Paschálna panychída na Dargove

Dňa 8. mája, v deň víťazstva nad fašizmom sa pri pomníku Dargovských hrdinov padlých počas II. svetovej vojny uskutočnila spomienková slávnosť s bohoslužbou za zosnulých, ktorú viedol Jeho Vysokopreosvietenosť Juraj, arcibiskup Michalovsko-košický za spoluúčasti riaditeľa Úradu EPS OS SR por. Mgr. Vladimírom Vargu, duchovnými a veriacimi michalovsko- košickej eparchie.
Počas pietnej spomienkovej akcie sa k prítomným prihovoril vladyka Juraj, ktorý okrem spomienky na II. svetovú vojnu a jej obete spred desiatok rokov, obrátil svoju pozornosť aj na obete vojny, ktorá sa rozpútala v Sýrii a kde pred dvoma týždňami boli unesení neznámymi teroristami dvaja biskupi sýrskeho mesta Aleppo – pravoslávny metropolita Pavol a syrojakobitský metropolita Mor Yuhanna Avraam. Obaja hierarchovia cestovali spoločne medzi kresťanov, aby ich povzbudili a pomohli im aj materiálnou pomocou v ich núdzi. Boli prepadnutí, vodič auta bol namieste zavraždený a po oboch biskupoch sa odvtedy, akoby zľahla zem.
Ďalej vladyka Juraj povedal: „nie je iste jednoduché žiť v zemi, kde zúri vojna a kde si človek nemôže byť istý, že sa on a jeho rodina dožijú večera. Nie je iste jednoduché zotrvať v zemi, kde vás náboženskí fanatici môžu zabiť len za to, že sa hlásite ku Kristovi. Sú to práve biskupi a duchovní, ktorí posilňujú a utešujú vystrašených a prenasledovaných kresťanov, ktorí dodávajú nádej tam, kde panuje zúfalstvo, a ktorí prinášajú svetlo tam, kde vládne temnota zloby a nenávisti.“

V závere svojho vystúpenia vyzval prítomných, aby sa usilovali o pokoj, porozumenie a vzájomnú úctu, ktoré by pramenili z lásky k Bohu a blížnemu.

 

Autor: Vladimír Varga, Foto: archív ueps - Dátum: 09.05.2013
Hodnotenie:
Čítanosť: 235

Skočiť na hlavné menu


Skočiť na hlavné menu