Minister zrušil cestu do Bruselu, vojaci pomáhajú v zaplavených oblastiach

Vojaci od skorých ranných hodín pomáhajú v obciach, ktoré v utorok večer postihli ničivé záplavy. Najvážnejšia situácia je momentálne v malokarpatskej obci Píla neďaleko Modry.

 

 „Nasadili sme tam 31 vojakov a zároveň sme vyčlenili aj ťažkú ženijnú techniku na uvoľňovanie zatarasených ciest, na odstraňovanie bahna a kmeňov. K dispozícii tam máme tatrovky, univerzálny nakladač aj motorové píly“ uviedol k minister obrany Ľubomír Galko, ktorý v noci zrušil na stretnutie ministrov obrany krajín NATO v Bruseli.

 

Minister Galko ešte v noci z utorka na stredu vyrazil do zaplavených obcí, aby sa priamo na mieste oboznámil so situáciou. Spolu s premiérkou Ivetou Radičovou sa nadránom v obci Častá zúčastnil aj zasadnutia krízového štábu a rozhodol o vyčlenení vojakov a techniky. Do postihnutej oblasti vyslal aj rekognoskačnú skupinu, aby preverila aktuálnu situáciu aj v obci Horné Orešany, kde je strhnutý most, ako aj v Doľanoch, kde je strhnutá cesta a podmyté cesty s naplaveným bahnom. „Vojaci, ktorí sú momentálne v Píle sú v prípade potreby pripravení na presun do jednej z týchto obcí. Každopádne v Horných Orešanoch je ešte potrebné vykonať predprípravné práce, aby sme mohli pristúpiť k náhrade strhnutého mostu mostným tankom,“ vysvetlil šéf rezortu obrany.

 

„Treba mierne upraviť nájazd na naše vojenské mostovky, ale hlavnú cestu z Modry na Trstín sprejazdníme,“ hovorí kapitán Rastislav Dubovecký z rekognoskačnej skupiny, ktorý je veliteľ roty Ženijného práporu Sereď. „Jedno mostové pole privezieme zo Serede a jedno máme v Martine. Medzitým treba urobiť príslušné stavebné prípravné práce. Mostové polia sú síce trocha dlhšie ako treba, ale s tým si poradíme, horšie keby tomu bolo naopak,“ dodá zástupca veliteľa technickej roty nadporučík Ján Štúber. „Vynášame bahno z pivníc, odpratujeme zavalené vchody, čistíme cesty – je toho tu naozaj veľa,“ už unavene hovorí rotmajster Erik Bednár tiež zo Serede. Mimochodom, od včerajška do konca týždňa mali mať ženisti zo Serede vojenské cvičenie, ktorého námetom bola aj pomoc civilným občanom pri povodniach.

 

Pre nečakanú prietrž mračien ho zmenili na ostrý zásah. „Chvalabohu - a hlavne vďaka pánovi ministrovi, že nám sem tých svojich zlatých a ochotných vojakov poslal,“ ďakuje pani Melánia Jurišová z Píly, ktorej veľká voda podmyla dom, zničila dve autá, zaplavila pivnice a odniesla hospodárske budovy aj s niekoľkými rodinami zajacov. „Našťastie sme všetci ostali živí – a každému kto nám pomáha zo srdca ďakujeme,“ ešte raz so slzami v očiach hovorí pani Jurišová.


Autor: MO SR - OpMP a Pavol Vitko, Foto: MO SR - Pavol Vitko a SME - Michal Mironov - Dátum: 08.06.2011
Hodnotenie:
Čítanosť: 257

Skočiť na hlavné menu


Skočiť na hlavné menu