História NFIU


Lídri aliancie schválili na samite vo Walese 2014 mandát pre zatiaľ najväčšie posilnenie kolektívnej obrany NATO od čias studenej vojny. Zároveň schválili Readiness action plan (RAP), ktorý poskytuje súhrnný balík opatrení na meniace sa bezpečnostné prostredie na hraniciach NATO.

mapa NFIU veliteľstievSúčasťou tohto plánu bolo aj zriadenie 6 malých veliteľstiev s označením NATO Force Integration Unit - NFIU v Bulharsku, Rumunsku, Poľsku, Estónsku, Lotyšsku a Litve. Tieto veliteľstvá nemajú štatút vojenskej základne NATO.

6 prvých NFIU bolo aktivovaných 1. septembra 2015. Cieľom je, aby boli plne operačne spôsobilé do samitu vo Varšave 2016.

Vytvorenie tímu pre integráciu síl NFIU vyplýva z uzatvorených medzinárodných zmlúv a rokovaní ministrov členských štátov NATO, ktoré sa konalo vo februári 2015 v Bruseli aj za účasti nášho ministra obrany a na ktorom Slovenská republika požiadala o vytvorenie NFIU na našom území.

Úlohou NFIU je zabezpečovať a koordinovať rýchle nasadenie spojeneckých síl v danom regióne, podpora kolektívnej obrany NATO v plánovacom procese a asistencia pri výcviku a cvičeniach.


Skočiť na hlavné menu


Skočiť na hlavné menu