Ako bolo za dní Noacha... - zamyslenie na 49. týždeň v roku 2017


37 Lebo ako bolo za dní Noacha, tak bude aj pri príchode Syna človeka. 38 Ako totiž v dňoch pred potopou ľudia jedli a pili, ženili sa a vydávali až do toho dňa, keď Noach vošiel do korábu, 39 a nič nebadali, až prišla potopa a zmietla všetkých, tak bude aj pri príchode Syna človeka. Mt. 24;.37- 39)

Opäť budú sviatky Vianoc a ako je to zaužívané v kresťanskej kultúre, budeme počúvať  príbeh o narodení Božieho Syna – ktorý dostal meno Ježiš. So sviatkami sa spájajú rôzne tradície, hlavne čo sa týka jedla a pitia. Jedni nezjedia to, iní zas ono, pretože je to tak už roky zaužívané. Najviac sa z toho potešia obchodníci a veria, že kšeftu sa bude dariť, lebo ľudia počas Vianočných sviatkov radi papajú. Nič nové pod slnkom.
Aj za dní Noacha – známeho muža z biblického príbehu o potope to tak bolo. Jedlo sa, pilo sa, užíval sa život plnými dúškami, ale len do dňa, kedy vošiel Noach so svojou manželkou, s troma synmi a nevestami do korábu. Viem si predstaviť skutočnosť, ako sa pri staviteľovi lodi - Noachovi zvykol zastaviť dav posmievačov a dobre sa zabávať a vysmievať mužovi ktorý uveril Bohu, že raz sa jeho archa bude plaviť ako loď záchrany pred zničujúcou potopou. Bláznivá predstava pre mnohých nevercov sa však jedného dňa naplnila. O tomto hovoril Ježiš – Pán v uvádzanom texte.
Potopa prišla náhle a zahladila všetkých pochybovačov, posmievačov a nevercov. „Bohu sa nebude nikto posmievať“. (Gal. 6;7) Aká strašná situácia. Ľudia odmietli možnosť zachrániť sa. Možno to aj v určitom momente chceli, ale bolo príliš neskoro. Milosť pre záchranu v Kristovi je úžasným Božím darom. Nie „ježiško“ je darčekom k Vianociam, ale Ježiš Kristus – Boží Syn je darom Božím z milosti pred večným zatratením. Veríme tomu? Ako s ním naložím ja, moja rodina, náš národ, ľudia vo svete? Naše srdcia by nemali byť zaťažené len pôžitkami z jedla, pitia a starosťami zo zháňania darčekov. Upomínam nás - ľudí, ako čo by sám Boh napomínal nás, prosím, pokiaľ máme k tomu čas: „Zmierme sa s Bohom“ (2.Kor.5;20).
Autor: Ján Šefčík - Dátum: 04.12.2017

Skočiť na hlavné menu


Skočiť na hlavné menu