských krajín NATO v Bruseli

Obrázok k článku
Ministri obrany krajín V4 vydali pri príležitosti samitu NATO v Bruseli spoločnú deklaráciu, v ktorej sa zhodli, že úzka regionálna spolupráca v oblasti obrany má významnú pridanú hodnotu pri definovaní a uplatňovaní účinných kolektívnych riešení. Zdôraznili v nej, že spravodlivé zdieľanie výdavkov na obranu medzi všetkými členmi Aliancie je pilierom jednoty a solidarity NATO. Zároveň potvrdili, že plnenie záverov samitu z Walesu a z Varšavy je v tejto oblasti kľúčové. Zopakovali tiež ambíciu napĺňať záväzky spojené s navyšovaním výdavkov na obranu vo výške 2 % HDP do roku 2024.
          
Spoločne tiež vyjadrili odhodlanosť prispieť do ďalšieho zvyšovania vojenskej pripravenosti Aliancie tým, že spolu s ostatnými ministrami členských krajín NATO podporili implementáciu Iniciatívy pripravenosti NATO. Ďalej zdôraznili význam 360-stupňového prístupu Aliancie aj tým, že deklarovali záväzok pokračovať v misii Resolute  Support v Afganistane. Taktiež vyjadrili podporu pre transformáciu a rozšírenie výcvikovej aktivity NATO v Iraku na misiu. Podporili aj spoločné slovensko-poľské úsilie v rámci tejto aktivity s cieľom výcviku irackého personálu v oblasti údržby bývalej sovietskej vojenskej techniky. 
  
Prijatím spoločnej deklarácie zároveň privítali prehĺbenie spolupráce medzi NATO a EÚ a jej zintenzívnenie najmä v oblasti vojenskej mobility, paralelných a koordinovaných cvičení, boja proti hybridným hrozbám, kybernetickej bezpečnosti, ako aj v oblasti operačnej spolupráce v Stredomorí s cieľom pomôcť pri riešení nelegálnej migrácie. Krajiny V4 tiež konštatujú, že Aliancia posilnila svoju zostavu pre odstrašenie a obranu, pričom demonštruje, že je pripravená reagovať na akékoľvek hrozby z  akéhokoľvek smeru, čoho dôkazom je aj posilnená predsunutá prítomnosť v pobaltských krajinách a v Poľsku, ako aj posilnená úloha Mnohonárodného zboru Severovýchod v poľskom Štetíne a zriadenie Mnohonárodnej divízie Severovýchod v Elblągu.
 
Deklarácia je prvým spoločným výstupom ministrov obrany krajín V4 počas slovenského predsedníctva v tomto regionálnom zoskupení, ktoré Slovenská republika prevzala 1. júla 2018.

Autor: MO SR - OdMV , Foto: nato.int - Dátum: 12.07.2018
Hodnotenie:
Čítanosť: 13635

Slovensko sa zapojí do projektu NATO v oblasti obstarávania a skladovania presne riadenej munície

Minister obrany SR Peter Gajdoš dnes v Bruseli v rámci samitu NATO podpísal so svojimi rezortnými kolegami z 15 krajín NATO, ako aj s ministrami obrany Rakúska, Fínska a Republiky Severné Macedónsko memorandum o porozumení na podporu projektu LBDM - Land Battle Decisive Munitions. Cieľom tohto projektu je podporiť mnohonárodnú spoluprácu v obstarávaní a skladovaní presne riadenej munície. 

 

V rámci dnešného rokovania Severoatlantickej rady lídri Aliancie vyjadrili podporu integračným snahám Gruzínska a Ukrajiny. V súlade s aliančnou politikou otvorených dverí ich podporuje aj Slovensko. „Samozrejme, môžeme deklarovať, že sme pripravení pomôcť týmto krajinám v prístupovom procese. V prípade Ukrajiny budeme pokračovať ako vedúca krajina vo Zvereneckom fonde v oblasti likvidácie nevybuchnutej munície a boja s improvizovanými výbušnými zariadeniami. V Gruzínsku bude zase naďalej pôsobiť náš expert na obranné vzdelávanie v rámci iniciatívy budovania obranných kapacít (Defence Capacity Building),“ uviedol minister obrany SR Peter Gajdoš.

 

Slovenská republika ako súčasná predsednícka krajina Vyšehradskej skupiny spolu s ostatnými členskými štátmi vydali na okraj samitu spoločné vyhlásenie ministrov obrany krajín V4, ktorými krajiny deklarujú zvyšovanie obranných výdavkov  a pokračujúce plnenie záväzkov, ktoré z členstva v NATO vyplývajú. 


