Slovak Challenge 2015 na Lešti

Vo Výcvikovom priestore Vojenského obvodu Lešť prebieha v dňoch 15. až 18. júna taktické cvičenie  Slovak Challenge 2015 s bojovou streľbou a využitím taktického simulátora MILES 2000. Témou cvičenia je Bojová skupina krajín V-4 v mnohonárodnej operácii na podporu mieru a úlohou cvičenia je preveriť pripravenosť slovenského príspevku do bojovej skupiny Európskej únie krajín V-4.

Podľa veliteľa pozemných síl OS SR brigádneho generála Ondřeja Novosada je cvičenie vyvrcholením národnej prípravy spomínaného príspevku. Predstavuje ho zoskupenie v počte do 560 vojakov. Jeho jadro tvoria  príslušníci 2. mechanizovanej roty trebišovského zmiešaného mechanizovaného práporu s vlastnou čatou logistickej podpory a obväziskom, rožňavská rota RCHBO, hlohovská dopravná rota, tím vojenskej polície, jednotka EOD z Národného centra EOD v Novákoch, taktický psychologický tím, ako aj tím riadenia presunov. V oblasti RCHBO je práve Slovensko vedúcou krajinou pre celú bojovú skupinu.

Príprava spomínaných jednotiek je veľkou výzvou pre vyčlenené zložky pozemných síl. Preverí ich pripravenosti plniť úlohy v medzinárodnom prostredí. Certifikačný tím, ktorý som určil vyhodnotí stupeň ich pripravenosti na plnenie spomínaných úloh formou národnej previerky,“ pripomína brigádny generál Novosad. Cvičenie okrem iného preverí schopnosť veliteľov plánovať a uskutočniť operácie medzinárodného krízového manažmentu v mnohonárodnom zoskupení, pripravenosť jednotiek  vykonávať naplánované operácie a spôsobilosť predurčeného personálu plniť spomínané úlohy. Pre 2. mechanizovanú rotu, ktorej velí kapitán Peter Pavlík cvičenie na Lešti predstavuje preverenie jej schopností plniť bojové úlohy v ofenzívnych, defenzívnych a stabilizačných operáciách, ale aj schopnosti veliť podriadeným organickým a prideleným jednotkám. Cvičiace jednotky sa musia v priebehu cvičenia vyrovnať napríklad s IED pascou na konvoj, so zamorením priestoru pred presúvajúcim sa konvojom, s plnením úloh pri boji v zastavanej oblasti, s útokmi ostreľovačov a mnohými ďalšími nástrahami.

Autor: MO SR - Jozef Žiak, Foto: MO SR - Jozef Žiak - Dátum: 18.06.2015
Hodnotenie:
Čítanosť: 1846


Skočiť na hlavné menu


Skočiť na hlavné menu