MOSR
Ministerstvo obrany Slovenskej republiky
Kutuzovova 8
832 47 Bratislava

www.mosr.sk
tlacove@mod.gov.sk

Minister Gajdoš si v Detve pripomenul 75. výročie partizánskej prehliadky


top
Minister obrany SR Peter Gajdoš sa dnes v Detve zúčastnil na oslavách 75. výročia partizánskej prehliadky, ktorá bola v období Slovenského národného povstania jedinou vojenskou prehliadkou na povstaleckom území v rámci Slovenska. Pri tejto príležitosti ocenil význam celého podujatia a poukázal tiež na rastúcu netoleranciu a extrémizmus v spoločnosti. 
 
„Vojenská prehliadka v Detve z 1. októbra 1944 je dodnes výnimočnou a jedinečnou, a patrí k najvýznamnejším udalostiam z čias Slovenského národného povstania,“ pripomenul minister obrany SR Peter Gajdoš. Zároveň vyjadril presvedčenie, že každý správny občan by mal byť zároveň aj hrdým vlastencom, ktorý pozná dejiny svojho národa a vie sa poučiť z jeho chýb, no zároveň sa inšpirovať odvahou a statočnosťou svojich predkov. 
 
Jadro defilujúcich jednotiek na prehliadke v roku 1944 tvorila 1. československá partizánska brigáda Milana Rastislava Štefánika, príslušníci povstaleckých jednotiek a francúzski partizáni. Mesto Detva sa aktívne zapojilo do protifašistického odboja, aj keď sa priamo o Detvu nebojovalo.
 


Autor: MO SR - KOd, Foto: MO SR - Ivan Kelement - Dátum: 05.10.2019