M. Glváč: Terorizmus ukázal Slovensku svoju ďalšiu tvár

Terorizmus si dnes vyžiadal ďalšiu slovenskú obeť. Počas cvičenia slovenských vojakov s International military police v misii ISAF v Afganistane bol zastrelený jeden slovenský vojak, dvaja príslušníci slovenských ozbrojených síl boli ťažko a štyria ľahko zranení. „Máme informácie, že všetci ranení vojaci sú stabilizovaní a pevne verím, že zo zranení sa vyliečia,“ povedal minister obrany Martin Glváč. Tragédii nedokázali zabrániť ani najprísnejšie bezpečnostné opatrenia medzinárodného spoločenstva. Minister obrany Martin Glváč spolu s ministrom zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslavom Lajčákom vyjadrili rodine a blízkym zosnulého vojaka úprimnú sústrasť.

„K funkcii ministra obrany som pristupoval s veľkým rešpektom a nikdy som nechcel byť poslom takýchto tragických správ. Som zdrvený touto udalosťou, keď vyhasol ľudský život a ďalší naši  vojaci sú zranení,“ povedal minister obrany Martin Glváč. Minister spolu s predsedom vlády SR Robertom Ficom a vyšetrovacím tímom v najbližšom čase odletia do Kandaháru. Pôsobenie a nasadenie našich vojakov v Afganistane je pre Slovensko zaväzujúce. Vojenská základňa v Kandaháre patrí pritom k najnebezpečnejším zónam.

Minister zahraničných vecí M. Lajčák uviedol, že  tento útok našu krajinu nezastrašil. Práca príslušníkov ozbrojených síl Slovenskej republiky v misii ISAF je v zahraničí vysoko hodnotená. Od roku 2003  sa v Afganistane vystriedalo viac ako 3000 slovenských vojakov. Odmínovali letiská, cesty, stavali mosty, postavili školu, trénujú a cvičia Afgánskych vojakov a pripravujú krajinu na mierové časy. Ani tento čin nedonúti Slovensko prehodnotiť  rozhodnutie a stiahnuť sa z Afganistanu. „Teroristi sú zbabelci a pred zbabelcami sa neuteká. Slovensko bude súčasťou boja proti terorizmu, zostaneme v Afganistane a budeme tam aj po roku 2014, keď budeme plniť úlohy v oblasti výcviku. Pretože našim cieľom je nedovoliť, aby sa takéto hanebné útoky opakovali,“ povedal Lajčák.

Útok bol o to prekvapivejší, že dnes začal sviatok ramadán, kedy všetci afgánski vojaci, ktorí vyznávajú tento sviatok boli odzbrojení a zbrane dostávajú iba príslušníci strážnych jednotiek. Tento príslušník afgánskych národných síl zasiahol našich vojakov paľbou zo strážnej veže.  Minister Glváč útok označil za zákerný teroristický útok, tzv. green on blue - čiže útok infiltrovaného teroristu vo vnútri afgánskych bezpečnostných síl. Útočník bol ihneď po incidente zadržaný americkými vojakmi.

Autor: MO SR - KOd, Foto: MO SR - Ivan Kelement - Dátum: 09.07.2013
Hodnotenie:
Čítanosť: 5037


Skočiť na hlavné menu


Skočiť na hlavné menu