MOSR
Ministerstvo obrany Slovenskej republiky
Kutuzovova 8
832 47 Bratislava

www.mosr.sk
tlacove@mod.gov.sk

Obrana 2019


Obrana 04/2019


Dátum:03.04.2019
Sumár:Sedemdesiat rokov NATO, modernizácia Vzdušných síl OS SR, ale aj hybridná vojna očami príslušníka špeciálnych síl – to sú hlavné témy aprílovej Obrany. Okrem nich však v čísle nájdete rozhovor s riaditeľom Vojenskej polície plk. Michalom Migátom, reportáž z kurzu ochrany konvojov, úvahu o tom, kam povedie vypovedanie zmluvy o raketách stredného a kratšieho doletu medzi USA a Ruskom, novinky z útvarov aj zo života poddôstojníkov, informácie o plánovaných aktivitách ekumenickej pastoračnej služby i podrobnosti o možnostiach dovolenky v zahraničí.
Mini cover:nahlad
Súbor:/data/disk/casopis/Obrana 4 2019 web.pdf

Obrana 03/2019


Dátum:01.03.2019
Sumár:Marcová Obrana prináša hodnotenie výcvikového roka 2018 a rozsiahly rozhovor s náčelníkom Generálneho štábu Ozbrojených síl SR generálporučíkom Danielom Zmekom, ale aj prvú časť textu o lietadlách F-16, ktoré predstavujú najväčší modernizačný projekt našich ozbrojených síl. Marcové vydanie venuje pozornosť ženám v ozbrojených silách. Dočítate sa o novej veliteľke operácie UNFICYP na Cypre aj o prvej náčelníčke generálneho štábu, slovinskej generálmajorke Alenke Ermincovej. Nechýbajú správy, informácie a reportáže o aktuálnom dianí v ozbrojených silách doma i vo svete.
Mini cover:nahlad
Súbor:/data/disk/casopis/Obrana_03_2019.pdf

Obrana 02/2019


Dátum:08.02.2019
Sumár:20. februára uplynie 20 rokov od štartu prvého a zatiaľ stále jediného slovenského kozmonauta Ivana Bellu do vesmíru na palube kozmickej lode Sojuz TM-29. Obrana sa pri tejto príležitosti rozpráva nielen s Ivanom Bellom, ale aj s jeho náhradníkom Michalom Fulierom, ktorý je dodnes zamestnancom rezortu obrany. Ťažisková rubrika TÉMA sa zamerala na vojenský šport, fyzickú zdatnosť a telesnú prípravu. Generálny tajomník Služobného úradu MO SR Ján Hoľko rozpráva o tom, ako sa zmenia platové podmienky príslušníkov ozbrojených síl, aby sa profesionálna vojenská služba stala atraktívnejšou. Februárová Obrana píše aj o dvoch rokoch pôsobenia Centra výnimočnosti pre kontrarozviedne spôsobilosti so sídlom v poľskom Krakove, o novinkách vo vzdelávaní poddôstojníkov a o zmenách, ktoré priniesla nová kolektívna zmluva.
Mini cover:nahlad
Súbor:/data/disk/casopis/Obrana_02_2019.pdf

Obrana 01/2019


Dátum:02.01.2019
Sumár:Prvé vydanie mesačníka Obrana v roku 2019 prináša úvodné slovo ministra obrany Petra Gajdoša, informácie o novodobých veteránoch v Sieni slávy, reportáž z pôsobenia slovenských vojakov v Lotyšsku a rozhovor so zástupcom náčelníka generálneho štábu genmjr. Josefom Pokorným. Januárovou témou je Dopravné krídlo Vzdušných síl OS SR. Nechýbajú podrobnosti o výbere najlepších vojakov a poddôstojníkov za výcvikový rok 2018 ani víťazné práce rezortných súťaží. Januárové číslo ponúka aj prvú časť nového seriálu Milan Rastislav Štefánik: Generál – osloboditeľ a cyklu o symbolike v slovenských ozbrojených silách.
Mini cover:nahlad
Súbor:/data/disk/casopis/Obrana_01_2019.pdf