Na Korzike cvičia naši piloti aj leteckí navádzači

Piloti Vzdušných síl OS SR a leteckí navádzači zo žilinského 5. Pluku špeciálneho určenia sa v dňoch 5. - 18. marca zúčastňujú na medzinárodnom cvičení NATO SERPENTEX 11-1. na francúzskom ostrove Korzika. Cvičenie prebieha na leteckej základni Solenzara a je zamerané na precvičenie postupov a taktiky pri navedení lietadiel na pozemné ciele, evakuácii ranených z priestoru operácie a taktickom zhadzovaní materiálu v priestore operácie so zapracovanými aktuálnymi poznatkami z operácie ISAF v Afganistane.

 

Za Vzdušné sily OS SR (VzS OS SR) sa na uvedenom cvičení zúčastňujú príslušníci výcvikovej letky zmiešaného krídla Sliač s lietadlami L-39 ZAM, pričom prepravu leteckého personálu zabezpečuje dopravná letka Kuchyňa lietadlom An-26.

 


Cvičenia sa zúčastňujú aj predsunutí leteckí navádzači (FACs - Forward Air Controllers) z 5. pluku špeciálneho určenia Žilina, ktorí do minulého roka pôsobili vo vzdušných silách. Piloti a lietadlá VzS OS SR vykonávajú denne dva až tri lety a to nielen v prospech leteckých navádzačov OS SR, ale aj v prospech navádzačov iných participujúcich krajín. Účasť pilotov L-39 na cvičení má veľký prínos pre zvýšenie úrovne ich vycvičenosti pri navádzaní na pozemné ciele.

 


Vzhľadom na finančnú náročnosť výcviku, budú Vzdušné sily OS SR participovať na cvičení len počas prvého týždňa jeho konania. Cvičenie je organizované Ozbrojenými silami Francúzska za účasti šiestich krajín (Francúzsko, Belgicko, Taliansko, USA a Veľká Británia a Slovenská republika, s lietadlami Mirage 2000 rôznych verzií, Mirage F1, Rafale a L-39. Priestorom cvičenia je prakticky celý ostrov Korzika s leteckou strelnicou.


Autor: OS SR - Milan Vanga, Foto: OS SR - archív - Dátum: 07.03.2011
Hodnotenie:
Čítanosť: 451

Skočiť na hlavné menu


Skočiť na hlavné menu