Minister Galko pošle do obce Píla viac vojakov

Minister obrany Ľubomír Galko vo štvrtok 9. júna opätovne navštívil západoslovenské obce postihnuté povodňou. „Pôvodne sme chceli v piatok vyslať do obce Píla už iba dve úncéčka s dvojčlennou obsluhou, ale po tom ako som sa zoznámil so situáciou sem prídu zajtra ešte pätnásti vojaci,“ oznámil minister obrany starostovi obce Píla Radovanovi Mičunekovi. „Vojaci nám mimoriadne pomáhajú, bez nich by sme neboli v odstraňovaní následkov ani zďaleka tak ďaleko, ako sme,“ poďakoval sa ministrovi starosta. Ľ. Galko síce pripustil, že bezprostredné nebezpečenstvo v Píle už pominulo a že táto pomoc je tak trochu nad rámec povinností armády, ale podľa neho je dôležitý aj humanitárny aspekt.

 


„Dnes sme vypratávali z dvorov nánosy bahna, pílili a odstraňovali polámané stromy, čistili priepuste, okolo jedného domu sme ešte vrecovali...“ dokladoval ministrovi podplukovník Ľubomír Mrváň, ktorý koordinoval činnosť za ozbrojené sily. V Píle vo štvrtok pomáhalo 34 ženistov zo Serede, 10-ti vojaci z Mechanizovaného práporu z Nitry a dvaja zamestnanci ozbrojených síl prišli na pomoc aj s technikou z Čerenian. „Začali sme ráno o šiestej a končiť budeme pred zotmením, teda okolo ôsmej večer,“ povedal poručík Michal Halás, veliteľ vojenskej zásahovej jednotky. „Jedni chlapi, mali vojaci zabezpečené čo treba?“, opýtal sa minister. „Stravu nafasovali a zajtra tých dnešných vymenia čerstvé sily,“ prišla odpoveď.

 


„Veľmi oceňujem nasadenie a súčinnosť vojakov. Pomohli občanom aj všetkým ostatným spolupracujúcim jednotkám všade, kde sa dalo,“ ocenil ich prácu hlavný veliteľ zásahu v Píle plukovník Emil Moťovský, riaditeľ Okresného riaditeľstva hasičského a záchranného zboru v Pezinku. Zároveň ministra informoval, že most v Píle, ktorý mali vojaci nahradiť dočasným premostením, predsa len vydržal tak, že bude môcť s istými obmedzeniami ešte slúžiť. Tiež most medzi Modrou a Častou, ktorý boli dočasne schopní nahradiť vojaci, bude nanovo stavať civilná firma. „My sme boli aj v tomto smere pripravení pomôcť. No ak sa situácia v Píle opätovne zemní, do troch hodín sme pripravení opätovne...“ potvrdil minister, ktorý sa následne stretol s pomáhajúcimi vojakmi aj s občanmi Píly.

 


Ľubomír Galko následne navštívil Horné Orešany. Tu voda odrezala od sveta osadu Majdan so 130-timi obyvateľmi. Minister sa pri zničenom moste stretol so starostom H. Orešian Jánom Kormúthom a prednostom Obvodného úradu Trnava Jozefom Kloknerom. Ľ. Galko im povedal, že o situáciu sa mimoriadne zaujíma aj premiérka Iveta Radičová a že je jednoznačným záujmom vlády občanom Majdanu pomôcť. Na tunajšie premostenie však nebude stačiť vojenská technika. V najbližších hodinách odborníci posúdia, či vhodným mostom disponujú štátne hmotné rezervy a čo je nutné pripraviť na jeho prípadné osadenie.


Autor: MO SR - Pavol Vitko, Foto: MO SR - Pavol Vitko - Dátum: 09.06.2011
Hodnotenie:
Čítanosť: 1358

Skočiť na hlavné menu


Skočiť na hlavné menu