Príslušníci vzdušných síl na Korzike zatiaľ úspešní

Medzinárodné cvičenie SERPENTEX 11-1 na ostrove Korzika, kde v týchto dňoch cvičia slovenskí bojoví piloti a leteckí navádzači, je navrhnuté na simuláciu reálneho bojového priestoru s dôrazom na leteckú zložku podpory pozemných operácii. Orografia ostrova Korzika je veľmi podobná terénu bojiska, na ktorom operujú jednotky počas operácie ISAF. Ostrov je pre potreby cvičenia rozdelený na niekoľko operačných priestorov. V týchto priestoroch pôsobia jednotky FAC/JTAC (leteckí predsunutí navádzači) podľa scenárov pripravovaných plánovačmi, ktorí sa nedávno vrátili z operácie ISAF v Afganistane. Sú v nich zapracované skúsenosti a najnovšie postupy z reálnych bojových situácii.

Cvičenie kladie vysoké nároky na osádky lietadiel kvôli vysokej hustote letovej činnosti v priestoroch pôsobenia, ako aj simulácii reálneho prostredia pri leteckej podpore pozemných operácii. Operácie sú vedené vo dne i v noci za pomoci moderných prostriedkov na identifikáciu a označovanie cieľov pomocou digitálneho dátového prenosu, ale aj pomocou vizuálneho navedenia. Zároveň piloti precvičujú postupy na vedenie prieskumu záujmových oblasti, odhaľovanie nepriateľskej aktivity a vyhľadávanie nástražných výbušných systémov.

Počas prvých dní cvičenia piloti našich vzdušných síl nalietali takmer 17 hodín bez narušenia bezpečnosti letov. Okrem výcviku slovenských predsunutých leteckých navádzačov naši piloti lietaním prispeli aj k výcviku ich amerických, francúzskych a belgických kolegov. Počas letov piloti plnili úlohy, ako napr. zabezpečenie humanitárneho konvoja pri evakuácii ranených z priestoru operácie, alebo ničenie cieľov ako sú sklady zbraní, pozície povstalcov, ostreľovačov a mínometov.

Návrat lietajúceho personálu na lietadlách L-39 ZAM a materiálu lietadlom An-26 z francúzskej Korziky je naplánovaný na sobotu 12. marca 2011.


Autor: OS SR - kpt. Radovan Cingel, Foto: OS SR - 2. letka zk Sliač - Dátum: 10.03.2011
Hodnotenie:
Čítanosť: 455

Skočiť na hlavné menu


Skočiť na hlavné menu