Úcta letcom RAF

Pri príležitosti 70. výročia zostrelenia posádky lietadla Britských kráľovských vzdušných síl (Royal Air Force) sa dnes v Čunove uskutočnila pietna spomienka. Zúčastnili sa na nej náčelník Generálneho štábu OS SR generálporučík Milan Maxim, veľvyslanec Veľkej Británie Andy Garth, britský vojenský pridelenec plukovník Andrew Sheppard, ďalší predstavitelia rezortu obrany a vojenskí pridelenci, ako aj príbuzní päťčlennej posádky. „Počas  druhej  svetovej vojny väčšina britských ozbrojených síl bojovala inde, nie tu v strednej Európe. No posádka bombardéra Wellington demonštrovala, tak ako mnoho iných odvážnych vojakov a vojačiek, pripravenosť splniť  službu a bojovať proti okupujúcim ozbrojeným silám aj v tomto regióne,“ povedal veľvyslanec A. Garth. Uviedol:  „Smrť týchto piatich mladých mužov symbolizuje všetkých, ktorí obetovali životy za slobodu a mier.“ Náčelník  Generálneho štábu OS SR genpor. M. Maxim zdôraznil, že slovenskí a britskí vojaci bojovali spolu proti zlu v časoch druhej  svetovej vojny a bok po boku sú aj dnes. „Také  tradície posilňujú našu dôveru, že aj súčasné spoločné operácie budú úspešné,“ zdôraznil. 

Posádka britského bombardéra Wellington (MF 458-A) zo 40. letky RAF štartovala z predsunutej základne Foggia v Taliansku. V operácii s názvom Záhradkárstvo mala za úlohu zhadzovať do Dunaja míny s cieľom prekaziť alebo spomaliť nepriateľskú plavbu. Lietadlo počas letu v nízkej výške v ranných hodinách 5. októbra 1944 zostrelila nemecká mínolovka zakotvená v blízkosti Čunova. Podľa očitého svedka udalosti, bratislavského občana Vincenta Szelleho, lietadlo letelo chvíľku pozdĺž Dunaja a potom explodovalo. Jedno krídlo sa našlo na brehu rieky, zvyšok lietadla skončil v rieke. Celá posádka zahynula. Našlo sa iba telo rádiotelegrafického technika seržanta Gunbyho. Neskôr bol pochovaný na britskom vojenskom cintoríne v pražských Olšanoch. Vo štvrtok sa na pietnej spomienke zúčastnili aj traja synovia seržanta Gunbyho – David, Steven a Paul, ktorí žijú na Novom Zélande. Pán David Gunby (76) povedal, že je veľmi vďačný za to, že Slovensko nezabúda na jeho otca a obete vojny. Ďalšími členmi posádky boli kapitán lietadla a pilot Arthur Leslie Mayers, navigátor seržant Vallance McCall, bombometčík seržant Harry Walker Hesketh a strelec seržant Robert Cummin Johnson.

Nový veľvyslanec Veľkej Británie Andy Garth vyslovil poďakovanie slovenskému rezortu obrany za dôstojný priebeh pietnej spomienky, ktorej atmosféru dotvorila Čestná stráž OS SR a vojenská hudba.

Autor: MO SR - Pavol Vitko, Foto: MO SR - Pavol Vitko - Dátum: 02.10.2014
Hodnotenie:
Čítanosť: 9388


Skočiť na hlavné menu


Skočiť na hlavné menu