M.Glváč: Je už málo žijúcich československých letcov a je našou povinnosťou si na nich spomenúť

Plný elánu, optimizmu, nezabudnuteľných životných skúseností. Aj tak sa dá v krátkosti opísať najdlhšie žijúci letec v bývalom Československu. Plukovníka Imricha Gablecha dnes aj pri príležitosti 20. výročia ozbrojených síl prijal minister obrany SR Martin Glváč.

Imrich Gablech v roku 1939 pochopil na ktorej strane je pravda a preto sa rozhodol bojovať proti Hilterovi. Krátko po vzniku Slovenského štátu unikol spolu s ďalšími siedmimi letcami v štyroch lietadlách z letiska v Piešťanoch do Poľska, kde sa stali súčasťou poľskej armády. Keď Poliaci spolu so slovenským pilotom počas bojov ustupovali k rumunskej hranici, zajala ich sovietska armáda. Dva roky tak strávil v gulagu. „Najskôr sme pracovali na družstve v stajniach.  Boli tam aj ženy a deti. Potom nás odviezli ťažiť rudu. Takmer som tam prišiel o zrak. Až Nemci napadli Sovietsky zväz, Moskva poslala 200 letcov bojovať do Veľkej Británie. Bol som stodeväťdesiatydeviaty,“ povedal o šťastí v nešťastí Imrich Gablech. Ale zároveň dodal, že keby sa narodil znova, rozhodol by sa odletieť opäť. „Aj keby som to peklo musel zažiť znovu,“ dodal.

Svojim príbehom zaujal plk. Gablech aj ministra obrany Martina Glváča. „Tento rok budú ozbrojené sily oslavovať 20. výročie vzniku a zároveň sa blíži 69. výročie Slovenského národného povstania. Pána plukovníka Gablecha sme si vybrali ako jedného z posledných žijúcich československých letcov, ktorý začínal na letisku Tri Duby. Je málo takých vojakov a je našou povinnosťou pri takýchto príležitostiach si na nich spomenúť“, povedal minister obrany Martin Glváč.

Imrich Gablech je držiteľom viacerých ocenení. Ako sám tvrdí, na to slovenské čakal celý život. Dostal ho dnes od ministra obrany, ktorý veterána 2. svetovej vojny vyznamenal za boj proti nacizmu a za šírenie odkazu bojových tradícií československých letcov v 2. svetovej vojne. Udelil mu Pamätnú medailu ministra obrany I. stupňa.

Autor: MO SR - KOd, Foto: MO SR - Ivan Kelement - Dátum: 27.08.2013
Hodnotenie:
Čítanosť: 1373


Skočiť na hlavné menu


Skočiť na hlavné menu