Zomrel plukovník v.v. František Cyprich

Obrázok k článkuGaléria František Cyprich sa narodil 1. októbra 1917 vo Svrčinovci na Kysuciach v rodine železničiara. Keď mal osem rokov prišiel o obidvoch rodičov a vychovávala ho tete.

Túžbu po lietaní prejavil, keď vstúpil do aeroklubu v Piešťanoch. Do armády vstúpil 1. októbra 1936. Od 30. septembra 1937 bol zaradený ako príslušník letky 39 Leteckého pluku 3 M. R. Štefánika. Hodnosť rotníka rotmajstra letectva dosiahol 30. novembra 1941.
František Cyprich sa zúčastnil obrany Slovenska pred maďarskou agresiou v marci 1939, bojoval tiež v Poľskej kampani. Po reorganizácii slovenského letectva slúžil v novovzniknutej (založenej zlúčením už existujúcich letiek) letke 11, s ktorou sa zúčastnil aj bojov v Rusku na jeseň 1941. Koncom februára (26. 2) 1942 sa zapojil do preškolovania slovenských pilotov na lietadlá Messerschmitt Bf 109 E. Výcvik prebiehal v dánskom Grove. Dňa 3. júla 1942 sa z výcviku vrátil do Piešťan spolu s ďalšími 6 pilotmi. Zúčastnil sa ďalšieho zdokonaľovacieho výcviku a 4. októbra 1942 ako člen Letky 13 dorazil do Ruského Majkopu.

Svoj prvý zostrel dosiahol Cyprich 31. januára 1943, keď spolu s rotníkom Švejdíkom napadol na letisku Kropotkin pristávajúce Il-2. Cyprich spolu so Švejdíkom dosiahli po jednom zostreli, avšak Švejdík bol následne zostrelený. Dňa 1. apríla 1943 bol povýšený na zástavníka. Počas pôsobenia na východe s letkou 13 dosiahol celkovo 12 zostrelov.

Po návrate z fronty slúžil v Pohotovostnej letke. Od 8. novembra 1943 pôsobil ako učiteľ praktického lietania. Po vypuknutí SNP sa pridal k povstalcom a slúžil v Kombinovanej letke. Vykonal 22 bojových letov, pri ktorých zostrelil 2 a pol lietadla. Podarilo sa mu dosiahnuť prvý zostrel povstalcov v SNP, keď 2. septembra 1944 vzlietol na dvojplošnej Avii B-534 a zostrelil maďarský dopravný Ju 52/3m. Dňa 7. októbra 1944 dopravným lietadlom preletel do ZSSR, kde sa preškolil na sovietsku techniku a bol zaradený do 1. čs. zmiešanej divízie. V marci 1945 bol František Cyprich povýšený na práporčíka.
Dňa 30. septembra 1958 bol prepustený do zálohy s hodnosťou podplukovník. Po prepustení do roku 1973 pracoval v Trenčianskych leteckých opravovniach. V roku 1991 bol Cyprich rehabilitovaný a bola mu udelená hodnosť plukovníka vo výslužbe. František Cyprich sa počas svojho života stal dvojnásobným nositeľom vyznamenania „Československého kríža“, „Rádu Slovenského národného povstania 1. triedy“ a mnohých ďalších.

František Cyprich zomrel 31. januára 2009, posledná rozlúčka so zosnulým bude vo štvrtok 5. februára 2009 o 15.00 hod. na cintoríne v Trenčíne - juh.


Autor: Tlačové oddelenie MO SR, Foto: archív MO SR - Dátum: 03.02.2009
Hodnotenie:
Čítanosť: 10

Skočiť na hlavné menu


Skočiť na hlavné menu