Autor: MO SR - KOd, Foto: MO SR - Ivan Kelement - Dátum: 12.07.2018
Hodnotenie:
Čítanosť: 10877

Prioritami v oblasti obrany počas slovenského predsedníctva vo V4 bude príprava Bojovej skupiny EÚ, spoločná ochrana vzdušného priestoru, či spolupráca v rámci PESCO

Obrázok k článku
Slovenská republika dnes oficiálne prevzala predsednícku úlohu v rámci Vyšehradskej skupiny (SK PRES V4). Ministerstvo obrany SR sa v oblasti obrany a bezpečnosti počas ročného predsedníctva zameria predovšetkým na prípravu Bojovej skupiny Európskej únie krajín V4 a Veliteľstva spoločnej logistickej podpornej skupiny V4, ktoré krajiny V4 spoločne budujú v prospech NATO. Dominantnými témami v rámci prehlbovania vzájomnej spolupráce budú výmena skúseností v rámci iniciatívy PESCO a koordinácia národných postojov nielen v rámci formátu Vyšehradskej skupiny, ale aj v NATO a EÚ.  
 
„Vyšehradská skupina je dnes silnou značkou, ktorej vplyv presahuje hranice regionálnej spolupráce. A vďaka mnohým spoločným postupom v zásadných otázkach je rešpektovaným zoskupením aj v štruktúrach NATO a EÚ. A aj napriek viacerým globálnym krízam, zaznamenali krajiny V4 dynamický rozvoj a stabilný pokrok, ktorý je badateľný aj v rámci príspevku krajín V4 k bezpečnosti euroatlantického priestoru. Aj táto skutočnosť potvrdzuje adekvátnosť hlavného motta SK PRES V4, ktorý je možné nájsť aj v samotnom predsedníckom logu: „Dynamický Vyšehrad pre Európu“. Verím, že na všetky doterajšie úspechy nadviažeme aj počas slovenského predsedníctva a rozpracované projekty dotiahneme do úspešného konca,“ povedal minister obrany Peter Gajdoš.
 
Okrem pokračovania v príprave Bojovej skupiny EÚ krajín V4, ktorá bude v pohotovosti v druhej polovici roka 2019, teda bezprostredne po ukončení slovenského predsedníctva, má rezort obrany ambíciu pokračovať v prehlbovaní spolupráce aj v oblasti obranného plánovania, rozvoja vojensko-technických spôsobilostí, vzdelávania, výcviku, cvičení, vojenskej medicíny, či spoločnej ochrany vzdušného priestoru. Počas predsedníctva má rezort obrany v pláne otvoriť aj diskusiu o prípadnom spoločnom projekte PESCO v rámci niektorej z ďalších fáz tejto iniciatívy.
 
Aj počas slovenského predsedníctva budú krajiny upriamovať svoju pozornosť na pomoc a podporu Ukrajine a ostatným dôležitým partnerským krajinám v Európe formou odovzdávania skúseností a podpory pri realizácii reforiem bezpečnostného sektora. Zamerajú sa aj na posilňovanie vzájomných interakcií EÚ a NATO, a to v súlade so Spoločnou deklaráciou lídrov EÚ a NATO o posilnení strategickej spolupráce a aktuálnym vývojom na pôde oboch organizácií.

Autor: MOSR - KOd, Foto: MOSR - ilustračné - Dátum: 01.07.2018
Hodnotenie:
Čítanosť: 8983

Minister Gajdoš rokoval s poľským veľvyslancom Leszekom Soczewicom

Spolupráca Slovenska a Poľska je v oblasti obrany dlhodobo na veľmi dobrej úrovni tak v bilaterálnej rovine, ako aj v rámci medzinárodných zoskupení. A obe krajiny majú záujem na posilňovaní vzájomných vzťahov. Počas dnešného stretnutia sa na tom zhodli minister obrany Peter Gajdoš s veľvyslancom Poľskej republiky Leszekom Soczewicom, ktorý rezort navštívil pri príležitosti svojho končiaceho mandátu veľvyslanca v SR. Okrem hodnotenia bilaterálnej spolupráce boli témami aj možnosti jej ďalšieho rozvoja, modernizácia a pôsobenie v misiách a operáciách medzinárodného krízového manažmentu.
 
