M. Glváč: Máme záujem o rozvoj spolupráce s Indonéziou vo vojenskej oblasti

Slovensko má záujem o rozvoj bilaterálnej vojenskej spolupráce s Indonézskou republikou. Na dnešnom stretnutí s indonézskym veľvyslancom Djumantorom Purwokoputrom Purbom to potvrdil minister obrany SR Martin Glváč. „Slovenská republika vníma Indonéziu ako významnú krajinu v regióne juhovýchodnej Ázie. Sme radi, že naša spolupráca je na dobrej úrovni," uviedol Martin Glváč.

Na stretnutí šéf rezortu obrany SR veľvyslanca informoval o dokončení „Bielej knihy o obrane SR“, ako aj o aktuálnom dianí v rezorte, vrátane reorganizácie Vojenského spravodajstva.

Priestor na  spoluprácu vidí slovenský rezort obrany predovšetkým vo vojensko-technickej oblasti, ako napr. pri údržbe, oprave a modernizácii určitých typov vojenskej techniky, a to prostredníctvom opravárenských podnikov. „Na výcvik špeciálnych jednotiek, alebo špecializovaný výcvik by mohla Indonézia využívať napríklad Vojenský výcvikový priestor Lešť, Centrum výnimočnosti v Trenčíne či Zemianskych Kostoľanoch.“

Šéf rezortu obrany pripomenul prípravu tzv. Základnej dohody o spolupráci s Indonéziou, ktorá sa momentálne finalizuje. Vďaka nej by sa mala zintenzívniť vzájomná spolupráca nielen v oblasti výcviku a vzdelávania, ale taktiež vo vojensko-technickej oblasti, ktoré by boli prospešné pre obe strany. „Pevne verím, že sa nám v dohľadnej dobe podarí dokument sfinalizovať a pri najbližšej vhodnej príležitosti ho i podpísať,“ zdôraznil minister Glváč.


Je v záujme Indonézie prehĺbiť vzájomné vzťahy medzi oboma krajinami vo všetkých oblastiach, vrátane obrannej spolupráce. Povedal na stretnutí indonézsky veľvyslanec Djumantoro Purwokoputro Purbo. Zároveň dodal, že „v súčasnosti považujú za prioritu dokončenie „Základnej dohody o spolupráci o vojenskej oblasti, ktorá otvorí dvere k užšej spolupráci medzi Indonéziou a Slovenskou republikou.“
 

Autor: MO SR - KOd, Foto: MO SR - Pavol Vitko - Dátum: 26.02.2013
Hodnotenie:
Čítanosť: 1403


Skočiť na hlavné menu


Skočiť na hlavné menu