Vysoké vyznamenanie z ČR pre generála Petráka

Na uniforme generálmajora v. v. Antona Petráka pribudlo ďalšie vyznamenanie – 12. kríž obrany štátu ministra obrany Českej republiky. Odovzdal mu ho počas návštevy v petržalskej nemocnici, kde je momentálne generál hospitalizovaný, veľvyslanec Českej republiky v SR Vladimír Galuška za prítomnosti pridelenca obrany ČR generálmajora Jiřího Jančíka a náčelníka Štábu personálneho manažmentu OS SR generálmajora Petra Vojteka.
Pri príležitosti 90. výročia vzniku samostatného československého štátu mu vysoké vyznamenanie českej armády udelila rozkazom ministerka obrany ČR Vlasta Parkanová.
Podľa slov českého veľvyslanca Galušku ho generál Petrák dostal za hrdinstvo v boji proti nacizmu, za obranu demokracie a obnovu Československej republiky a dodal: „Ste pre nás najváženejší člen ozbrojených síl.“
Pre 96-ročného generála znamená každé vyznamenanie poctu, pretože ako sám hovorí vie, za čo ich dostal. „Veľmi si vážim všetky vyznamenania a je mi ťažko povedať, ktoré je viac,“ povedal a doplnil, že každá jedna medaila hovorí sama za seba. Ako dodal, rád by sa z momentálnych zdravotných problémov zotavoval medzi vojakmi v niektorej z vojenských nemocníc. Na jeho želanie bude preto po zlepšení zdravotného stavu spolu so svojou manželkou, ktorá sa oňho nepretržite stará, prevezený do Ústrednej vojenskej nemocnici v Ružomberku.

Autor: Tlačové oddelenie MO SR, Foto: MO SR - Vlado Vavrinec - Dátum: 20.01.2009
Hodnotenie:
Čítanosť: 192

Skočiť na hlavné menu


Skočiť na hlavné menu