Boj s vlastným egom - zamyslenie na 46. týždeň v roku 2017


„Nič nerobte z ctižiadostivosti ani pre márnu slávu, ale radšej v pokore pokladajte iných za vyšších od seba.“ (Filipänom 2:3)  

Keď sa rímsky veliteľ vracal z víťaznej bitky domov, sprevádzal ho sprievod, v ktorom boli nielen jeho vojaci, ale aj zajatci – tí boli dôkazom jeho víťazstva. Sprievod prechádzal mestom, a zástupy oslavovali víťazstvo svojho hrdinu. Otroci vo svojom voze “narúšali“ hrdinské oslavy, keď tu i tam vykrikovali na rímskeho veliteľa: „Aj ty si smrteľný.“ Keď dosiahneme nejaký úspech, môže sa stať, že prestaneme myslieť na to, že i my sme zraniteľní. Naše srdce ovládne pýcha. Je to nebezpečné. Jedno príslovie hovorí: Pýcha predchádza pád. Jakub biblický pisateľ vo svojom liste uvádza: „Boh sa pyšným protiví, ale pokorným dáva milosť.“   

Počuli ste o tom, že čím je človek starší, zvyčajne sa jeho zrak do diaľky zlepšuje, ale do blízka zhoršuje? Uvažujem, podobné je to aj s duchovným pohľadom človeka. Čím sme ako kresťania starší, tým máme jasnejší pohľad na veci neba. Večnosť vidíme jasnejšie a ostrejšie. Veci na blízku, pozemské a časné sú zase viac hmlisté, nejasné, rozmazané, ale to nevadí. „Veď toto naše terajšie ľahké súženie nám získa nesmierne bohatstvo večnej slávy, keďže nehľadíme na viditeľné, ale neviditeľné, lebo viditeľné je dočasné, neviditeľné však večné. (2 Korinťanom 4,17-18)
Autor: Stanislav Depta - Dátum: 13.11.2017

Skočiť na hlavné menu


Skočiť na hlavné menu