„Chcem zdôrazniť význam pokračovania našej obrannej spolupráce nielen  v rámci krajín V4, ale aj v NATO a EÚ. Koordinované postoje a kroky v rámci Vyšehradskej skupiny sú prostriedkom na dosiahnutie spoločného cieľa budovania a udržania mieru a stability, a to najmä v čase, keď Európa čelí viacerým výzvam,“ uviedol minister obrany Peter Gajdoš. Zároveň ocenil udelenie poľských vojenských medailí slovenským vojakom za ich výnimočný výkon počas pôsobenia v operácii NATO Resolute Support v Afganistane a EUFOR ALTHEA v Bosne a Hercegovine.
 
V súvislosti s regionálnou spoluprácou informoval minister Gajdoš veľvyslanca Soczewica aj o prioritách slovenského predsedníctva vo Vyšehradskej skupine, ktoré Slovensko po Maďarsku prevezme v júli tohto roka. Ako uviedol, Slovenská republika bude pokračovať v príprave bojovej skupiny V4, ktorá bude v pohotovosti v druhej polovici roka 2019. Zároveň zdôraznil, že medzi priority v rámci zabezpečenia obrany a bezpečnosti všetkých krajín V4 patrí aj dohoda V4 Cross Border Operations (V4 CBO).
 
Témou stretnutia bolo aj prehlbovanie obrannej spolupráce členských štátov Európskej únie prostredníctvom iniciatívny PESCO, v rámci ktorej sa bude slovenský projekt delostreleckej podpory „EuroArtillery“ realizovať v prvej fáze všetkých projektov.

Autor: MO SR - KOd, Foto: MO SR - Ivan Kelement - Dátum: 11.06.2018
Hodnotenie:
Čítanosť: 8848

Minister P. Gajdoš na rokovaní V4: Základom úspechu nášho regiónu je spolupráca

Minister obrany Peter Gajdoš sa dnes v Budapešti zúčastnil na stretnutí ministrov obrany krajín Vyšehradskej skupiny. Spolu s ostatnými predstaviteľmi rezortov obrany sa zhodli na potrebe jednotných postojov a silnej vzájomnej regionálnej spolupráci, pričom rokovali aj o príprave na samit NATO 2018. Ten sa bude konať v júli tohto roka, počas slovenského predsedníctva vo Vyšehradskej štvorke. 
 
„Je vždy lepšie, ak ideme na samit prezentovať jednotný názor, pretože tak máme väčšiu šancu dosiahnuť konsenzus aj v širšom fóre. Uvedomujeme si, že základom úspechu nášho regiónu je spolupráca. Podporujeme navyšovanie investícií do obrany, modernizácie, ako aj zintenzívnenie spolupráce medzi NATO a EÚ. Rokovali sme tiež o transformácii výcvikovej aktivity v Iraku, v rámci ktorej pôsobia aj naši vojaci na nebojovú misiu, ktorá bude navrhnutá na blížiacom sa samite NATO,“ povedal minister obrany Peter Gajdoš a zároveň dodal, že Slovensko aj naďalej podporuje prístup, ktorý venuje rovnakú pozornosť južnému, ako aj východnému krídlu NATO. 
 
Ministri obrany krajín V4 sa zhodli aj na potrebe zintenzívnenia spolupráce v rámci NATO aj EÚ. V prípade Európskej únie sa venovali jej novým obranným iniciatívam a tiež projektu vojenskej mobility, ktorého účastníkom sú všetky krajiny V4. Špeciálnu pozornosť venovali potrebe dopracovania pravidiel a riadenia rozpracovaných projektov PESCO. V tejto súvislosti minister obrany Peter Gajdoš vyzdvihol prvé úspechy slovenského projektu nepriamej palebnej podpory „EuroArtillery“ a opätovne ponúkol členom V4 možnosť priamo na ňom participovať. 
 
V súvislosti s nadchádzajúcim predsedníctvom Slovenska vo Vyšehradskej štvorke, ktoré po Maďarsku prevezme v júli 2018,  predstavil minister obrany SR Peter Gajdoš jeho priority. Ambíciou Slovenskej republiky bude koordinovať pozície členov V4 smerom k ďalšiemu prehĺbeniu spolupráce v rámci EÚ. V rámci programu je prioritou aj výmena skúseností krajín V4 s projektmi PESCO, spoločná ochrana vzdušného priestoru, ako aj príprava spoločnej bojovej skupiny V4. Tá bude v pohotovosti bezprostredne po slovenskom predsedníctve, teda v druhej polovici roka 2019.

Autor: MO SR - KOd, Foto: MO SR - KOd - Dátum: 27.03.2018
Hodnotenie:
Čítanosť: 11732