M. Glváč: Pripravujeme vytvorenie spoločného neba v rámci krajín Vyšehradskej štvorky

V rámci slovenského predsedníctva vo Vyšehradskej skupine dnes privítal minister obrany Martin Glváč na spoločnom stretnutí svojich rezortných kolegov z Česka, Maďarska a Poľska. Hlavnými témami dnešného rokovania ministrov obrany Vyšehradskej štvorky v Tomášove bolo prijatie Akčného plánu obrannej spolupráce, obranné plánovanie, vytvorenie bojovej skupiny EÚ krajín V4 a Stratégie V4 pre oblasť výcviku a cvičení, či cezhraničným operáciám.
 
„Prerokovali sme veľké množstvo otázok. Niektoré tieto témy sú tak zásadné a slovenské predsedníctvo ich posunulo výrazne dopredu. V4 je v obrane veľmi dynamická skupina a nie je len formálnym zoskupením,“ uviedol minister obrany SR Martin Glváč.
 
„V súčasnej bezpečnostnej situácii je spolupráca medzi krajinami V4 ešte omnoho dôležitejšia,“ dodal minister obrany Českej republiky Martin Stropnický.
 
Krajiny Vyšehradskej štvorky chcú zintenzívniť spoluprácu najmä v oblasti ochrany vzdušného priestoru. Na vytvorení „spoločného neba“ už intenzívne spolupracuje Slovenská a Česká republika. Takáto spolupráca by sa mala rozšíriť postupne na všetky krajiny V4. „Toto je unikátne v Európe. Dohodli sme sa dnes na tom, že na júnové zasadnutie predsedov vlád V4 sme pripravili tú najlepšiu bázu na následné vytvorenie spoločného neba v rámci krajín Vyšehradskej štvorky,“ dodal šéf rezortu obrany Glváč. „Toto je jeden z kľúčov spolupráce. Vzdušné sily sú vždy akousi elitou a výkladnou skriňou ozbrojených síl a preto sa tu núka spolupráca,“ doplnil minister Martin Stropnický.  

Dôležitou témou dnešného stretnutia ministrov obrany V4 bolo aj vytvorenie bojovej skupiny EÚ krajín V4, ktorá má byť v pohotovosti v prvom polroku 2016. Okrem toho ministri obrany hovorili aj o spoločných cvičeniach, ktoré by sa mali konať každý rok v jednej z krajín z Vyšehradskej štvorky. Tento rok to bude na jeseň cvičenie Slovak Shield 2015, ktoré sa bude konať v Centre výcviku Lešť a v Kamenici nad Cirochou. Na záver dnešného rokovania podpísali ministri obrany Spoločné vyhlásenie ministrov obrany krajín Vyšehradskej štvorky.

Autor: MO SR - KOd, Foto: MO SR - Michal Psota - Dátum: 23.04.2015
Hodnotenie:
Čítanosť: 1748


Skočiť na hlavné menu


Skočiť na hlavné menu