Minister obrany P. Gajdoš navštívil absolventov dobrovoľnej vojenskej prípravy, v diskusii sa zaujímal o ich problémy a návrhy na zlepšenie projektu do budúcnosti

Minister obrany Slovenskej republiky Peter Gajdoš dnes navštívil 79 absolventov dobrovoľnej vojenskej prípravy, ktorí úspešne ukončili základný vojenský výcvik. Šéf rezortu obrany sa v rámci návštevy a neformálnej diskusie s absolventmi dobrovoľnej vojenskej prípravy zaujímal najmä o ich názory a problémy, ako aj o návrhy na zlepšenie tohto projektu do budúcnosti.
 
„Týmto mladým ľuďom patrí moje uznanie za to, že sa rozhodli pohodlie domova alebo letnej dovolenky vymeniť za 11-týždňový vojenský dril a prípravu na obranu svojej vlasti. Sú dôkazom, že národné cítenie pretrvalo aj v generácii, ktorá už pozná ozbrojené konflikty našťastie väčšinou len z médií,“ povedal minister obrany Peter Gajdoš. V súvislosti s diskusiou s absolventmi dodal, že ich podnety sú pre rezort obrany dôležité a budú použité pre zvýšenie záujmu o tento projekt. 
 
Za tú dobu, čo absolvovali 11-týždňový výcvik, spoznali vojenský život, ktorý je odlišný od toho civilného, vyskúšali si a naučili sa základné vojenské činnosti, vojenskú disciplínu a zdvorilosť, čo ich pripraví nielen pre vojenský, ale aj pre civilný život," zhodnotil priebeh 11-týždňového výcviku zástupca veliteľa Základne výcviku a mobilizačného doplňovania pplk. Róbert Parišek. Súčasťou dobrovoľnej vojenskej prípravy bola aj poradová, strelecká, ženijná, spojovacia, zdravotnícka a taktická príprava, ako aj ostré streľby, oboznámenie sa so základnými povinnosťami a život vojaka v poli. Počas výcviku mali účastníci zabezpečené bezplatné ubytovanie, stravu, výstroj a výzbroj, ako aj náhradu cestovného. Účastníci zároveň získali finančný príspevok vo výške viac ako 1100 eur. 
 
Slávnostný nástup, vyradenie a povýšenie 79 absolventov dobrovoľnej vojenskej prípravy, z toho 21 žien a 58 mužov, na vojakov 2. stupňa sa uskutoční v piatok 14. septembra 2018. Predbežne prejavilo záujem o zaradenie do aktívnych záloh 28 z nich a až 27 o ďalšiu kariéru v ozbrojených silách. 

Autor: MO SR - KOd, Foto: MO SR - Ivan Kelement - Dátum: 13.09.2018
Hodnotenie:
Čítanosť: 5971


Skočiť na hlavné menu


Skočiť na hlavné menu